Македонците опишани како “родени убијци“ во магазинот LIFE 1939!

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
mountain Macedonians.

Jas mislam deka ovde stanuva zbor za Arm'ni .
Poznata e omrazata na Romancite prema doselenicite Arm'nite.
Zatoa ne cudi tekstov.

Vasilka dali ne razbrala za kogo stanuva zbor ili pak drugo e vo prasanje i jas sum vo greska ne znam .Ama koga ke poglednete so kakva kapa se pretstaveni Makedoncite jasno stanuva deka se odnesuva za Arm'ni.
Абе аман. 80% од селаните на балканов носеле онакви капи. Демек само власиве живеат по планини и само тие носат онакви капи.

Уште Марвин да се зачлени на форумов и да каже дека за марсовци се работи............

 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Вашите предци
да ве видат сега
како молчите пред неправди
како се виткате пред силници
ќе ви речат подобро да ме скршат
отколку да се свиткам!
 
S

smart ass

Гостин
Така е, која империја сме биле, а и неокрвавени како нација.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
http://www.jstor.org/pss/852318

Во статијата за Романија навистина станува збор за Македони. Видете го линкот.

А Василка Петров исто како и вас не разбрала. (најверојатно)
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Авторот на статијата јасно кажува за какви Македонци и која Македонија се зборува во статијата. Види ја фуснотата на авторот на текстот што ја има дадено под протесното писмо на Василка. И авторот кажува зошто македонците се опишани како родени убијци.

Читателот Петров не претерува со јунаштвото на македонската долга борба за слобода. Во оваа борба, убивањето стана главна форма на политичко изразување на Македонците.
- Уредникот

Овде за власи зборува уредникот?

На друг да продавате муда за бубрези.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
5
Gee kasnakoski fala sto ne prosvetli nie znajs makedoncinja so poluovoreni oci pa ne gledame, a i po malku tupavi sme....

jerk...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
http://www.jstor.org/pss/852318

Во статијата за Романија навистина станува збор за Македони. Видете го линкот.

А Василка Петров исто како и вас не разбрала. (најверојатно)


Нека важи и твојата теорија (хипотетички, бидејќи неможеш да докажеш), еве и ние не сме разбрале ниту Петров, меѓутоа писмото на Петров нас не' интересира бидејќи се однесува на Македонците.

Зошто дефокусираш, нека станува збор и за Абориџините во текстот, Василка Петров пишува за Македонците, како потомци на Александар, кои ја негуваат слободата на изразување и постоење.

Е сега на кратко да завршам и со тебе.

Никој не негира дека во Романија се преселиле и одреден број Власи, но покрај нив се населиле и Македонците, пред се' поради фактот дека покрај потрагата по подобар живот, Македонците и Власите одлично се согласувале во Македонија, живееле заедно без никакви проблеми.

Macedonians
The Macedonians from Romania are a Slavic, Orthodox population that came from Macedonia`s territory in several migration waves starting with the eleventh century. The Macedonians are a recognized national minority in Romania since 2000. The Macedonia village (Timis county) is one of the first Macedonian settlements in Romania, documented by Catholic Church records in 1332-1337 under the name of Machadonia.

Селото постои до ден денес, мапа:
http://harti.searchromania.net/harta/romania/romania_(general)/_maczedonia/
или
http://www.tageo.com/index-e-ro-v-00-d-m1715704.htm?Macedonia

Nicodim from Tismana (1340-1406), born in Prilep, Macedonia, came from the Athos mountain with a group of Macedonian, Greek, and Armani/Vlach monks and together built several monasteries: Tismana, Vodita, Prislop,Visina, etc. Sanctified in 1767, he is commemorated on December 26 th.

For Macedonians, whose country was a Ottoman province, Walachia represented an ideal of social and religious freedom. Therefore, many waves of migration have come to Romania, even during the nineteenth and the twentieth centuries. For Macedonians, the fight of the Romanian people against foreign occupations became their own fight, taking part in Mihai Viteazu`s fight against the Turks, in Tudor Vladimirescu`s revolt, as well as other wars for freedom and keeping the Orthodox religion.

http://www.proetnica.ro/index.php?care=22&lang=en

Првите миграции на Македонците се случиле во средината на 14-от век, при што основале свое село под името “Македонија“.

Macedonenii slavi

Nu în ultimul rând, trebuie subliniat faptul că macedonenii s-au aşezat în Ţările Române şi ca urmare a bunelor relaţii pe care le aveau cu aromânii, populaţie minoritară în Macedonia, cunoscuţi şi sub denumirea de vlahi sau macedo-români (machidoni).

http://www.divers.ro/scurt_istoric_ro

Превод:
Конечно, тоа треба да се нагласи дека Македонците се населиле во Романија и поради добрите односи што ги имаа со Власите, етничкото малцинство во Македонија, исто така познато како Власи или македонско-романско (machidoni).

На Унгарски, селото Македонија во Романија, округот Тимис:

http://www.banaterra.eu/magyar/M/maczedonia/maczedonia.htm

Повеќе за Македонците во Романија на темава:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=3250908#post3250908

Секој нареден обид за дефокусирање на оваа тема од сега па натаму ќе резултира со бан.
 
E

emission

Гостин
Писмото до магазинот освен што сосема ги руши темелите на Бугарската пропаганда има уште поголема важност бидејќи Македонец зборува од името на илјадници други Македонци од дијаспората.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
А изгледа ни го сруши и „дружењето„ со комшиите на темава:toe:.

http://www.jstor.org/pss/852318

Во статијата за Романија навистина станува збор за Македони. Видете го линкот.

А Василка Петров исто како и вас не разбрала. (најверојатно)
А овде не станува збор „за кого станува збор во статијата„ и кој што разбрал. Благодарност за обидот да се дообјаснат некои нешта, ама мене овде ми се важни некои сосема други работи:

1. Се споменуваат Македонците во време во кое според некои "не би требало да постојат". Под претпоставка дури и да грешат уредништвото на весникот и Василка, во најлош случај може да направиле замена на карактеристики кај постоечки народи (чеси смешале со пољаци на пример, во Aнглија Bидиќ го пишале за Xрват...), ама ќе се сложиш дека никако не можеле да заменат постоечки со "измислен народ".

2. Покрај слика на Mакедонецот стои слика на бугар, грк, а не на Tракиец и слично.

3. Василка реагира во свое име и во име на сличните на себе. Можеби згрешила во толкувањето на написот, ама никако не згрешила во сознанието за тоа која е и што е.

4. Поврзувањето на тогашните Македонци со Александар (не е единствен случај, ама е добредојден) -- пак во време во кое според некои други "не би требало" да се повикува на таа поврзаност.

Па сега не е лошо да си се произнесеме што е поверојатно (посебно комшиите) -- во тоа време да постоеле луѓе кои се чувствувале како Македонци, или авторот на написот и Василка да "измислиле народ". И ако "измислиле" зошто не му дале поегзотично име во стилот на серијалот со Хари Потер туку баш МАКЕДОНЦИ???
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Видов, види сега ти, ...:helou:.

П.С. Точно дека Бугарот не е покрај Македонецот, точно дека има Турчин ама не Грк, ама не е тоа поентата - поентата е дека Македонците се посебно и рамноправно наведени во „друштвото„ ама ти тоа и сам си го знаеш, само така ти чини нели :wink:?

Ајде, кога си расположен за цитирање, цитирај го и последниот пасус:

Па сега не е лошо да си се произнесеме што е поверојатно (посебно комшиите)- во тоа време да постоеле луѓе кои се чувствувале како Македонци, или авторот на написот и Василка да „измислиле народ„. И ако „измислиле„ зошто не му дале поегзотично име во стилот на серијалот со Хари Потер туку баш МАКЕДОНЦИ???
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Модераторот не сака да се сбори за тоа, но кажи ми -што за народ са тие дека са на десната слика до Македоните?
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
SPQR:

Со задоволство, ама НЕ на оваа тема :wink:. Не за друго, од принцип! Во извештај за финале од лига од шампиони во фудбал, на 3-4 страни се опишуваат шанси, голови, атмосфера, во една реченица пишува дека врнело дожд, и треба да го коментираме - ДОЖДОТ??? Овде кај нас, тоа го викаме ДЕФОКУСИРАЊЕ.

До душа, секој може да го коменира тоа што го интересира, ама мене НЕ ме интересира дождот од примерот и НЕ ме интересират бесарбијците на сликата (зборам за ОВАА ТЕМА). Она што МЕ интересира веќе го напишав погоре, а сублимирано во прашање од еден ред изгледа вака:

Како тоа Василка се изјаснува како МАКЕДОНЕЦ, а не како Бугар, Германец, клингонец..... во година „пред 1945„?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Danica Langovsky, 71, Seamstress </B>

Danica Langovsky (nee Pavlovski), 71 of Lorain died Monday, January 02, 2006 in her home following a lengthy illness. She was born October 6, 1934 in Lera, Macedonia. She immigrated to Lorain in 1967. She was sponsored by her late uncle and aunt Glegor and Vasilka Petroff.

Dali e istata Vasilka Petroff?
Не туку лапај муви и остави ги умрените на мир http://www.loraincounty.com/obituaries/?i=4343, туку одговори (ако можеш) на тоа што јасно и гласно го напишала жената во писмото.

И зарем си слеп да видиш дека женава(?) во писмото е од Baltimore, држава Maryland, а оваа жена што си ја постирал погоре е од Lorain County, Ohio. Далечина од некои 630 км.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Модераторот не сака да се сбори за тоа, но кажи ми -што за народ са тие дека са на десната слика до Македоните?

Јас реков, нареден обид за дефокусирање - бан. Немам намера да се тинтрам повеќе.

Незнам што се замислувате да одредувате кој може да се нарекува “народ“, а кој не.

А оној што го интересира може да си прочита за Бесарабците и нивното кнежество.

Симптоматичното режење на профили кои наеднаш после темава се намножија да замајуваат дека се од Добруџа:kesa: и слично им штети на сите бугарски членови на форумов.

Доколку продолжите со оваа инфантилна пропаганда ќе останете групно банирани на подолго време. Затоа на ваша глава отсега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom