Македонски или албански партнер во власта?

Каква влада би одбрале?


  • Вкупно гласачи
    28
Член од
24 септември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Зашто вие се борите за Македоија,кога и онака ќе бидет дел од Илирида?
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Да, тоа можеби и може (од едната страна) да се третира како демагогија... Него нешто друго паѓа во очи, а тоа е фактот што симпатизерите на ДПМНЕ мразат еден голем дел од својот народ (само затоа што имаат различен политички став отколку нивниот)... Очигледно е дека симпатизерите на ДПМНЕ повеќе ги сакаат Албанците со кои што се во коалиција, отколку Македонците кои што им се политички противници... А тоа е уште еден доказ дека партијата си ја сакаат повеќе отколку нацијата...
И сега ова до утре квалификувај го како демагогија, но поинаку и не може да се заклучи!
Што значи да ја сакаш нацијата?
Да се игнорира добар дел од популацијата, пола милион луѓе, или
да се прави коалиција на база на национализам?
Невозможно е за Македонија денес да се постави ова прашање, кого би одбрале меѓу македонски партнер и албански; далеку од реалност и политичка зрелост. Колку побрзо сите Македонци, и оние од албанско потекло, го сфатат тоа, толку подобро за сите.
Долго време сме манипулирани ( да не кажам еб*ни ) на база на вакви националистички моменти што само не’ уназадува и ништо повеќе.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Што значи да ја сакаш нацијата?
Да се игнорира добар дел од популацијата, пола милион луѓе...
Кај нас не се игнорираат, туку се мразат половина милион луѓе...
А тоа со македонски и албански партнер во власта е повеќе симболичо поставена анкета, отколку вистински реални опции... Идејата на анкетата ми беше друга, да видам дали ќе ги добијам резултатите што ги очекував... А што било тоа, објаснето е токму во тој пост што си ми го навел како цитат!
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Поентата ја сфатив, но не можеш да ги земеш Албанците за арбитер, за мерило за да докажеш дека Македонецот има партизиран критички поглед кога просудува.

Едноставно тоа веќе нема смисла.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Има донекаде логика твојата забелешка... Во право си!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
СДСМ и ДПМНЕ заедно во власт = пропаст на Македонија. Нема опозиција, а би се групирале албанските партии заедно, па може само да претпоставуваме што би се случило. Реков пропаст оти ќе не испокрадат на мртво име и презиме во коалиција.
СДСМ и ДУИ веќе видено, исто како и ДПМНЕ со ДПА, и знам дека сум веќе премногу досаден но пак ќе кажам дека аир не видовме ништо...
Оние спротивно идеолошките коалиции се брак од интерес, ништо повеќе.
Затоа, не гласам на анкетата. јас патриотизмот не го разбирам само како националистичко курчење наоколу, туку и како напредок на државата на секаков план.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Jas sum za cista VMRO-DPMNE vlada,se nadavam na slednite izbori ke osvojat najmalku 75 mandati. A opozicija moze da bide DPA so 20 mandati, NSDP so 4,dijaspora i nacionalnite zaednici i ostanati sitni. Ne mi se ni pomisluva na bandata se nadevam ke bidat pod 10 pratenika.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Jas sum za cista VMRO-DPMNE vlada,se nadavam na slednite izbori ke osvojat najmalku 75 mandati. A opozicija moze da bide DPA so 20 mandati, NSDP so 4,dijaspora i nacionalnite zaednici i ostanati sitni. Ne mi se ni pomisluva na bandata se nadevam ke bidat pod 10 pratenika.
AAA toj film ne go gledash! Mora da imame albanci vo vlada, PO ZAKON E TOA!
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
СДСМ и ДПМНЕ видовме еднаш како функционираа, поарно да не не снајди истото. Сопки ќе си прат и пак ќе си контрат нема шанси да функционира. ДУИ скраја да е да се на власт. Останва ДПМНЕ и ДПА, мора да се има и албанска партија на власт, поарно ДПА отколку ДУИ сепаратистите.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Што се мачите никогаш повеќе нема да имате влада составена од две македонски партии(големи)..странците ни наметнаа консенсуална демократија ..не оценија како хетерогена етничка средина ..ни продадоа модел...во кој се се мери и сече по двапати..а пошто кај нас се се прифаќа ни набутаа и таков парламент.. а ние тоа фино лепо го потпишавме..па сега сме crush test dumie...во полигон за експерименти.
Инаку секој би избрал колациија со партија од иста етничка припадност..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom