Масони

Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Јас се извинувам што ви се мешам во дискусијата.

Јас ја читам библијата, и сум до втората книга царства, до „Давид го дочекува Мемфивостеј кај себе“ и не пронајдов лик под име Хирам, но можеби сум го пропуштил.
Знаеш ли точно во кој стих се спомнува?
--- надополнето: 10 април 2013 во 04:48 ---
[/quote]


Точниот стих во Библијата е во 2 Летописи 2:13
ВТОРА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава 2


13 Затоа ти праќам мудар, вешт и разумен човек, Хирам Авив,
14 син на една Дановите ќерки и на татко Тирец. Умее да обработува злато, сребро, бронза, железо, камен, дрво, црвено сукно, љубичеста свилена ткаеница, тенко платно и отворено-црвено сукно, умее да реже секакви копаничарства и да замисли секакво дело што ќе му се довери. Тој ќе работи со твоите уметници и со уметниците на мојот господар Давид, твојот татко.

Почнав пред некое време да ја читам, а во врска со Хирам кој се споменува во библијата имав прочитано (не во Библијата) дека не бил ѕидар. Е сега незнам дали е за Хирам кој се споменува во првата книга царства или во втората книга летописи.
--- надополнето: 10 април 2013 во 05:14 ---
[/quote]

Kako што можеш да забележиш во стихот 14, Хирам Авив не бил само обичен ѕидар, туку и голем мајстор и уметник кој бил испратен кај Соломон од страна на царот на Тир кој исто така се викал Хирам.

Инаку и на двете места во Светото Писмо се спомнуваат двајцата Хирами. Едниот е царот на Тир, Хирам ,а другиот е Хирам Абиф ,син на вдовица и главен мајстор на храмот на цар Соломон. (Во македонскиот превод на ДХК е преведен како Хирам Авив).

Добро е што си почнал да ја читаш Библијата, читај ја со исправно срце и со молитва па ќе откриеш чудесни работи во неа.Поздрав !
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Nikade vo masonskiot ritual ne se spomnuva deka hramot ne e zavrshen, tuku deka rabotata ostanuva nedovrshena. Toa se dve razlichni raboti.
Па да де. Само што јас те прашав како успеале да го доградат храмот, кога тајните на градењето ги знаел само Хирам Абив?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ne go ignoriram prashanjeto - kje pisham ili podocna denes ili utre - imam problem so objavuvanje na se shto e podolgo od dva-tri reda.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Kje bidat ekskomunicirani i ocrneti kako nedostojni lichnosti. Toa e najgolemata kazna, pogolema kazna za chovek koj drzhi do svojot zbor ne postoi.
Па во вашето друштво сигурно има многу тајни агенти кои ги предаваат вашите тајни на тајните служби. За нив тоа воопшто не е казна.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Па во вашето друштво сигурно има многу тајни агенти кои ги предаваат вашите тајни на тајните служби. За нив тоа воопшто не е казна.
Sigun sum deka i tie agenti i nivnite sluzhbi dolgo kje se chudat koga kje vidat shto se tajnite na masonerijata - nekolku formi na rakuvanje i nekolku zborovi koi gi ima vo biblijata... kje se chudat shto da pravat so niv...
Malu nanazad, kopirav eden tekst na angliski, koj mnogu ubavo ja objasnuva "tajnata" na masonerijata. Ona shto se prenesuva na ezpterichko nivo, ne mozhe da go kazhesh nekomu. Ne postoi nachin da go kazhesh.
A shto se odnesuva do serioznosta na kaznata... ochigledno imame razlichni razbiranja za chovekovite vrednosti.

Shto se odnesuva do tajnata, koja ja ima Hiram - povtorno kje recham deka stanuva zbor za ezoteriska alegorija. Planot za gradenje na Hramot, Bog go dava na David, i potoa na Solomon. Hiram se zanimava so ukrasuvanje na istiot. Tajnata, koja toj ja ima (a za shto navistina nesakam da navleguvam vo povekje detalji), e ona po koe nie sme vo potraga. No... taa tajna nema da ja prochitame na nekoi antichki spisi, nitu pak kje ni ja kazhe nekoj poiskusen majstor. Toa e tajna, koja ostanuva edinstveno na sekoj od nas da ja otkrie dodeka odime na dolgiot pat.
Odredeni masosnki stranichni redovi imaat malku podetalno objasnuvanje vo vrska so Hiramovata tajna, no sushtinata e ista.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Sigun sum deka i tie agenti i nivnite sluzhbi dolgo kje se chudat koga kje vidat shto se tajnite na masonerijata - nekolku formi na rakuvanje i nekolku zborovi koi gi ima vo biblijata... kje se chudat shto da pravat so niv...
Malu nanazad, kopirav eden tekst na angliski, koj mnogu ubavo ja objasnuva "tajnata" na masonerijata. Ona shto se prenesuva na ezpterichko nivo, ne mozhe da go kazhesh nekomu. Ne postoi nachin da go kazhesh.
A shto se odnesuva do serioznosta na kaznata... ochigledno imame razlichni razbiranja za chovekovite vrednosti.
Сигурно нема да се чудат ако ги дознаат тајните на сината масонерија
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Има ли масони од други вери ? На пример муслимани, будисти итн..
Не сум многу запознаен па ако е глупо прашање не ми замерувајте :)
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
129
Поени од реакции
23
Има ли масони од други вери ? На пример муслимани, будисти итн..
Не сум многу запознаен па ако е глупо прашање не ми замерувајте
При разговор со еден пријател кој е припадник на слободната масонерија ,ми кажа дека прифатени се припадници на повеќе религии кои веруваат во Бог .
Значи потребно е верба во ,,supreme being '' (вака го напишав бидејќи би не знам како би дошло на македонски) .
Ми кажа дека при заклетвата Христијаните ја користат Библијата ,Муслиманите Куранот ,Евреите Талмудот и сл...
Но,сепак мислам дека zidarski може да ти даде информација од прва рака.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Се извинувам, мислев на црвената масонерија. Таа имаше 33 степени?
Ова е доста големо недоразбирање од страна на немасони и пред се се должи на неадекватното објаснување што масонските автори го даваат на темата.
Масонеријата има само три степени! Сите останати "степени ", се различни форми на толкување на третиот степен. Масон што има "33ти " степен, не е повисоко од оној што има трети. Во Англија, Шкотска, Канада и други земји, многу позастапен ред е Јорк, кој има 13 степени (иако во Англија реално најзастапен е Royal Arch, кој има само дополнителни 3 степени).
Најлесно објаснување е дека во масонеријата има вертикален развој и хоризонтален развој. Вертикално се до трет степен, а хоризонтално потоа има десетици различни редови, степени и функции, од кои Шкотскиот е само еден и не е дури ни најбитен.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Ова е доста големо недоразбирање од страна на немасони и пред се се должи на неадекватното објаснување што масонските автори го даваат на темата.
Масонеријата има само три степени! Сите останати "степени ", се различни форми на толкување на третиот степен. Масон што има "33ти " степен, не е повисоко од оној што има трети. Во Англија, Шкотска, Канада и други земји, многу позастапен ред е Јорк, кој има 13 степени (иако во Англија реално најзастапен е Royal Arch, кој има само дополнителни 3 степени).
Најлесно објаснување е дека во масонеријата има вертикален развој и хоризонтален развој. Вертикално се до трет степен, а хоризонтално потоа има десетици различни редови, степени и функции, од кои Шкотскиот е само еден и не е дури ни најбитен.
Има ли ложа која има само 3 степени вертикално, а да нема хоризонтални степени?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ова со вертикалното и хоризонталното - само сликовито го прикажав.
Не, сите регуларни ложи во светот имаат некакви форми на странични редови.
Исто така, секоја ложа има офицерска линија и Старешина, што е само по себе дополнителен развој. Старешината се поставува со посебен ритуал, на кој може да присуствуваат само оние кои се во моментов или некогаш претходно биле поставени за старешини (што значи е де-факто посебен степен).
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
30
zidarski najprvo RESPEKT za tebe sto mnogu se trudis i odgovaras na site.imam nekolku prasanja za tebe sto ne gi sretnav vo procitanite stotina strani pa ako sakas da mi
odgovoris.
1.velis deka masonerijata ne e tajna organizacija od 1707 ako ne se lazam i e legalna organizacija.pa zosto togas tolku tajna okolu ritualot i slucuvanjata vo lozata. Ednostavno mozat da otkrijat sto tocno se slucuva i ke imaat site jasno mislenje za masonite i tocno potkrepeno so FAKTI (nema da ve povrzuvat so satanata i sl)
2.dali otkako ke se odluci za priklucuvanje na nov clen vo lozata toj odnapred e zapoznaen so ritualot(ceremonijata) i ako ne e dali moze da se otkaze na sred ritual dokolku nesto ne mu se dopaga(ne se slozuva so toa na pr)
te molam ako sakas konkretno da mi odgovoris
odnapred blagodaram.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
1.velis deka masonerijata ne e tajna organizacija od 1707 ako ne se lazam i e legalna organizacija.pa zosto togas tolku tajna okolu ritualot i slucuvanjata vo lozata. Ednostavno mozat da otkrijat sto tocno se slucuva i ke imaat site jasno mislenje za masonite i tocno potkrepeno so FAKTI (nema da ve povrzuvat so satanata i sl)
Затоа што ритуалот е дел од иницијацијата и е само за оние кои се посветени. Зошто би го отворале кон сите...? Јас ти гарантирам дека дури и да го отвориме ритуалот јавно, пак ќе има луѓе кои ќе речат "ова сега за јавнпст го прават, мачкаат очи, ама инаку они си имаат скриени ритуали". Апсолутно ништо нема да се добие, а многќе се изгуби...
Паљтем, годината е 1717.
2.dali otkako ke se odluci za priklucuvanje na nov clen vo lozata toj odnapred e zapoznaen so ritualot(ceremonijata) i ako ne e dali moze da se otkaze na sred ritual dokolku nesto ne mu se dopaga(ne se slozuva so toa na pr)
te molam ako sakas konkretno da mi odgovoris
odnapred blagodaram.
Однапред е запознаен само со генерални работи, не со детаљите од ритуалот. Доколку на сред ритуал има нешто што не му се допаѓа, може да прекине, и да излезе, воопшто не е проблем. Знам за такви случаи.
--- надополнето: 16 април 2013 во 03:04 ---
Има ли масони од други вери ? На пример муслимани, будисти итн..
Не сум многу запознаен па ако е глупо прашање не ми замерувајте :)
Извини што не одговорив на време, од телефон ми дава да одговорам само на еден пост.
Да, има членови од најразллични вери.
Кај мене во ложата има православни, католици, протестанти од секакви деноминации, муслимани, евреи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom