Масони

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.014
Поени од реакции
14.863
има некои размислувања дека сите овие здруженија-масони,темплари,лајонси,ротари....во суштина ја имаат превземено сатанистичката филозофија на организирање.ритуали,тајност,симболи што ги оставаат низ цел свет,начин на комуницирање меѓу себе,препознавање на еден со друг низ народот итн
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
129
Поени од реакции
23
има некои размислувања дека сите овие здруженија-масони,темплари,лајонси,ротари....во суштина ја имаат превземено сатанистичката филозофија на организирање.ритуали,тајност,симболи што ги оставаат низ цел свет,начин на комуницирање меѓу себе,препознавање на еден со друг низ народот итн
Малку офтопик се извинувам.
Како член на младината на Ротари и пријател со безброј Ротаријанци можам да кажам дека основната цел на нашите клубови (и постари и помлади ) не е да се препознаваме еден со друг низ народот ,туку да придонесеме кон помагање на заедницата ( досега имавме бројни акции за кои не сакавме условно да кажам да се фалиме по медиумите ,не сакавме признанија и медали ,а ниту сакавме да создадеме моќни врски ) .Нашата цел беше единствено да се помогне на заедницата со средствата кои ни се на располагање ,да се помогнат што е повеќе целни групи и да се унапреди општеството .Досега сум донирал свои средства и надвор од клубот со цел да помогнам некому како човек со поголеми парични можности .
Сега он-топик ,тој што сака да истражува ќе пронајде одговори Масонеријата ,Ротари ,Лајонс и сл братства и организации веќе достигнаа високо ниво на транспарентност (доколку си заинтересиран за Ротари има голем број на сајтови каде се објавуваат бројни податоци за активностите ,не зборувам за другите братства ,организации и клубови бидејќи сметам дека не сум доволно упатен ) .Исто така во канцелариите на бројни ротаријанци често има знамиња и тие луѓе отворено кажуваат дека се ротаријанци така да поентата за препознавањето ти е утната поради неистражување(со ова не мислам да те навредам туку да те поттикнам) ,на донаторските вечери на кои сум присуствувал секогаш имало присуство на медиуми така да горе доле сите ротаријанци кои се посветиле на помагање на општествената средина се познати на јавноста.Исто како што напомена zidarski голем број на припадници на слободната масонерија носат беџови ,прстени и сл... така да отворено ја искажуваат својата припадност кон определена целина .Слично кај нас фукнционира и Лајонс клубот кој според мои сознанија (сме биле вклучени во заеднички акции ) има помогнато на голем број на луѓе ,а и членовите се добро познати во градот и никој од нив не ја крие својата припадност на клубот.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Што симболизира шаховскиот тепих во масонските ложи?​
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ме интересира нешто. Дали традиционалната приврзаност на југозападниот дел од Македонија кон ѕидарскиот занает има врска со масоните? Или е коинциденција?
Nema povrzanost.
--- надополнето: 6 април 2013 во 21:23 ---
За Соломоновиот храм има скици како изгледал.
Aj ubavo informiraj se na temata. Skicite se baziraat na tekstovite vo Stariot Zavet. Originalni skici ili neshto slichno ne postojat.
Вера и тајно друштво не е исто. Ако нема доволно докази за верата, незначи дека истото важи и за тајното друштво.
Voopshto ne razbra shto zboruvam... ima raboti koi gi prifakjash za tochni zaradi duhovno znaenje, a ne sekogash zaradi materijalni dokazi. Ako chovekot se prifakjashe iskluchivo i samo zaradi mateijalni dokazi, verata na primer nemashe da postoi, kako i mnogu od umetnostite.
А поради тоа што нема доволно докази за која било религија, има и голем број атеисти.
Soodvetno, mnogu mal broj lugje ja prifakjaat masonerijata. I nema nishto losho vo toa.
И покрај тоа што го велиш, повторно масонството го споредуваш со верата.
Zatoa shto pretpostaviv deka taka polesno kje se razbere smislata na analogijata koja se obiduvam da ja napravam. Ochigledno imame nedorazbiranje tuka.
Можеби настанува од ѕидари, ама тие ѕидари дали си имале некаква врска со ѕидарите на соломоновиот храм?
Ova do utre mozhe da go vrtime vo krug i verojatno nema da go smenime mislenjeto, nitu ti, nitu jas.
Па добро вие се фокусирате на езотериското знаење, но нели до 14 век се фокусиале на градењето.
iI kako shto rekov, od 18tiot vek navamu, operativni zidari nema vo lozhite.
Ова само за симболите, или и за останатиот дел од религиите викаш дека не се копирале едни од други?
Moe lichno mislenje e deka ne stanuva zbor za kopiranje, tuku prenesuvanje na idejata koja Kreatorot ja namenuva za kreacijata.
Како што кажав, тоа го прочитав од Роберт Л.Д. Купер. А начинот на кој учеле се вика Уметност на Памтењето.
Toj metod se koristi i denes, no se odnesuva samo na memoriranjeto na ritualot. Sakam da vidam kako nekoj uchi geometrija na pamet.
Масоните се сатанисти, да не објаснувам тука, побарај на нет има многу информации.
Jas sum hristijanin. I sega?
--- надополнето: 6 април 2013 во 21:25 ---
има некои размислувања дека сите овие здруженија-масони,темплари,лајонси,ротари....во суштина ја имаат превземено сатанистичката филозофија на организирање.ритуали,тајност,симболи што ги оставаат низ цел свет,начин на комуницирање меѓу себе,препознавање на еден со друг низ народот итн
Crkvata isto organizira rituali, del od rabotata ja vrshi tajno i koristi simboli. Dali i niv gi narekuvash satanisti, spord tvojava logika?
--- надополнето: 6 април 2013 во 21:29 ---
Што симболизира шаховскиот тепих во масонските ложи?​
Nekolku raboti, no najbitno - nesigurnosta na postoenjeto. Denes mozhe da si uspeshen i da imash prekrasen zhivot, utre mozhe da izgubish se. Zatoa, koga odish po toj tepih, treba da te potseti sekogash da go imash toa na um i da vnimavash na sekoj chekor. Balansot megju dobroto i zloto e mnogu krevok vo svetot, i sekoj chekor shto go pravime, odnosno sekoja nasha postapka, treba da bide vo pravilna nasoka i vnmatelno napravena.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Nekolku raboti, no najbitno - nesigurnosta na postoenjeto. Denes mozhe da si uspeshen i da imash prekrasen zhivot, utre mozhe da izgubish se.
Истото значење го иама и црбо-белото знаме на темпларите.

Jas sum hristijanin. I sega?
Е што сега? Ти ми предложи да барам на нет информации за настанувањето на големата ложа на Шкотска. Сакав да кажам дека на нет можеш да најдеш се и сешто. Можеби има за настанувањето на големата ложа на Шкотска, но исто така има и дека масоните се сатанисти, дека се вонземјани, дека Александар Македонски бил масон и слично, затоа како извор на информации нетот не е токлу сигурен.

Moe lichno mislenje e deka ne stanuva zbor za kopiranje, tuku prenesuvanje na idejata koja Kreatorot ja namenuva za kreacijata.
Сакаш да кажеш дека исламот не е копиран од Христијанството? Па куранот повеќе од пола е прекопиран од Библијата. Муслиманите не јадат свинсо и прават сунет, а во стариот завет пишува дека истото го правеле еврете.

iI kako shto rekov, od 18tiot vek navamu, operativni zidari nema vo lozhite.
Па дали е можно да ја незнаеш техниката која ја користеле оперативните масони кои постоеле до 18 век, а да ја знаеш езотериската мудрост на ѕидарите од пред 3000-4000 години?

Zatoa shto pretpostaviv deka taka polesno kje se razbere smislata na analogijata koja se obiduvam da ja napravam. Ochigledno imame nedorazbiranje tuka.
Но сепак масонството го спореди со религија.

Пред неколку дена рече дека ќе наведеш доказ дека еснафите носеле кожна престилка кога ќе имаш можност да пишуваш од компјутер.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.014
Поени од реакции
14.863
Зидарски,само кажав што сум слушнал,ништо повеќе.Јас многу ретко земам нешто за точно после 2-3 муабета.Додека не сум сигурен 100% ќе копам по информации цело време.

табиет е тоа
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Па јас тоа го зборам цело време. Ѕидарите, во вистинска смисла на зборот, си немаат врска со масонството, а спекулативните масони т.е. масоните само симболично се поврзуваат со ѕидарите и ги нарекуваат оперативни масони, а ѕидарите всушност не ни знаеле што се тоа масони.

Не треба да си толку сигурен во тоа само затоа што некој писател што го читаш го застапува таквото мислење.

Вистината честопати знае да биде поинаква од т.н. факти кои денеска ги имаме на располагање.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Не треба да си толку сигурен во тоа само затоа што некој писател што го читаш го застапува таквото мислење.

Вистината честопати знае да биде поинаква од т.н. факти кои денеска ги имаме на располагање.
Не е тоа мислење на некој писател туку мое лично мислење. Имам прочитано многу книги за масони и други тајни друштва и од сето тоа имам формирано свое мислење.

И тоа што го имам пишано е за ѕидарите на соломоновиот храм, а не за обичните ѕидари.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Истото значење го иама и црбо-белото знаме на темпларите.
Da, i?
Е што сега? Ти ми предложи да барам на нет информации за настанувањето на големата ложа на Шкотска. Сакав да кажам дека на нет можеш да најдеш се и сешто. Можеби има за настанувањето на големата ложа на Шкотска, но исто така има и дека масоните се сатанисти, дека се вонземјани, дека Александар Македонски бил масон и слично, затоа како извор на информации нетот не е токлу сигурен.
Ova e eden od najapsurdnite argumenti koi do sega sum gi prochital. Vo toj sluchaj - proveri vo arhivot na Shkotska vo Edinburgh.
Сакаш да кажеш дека исламот не е копиран од Христијанството? Па куранот повеќе од пола е прекопиран од Библијата. Муслиманите не јадат свинсо и прават сунет, а во стариот завет пишува дека истото го правеле еврете.
Interesna teza, no totalno neizdrzhana. Si go prochital Kuranot?!?
Па дали е можно да ја незнаеш техниката која ја користеле оперативните масони кои постоеле до 18 век, а да ја знаеш езотериската мудрост на ѕидарите од пред 3000-4000 години?
A kolku pati povtoriv deka neoperativnite masoni se zanimavaat iskluchivo i samo so ezoteriskiot del na masonerijata? Zoshto mi e da ja znam tehnikata na gradenje, koga ne se zanimavam so toa?
Но сепак масонството го спореди со религија.
Apsolutno nikade ne go napraviv toa.
[/quote]Пред неколку дена рече дека ќе наведеш доказ дека еснафите носеле кожна престилка кога ќе имаш можност да пишуваш од компјутер.[/quote]
Da, koga kje go popravam lap-topot i koga kje imam malku povekje vreme, kje pisham za toa.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Здраво Зидарски , ти поставив едно прашање во инбокс ако може да ми одговориш , се разбира,доколку тоа не спаѓа во заштитените тајни на Редот. Поздрав !
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Па очигледно е дека масоние тој симбол, го превземале од темпларите, или темпларите го вовеле во масонските ложи.
--- надополнето: 8 април 2013 во 21:11 ---
Ova e eden od najapsurdnite argumenti koi do sega sum gi prochital. Vo toj sluchaj - proveri vo arhivot na Shkotska vo Edinburgh.
Достапни ли е таа архива на ложата за јаноста?
--- надополнето: 8 април 2013 во 21:13 ---
Interesna teza, no totalno neizdrzhana. Si go prochital Kuranot?!?
Го немам прочитано цел. Но имам читано повеќе извадоци каде се гледа дека е копиран од Библијата.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Па очигледно е дека масоние тој симбол, го превземале од темпларите, или темпларите го вовеле во масонските ложи.
I? Kako e toa problem, vo kontekst na diskusijava?
Достапни ли е таа архива на ложата за јаноста?
Arhivot na Shkotska, ne na lozhata. Da, dostapna e za javnosta.

Го немам прочитано цел. Но имам читано повеќе извадоци каде се гледа дека е копиран од Библијата.
Prochitaj go celiot, dosta interesni raboti mozhe da se nauchat. Inaku, od izvadoci sekogash se ostanuva so pogreshen vpechatok. Ako chitash izvadoci od Biblijata, bez da go znaesh kontekstot vo koj se napishani, toa mozhe da zvuchi kako mnogu surova kniga. Ili pak, mozhe da zvuchi kako da e kopirana od Indiski i Tibetanski zapisi (koi se postari od Biblijata).
Ne brzaj da gi osuduvash drugite, pred da imash dovolno informacija za niv.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
A kolku pati povtoriv deka neoperativnite masoni se zanimavaat iskluchivo i samo so ezoteriskiot del na masonerijata? Zoshto mi e da ja znam tehnikata na gradenje, koga ne se zanimavam so toa?
Па колку научници има што ја проучуваат техниката на градење на пирамидите и на други градби, а не се ѕидари.
Ти припаѓаш на друштво кое до пред 300 години се занимавало со ѕидарство, а незнаеш на кој начин работеле ѕидарите. Фактички ти пропушташ 1000-1500 години од масонството зошто до 14 век масоните биле повеќе насочени кон начинот на градење отколку кон езотериската мудрост.
--- надополнето: 8 април 2013 во 21:25 ---
I? Kako e toa problem, vo kontekst na diskusijava
Па нели масоните немаат превземено симболи од другите редови? Како што го присвоеле тој симбол, така го присвоиле и соломоновиот храм, а и правото има на витезите темплари е витези на Храмот.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Па колку научници има што ја проучуваат техниката на градење на пирамидите и на други градби, а не се ѕидари.
Ти припаѓаш на друштво кое до пред 300 години се занимавало со ѕидарство, а незнаеш на кој начин работеле ѕидарите. Фактички ти пропушташ 1000-1500 години од масонството зошто до 14 век масоните биле повеќе насочени кон начинот на градење отколку кон езотериската мудрост.
Drushtvoto na koe pripagjam, iljadnici godini se zanimava so ezoterija. Se zanimava so zidarstvo vo golem del od toj period, no se zanimava i so ezoterija. Od 1700-tite godini navamu, ne se zanimava so zidarstvo (process na premin koj pochnuva nekolku veka porano), soodvetno - nema nikakva potreba denes chlenstvoto da se zanimava so toa. Zoshto bi se zanimaval denes so zidarstvoto ili so gradezhnite tajni na zidarite od minatoto, koga toa voopshto ne e relevantno za nas denes?
Па нели масоните немаат превземено симболи од другите редови? Како што го присвоеле тој симбол, така го присвоиле и соломоновиот храм, а и правото има на витезите темплари е витези на Храмот.
Mnogu pati imam povtoreno - masonerijata e povrzana so templarite! Toa e nesporen fakt, i ne znam zoshto se navrakjame kon toa? Templarskoto vlijanie vrz ritualot ni oddaleku ne e tolku bitno, kako shto mnogu avtori se obiduvaat da go prikazhat, no e fakt deka e prisutno - toa nikogash ne sum go sporel.
Logikava za prisvojuvanje e verojatno najapsurdnoto neshto shto do sega go prochitav tuka...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom