Мачки (општи дискусии)

K

Kacar

Гостин
Go sredivme, dobar e, ne mjaukase voopsto predhodnava vecer i se odnesuva ko voopsto nisto da ne se slucilo. Dobro e sto sto se izleze vo red
So you cut the kitty cat balls ? :( Уфф до овде боли, али добро за арно нека е. Леее мачор без топчиња :/ ) На тетка ми кога мачорот и го кастрираа уште месец дена беше луд дур тестостеронот да исчезне целосно и после не стана од спиење немаше елан за ништо да работи освен да јаде и да спие , ама сепак не мора да значи дека во сите случаеви е така. Ете кучето нашо шо го кастриравме да му скокне друго куче ќе нема елан да се одбрани ќе се предаде а пред тоа беше борбено
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
8
Колку мало е? Стек прај му, паштети исто, некакви копанчиња, мелено месо. Ако сакаш за 2-3 месеци да го напраиш ко слон нели. :D

И полека преминувајте накај тврда храна, има мнооогу квалитетни.

А Вискас се срање, ко и тие гнасните по Џамбо и Веро. У глобала и не ги јадат многу мачињата, а и слабо калориска вредност имаат.
Има 4 месеци. Му давам јуниор храна за мали мачиња. Него читав дека подобро е мокра храна од конзерва, а сувата да оди како мал додаток.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Има 4 месеци. Му давам јуниор храна за мали мачиња. Него читав дека подобро е мокра храна од конзерва, а сувата да оди како мал додаток.
Да ама рачунај мократа храна ако не се изеде одма може да се расипе или да собира прљавштина, бактерии и што не. Трврда храна ја ставаш во тањирче и забораваш. Ама да дур е мало прво давај му нешто помеко па полека почни со тврда храна.

Исто од трвдата храна ќе си ги оштри забите, пошто таа е таква крцкава и јас ја имам пробано. :LOL:
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Да ама рачунај мократа храна ако не се изеде одма може да се расипе или да собира прљавштина, бактерии и што не. Трврда храна ја ставаш во тањирче и забораваш. Ама да дур е мало прво давај му нешто помеко па полека почни со тврда храна.

Исто од трвдата храна ќе си ги оштри забите, пошто таа е таква крцкава и јас ја имам пробано. :LOL:
Храната од конзерва после отварање се става во пластично кутивче и во фрижидер може 2 дена да издржи, таман за да ја дојде мачката.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Сувата храна исто е подложна на расипување, бидејќи е сува, што значи е хигроскопна. Ако се натопи или навлажни, а влага има, ќе биде одлична подлога за развој на бактерии. Затоа храна се става онолку колку што мачето јаде, остатокот би требало да се врати назад.
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Значи имам проблем. Сакам да вдомам маче кое не е нешто постаро од 5 месеци ама проблемот е вршење нужда.
Недела е и не знам од каде што како треба да се набави и купи во смисол песок, леген и некои сл. ствари кои се потребни за извршување на нужда. Друг проблем е како да го навикнам бидејќи мјаука гребе и сака да излезе надвор кога му се оди по надвор а живеам во зграда и не можам тоа да му го овозможам освен да го пуштам да излегува а не ми е така сигурно. Ве молам совети за тоа како и колку се става песок по легенот, кој вид на песок да го земам и колку пари е во маркетите. (По можност од тие ефтините да е), и како да го научам да врши нужда таму или да уринува. Поздрав.
 
K

Kacar

Гостин
Значи имам проблем. Сакам да вдомам маче кое не е нешто постаро од 5 месеци ама проблемот е вршење нужда.
Недела е и не знам од каде што како треба да се набави и купи во смисол песок, леген и некои сл. ствари кои се потребни за извршување на нужда. Друг проблем е како да го навикнам бидејќи мјаука гребе и сака да излезе надвор кога му се оди по надвор а живеам во зграда и не можам тоа да му го овозможам освен да го пуштам да излегува а не ми е така сигурно. Ве молам совети за тоа како и колку се става песок по легенот, кој вид на песок да го земам и колку пари е во маркетите. (По можност од тие ефтините да е), и како да го научам да врши нужда таму или да уринува. Поздрав.
Утре ќе купиш се, вдоми го денес нема проблем. Песоци има различни, не се става многу можеби дебелина од 1 сантиметар. Триста денари ти е вреќичка песок и ќе имаш цел месец( барем на мене ми стига за цел месец ). А кутиите за песок се скапички, јас во кутија специјална не им ставам ами во ниска шерпа од тие плехчињата мали кои што не ги употребуваме. Ќе си се навикне оно да оди таму по нужда ... јас моево мало што беше кога и да го видов на почеток дека му се оди по нужда веднаш го земав и го носев кај песокот и така се научи. Некои мачки пак инситнкивно си знаат дека треба во песокот.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Да не знаете од колку месеци мачките почнуваат да се парат? Мојата има 6 месеци и не знам уште дали да ја стерилизирам.
 
K

Kacar

Гостин
Да не знаете од колку месеци мачките почнуваат да се парат? Мојата има 6 месеци и не знам уште дали да ја стерилизирам.
Рано е, од 8 месеци па нагоре почнуваат. Твојата ако сега е 6 месеци, таман го фаќа легендарниот февруари како месец за парење .
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Да ама рачунај мократа храна ако не се изеде одма може да се расипе или да собира прљавштина, бактерии и што не. Трврда храна ја ставаш во тањирче и забораваш. Ама да дур е мало прво давај му нешто помеко па полека почни со тврда храна.

Исто од трвдата храна ќе си ги оштри забите, пошто таа е таква крцкава и јас ја имам пробано. :LOL:
Еј каков вкус има жити се?
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Утре ќе купиш се, вдоми го денес нема проблем. Песоци има различни, не се става многу можеби дебелина од 1 сантиметар. Триста денари ти е вреќичка песок и ќе имаш цел месец( барем на мене ми стига за цел месец ). А кутиите за песок се скапички, јас во кутија специјална не им ставам ами во ниска шерпа од тие плехчињата мали кои што не ги употребуваме. Ќе си се навикне оно да оди таму по нужда ... јас моево мало што беше кога и да го видов на почеток дека му се оди по нужда веднаш го земав и го носев кај песокот и така се научи. Некои мачки пак инситнкивно си знаат дека треба во песокот.
Kолку време треба од прилика дур се навикне?
5 месеци е големо. Викаат теле се учи, вол не. :D Па затоа прашувам, пошто ова мјаука без прекин, паметот му е само у надвор коа му се моча и е навикнат да го пуштаме.
Пошто е зграда не можам на секои 5 минути да го пуштам и да се симнувам по скали да го внесувам.
Освен тоа му стаив саксија со земја пред некој ден, ја растури само i не изврши нужда во неа. :D :D :D
Затоа ме интересира..И кој песок е најдобар од овие по 300 денари што се продаваат? Предложи ми некој.
 
K

Kacar

Гостин
Kолку време треба од прилика дур се навикне?
5 месеци е големо. Викаат теле се учи, вол не. :D Па затоа прашувам, пошто ова мјаука без прекин, паметот му е само у надвор коа му се моча и е навикнат да го пуштаме.
Пошто е зграда не можам на секои 5 минути да го пуштам и да се симнувам по скали да го внесувам.
Освен тоа му стаив саксија со земја пред некој ден, ја растури само i не изврши нужда во неа. :D :D :D
Затоа ме интересира..И кој песок е најдобар од овие по 300 денари што се продаваат? Предложи ми некој.
Секој е убав. Јас пример купувам од тој во Кам маркетот што е поголемо паковање пошо гледам што по евтино да поминам зошто имам 3 мачки што серат и мочаат, супер си е песокот. Ако сакаш со миризливи ароми има, вака имиња на песок не знам, појди в пет шопови и ќе ти објаснат таму убаво што како. Јас дури некогаш ради економски причини го промешувам и со обичен. Ставам подлога од обичен а одозгора од тој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom