Матура

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
хах ве гледам колку сте растревожени околу матурава ме потсетивте јас кога полагав.. ја незнам зашо аам КНИГА не отворив.. не ни пипнав 2 реченици да прочитам :) инаку бев прва генерација која полагаше државна матура и си положив се од прва.

П.С кажете ми за резултатите како ве известуваат? проверувате онлајн или треба да одите до школо кај што ви даваат списоци кој положил и со што оценка?

и уште нешто. откако ке помине државниов испит. ви кажуваат кои биле точните одговори или слабо такво нешто?
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.105
Поени од реакции
9.705
Тука е можно да имам изгубено 4 бода. Го ставив на второ место, како дополнување на воведот.
Абе точни резултати сеуште нема. Ја ти кажувам мнозинството како што напиша. Се е можно ама во главно вака беше напишано. Којзнае ако си ги погодил другите некако плус некој поен ќе добиеш.
--- надополнето: Jun 16, 2011 2:29 PM ---
хах ве гледам колку сте растревожени околу матурава ме потсетивте јас кога полагав.. ја незнам зашо аам КНИГА не отворив.. не ни пипнав 2 реченици да прочитам :) инаку бев прва генерација која полагаше државна матура и си положив се од прва.

П.С кажете ми за резултатите како ве известуваат? проверувате онлајн или треба да одите до школо кај што ви даваат списоци кој положил и со што оценка?

и уште нешто. откако ке помине државниов испит. ви кажуваат кои биле точните одговори или слабо такво нешто?
Резултати по еден месец а дали ќе одиме или не на школо поима немам. За точни одговори ваљда на страната ќе дадат клуч за одговорите
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Абе точни резултати сеуште нема. Ја ти кажувам мнозинството како што напиша. Се е можно ама во главно вака беше напишано. Којзнае ако си ги погодил другите некако плус некој поен ќе добиеш.
--- надополнето: Jun 16, 2011 2:29 PM ---

Резултати по еден месец а дали ќе одиме или не на школо поима немам. За точни одговори ваљда на страната ќе дадат клуч за одговорите
за нашата генерација знам имаше една страна ја отвараш пишуваш име ИЛИ презиме иматичен и ги имаш резултатите дод матурата со се оцената. ваљда и за вас ке биде вака
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Во главном тестот имаше помалце од другите години но некое мало ниво погоре. Таа со селата дојдов до прогресија 5:8:6, но НЗД нивен е 300 така да и 67 000 000 требаш да го поделиш со 300 а тоа пак искача со децимали. Може сум грешка, но јас мислам дека мора да се направи така кога ќе се добие прогресијата. Друго се решив освен што згрешив во пренесување на 2 задачи и не сум сигурен за тие 2 бесконечни редови што беа дали ми е точна. Може имам уште некоја грешка ама сега не замарам више со тоа.
Имаше една бегана прогресија што можеби и не е прогресија o_Oонаа да се пресмета
1-1/2+1/3-1/4+1/9-1/16+....=

нели ова треба да се раздели на две прогресии:
1+1/3+1/9+...
и
-1/2-1/4-1/16...
е ова второто како? q не е постојано.. :cautious:
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.105
Поени од реакции
9.705
за нашата генерација знам имаше една страна ја отвараш пишуваш име ИЛИ презиме иматичен и ги имаш резултатите дод матурата со се оцената. ваљда и за вас ке биде вака
Ваљда и за нас така ќе е :)
--- надополнето: Jun 16, 2011 2:34 PM ---
А жалби, приговори и такви работи?
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
Имаше една бегана прогресија што можеби и не е прогресија o_Oонаа да се пресмета
1-1/2+1/3-1/4+1/9-1/16+....=

нели ова треба да се раздели на две прогресии:
1+1/3+1/9+...
и
-1/2-1/4-1/16...
е ова второто како? q не е постојано.. :cautious:
епа извади минус пред заграда и имаш -(1/2+1/4+1/8...) првото е 1/2/3=3/2 - 1/2/1-1/2= 3/2-1/2 = 1 барем јас така мислам така ја решив
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Имаше една бегана прогресија што можеби и не е прогресија o_Oонаа да се пресмета
1-1/2+1/3-1/4+1/9-1/16+....=

нели ова треба да се раздели на две прогресии:
1+1/3+1/9+...
и
-1/2-1/4-1/16...
е ова второто како? q не е постојано.. :cautious:
епа за оваа изгледа ќе ја поништат зашто има грешка треба да стои -1/8 место 16. Бар така ми кажа тој што ми беше во училна, дека грешните ги поништуваат. А задачата се решава со 2 бесконечни реда
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
60
Поени од реакции
23
Но како може со име и презиме кога бевме под шифри???
па шоако сме под шифри ај ако сме под шифри како тогаш на крајот се знаат резултатите кој колку ? :D шифра е за во комјутер и таму имаш целосни податоци за ученикот. не е матурата анонимна hahaha замисли да беше :cenzura:
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.713
А со стадионот како ви испадна?

30 ред 51 седиште и вкупно седишта мислам дека беа 1912
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ваљда и за нас така ќе е :)
--- надополнето: Jun 16, 2011 2:34 PM ---
А жалби, приговори и такви работи?
Клучот ќе излезе сеа за едно две недели, а резултатите ќе искочат и на страната и кај вас во школо. Одете во школо да си видите зошто на странава цела Македонија ќе клика, толку им се серверите и бендвитот.
Приговори дента потоа ќе примаат, се плаќаше 1200 мислам од приговор.

Математика вие што полагавте, што задачи имаше од тие по 5 бода што носеа, последните? :)
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Клучот ќе излезе сеа за едно две недели, а резултатите ќе искочат и на страната и кај вас во школо. Одете во школо да си видите зошто на странава цела Македонија ќе клика, толку им се серверите и бендвитот.
Приговори дента потоа ќе примаат, се плаќаше 1200 мислам од приговор.

Математика вие што полагавте, што задачи имаше од тие по 5 бода што носеа, последните? :)
мислам немаше со 5 бода сите беа со 3 или 4.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
А со стадионот како ви испадна?

30 ред 51 седиште и вкупно седишта мислам дека беа 1912
Да да...1912 беше.

Него зафркнат беше математика тестов...имаше така незгодни прашања, а и задачите не беа нешто многу лесни како низ матуриве од изминативе години. Успеав се да решам...се надевам дека добро ќе пројдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom