Малку помош окулу Joomla URL

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Здраво,
Се надевам дека не сум единствен што се соочувам со ваков проблем...
Се работи за Joomla url.. што поточно?
На мојот сајт имам инсталирано компонента некоја и сега таа се прикажува горе во url то
ПР: www.mojotsajt.com/index.php/IMETOnaKOMPONENTATA/....
Како може да се избришат тие Index.php и imetonakomponetata Или пак да се заменат со некој друг збор?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Уште бе ти не научи да програмираш?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Прочитај го постот над тебе...
Дечко ако до толку неможеш да се снајдеш пробај некое поедноставно решение ко Wordpress, дизајниран е за таквите како тебе на прва рака :) (Ќе се водам според стереотип тука слободно, иако сум многу против такви работи).
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Здраво,
Се надевам дека не сум единствен што се соочувам со ваков проблем...
Се работи за Joomla url.. што поточно?
На мојот сајт имам инсталирано компонента некоја и сега таа се прикажува горе во url то
ПР: www.mojotsajt.com/index.php/IMETOnaKOMPONENTATA/....
Како може да се избришат тие Index.php и imetonakomponetata Или пак да се заменат со некој друг збор?
Во компонентатат што си ја инсталирал имаш подесувања таму ке подесиш што да ти се појавува во урл-то а што не. за да не ти се појавува index.php треба да ја вклучиш rewrite опцијата во компонентата. Во дашбордот на џумла во global configuration вклучија ја опцијата use url rewriting. Но најнапред во роот фолдерот во инсталацијата на џумлата треба фајлот htaccess.txt да го смениш во .htaccess (да ставиш точка наоред пред името на фајлот, а позади да биде без екстензијата .txt) Ако не се снајдш пиши ке ти помогнам.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 18:19 ---
Oд ко
Дечко ако до толку неможеш да се снајдеш пробај некое поедноставно решение ко Wordpress, дизајниран е за таквите како тебе на прва рака :) (Ќе се водам според стереотип тука слободно, иако сум многу против такви работи).
Да у право си вордпрес од секогаш било поедноставно решение. Баш тоа и е најголемата мана, што е многу едноставна(проста) која може да се употребува само за курташак. :D :D :D
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Да у право си вордпрес од секогаш било поедноставно решение. Баш тоа и е најголемата мана, што е многу едноставна(проста) која може да се употребува само за курташак. :D:D:D

http://wordpress.org/showcase/
http://frekvencii.com (сајт што го водам)
+ милион други

Повтори пак; што кажа?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
A да повтореше ти што кажа, бидејќи не ти ја сватив поентата на муабетот.


Да у право си вордпрес од секогаш било поедноставно решение. Баш тоа и е најголемата мана, што е многу едноставна(проста) која може да се употребува само за курташак. :D :D :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom