Македонци во Германија

Член од
20 мај 2023
Мислења
537
Поени од реакции
2.353
Ја не сум го прошол, ама познавам едно дејче што го има процесот за тој период поминато. Е сеа она идеше преку агенција, сама да акаш не знам како иде.
И уште нешто, медицинска сестра у Германија не става само инекции и дава терапија, малце и потешки обврски има.
Јасно, и моментално овде каде што работам веќе 5та година не ми е работата само ставање инекции и давање терапија. Ме интересираше и тој дел, другите обврски на сестрата у Германија, секоја информација ми е добредојдена. Ако дознаеш преку која агенција заминало девојчето ќе те замолам да ми пишеш.
Друго, каде би советувале да се почне со работа, мислам на место/гратче?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
468
Поени од реакции
820
Јужен дел Niedersachsen (на карта сепак му доаѓа Северна Германија), 10+ години поминаа. Завршив факс и одјебав од МК, делумно по моја желба, делумно од што морав (бившата беше Германка/Американка и после неколку месеци заедно живеење во МК додека студирав крена раце). Знаев од градинка што се вели дека ќе се селам кај и да е, Германија сепак никогаш не ми беше прва, втора, n-та опција. Дојдов без да знам јазик заради бившата, останав поради комфорт зоната што ја најдов овде (јазикот го научив за неколку месеци, од почетокот работам канцелариска работа со 99% Германци). Во меѓувреме поминав доста време по други држави, пред се Финска/Естонија. Ако има некоја носталгија во мене тогаш кон тие држави, МК не ми фали многу. Единствено поради фамилија си идам 1-2 пати годишно. Имам стабилна кариера/работа, купив свој стан на пола саат од градот кајшто живеев и официјално работам (неофицијално 90% home office/remote по неколку саати на ден, work-life балансот ми е на супер ниво), имам германско државјанство. Последните 3-4 врски ми беа long distance пола време, летав секој месец пошто remote не е проблем, but I'm getting too old for that shit па сега дејтам локално. Се на се онака нормален живот на хартија.

Она што дефинитивно ми фали, но е моја сопствена вина е социјалниот живот (или отсуството на истиот) овде. Ова се должи на мои сопствени одлики/одлуки - напуштив фирми со млади колеги на моја возраст, завршив во фирма со 50+ годишни колеги со деца и внуци, така да од старт елиминираш нешто повеќе од колегијален однос. Истото не ми беше проблем додека поминував повеќе од пола време во други држави со пријатели/фамилии на бившите, се вклопува човек лесно во социјални кругови. Тоа заврши, сега сум цело време овде и во меѓувреме пријателите што ги имав или се преселија или се во нова фаза од нивните животи, така да треба да почнам од почеток да градам кругови. Тука делот сопствени одлики не е компатибилен со германскиот менталитет - јас и така не сум некој отворен, екстроверт тип, со Германци ова е х-пати поизразено пошто и тие се до некаде ладен народ, или бар овде на север се.

Иднина? Немам појма. Се мислев да пробам со германското државјанство Скандинавија/Америка/Азија/Австралија, но како што реков - getting too old for that shit. Нова средина, нови предизвици во кариера, нов јазик...да бев 20 веројатно ќе ја напуштев оваа комфорт зона, вака тешко. Планирам во секој случај повторно да почнам remote од странство, имам база во Германија и МК, така да има каде да се вратам. Во кратки црти, дали го достигнав максимумот овде во споредба со да речеме Америка/Австралија? Одговорот мислам дека е не. Дали е подобро отколку кога не би се иселил од МК? За мене ова лично никогаш не беше дилема, системот и средината не ми одговора и немам намера да го трошам животов на непотребни стресови. Штета, потенцијал има огромен (природа, клима, географска позиција, храна, гостопримство), ама не вреди тоа многу кога имаш радиоактивен воздух и сопки на секој чекор во секој допир со системот.
Nema vrska koj kade e, bitno e si otisol i uspeal, ima kako mene 100 luge ovde sto gledaat samo Bugarski pasos i pecalba temi... jas sum 2 godini gore uste na poceten stadium.... vie davate golem primer za nas sto sakat ovde da dojdat i ostanat, sekako deka si poaren od toj dole sto ne odi na rabota a zima 3 plati... jas imam fax so 9.5 prosek drzaven bez kniska no vo privatno nemozev da se vrabotam najdobat praktikant vo site banki.... diplomata ja sokinav pred da trgnam i znam 4 jazici osven Germanskiot za zal... a dole se vloziv kuka imot kako site sto sme na forumot....super na pisano kaj tebe i drugiot pogore isto i vo temata kaj se iselivte i kako super primeri.....
 

ausländer

Чичо од Дојчланд
Член од
4 мај 2024
Мислења
206
Поени од реакции
297
Ми требаат совети/насоки од вие што сте веќе во Германија за преселба од МК и работа таму како медицинска сестра. Не е дека ми се брза, ама реална ли е идејата за 2 години најмногу да се заврши цела процедура со јазик (потребно ниво), документи и слично со МК пасош? Англиски знам одлично, ама за таму истиот и не ми врши многу работа ко што слушам. Додуша, слушам секакви рекла казала муабети, кој како се снашол, претпоставувам во меѓувреме и се сменети некои работи (правила, барања), па би ве замолила некој ако е информиран како би се одвивал процесот да ми пише за да го почнам. Патем, не ни целам на живот и работа во голем град, пошто забави и гужви 24/7 не ме интересираат.
Сама, без фамилија.
Моеш (скоро) се сама. Одбираш покраина каде би живеела(ако ме прашуваш, информирај се каде Anerkennung би ти бил најлесен и едноставен и таму за почеток). Симнуваш потребни документи за таа покраина за признавање на образование и почнуваш да собираш документи. Наоѓаш Македонец или некој кој е овластен преведувач на документи во Германија ( не наш преведувач) да ти преведе тоа што треба(моеш се преку нет). Праќај документите и почнуваш да учиш јазик(ти треба б1 сертификат). Ко ќе дојдеш тука не е битно дали знаеш да збориш на б1 ниво туку ти треба ради визата, тука ќе до учиш. Спремај го јазикот за да го положиш, учи шаблонски по тоа што паѓа на испит. Стигни до тука после ќе знаеш самата што да праиш ( зависно од слободно време, и за помалку од година моеш да стигнеш до тука)
И не, сестрите општи тука не работат повеќе од нашите, баш напротив помалце и поедноставни работи.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.963
Поени од реакции
6.273
Јасно, и моментално овде каде што работам веќе 5та година не ми е работата само ставање инекции и давање терапија. Ме интересираше и тој дел, другите обврски на сестрата у Германија, секоја информација ми е добредојдена. Ако дознаеш преку која агенција заминало девојчето ќе те замолам да ми пишеш.
Друго, каде би советувале да се почне со работа, мислам на место/гратче?
Dobro be citate vie shto pishuvame na temava?
Imash znaenje? Togash kuferot i listata od Bolnici, Starski domovi, Caritas, i shto se ushte ne i so tebe i barash rabota.
Za dva dena ce si najdish odlichna rabota. Kakvi agencii kakvi bakrachi!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Моеш (скоро) се сама. Одбираш покраина каде би живеела(ако ме прашуваш, информирај се каде Anerkennung би ти бил најлесен и едноставен и таму за почеток). Симнуваш потребни документи за таа покраина за признавање на образование и почнуваш да собираш документи. Наоѓаш Македонец или некој кој е овластен преведувач на документи во Германија ( не наш преведувач) да ти преведе тоа што треба(моеш се преку нет). Праќај документите и почнуваш да учиш јазик(ти треба б1 сертификат). Ко ќе дојдеш тука не е битно дали знаеш да збориш на б1 ниво туку ти треба ради визата, тука ќе до учиш. Спремај го јазикот за да го положиш, учи шаблонски по тоа што паѓа на испит. Стигни до тука после ќе знаеш самата што да праиш ( зависно од слободно време, и за помалку од година моеш да стигнеш до тука)
И не, сестрите општи тука не работат повеќе од нашите, баш напротив помалце и поедноставни работи.
Две работи многу битни што ги напиша се класична дезинформација - преведувачот и дека треба Б1 !
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.205
Поени од реакции
16.151
Dobro be citate vie shto pishuvame na temava?
Imash znaenje? Togash kuferot i listata od Bolnici, Starski domovi, Caritas, i shto se ushte ne i so tebe i barash rabota.
Za dva dena ce si najdish odlichna rabota. Kakvi agencii kakvi bakrachi!
Да, лесно е така ако имаш некој да те упати кај да се обратиш. Без познавање на јазик барем на разговорно ниво никој нема да те прими а камо ли да те ислуша.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.963
Поени од реакции
6.273
Да, лесно е така ако имаш некој да те упати кај да се обратиш. Без познавање на јазик барем на разговорно ниво никој нема да те прими а камо ли да те ислуша.
Zavisi za shto barash rabota!
Vo moeto opkruzhuvanje ima vraboteni koi ne znaat ni dobar den da beknat na germanski pa rabotat!
Angliski im e dovolen. Ako rabotish aktivno so lujge se razbira deka ce ti treba. Ama jas pred se racunam deka nekoj shto misli ovde da idi deka i neshto prelistal na germanski.
Inache za oficijalna Rabotna viza najmalce A1 e obvrska.

I se razbira deka so odlichni ili solidni poznavanja na sekoj jazik imash prednosti.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.522
Ми требаат совети/насоки од вие што сте веќе во Германија за преселба од МК и работа таму како медицинска сестра. Не е дека ми се брза, ама реална ли е идејата за 2 години најмногу да се заврши цела процедура со јазик (потребно ниво), документи и слично со МК пасош? Англиски знам одлично, ама за таму истиот и не ми врши многу работа ко што слушам. Додуша, слушам секакви рекла казала муабети, кој како се снашол, претпоставувам во меѓувреме и се сменети некои работи (правила, барања), па би ве замолила некој ако е информиран како би се одвивал процесот да ми пише за да го почнам. Патем, не ни целам на живот и работа во голем град, пошто забави и гужви 24/7 не ме интересираат.
Сама, без фамилија.
Ако работи во болница, јазик е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН да знае, во старски домови не знам. Но во болница сестрата мора да знае да го разбере пациентот и да пополнува еден куп документи, покрај делењето терапија, храна, облекување, хигиена, подкожни инекции, венски системи, мерење на витални параметри.

Ausländer ти кажа правилно како е за да ти ја признаат дипломата за медицинска сестра.

Доколку немаш признаено диплома, ќе работиш за минималец било што.
 

ausländer

Чичо од Дојчланд
Член од
4 мај 2024
Мислења
206
Поени од реакции
297
Две работи многу битни што ги напиша се класична дезинформација - преведувачот и дека треба Б1 !
Јас за вакво искуство знам, ако знаеш пократок пат како да почне како сестра, помогни и. За болничар мислам се пониски барањата, ако на тоа мислиш.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.205
Поени од реакции
16.151
Zavisi za shto barash rabota!
Vo moeto opkruzhuvanje ima vraboteni koi ne znaat ni dobar den da beknat na germanski pa rabotat!
Angliski im e dovolen. Ako rabotish aktivno so lujge se razbira deka ce ti treba. Ama jas pred se racunam deka nekoj shto misli ovde da idi deka i neshto prelistal na germanski.
Inache za oficijalna Rabotna viza najmalce A1 e obvrska.

I se razbira deka so odlichni ili solidni poznavanja na sekoj jazik imash prednosti.
Девојчето сака да работи како медицинска сестра, без јазик тоа не може.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.522
Девојчето сака да работи како медицинска сестра, без јазик тоа не може.
Девојчето не е криво, таа ги има слушано муабетите на vouager како и на други кои "земале 5 000 евра плата без јазик и образование, купувале станови, куќи и газдата многу ги засакал".
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Јас за вакво искуство знам, ако знаеш пократок пат како да почне како сестра, помогни и. За болничар мислам се пониски барањата, ако на тоа мислиш.
За медицинска сестра за да имаш официјално признато образование, виза и комплетно средено документи треба Б2 сертификат и да, документи преведени во Македонија од судски преведувач се признати во најголем дел од службениците само не ги преведувајте на адвокатската уличка од оние трговците со бараки.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.963
Поени од реакции
6.273
Девојчето не е криво, таа ги има слушано муабетите на vouager како и на други кои "земале 5 000 евра плата без јазик и образование, купувале станови, куќи и газдата многу ги засакал".
Doktore ti izgleda od sabalje ja imash zgresheno rakata i morfiumot si go stavil sam sebe.
Zatoa preprocitaj gi moite postovi odkako ce mu pomini dejstvoto
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.522
За медицинска сестра за да имаш официјално признато образование, виза и комплетно средено документи треба Б2 сертификат и да, документи преведени во Македонија од судски преведувач се признати во најголем дел од службениците само не ги преведувајте на адвокатската уличка од оние трговците со бараки.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Тоа зависи на што германски службеник ќе налеташ. Кај некои ќе помине, кај некои не, секој со крстот на чело.
Автоматски споено мислење:

Dobro be citate vie shto pishuvame na temava?
Imash znaenje? Togash kuferot i listata od Bolnici, Starski domovi, Caritas, i shto se ushte ne i so tebe i barash rabota.
Za dva dena ce si najdish odlichna rabota. Kakvi agencii kakvi bakrachi!
Колку ти е дозата со морфиумо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom