Маските за заштита од свински грип

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Преку... од тије маски.
Уште малце ке почнат да носат и боци со воздух што се за нуркање :tapp:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Luge ne bidete glupi kakvi maski.Prvo tie maski ne mozat 100%da dadat zastita od svinskiot(dosaden)grip.Moze covek mahinalno da se pipne za nos ili oci i ete ti posle od kaj dobil grip.Jas sum vo Germanija i ovde ne se ni zbori deka uopste ima svinski grip.Lugeto se preokupirani so svoite rabotni obvrski i nemaat vreme da se zamaraat so ovie gluposti.I nikogo bas nikogo nemam videno da nosi ovde maski.Nitu luge po ulica nit vo prodavnici nit na lekar ma nikade bre.Se sto se slucuva e samo marketing da se isplasi nasiot glup narod i da odi i kupuva lekovi,maski i da se vakcinira protiv ovoj grip.Sekoja godina ima sezonski grip od koj poveke ili pomalku nekoj umira i pak zivotot prodolzuva za drugite luge.I sto?
Ubavo kaza deckovo pred mene uste malku i so boci za kislorod bi setal nasiov narod po ulica za da se zastitat od nesto a i samite nemaat poim od sto:uvo:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Додека не почнат како космонаути да се облекуваат, добро е :uvo::vozbud:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ja не сум ставил уше, не ни планирам. Утре идам Скопје да ја видам модата.:pos2:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Абе какви маски ќе ја земам од татко ми гас маската од СФРЈ ела преку тоа да влезе бактерија или вирус :pos2:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Маската штити но не целосно,водух влага од горе,може е некоја превенција за почеток,ама педерите ги качија цените,кога купував за на факултет беа 2 денари,сега кога станаа шема се 8 :tapp:
 
В

ВАЖНА-ВД

Гостин
Лекарите не препорачуваат маски затоа што тие можат пред да ги ставиш на уста да се инфицираат и после со бактериите на уста ќе ја редиш...и плус маската може да спаси само 2 саати...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom