Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Обично - оној кој гарантира за новиот член добро се запознава со него, пред да го препорача.
Но, реално, можна е таква ситуација - апликантот да се запознае со спонзорите, да се запознае со комисијата која го интервјуира (значи вкупно пет луѓе), и потоа - може и самиот да се откаже ако сака... или пак - може ложата да не го прими (ако мислењето на комисијата не е позитивно).
Таков проблем секогаш постои. Затоа - во земјите каде што масонството е многу појавно (како тука во Канада, или во Америка), процедурата за зачленување е побрза, затоа што луѓето кои се спонзори или комисија обично самите јавно се декларираат како масони (носат значка, прстен итн). Во земји во кои масонството е понова појава (како Македонија), процедурата е многу бавна, затоа што мора да се провери кандидатот добро - за да нема негативни последици за членовите на ложата.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
ako ne saka da vleze vo masonerijata, a saka da vidi koj e veke tamu. Veke diskutiravme deka postojat i luge so takvi idei.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
ako ne saka da vleze vo masonerijata, a saka da vidi koj e veke tamu. Veke diskutiravme deka postojat i luge so takvi idei.
Pa tokmu toa i veke na nekoj nacin go odgovorivme znaci treba da e ekspert za da gi pomine site popatni testovi i da gi ubedi deka e za no vo princip lugeto koi se vo komisijata (ako taka mozeme da go oslovime teloto )tamu se luge koi voopsto ne krijat deka se masoni.Znaci sto dobil toj so toa NISTO!! i sto ako izleze i potoa povtorno nisto oti da ne zaboravime deka site polozuvaat zakletva na sveta kniga(za hristijanite biblijata)pa ako taa zakletva dadena nad sveta kniga nisto ne mu znaci zarem e dostojno da komentirame.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
ako ne saka da vleze vo masonerijata, a saka da vidi koj e veke tamu. Veke diskutiravme deka postojat i luge so takvi idei.
Како што реков - во земји каде што тоа може да претставува проблем (како Македонија), приемот на непознати членови е многу бавен и ложите се исклучително внимателни. Пред воопшто да го контактираат апликантот, поминува доста долг период, во кој се проверува информацијата за него...
Така што - ако има најмал сомнеж околу неговите мотиви, тој нема воопшто да дојде во ситуација во која ќе запознае некој член.
Во земји како Канада, каде масонството е одамна присутно и е многу појавно, нема толку голема претпазливост, иако во последно време се почесто се зборува дека треба да се внимава малку повеќе...
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Teoretski, do pet luge ke zapoznae kandidatot, a posle moze da se otkaze?
ova ne mi e jasno kako da se otkaze koga za nego stotuku pocnalo intervjuto......cim se prijavil saka da bide mason.....on odvaj docekal da go intervjuiraat i sega se otkazuva.........zosto????? ima li nekoj predizvik,prepreka sto ne moze da se pomine dodeka se intervjuira kandidatot,pa da se otkaze...........:nesum:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Има ли некој претстава што е нов светски поредок. Всушност САД е злото на овој свет, и причина за сите светски војни. Војна за САД е профит, и без војна нема монетарен систем. 11 септември Иран, Косово се е тоа дел од новиот светски поредок и креирање на светска влада.

http://educate-yourself.org/nwo/
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
ova ne mi e jasno kako da se otkaze koga za nego stotuku pocnalo intervjuto......cim se prijavil saka da bide mason.....on odvaj docekal da go intervjuiraat i sega se otkazuva.........zosto????? ima li nekoj predizvik,prepreka sto ne moze da se pomine dodeka se intervjuira kandidatot,pa da se otkaze...........:nesum:
Cekaj cekaj ti taka gledas na toa deka toj edvaj ceka da go intervjuiraat .Nie ne kazavme deka ova se slucuva tuku samo pretpostavivme sto ako i ja objasnivme situacijata.I nema tuka prepreka vo stilot da skoka 7m vo vozduh tuku e intervju po koe komisijata go iznesuva svoeto mislenje pred ostanatite braka dali kandidatot zasluzuva da vleze i se odi na glasanje.Prosta rabota nema tuka nisto komplicirano

Има ли некој претстава што е нов светски поредок. Всушност САД е злото на овој свет, и причина за сите светски војни. Војна за САД е профит, и без војна нема монетарен систем. 11 септември Иран, Косово се е тоа дел од новиот светски поредок и креирање на светска влада.

http://educate-yourself.org/nwo/http://educate-yourself.org/nwo/
Znaci spored tebe SAD se zloto na ovoj svet ,pa dobro togas zosto da recam ogromen broj na luge sonuvaat da otidat da ja posetat istata SAD ili pa duri i da se preselat tamu da zivejat?Samo ke ti kazam deka se e biznis prijatele se!!!znaci otkoga ke se proizvede nesto mu se baraat musterii za da se prodade pa taka e i so oruzjeto.Vo svetot imalo i ke ima konflikti od pomal ili posirok razmer i toa ti e toa.Zarem ja podzaboravivte komunisticka Kina koja voveduvajki kapitalisticki sistem vo 3 reoni kako posebni teritorii napravi ekonomski BUM i se nametna kako ekonomski Dzin na pazarot.Zosto svoite devizni rezervi koi se merat so milijardi gi cuva tokmu vo $ a do vcera bea na razlicna strana so USA.Samo pak ke recam everything about money!!!Biznisot si e biznis parite gi diktiraat pravilata na igra i zatoa dosta veke ednas so tie prikazni za NSP.Vo kafeana cehot go plaka onoj koj ima a ne onoj koj sto nema pari ami toj i muzikata ja poracuva oti bas toj ima pari da ja plati a ne drugite koi nemaat.Se e biznis i parite go vrtat svetot!!!Se izvinuvam na kraj verojatno malku i podzastranivme od temava no ovaa e veke izlitena fraza koj nekoj odvreme navreme pak ja navraka vo igra i ja pusta istata pesna cuena veke ne znam kolku pati.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Има ли некој претстава што е нов светски поредок. Всушност САД е злото на овој свет, и причина за сите светски војни. Војна за САД е профит, и без војна нема монетарен систем. 11 септември Иран, Косово се е тоа дел од новиот светски поредок и креирање на светска влада.

http://educate-yourself.org/nwo/


:toe:

 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
САД е терористичка организација со една цел преку НВО (Нов Светски Поредок) да креира глобална влада и да направи од луѓето робови.
На сите вас ви изгледа дека САД е цвеќе за мирисање се е тоа благодарение на медиумите кои ви го перат мозокот. Барем на самите амерканци, енглези па и поголем дел од западна европа. Народот мора да се крене на револуција не смее да живее во робовладетелско општество со чипови во мозокот.
Кој е добро упатен а очигледно малку се, знаат што зборувам.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
ova ne mi e jasno kako da se otkaze koga za nego stotuku pocnalo intervjuto......cim se prijavil saka da bide mason.....on odvaj docekal da go intervjuiraat i sega se otkazuva.........zosto????? ima li nekoj predizvik,prepreka sto ne moze da se pomine dodeka se intervjuira kandidatot,pa da se otkaze...........:nesum:
Хипотетички зборуваме... се може да се случи. Може некој да се премисли, може на некој да му се променат домашните услови, нешто да му се случи... секакви ситуации има. Јас до сега не сум сретнал случај на некој што се откажал откако го поминал интервјуто. Но - доколку некој сака да се откаже - може да го стори, и тоа нема да претставува проблем ниту за него, ниту за ложата.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Хипотетички зборуваме... се може да се случи. Може некој да се премисли, може на некој да му се променат домашните услови, нешто да му се случи... секакви ситуации има. Јас до сега не сум сретнал случај на некој што се откажал откако го поминал интервјуто. Но - доколку некој сака да се откаже - може да го стори, и тоа нема да претставува проблем ниту за него, ниту за ложата.
se te razbiram ama cim toj se prijavil sigurno e prethodno malku od malku informiran sto e kako e,i valjda dodeka ceka ne mi se veruva da mu se promeni stavot ili domasnite uslovi........samo ako ne e kockar pa da mu se svrti zivotot naopaku(vo negativa) pa da se premisli(ili da mu se sluci nesto nedaj boze)..............ne znam koj drug faktor bi mozel da bide........
:salut:

САД е терористичка организација со една цел преку НВО (Нов Светски Поредок) да креира глобална влада и да направи од луѓето робови.
На сите вас ви изгледа дека САД е цвеќе за мирисање се е тоа благодарение на медиумите кои ви го перат мозокот. Барем на самите амерканци, енглези па и поголем дел од западна европа. Народот мора да се крене на револуција не смее да живее во робовладетелско општество со чипови во мозокот.
Кој е добро упатен а очигледно малку се, знаат што зборувам.

a za noviov svetski poredok moze komotno da stavat nova tema moderatorite.........ne znam jas kako odi toa,inaku jas bi otvoril samo da ne pisuvate tuka na ovaa tema...........pozzzzz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Cudo, се се случува во животот... никогаш никој не може да претпостави што ќе биде утре. Може да планира, може да се подготвува, но никогаш не може да знае. Така што - секогаш постои и таква варијанта.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Cudo, се се случува во животот... никогаш никој не може да претпостави што ќе биде утре. Може да планира, може да се подготвува, но никогаш не може да знае. Така што - секогаш постои и таква варијанта.

taka e ova e nesto sto i jas veruvam i ziveam so toa.....ova e tocno no neznam zosto covek bi se otkazal,koga bi sakal nesto.............covek koga bi sakal nesto da napravi mislam deka samo treba da veruva vo toa sto go pravi i da go saka i mislam deka sekogas ke bide uspesen vo toa sto go posakal(moe mislenje)barem za mene,jas ako sakam da napravam nesto ke go napravam pa makar bi odel i na raci od veles do skopje..........ok........
prasanje:gledav edna crkva koja mislam deka e pravena od masoni,ima nekoj znaci masonski(kolku sto jas sum informiran)sto gi vidov edno nesto sto go nemam videno vo drugite crkvi e na tavanot od crkvata imase nacrtano,ptica (mene mi licese na vrapce)so kruna na glavata......ova e nesto sto go nemam videno vo druga crkva.....sto bi mozelo da znaci pticata.......za mene cudno(no vistinito).........pozzzz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Тоа што го опишуваш не е масонски симбол...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
a za noviov svetski poredok moze komotno da stavat nova tema moderatorite.........ne znam jas kako odi toa,inaku jas bi otvoril samo da ne pisuvate tuka na ovaa tema...........pozzzzz
Па да ама Масонсвото е поврзано со НОВ СВЕТСКИ ПОРЕДОК, и од оваа ситуација нема бегање. Се работи на тоа.
За нова тема еве јас кога ќе имам време ќе отворам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom