Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
За три месеца многу вода ќе протече низ Вардар. Ако не го/ги најдат деновиве, нема да ги најдат никогаш. Во тој случај оставката на Гордана ќе биде беспредметна.
ако го најдат деновиве тоа гарант ќе биде алиби од апсење, некој анонимус колку да се направи илузија од правда, во државава кај што секој процес е монтиран за политички цели тоа не би било чудно.

или што викаат американците "fall guy"
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
И ти кога ќе бидеш предаден од твојте и кога од бранител ќе те направат злосторник ќе те видам какво писмо ќе пишуваш
Па не го предадов јас или ти или Курајбер,го предадоа негови луѓе од партија алчни за пари,зошто да им прави по ќеифи,да пишува писмо по нивна желба ?
Зошто жена му направи песна ондак Херои и предавници или како и да е ?
Која е поентата на песната јас сеуште не разбирам,кога негови луѓе го предадоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вака јас како жител на Радишани цели 16 години да ви кажам нешто.
Според информации на другар од Радишани, биле пред куќата на Александар и некој поблизок што ги знаел информациите од истрагата им кажал дека на Цветанчо му било пукано во око и во грб, Александар прво бил тепан па му било пукано во рбет , Филип бил пукан во стомак а за Кире не кажал. Сестрата на Алексаднар во моментот на масакрот му се јавила на брат му и најверојатно му бил ставен телефонот во уста и она слушнала кога имало истрел. Значи, ова е информација од другар од Радишани којшто беше добар другар со сите жртви. Јас завршив со едниот од нив (Александар) и ако некој сака да каже дека НЕКОЈ ОД НИВ е причината за сево ова, ќе му колнам се до 6то колено. Толку од Радишани. А ти, Македонијо запрашај се, зошто постоиш?

едит:
Пред тоа, албанци се симнувале во Радишани и се заканувале дека на ден велигден ,,мора да тече каурска крв,,. И ДА, Албанци се убијцте
Само психички пореметени морони може да го направат ова, ццц, се згадив и бес ме опфати уффф :mad:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Кој сака војна? Јас не сум ни сонувал дека некогаш во форумскиов живот ќе пишувам на ваква тема. Ова не е инцидентна реакција на вжештени глави туку е резултат на некаков континуитет.
Јас не сакам да бодам луѓе по автобуси.
Не сакам да тепам и да ограбувам заради етничка припадност. Сакам мир, соживот, толеранција...
Ама никој не ме прашува што јас сакам. Но кога ќе ми се згреши да се побунам против таквите ѕверства, станувам неписмен подбуцнувач, кукавица и фашизоид...
Тоа е тоа....
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
За три месеца многу вода ќе протече низ Вардар. Ако не го/ги најдат деновиве, нема да ги најдат никогаш. Во тој случај оставката на Гордана ќе биде беспредметна.
Jас кажав поназад... 2-3 дена е максимум за да се пронајдат гнасите што го направиле ова !! Се после тоа е касно...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
Само на крај да не излезе дека убијците се некои што ги гледаме на протестите и што ќе ги видиме утре на погребот, како што беше случајот со Михајло Чеврески ако се сеќавате!
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Па не го предадов јас или ти или Курајбер,го предадоа негови луѓе од партија алчни за пари,зошто да им прави по ќеифи,да пишува писмо по нивна желба ?
Зошто жена му направи песна ондак Херои и предавници или како и да е ?
Која е поентата на песната јас сеуште не разбирам,кога негови луѓе го предадоа.
Па можда ја научил лекцијата дека со патриотизма кај нас само губиш па сега си гледа како да се спаси што побргу од тој Шевенинген
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Albanska nacionalna armija je, konačno, potpuno razbijena 2007. godine, kada su makedonski specijalci izveli akciju kod sela Brodec na Šar-planini i ubili nekoliko vođa te grupe i oduzeli čitav arsenal oružja.
извор: http://translate.google.com/translate?hl=mk&sl=auto&tl=mk&u=http://www.kurir-info.rs/teroristi-ane-prete-ratom-na-severu-kosova-makedoniji-i-grckoj-clanak-174444&anno=2
Дека е разбиена со седум убиени, немогуче да има само 9 членови. Се сеќавам, Али Ахмети јавно викаше дека ако не дојде на власт, се закануваше јавно со војна и со закани дека има под своја команда и под оружје 10 000 членови сместени во Косово, Јужна Србија (Прешевска долина), Западна Македонија, во Улцин и околијата (Црна Гора) и во Чамерија (Грција) кои би почнале воени судири во овие држави. А сигурен сум дека има уште највеќе 5 илјади УЧКи сместени во Албанија, според мене како воена логистика. Кога дојде на власт глумата ја презеде Гафур Адили, Албанец од Кичево, и кажуваше дека секој припадник на оваа организација прима месечна плата од 6000 евра (заработени со криминални активности низ Западна Европа и пари од иселеници кои даваат пет посто од целокупната заработувачка во фондови, еден од тие најпознати фондови се викаше "Татковината Повикува" и беше стрикно наменет за групите на УЧК кои почнаа да се формираат 1992 година од основоположникот на УЧК Адем Јашари), под услов секогаш да биде спремен да прави проблеми каде што ќе му биде наредено од главната команда на АНА.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Вака јас како жител на Радишани цели 16 години да ви кажам нешто.
Според информации на другар од Радишани, биле пред куќата на Александар и некој поблизок што ги знаел информациите од истрагата им кажал дека на Цветанчо му било пукано во око и во грб, Александар прво бил тепан па му било пукано во рбет , Филип бил пукан во стомак а за Кире не кажал. Сестрата на Алексаднар во моментот на масакрот му се јавила на брат му и најверојатно му бил ставен телефонот во уста и она слушнала кога имало истрел. Значи, ова е информација од другар од Радишани којшто беше добар другар со сите жртви. Јас завршив со едниот од нив (Александар) и ако некој сака да каже дека НЕКОЈ ОД НИВ е причината за сево ова, ќе му колнам се до 6то колено. Толку од Радишани. А ти, Македонијо запрашај се, зошто постоиш?

едит:
Пред тоа, албанци се симнувале во Радишани и се заканувале дека на ден велигден ,,мора да тече каурска крв,,. И ДА, Албанци се убијцте
Јас пак знам сосема поинаква верзија каде никаде не се спомнува сестра му на Аце и такви работи. Ова е веќе трета верзија, и искрено не верувам многу во ова. Ако сакаш пиши ми ПП од кој ти е инфово, иако не ми е многу за верување, во вакви моменти свашта се измислуваат...
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Ај ај ај

Па до вчера ние бевме мнозинство Македонци, не се делевме тогаш дека сме вакви или такви, бандите ни беа по маала, а не по етничка основа. Кога станаа повеќе и тие што си игравме како децам се свртија против нас, само затоа што сме Македонци. Немој и ти да покушаваш да сееш магла сега. Ти што до вчера растеа кај мене дома, не ме ни погледнуваат кога ќе ме сретнат на улица.
lugjeto se uzasni stvorovi. vlezi mu vo koza na toj sto nekje da te pogledne. pricini ima milion. koga covek e staven vo situacija da bira pomegju edno ili drugo tesko mu se pisuva. nie biravme.... gi masakriraa bosancite nie so bracha srbi. pukna na kosovo nie so bracha srbi. bracha srbi i bracha grci zaedno...nie so bracha srbi. ti davam samo primer, zosto mozebi nekje da te pogledne. zatoa sto licemerieto ne moze da se sokrie pozadi nisto. ti go znaes toa, oni go znaam, site znaeme. zal mi e sto gi upotrebiv srbite kako primer, iskreno aludiram na drzavata i na onie sto simpatiziraa(t) so nejzinite politiki vo ovie navrati.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
ако го најдат деновиве тоа гарант ќе биде алиби од апсење, некој анонимус колку да се направи илузија од правда, во државава кај што секој процес е монтиран за политички цели тоа не би било чудно.

или што викаат американците "fall guy"
Баш напротив. Случајот може да се реши сега, додека е сеуште актуелен. Без разлика дали се во државава или во странство сторителите бараат прибежишта и контактираат со луѓе кои се познати на безбедносните структури во регионов. Кога ќе помине време трагата веќе нема да може да се следи.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кој сака војна? Јас не сум ни сонувал дека некогаш во форумскиов живот ќе пишувам на ваква тема. Ова не е инцидентна реакција на вжештени глави туку е резултат на некаков континуитет.
Јас не сакам да бодам луѓе по автобуси.
Не сакам да тепам и да ограбувам заради етничка припадност. Сакам мир, соживот, толеранција...
Ама никој не ме прашува што јас сакам. Но кога ќе ми се згреши да се побунам против таквите ѕверства, станувам неписмен подбуцнувач, кукавица и фашизоид...
Прво, јас не те цитирав и не те нареков никако. Но добро, можеби не мислеше на мене во постов.
Второ, оваа тема е за убиства без откриен сторител. Што мешаш едно и друго? Кога ќе се докаже кој убил, доколку е тоа Албанец или Албанци, тогаш веројатно повеќе мислења тука ќе се он топик.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Јас не знам дали некаде нешто сум пишала против својот народ или дека сакам вакви немили настани или дека поддржувам убијци и сл. Всушност да, сум пишала само против својот народ, но во случаи како сегашниов кога претерува со омраза и посакување војна. Не сакам такви работи и не знам што е лошото во тоа.
Иначе за 2001... тука не зборуваме за тоа и нема потреба да се навраќаме на нешто што поминало. И мене ме јаде гнев од таа војна или немир, но што можам да сменам??? Знам само дека не сакам пак татко ми или брат ми да ми заминат по планини со пушки за никаква цел. Буквално за никаква цел! Ништо не се смени после тоа, барем за нас обичните смртници. Само поголема омраза ни се влеа. И пак да се повтори, пак некој друг се` ќе диригира и пак само за џабе ќе гине народ. Зарем само јас го знам ова или па можеби грешам???
Но секако, оваа тема нема врска со тоа. Барем не, додека не се каже кој стои зад убиствата. Тогаш ќе видиме со какви мислења ќе сме. Засега нема потреба од ништо друго освен од сочуство за семејствата и евентуално барање одговор од надлежните доколку задоцнат премногу. Масовно барање одговор и одговорност и ништо друго!

А кој сака војна ти се молам? Секако дека несакаш и јас несакам, но неможеш да избегаш... Што ако утре во Тетово наредат уште 5 млади деца и ги застрелаат? Ке седиш мирна и ке повикуваш на разум? Во такви случаи државата ќе мора да превзеде посериозни чекори и нема да има вракање назад....

Кој и да се убијците мора да се фатат по брза постапка.....велам пак дај боже да нема врска со ова што го пишуваме, но ако има врска овие момчиња нема да се последна жртва...тие загинаа без да има војна....отишле на ловење риба.....
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
Јас пак знам сосема поинаква верзија каде никаде не се спомнува сестра му на Аце и такви работи. Ова е веќе трета верзија, и искрено не верувам многу во ова. Ако сакаш пиши ми ПП од кој ти е инфово, иако не ми е многу за верување, во вакви моменти свашта се измислуваат...
Секој знае повеќе верзии, ама на сите повеќе верувам отколку на Јанкуловска, ипак
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Покрај многуте одговори на прашањето зашто Македонците не се како Албанците и зашто не се собраа на масовни протести, зашто македонците нематѕ воља за акција е и следново:
- На еден навивачки инцидент каде подгрупа на Комити беше нападната на плоштад со цел да им се одземе знаме се исфабрикува повреда на мало дете(удрено со камен во глава). Кај истото дете премиерот отиде на посета дома и го снимаше цела европа како повикува за смирување на страстите кај Албанците.
Денеска беа убиени 5 Македонци на свиреп начин, не е битно дали од Албанци или не, дали видовте премиерот да ги посети семејствата на настраданите или пак барем да излезе со изјава за сочуство?!?
Е сега дали е тоа зашто нема време или пак смета дека не е потребно зашто Македонците се мирни па нема потреба да ги удостојува со посета за да ги смири незнам, но сепак фактот ме разочарува.
*п.с детето што беше удрено со камен во глава немаше ниту еден конец, не беше хоспитализирано ниту еден ден, ниту пак имаше било каква лузна.. Чудно нели? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom