Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
ова е една од најразумните и најемотивните работи кои денес ги прочитав на facebook. можеби ќе ве поднатера да подразмислите. браво за дечково..
„АПЕЛ ДО СИТЕ:

Дали ладнокрвно убиство врз пет невини души, во очи Велигден, е доволна да им убиеме ние уште 10 „нивни“, исто толку невини? Па они да ни вратат со уште смрт кај нас? САКАТЕ МИР ИЛИ САКАТЕ ВОЈНА? И пред да избрзате да одговорите, разгледајте по дома, избројте до 10, помислете на маче, куче, брат, сестра, мајка, татко, комшија, другар, другарка, чичкото што продава семки навечер во град...

Па одговорете ДАЛИ САКАТЕ МИР ИЛИ САКАТЕ ВОЈНА. Оти во војна се’ на што имате помислено, секого на кој сте помислиле, може да биде МРТОВ, УБИЕН, СИЛУВАН, ОСАКАТЕН, како последица на вашата желба и страст и афект да сакате ВОЈНА! А вие не сакате војна, никој не сака војна - сакате само одмазда, а во превод - сакате правда. А правдата ќе стигне и има кој да ја дели, само не создавајте повеќе работа за правдата, Ве молам, сите што живееме заедно во Македонија! НАЈПОНИЗНО ВЕ МОЛАМ ДА НЕ ВРАЌАТЕ НА УДАРОТ СО УДАР, ОТИ ЌЕ НЕМА КРАЈ. Се’ додека и на самите вас/нас не ни дојде крајот... Ако сакате да ви дојде крајот, сакајте смрт на друг, сакајте војна!

Сочувство до семејствата на убиените деца и човекот...
Да размислувале повеќе луѓе како што ве молам да размислите, тие деца, синови, дедовци, татковци - немаше да бидат мртви. Размислете во мир, размислете во мудрост, бидете мудри...

Мирот е скапоцена работа.

Останете во мир...

Благодарам.“
Еј дај доста со овие космополитски мисли.Уште 100 пати да ги амнестираме талибанциве ништо нема да се смени.Прашање е дали нешто ќе превземеме или пак ќе се правиме дека ова се случило негде во Газа појасот и нема везе со нас.Изгледа треба твое дете да убијат за да сватиш која е реалноста.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Само одговорив друже. :)) Инаку има ли некои нови вести низ медиумите ? поминаа скоро 24 часа а уште нема ништо објавено>..
Од КОГО чекаш новости ??? која телевизија ќе ти каже нешто????? се мислам дека на големо се крие нешто позади сето ова...очекувам утре да се слушнам со пријателот да видам што како ако може да каже нешто...
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Море мамата на сите почнувајки од тој терористот Тачи и Ахмети до тој куртонот Вол Полерс!!! Ке дојде ден коа Кинезите ке ги ебат американките за 2 долара и коа овие носасти ке пливаат у јадранско море!!!
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Spored muabetov, ti imas dete ili deca i zivees vo etnicki mesana sredina. Podrazbiram deka maliot tvoj jadel kjotek.
Sto napravi ti kako roditel za toa? Jas nemam deca ama jas bi doznal kade ziveat siledziite i bi otisol da razgovaram so nivnite roditeli.
Toa e najdobroto nesto sto moze da go napravi eden roditel za svoeto dete koe jade kjotek od siledzii (bez razlika dali se makedonci ili albanci). Kazi mi te molam, kako se spravi so taa situacija?
Дечко дали си реален што збориш o_O ? Тие како прво од дома го учат тоа , да има омраза према Македонците ...
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
http://www.makdenes.org/archive/news/20120413/428/428.html?id=24547570

Американските извори се најрелевантни во регионот. Последен пат амбасадор посетил седиште на албанска партија во 2001. Тогаш го посети Тачи.

Koлку само малоумен бе:facepalm:Од кај го извади ова бе??????Од вакви личности како тебе и дружината неможе да се оди напред.Прво не си достоен да ти реплицирам ама морам пошто гледам дека гледаш на секој начин да плукаш врз основа на партиски интереси.Оди само до некој од твоите постари истомисленици и прашај го кој бил претседател на ДПА ВО 2001.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Не е работата дали има ДУИ врска или нема, туку дали може да ја држи под контрола ситуацијата...
Можат...сакале да признаеме или не Али Ахмети екс-терористот е паметно копиле...зборам за политика! Кога Али Ахмети дал во последно време изјава у стил: Ќе се делиме ? Сакме тоа !! Нејќеме она ! Кога ? Ја го слушам само Тачи така да збори...Ахмети е факмен у политика...цела негова фамилија се екс соработници и платеници на КОС !!
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Не коментирај/ајте без везе жити се . Не се знае НИШТО , сеешто е можно .. Или пак други сакаат да ја дестабилиризат оваа земја ... Во Радишани не живеаат Албанци?

А да биле македонци сторителите на ова зло , Мухамед Јашари пред неколку месеци го дал животот помагајќи му на неговиот другар Македонец ( бил нападнат од Македонци ) ..

Да не зборам за убиството во Гостивар . Јаким си се искуклира таму во затвор кај е ...

Сте коментирале 111 страници , и пак сте останеле со тоа дека АЛБАНЦИ биле или само ваши мислења се.. Одам у кафана , еве дојдев сеа , немате ништо друго што да направите вие... Само да коментирате без везе без да знаете ништо ни од настанот , ни како се случило , зашто , мотивот , и тн.

Чекајте , ќе видиме како ќе одаат работите . СОЧУСТВО до семејствата на загинатите.. Многу ми е жал на нив , нај искрено ви кажам .. Не можам да размислувам некој да напраи такво зло .. Не сме у СОМАЛИЈА или Дагестан ние .. И јас имам 20 год. и ете ... знам како е за нивните фамилиии... :(

Najmalce sto mozes da napravis e da im preneses na tvoite sto se zbori po forumite. Ima malku lugje sto gledaat od druga perspektiva i mnogu dobro znaes koja e taa. prenesi deka 20 godini nekoj ne igra edni so drugi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Во право си, тоа си е твое мислење, но ти си далеку од проблемите, ние што живееме во Чаир, Бутел, Тетово, Гостивар си имаме мака. Јас детето неможам надвор да го пуштам, се враќа дома тепано. Во школо го закачаат, му бараат пари, телефони. Ете почнаа да егзекутираат деца. Што ако ќутевме до сега? постигнавме нешто? се повеќе и повеќе ни се качуваат на глава.
Јас викам да вратиме, да видат дека можеме и ние да сме ѕверови како нив, да удриме 3 пати појако. Да знаат што ги чека за наредното. Па нека повелат. Утре моето дете ќе дојде на ред за егзекуција ако ќутиме.

И сега јас во право ли сум или не?
не би рекол дека си во право, конкретно за сегашниот случај.
тоа за што ти се залагаш ке испадни многу покрваво и нема врска јас дали живеам во скопје или не. и јас и ти ке одиме.
ке одат и тие од другата страна кои воопшто не се за војна, ама ке мораат. сите имаат фамилиии сите ке сакаат да ги заштитат.
а како што спомна дека ете можеби е дело на странски служби, не значи тоа дека тогаш само им одиме во прилог на нивното сценарио???
влогот е голем, треба мудро да се изигра пак ке напоменам.
има и други начини правдата да се задоволи кои се далеку поприкладни во моментот отколку несредена толпа која би барала правда.
во секој случај јавноста нема потреба се да знае. некогаш информацијата е контрапродуктивна.
размисли за ова.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Што мислиш со болдираново?

ДУИ е факторот што треба да делува во правец на смирување на етничките Албанци, доколку ситуацијата почне да излегува од контрола. Затоа Волерс го посети Ахмети.
Да ... ама сега не треба албанциве да ги мират...нашиве треба !! Иначе да во право си ...а Волерс педерчево поранешен разузнавач на ЦИА мора сегде да го стави к**ето ццц
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Spored muabetov, ti imas dete ili deca i zivees vo etnicki mesana sredina. Podrazbiram deka maliot tvoj jadel kjotek.
Sto napravi ti kako roditel za toa? Jas nemam deca ama jas bi doznal kade ziveat siledziite i bi otisol da razgovaram so nivnite roditeli.
Toa e najdobroto nesto sto moze da go napravi eden roditel za svoeto dete koe jade kjotek od siledzii (bez razlika dali se makedonci ili albanci). Kazi mi te molam, kako se spravi so taa situacija?
Па ќе ти кажам еден муабет од мајка на дете кое е дупло постаро од син ми и го истепал пред нејзини очи, а само на фин начин и реков зошто не реагирала. Она ми кажа, па доста ни било власт нас, од сега они се на власт и ние ќе ќутиме кога ќе не тепаат.
И сега што да направам јас ?
 
O

onlya

Гостин
И јас те прашав...
А ти очекуваш на форумов да се реши случајов? Тоа дали влијае на истрагата или не незнам и не ме интересира си има луѓе кои се грижат за тоа, мене само ми беше чудно како е можно да прифаќаат пријатели кога не се живи т.е да не испадне на крај како случајот со Мартин Нешковски т.е Даниел
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
не би рекол дека си во право, конкретно за сегашниот случај.
тоа за што ти се залагаш ке испадни многу покрваво и нема врска јас дали живеам во скопје или не. и јас и ти ке одиме.
ке одат и тие од другата страна кои воопшто не се за војна, ама ке мораат. сите имаат фамилиии сите ке сакаат да ги заштитат.
а како што спомна дека ете можеби е дело на странски служби, не значи тоа дека тогаш само им одиме во прилог на нивното сценарио???
влогот е голем, треба мудро да се изигра пак ке напоменам.
има и други начини правдата да се задоволи кои се далеку поприкладни во моментот отколку несредена толпа која би барала правда.
во секој случај јавноста нема потреба се да знае. некогаш информацијата е контрапродуктивна.
размисли за ова.
Види може си во право, ама оди да му го кажеш тоа на родителите на децата, и на братучедите, и на другарите..... Ќе има реакција и таа реакција ќе биде оправдана и очекувана, затоа и не кажуваат ништо, затоа и ги тепаше полицијата Радишанци за да ги прибере дома да не се крева тензија. Дека се знае кои се убијците. По име и по презиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom