Масони

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
RebelGirl напиша:
Инаку пред 2 недели бил одржан собир на масоните во македонија во александар палас,ми се чини дека нивниот број достигнал до 200членови.
Шанса нема да биле тоа масоните, пошо они не се кажуваат како такви. Можеш да седиш на иста маса со масон и он нема шанса да ти признае дека е масон, сем ако не мисли дека и ти си достоен да ја знаеш нивната тајна. Што значи дека не им пишува на чело ни од далеку не можеш да познаеш кој е масон, а кој не...Тие не се фалат со тоа, туку напротив се кријат. И да секако, ќе имаат состанок на јавно место, па во Александар палас? Да не било тоа некоја друга организација? И тешко дека 200 се од МАкедонија, 200 не се ни од цел свет. Да имаше толку моќници во МАкедонија, се ќе беше поинаку
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
OBDN напиша:
Stojan Andov e mason :pos:
Kraj!!!!

ДА бе и јас сум... Луѓе хелоууу!!! Тито да сум чула дека бил масон и Борис Трајковски и тоа се потврдува откако ќе умри некој, инаку дури е жив, тоа е тајна ако не... Што значи за шпекулации до утре можиме да си збориме
 
Член од
27 мај 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
SpAcE_c0wb0y напиша:
Freemason - A member of the Free and Accepted Masons, an international fraternal and charitable organization with secret rites and signs.

Jas sfativ deka masonite se vsusnost lugje poznati niz svetot (mnogu licnosti koisto pretstavuvale nesto vo minatoto). Tie lugje (slobodnite zidari) se smeta deka clenuvaat vo edna organizacija i deka se sto se slucuva vo svetot e planirano od niv. Ako gresam, neka me popravi nekoj.
МАСОНИТЕ СЕ ЛУГЕ КОЈ СТО НИКОЈ НЕ ГИ ЗНАЕ,А И НЕСМЕЕ ДА ГИ ДОЗНАЕ
ТИЕ СЕ НАЈ ГОЛЕМИТЕ ЛУГЕ ВО СВЕТОТ-ЗА НИВ GEORGE BUSH I VLADIMIR PUTIN СЕ САМО ПИУНИ ЕДНОСТАВНО НИКОЈ И НИШТО...ПРЕМНОГУ Е ТЕШКО ДА СЕ ДОЗНАЕ НЕКОЈСИ ДЕСЕТИ ЦОВЕК КОЈ СТО РАБОТИ ЗА МАСОНОТ,А НЕ ПА МАСОНОТ.МАСОНИТЕ НЕ СЕ ИЗОЛИРАНИ ОД СВЕТОТ ТИЕ СЕ КАКО ОБИЦНИ ЛУГЕ КОЈ СТО СЕ МАСКИРААТ СО НЕКОЈА СИ ОБИЦНА РАБОТА ПР.ЦИСТАЦ ИТН ИТН......:star:
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
MSV(support) напиша:
Прочитај си ја кодот на да винчи
Shto ima vo kodot na da vinchi za masonite ziti se???

hack1138 напиша:
МАСОНИТЕ СЕ ЛУГЕ КОЈ СТО НИКОЈ НЕ ГИ ЗНАЕ,А И НЕСМЕЕ ДА ГИ ДОЗНАЕ
ТИЕ СЕ НАЈ ГОЛЕМИТЕ ЛУГЕ ВО СВЕТОТ-ЗА НИВ GEORGE BUSH I VLADIMIR PUTIN СЕ САМО ПИУНИ ЕДНОСТАВНО НИКОЈ И НИШТО...ПРЕМНОГУ Е ТЕШКО ДА СЕ ДОЗНАЕ НЕКОЈСИ ДЕСЕТИ ЦОВЕК КОЈ СТО РАБОТИ ЗА МАСОНОТ,А НЕ ПА МАСОНОТ.МАСОНИТЕ НЕ СЕ ИЗОЛИРАНИ ОД СВЕТОТ ТИЕ СЕ КАКО ОБИЦНИ ЛУГЕ КОЈ СТО СЕ МАСКИРААТ СО НЕКОЈА СИ ОБИЦНА РАБОТА ПР.ЦИСТАЦ ИТН ИТН......:star:
Ne e taka...
Nikoj ne znae mozebi Geogre Bush i Putin se masoni...

АуРоРа напиша:
ДА бе и јас сум... Луѓе хелоууу!!! Тито да сум чула дека бил масон и Борис Трајковски и тоа се потврдува откако ќе умри некој, инаку дури е жив, тоа е тајна ако не... Што значи за шпекулации до утре можиме да си збориме
Борис Трајковски никогаш не бил достоен да се придружи, на ложата. Тоа се само шпекулации кои се шират. Можам само да ви кажам дека ниту бранко не е во ложата....
А тито да, бил масон...
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Stefanos_M напиша:
Shto ima vo kodot na da vinchi za masonite ziti se???
Pa filmot e tipicna masonska propaganda!!! Kako da te oddelat od verbata vo Bog! Knigata ja nemam citano, ama kako sto primetiv od filmot, Den Braun saka da gi iskaze gomnariite na masonite, t.e. ona sto tie sakaat da go napravat so svetot.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Profa напиша:
Da,nemoze da si ateista i freemason.Treba da veruvas barem vo bilo kakva nadprirodna sila.
I na nivnite sredbi bilo zabraneto da se zbori za religija i politika.
Se zbori deka masonite se trudat za najdobroto na svetot.Organizacija polna so kralevi,politicari,glumci,peaci....
A isto sum procital i deka tie kontroliraat mogu raboti vo svetot i so dobri i so losi nameri.
Togas dali i vo nivnite organizacii ima granki "losi" i " "dobri" kako i vo hristijanstvoto?
Ete tuka moze da procitate nekoi interesni raboti:

http://www.freedomdomain.com/freemason.html
Точно, за да влезеш во братството, мора да веруваш, не е важно дали во Христа или нешто друго, само да веруваш

VMRO напиша:
Pa filmot e tipicna masonska propaganda!!! Kako da te oddelat od verbata vo Bog! Knigata ja nemam citano, ama kako sto primetiv od filmot, Den Braun saka da gi iskaze gomnariite na masonite, t.e. ona sto tie sakaat da go napravat so svetot.
Ц ц ц ц, општи познавања немаш. За да бидеш масон мора да веруваш во господ. А во кодот на да винчи зошто не си го прочитал ке ти кажам дека воопшто не се споменуваат масоните.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Stefanos_M напиша:
Точно, за да влезеш во братството, мора да веруваш, не е важно дали во Христа или нешто друго, само да веруваш
Toa za pred javnosta. Demek eve nie sme vernici.

Stefanos_M напиша:
Ц ц ц ц, општи познавања немаш. За да бидеш масон мора да веруваш во господ. А во кодот на да винчи зошто не си го прочитал ке ти кажам дека воопшто не се споменуваат масоните.
Ti imas opsti poznavanja....ostaj....abe znaes sto...ne si mi dostoen ni da zboruvam so tebe, bogohulik eden! Sto pa jas se zamaram....ti imas opsti poznavanja od toa sto si procital edna kniga i dozvoluvas da ti go promeni mislenjeto. Gluposti! Ajt u pm!!!
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
aleksandra85 напиша:
Не е така бе дечки ...Масоните немаат никаква врска со Исус ...
Вака тоа е секта во која се вршат разни обреди
за да влезете во неја ве водат во специјална просторија како да ви објаснам нешто како лавиринт и таму после неколку обреди ве ставаат во нивниот ред...Самоит збор Масон има значење зидар е и имаат симболи како:камен чекан мистрија....Имам книга дома ке ви искуцам некои извадоци за тоа инаку имам слушнато дека Стојан Андов е Масон
Каков Стојан Андов ви се молам. Тој е сељак типичен. Во македонија само неколку масони има. Масоните не се никаква секта. Потекнуваат од многу пред христа. Една од најпознатите приказни за масоните е во времето на царот соломон. Но не би смеел да ви кажам понатаму ништо... За некој однадвор тоа може да се чудни обреди, и не знам какви ке ги замислат. Но тие се многу стари и важни обреди, многу пред христа...
А за таа просторија која викаш, тоа се вршат тестови, дали си достоен да бидеш масон. И очите ти се врзани...

VMRO напиша:
Ti imas opsti poznavanja....ostaj....abe znaes sto...ne si mi dostoen ni da zboruvam so tebe, bogohulik eden! Sto pa jas se zamaram....ti imas opsti poznavanja od toa sto si procital edna kniga i dozvoluvas da ti go promeni mislenjeto. Gluposti! Ajt u pm!!!
Да бе не верувам во господ, и имаш проблем?
Кој се мислиш бе ти? Не знам кој прочитал една книга. Не знаеш ништо за масоните. Јас сум поврзан дирекно со нив. Не сум масон, но некој многу близок. И целта ги оправдува средставта, да тоа ни е флоскула, за такви глупаци како тебе кои му штетат на човештвото да се отстранат.

StormAngel напиша:
Фримасоните се оснивачите на култот Илуминати, оние со сатанистичко верување, или барем така знам ја, ама сепак, ќе треба да ја прочитам книгава до крај за да дознаам подобро.
Масоните се предводници на новиот светски поредок. Ги има неколку, има и слики...ама искрено кажано, ме мрзи да барам.
Илуминатите немаат врска со Масоните. Масонството е формирано многу години пред христа. И е создадено за подобро на човештвото. Да нема разлики меѓу луѓето, да нема нации.
А Илуминатите, се основани во 16 век. Тие само се филтриларе низ масоните, за да стигнат до високи позиции, и да владејат со светот.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Stefanos_M напиша:
Да бе не верувам во господ, и имаш проблем?
Кој се мислиш бе ти? Не знам кој прочитал една книга. Не знаеш ништо за масоните. Јас сум поврзан дирекно со нив. Не сум масон, но некој многу близок. И целта ги оправдува средставта, да тоа ни е флоскула, за такви глупаци како тебе кои му штетат на човештвото да се отстранат.
Abe ligle be...c c c c...tvoj blizok e mason, ako vaka se falis do sega ke te nemase, ama ajde prodolzi si....ne ne ne ...tuku prodolzi taka da drobis, poarno da te nema, ke go spasis forumot pred se, a za covestvoto ....i taka si bespolzen....nema sto da se izgubi.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
RebelGirl напиша:
пред едно две недели имаше добра емисија на канал5 за масоните,незнам дали ја гледаше некој...,а следната(значи минатиот вторник) имаше емисија за владимир велебит(човекот кој ги вршел тајните преговори меѓу тито и хитлер) во надоврзување значи од претходната се спомна дека тито и велебит,најзначајните дипломати на сфрј.
Инаку пред 2 недели бил одржан собир на масоните во македонија во александар палас,ми се чини дека нивниот број достигнал до 200членови.
Не е тоа собир на масоните. Многу луѓе работат за масоните, но тие се само работници. А само неколку се масони. Односно главни... Не знам како да објаснам ....

VMRO напиша:
Abe ligle be...c c c c...tvoj blizok e mason, ako vaka se falis do sega ke te nemase, ama ajde prodolzi si....ne ne ne ...tuku prodolzi taka da drobis, poarno da te nema, ke go spasis forumot pred se, a za covestvoto ....i taka si bespolzen....nema sto da se izgubi.
Што се фалам бе??? Не сум јас масон. Ниту некој ќе дознае кој е тој. А никој од форумов не ме знае, така да.... Нема никаков проблем...

П.С ти појма немаш од ништо бе... Ни една книга не си прочитал во животот. Ти кажуваат што да правиш. Што да читаш а што не... Ако се сметаш за толку глуп да ти го смени мислењето некој книга ок.. Мислам може си... не викам не.
Ако те слушаме тебе и твојата црква, во среден век ќе се вратиме. Кој сака во среден век да се врати слободно може кај тебе да се пријави. Ќе ги палиме жените,нема да им даваме да учат итн..
 
N

NeMiRnA

Гостин
Toreador напиша:
Многу интересно....хм....брат од кај го најде ова? :D од сеа натамо gerard ми е најдобар другар :P 8) :lol: Стварно кај е ложата овде во Македонија? Знаеш нешто за тоа?
me mrzese da proveruvam dali ti odgovorile,ama aj jas ke ti kazam pak:),najgolemata masonska loza u mk e u vevcani veruvale ili ne.A isto se cudev koa doznav deka mocart bil mason i uste nekoi takvi fraeri od negov tip.Aj da najdam kaj mi bea toa beleskite pa ke dopunam.Hm i bas me interesira koj si ti stefanos...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.778
Поени од реакции
9.665
И двајцата (ВМРО и Стефанос) се однесувате како деца. Се карате бидејќи едниот не верувал во Господ и познавал масон. Да бе.

Многу овде (вклучувајќи го и Стефанос) не разбираат што всушност се масони. Најобични моќници кои се здржуваат за поголема и глобална моќ, со што прават работи како им одговараат. А шансите да познаваш масон и притоа да објаснуваш на јавен форум се = никакви. Нека не ве залажуваат. Во Македонија постои само еден масон кој јавно признал дека член на нижа масонска ложа од една Европска земја. Инаку човекот е од Охрид.

А за оние вишите ложи ниту најблиските на членот никогаш нема да разберат дека бил во масонска ложа.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Андроник напиша:
И двајцата (ВМРО и Стефанос) се однесувате како деца. Се карате бидејќи едниот не верувал во Господ и познавал масон. Да бе.

Многу овде (вклучувајќи го и Стефанос) не разбираат што всушност се масони. Најобични моќници кои се здржуваат за поголема и глобална моќ, со што прават работи како им одговараат. А шансите да познаваш масон и притоа да објаснуваш на јавен форум се = никакви. Нека не ве залажуваат. Во Македонија постои само еден масон кој јавно признал дека член на нижа масонска ложа од една Европска земја. Инаку човекот е од Охрид.

А за оние вишите ложи ниту најблиските на членот никогаш нема да разберат дека бил во масонска ложа.
Ne poznavam jas lichno mason, tuku eden moj blizok, nuti znam kako se vika nitu go imam videno, taka da...
Vo Makedonija ima nekolku masoni. A go kazav toa, samo zatoa shto VMRO kazuvashe razni gluposti za masonite, kako pravele ne znam nekoj satanistichki raboti. ne veruvale vo gospod itn. Pa morav da se zamesham bidejki nekoj koj ne znae ke pomisli, vistina. Takvi skeptici kako nego, sekogash postoele, i ke postojat. A shto e najtragichno, nishto ne znaat, nitu znaat da podrvdat neshto so fakti , tuku samo se karaat.
Za masonite, ne se obichni mokjnici, ne e samo da imash pari i da bidesh moken, za da vlezesh vo masonite. Prvo srceto mora da ti bide chisto. Morash da bidesh, iskluchitelno, vlijatelen, inteligenten i shto e najvazno dostoen za da vlezesh vo bratstvoto na masonite. A mozam samo da vi kazam deka, kaj nas nema mnogu koi bi mozele da vlezat.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.778
Поени од реакции
9.665
Stefanos_M напиша:
Ne poznavam jas lichno mason, tuku eden moj blizok, nuti znam kako se vika nitu go imam videno, taka da...
Да де еден твој близок, а не го познаваш...Ајде, такви муабети на девојки од мало, покажувај им кај имаш посадено дрва.

Stefanos_M напиша:
Vo Makedonija ima nekolku masoni.
Абе во Македонија веројатно има најмногу масони по глава на жител! А сите тие се со југословенски пари направени, затоа пак не знаеш шо кажуваш.

Stefanos_M напиша:
Za masonite, ne se obichni mokjnici, ne e samo da imash pari i da bidesh moken, za da vlezesh vo masonite. Prvo srceto mora da ti bide chisto. Morash da bidesh, iskluchitelno, vlijatelen, inteligenten i shto e najvazno dostoen za da vlezesh vo bratstvoto na masonite. A mozam samo da vi kazam deka, kaj nas nema mnogu koi bi mozele da vlezat.
Хехе. Или си во заблуда или пак навистина мислиш дека масонството е една престижна титула во општеството. Масонството е најобична организација на луѓе кои од ситни крадци успеале да пуштат конци во одредени институции за подоцна да се обединат во едно друштво на крадци и да смислуваат ефективни начини на молзење на народот.

Ако ти си сфатил поинаку, дека масонството е благородно организација која придонесува за општото добро и дека треба да си од кралско потекло за да влезеш, се лажеш. Во тој свет луѓето не се ценат по манирите и тоа како знаат да уживаат во пура и коњак, или пак дали знаеле правилно да го користат приборот за јадење. Моќта на зелените амерканци и европејци ги надминува сите квалитети кои еден човек може да ги поседува.

Кога читаш нешто, секогаш читај меѓу редови. Сфати ја суштината на делото, не читај без размислување. За масонството си успеал да прочиташ 2-3 трач муабети од Фокус и мислиш дека знаеш се за нив.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Stefanos_M напиша:
Ne poznavam jas lichno mason, tuku eden moj blizok, nuti znam kako se vika nitu go imam videno, taka da...
Vo Makedonija ima nekolku masoni. A go kazav toa, samo zatoa shto VMRO kazuvashe razni gluposti za masonite, kako pravele ne znam nekoj satanistichki raboti. ne veruvale vo gospod itn. Pa morav da se zamesham bidejki nekoj koj ne znae ke pomisli, vistina. Takvi skeptici kako nego, sekogash postoele, i ke postojat. A shto e najtragichno, nishto ne znaat, nitu znaat da podrvdat neshto so fakti , tuku samo se karaat.
Za masonite, ne se obichni mokjnici, ne e samo da imash pari i da bidesh moken, za da vlezesh vo masonite. Prvo srceto mora da ti bide chisto. Morash da bidesh, iskluchitelno, vlijatelen, inteligenten i shto e najvazno dostoen za da vlezesh vo bratstvoto na masonite. A mozam samo da vi kazam deka, kaj nas nema mnogu koi bi mozele da vlezat.
Najdi eden post kade sto sum rekol deka se satanisti? Btw...ako se satanisti barem bi veruvale vo nesto, a masonive vo nisto ne veruvaat. Za niv bog ne postoi. Tie se bogovite na Zemjata. Tie go pravat poredokot.
Kako moze da se so cisto srce koga vojnite gi pravat tie 3-4 glavni masoni za da si go polnat dzebot??????????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom