Матура

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
mislite deka ke ima nesto fajde vaka ako sedam do ytre :D,ke ima li takov dobrodusen so moze da kaze abrem nesto
fajde od sedenje nemas, poarno ti e da ucis i da prasuvash tuka ako ne ti e jasno, oti vaka 1000 spekulacii ke izlezat a nitu edna moze da ne ti se pogodi :P

Ова со римите вака одеше:
Паралелно - прв со втор, трет со четврт стих
Вкрстено - прв со трет, втор со четврт стих и
Оградбено - прв со четврт, втор со трет стих ?
yes sir :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ова со римите вака одеше:
Паралелно - прв со втор, трет со четврт стих
Вкрстено - прв со трет, втор со четврт стих и
Оградбено - прв со четврт, втор со трет стих ?
ДА :) Иако не полагам матура.
МОј совет читајте ги прашањата со целосно внимание, оти еден збор можи да ви ги реши. Некои од нив се толку блиски за заокружувања, па морате да одберите кое е најсилно и најблиско, обично еден збор менува тука. Кај мене имаше пример за Вертер, таму за што жали, и сите одговори пасуваа, но имаше во прашањето за навек, па и во одговорот така при крај за навек, и се реши мистеријата. Внимателно, другото е лесно. Граматиката е лесна, ако ја имаш учено. Пазете многу на формите на есеите и слично, на нив најмногу кинат. Позз
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
ДА :) Иако не полагам матура.
МОј совет читајте ги прашањата со целосно внимание, оти еден збор можи да ви ги реши. Некои од нив се толку блиски за заокружувања, па морате да одберите кое е најсилно и најблиско, обично еден збор менува тука. Кај мене имаше пример за Вертер, таму за што жали, и сите одговори пасуваа, но имаше во прашањето за навек, па и во одговорот така при крај за навек, и се реши мистеријата. Внимателно, другото е лесно. Граматиката е лесна, ако ја имаш учено. Пазете многу на формите на есеите и слично, на нив најмногу кинат. Позз
Сретнав од некои во тестојте шо ги решавав прашање за Гилгамеш. Прво беше пример која е темата во ЕПОТ Гилгамеш (ова рандом го кажвам оти не го памтам) а неколку прашања подолу имаше Што е делото Гилгамеш. Дали еп, епопеја, ова она :)
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
5
jas otidov, ke se uklucam posle kaj 12 pred da si legnam da vidam ako ima nesto, i sabajle kaj 8, kako i da e, so sreka na site sto polagaat utre, samo poleka, procitajte 5 pati ako treba, i obavezno iskoristete ja sansata za do wc! ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Сретнав од некои во тестојте шо ги решавав прашање за Гилгамеш. Прво беше пример која е темата во ЕПОТ Гилгамеш (ова рандом го кажвам оти не го памтам) а неколку прашања подолу имаше Што е делото Гилгамеш. Дали еп, епопеја, ова она :)
Да, извадоци има од делата и десно од нив прашања за нив. Е сега повеќето прашања беа лесни, одговорот ти лежи во извадокот, имаше секако прашање, како што пиша што дело е, дали еп, епопеја, или ако е драма каква драма траги-комедија, комедија и сл. Имаше за Шекспир кај мене, во кој правец припаѓа и да набројам 3 негови дела. Прашањата не се многу тешки ако имате прочитано, не се претерано конкретни, онака побитни работи. Пак ви викам формите запазете ги на есеите тие чудата, кај нив мајче расплакува, каков сакаш имај стил на пишување, ако не оставаш два прста простро, вовед, содржина, заклучок и тн.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Дали кога почнуваш нова мисла, само ја започнуваш во нов ред без да оставаш два прста, или оставаш на секоја нова мисла два прста?

И, уште нешто, Татјана или Татијана ?
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
СО СРЕЌА ДА НИ Е НА СИТЕ УТРЕ !!!!
ВЕРВАЈТЕ НИШТО НЕ ЗНАМ.АПСОЛУТНО НИШТО !!! АМА АЈДЕ ВЕЛАТ СРЕЌАТА ГИ ПРАТИ ХРАБРИТЕ !!!:cool:
ПОЗДРАВ И УШТЕ ЕДНАШ СО СРЕЌА,ПОЛЕКА И БЕЗ ПАНИКИ.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали кога почнуваш нова мисла, само ја започнуваш во нов ред без да оставаш два прста, или оставаш на секоја нова мисла два прста?

И, уште нешто, или Татијана ?
Татјана
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
3
А да не знае некој како идат бодовите.. Мислам на.. од толку до толку бодови, 5ка... 4ка итн .. ? Јас вака ко што ги решавам од прашањата иам најчето по 60 и нешто точни и околу 9 грешни.. тоа добро е или ? :)
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
На секој дел во есејот треба да се остава место(вовед,главен и завршен дел) или само на почеток?Бидејќи англиски треба на секој дел да оставаш место ,да бидат како параграфи.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
5
luge so e so femina.mk ne ja otvara na nikoj, cel den gledam tamu po forumot dali ima nesto i sega ja blokiraa, aj nekoj neka proveri?? ZNAM pisuvaa nonstop samo ne dojdoa do nekoj test, dane nasle nesto slucajno i da gi blokirale?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Дали кога почнуваш нова мисла, само ја започнуваш во нов ред без да оставаш два прста, или оставаш на секоја нова мисла два прста?

И, уште нешто, Татјана или Татијана ?
Почнуваш нов ред, така нас не учеа барем. Иначе Татијана е правилно, макар што станува збор за име, како си ја крстил кумот, пример Анастазија, Анастасија и слично, двете се правилни.
Иначе оставаш место на почеток два прста, па после на содржината, па на крајот. Не мора празен ред па содржина, празен ред па крај.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
3
I jas probuvam od preeska da ja otvoram femina.mk i ne mi dava... od serverite e nesho :S
--- надополнето: 8 јуни 2012 во 23:00 ---
I da, ako mozhe link od maturata od 2006.. odnsono pilotot ?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Почнуваш нов ред, така нас не учеа барем. Иначе Татијана е правилно, макар што станува збор за име, како си ја крстил кумот, пример Анастазија, Анастасија и слично.
Без оставање на празен простор од два прсти, така ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom