Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
STB последна цена е по 856 денари.
Branchez со оглед на тоа дека 90% СТБ. ми е купена до 330 ден.оваа цена ми изледа прилично скапа за докупување ама ако претпоставиме дека продажната цена би била негде околу 1000ден има добивка од ~140ден. и плус дивиденда......??Дилемата продолжува и понатаму.........
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Дилемата продолжува и понатаму.........
Да не имаш пресметка колкав ќе биде book value после две дивиденди (една 140 нето и друга под претпоставка 90 денари) на крај на следната година?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
28
Поени од реакции
9
Зошто би купувале пред годишните извештаи, а не после годишните извештаи?

Фала однапред
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Зошто би купувале пред годишните извештаи, а не после годишните извештаи?

Фала однапред
Обично паѓаат повеќе после пресек од вредноста на дивидендата. Но оваа година може да е исклучок. Се зависи од 4ти квартал. Ако се гледа по макроекономски показатели може да е лош но ако се гледа по досегашни квартали изгледа добар.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Да не имаш пресметка колкав ќе биде book value после две дивиденди (една 140 нето и друга под претпоставка 90 денари) на крај на следната година?
Зошто на крај на следната година (2018)? Нели според сите шушкања наоколу ќе има дивиденда негде околу јуни,јули и после продажба до крај на година.. така да мислам дека важно е колкав е book-от после исплатата на следнава дивиденда..
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Зошто на крај на следната година (2018)? Нели според сите шушкања наоколу ќе има дивиденда негде околу јуни,јули и после продажба до крај на година..
Тоа се шушкања, пишав и претходно дека очекувам дивидендата да биде исплатена во декември, во стил на претходната. Затоа и пресметките ги базирам на крајот на 2018, камо среќа да падне порано. Продажбата воопшто не ми е пресметана, некако сум скептичен за такво нешто оваа година.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Според соопштението на Берзата од понеделникот може да се тргува и со акциите на Шпаркасе Банка.
 
Y

yob

Гостин
изгледа ќе биде весело денес. 9 вкрстени налози чекаат да звони. Никогаш не сум начекал отварање со волку трансакции.

п.с Чекам и јас на едно место:)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Епа другари, кој купи UNI купи, наредно на 1200.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom