Македонска берза

Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
526
За да има дивиденден принос колку КМБ, на моменталните пазарни цени ТНБ треба да даде 1950 ден. дивиденда. Мојата прогноза е дека ќе даде 2400.
За да има дивиденден принос колку КМБ, со објавенава дивиденда од 2636 цената треба да и биде 52.000. ;)
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
292
Поени од реакции
276
За да има дивиденден принос колку КМБ, со објавенава дивиденда од 2636 цената треба да и биде 52.000. ;)
А за да има иста заработка по акција како КМБ во Q1/24, ТНБ треба да е 27.600 :confused:
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
480
Поени од реакции
1.742
Најдобрата економска програма
Малку покасно.
Здраво за совет ако може.

Гранит е паднат доста по акција.
Препоставувам со Вмро доаѓањето,ќе се раздвижат веќе во следни 5 години.
Дали е ок да се ризикува ?

Screenshot_2024-04-29-03-09-38-419_cn.wps.moffice_eng.png
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2021
Мислења
180
Поени од реакции
198
Малку покасно.
Здраво за совет ако може.

Гранит е паднат доста по акција.
Препоставувам со Вмро доаѓањето,ќе се раздвижат веќе во следни 5 години.
Дали е ок да се ризикува ?

Прегледај го приврзокот 414778
Za narednite pet godini podobro rizikuvaj so STB akcii do togas i ke se razdvizat i dividenda ke ima i pomal ti e rizikot.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
480
Поени од реакции
1.742
Za narednite pet godini podobro rizikuvaj so STB akcii do togas i ke se razdvizat i dividenda ke ima i pomal ti e rizikot.
Ти благодарам. Гранит ми изгледаше како привлечно но не знам колку заднина има лоша. Мислев со Вмро ќе добиваат проекти и некој скок атракции за акциите .
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
339
Поени од реакции
326
Odlicna dividenda od 2 636 den,vredi da se ima zlatna akcija od TNB
Мој совет е кога правите пресметки да се водите според нето, а не бруто зашто тие 10% што ги зема државата не одат во ваш џеб. Сепак тие 2370-2380 ден се и тоа како солидна сума, со 6% дивиденда ТНБ испадна најдарежлива од банките.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
292
Поени од реакции
276
Ти благодарам. Гранит ми изгледаше како привлечно но не знам колку заднина има лоша. Мислев со Вмро ќе добиваат проекти и некој скок атракции за акциите .
Тури и к.. на фирма на која партија треба да и даде преоект за да рипне акцијата.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
180
Поени од реакции
198
Мој совет е кога правите пресметки да се водите според нето, а не бруто зашто тие 10% што ги зема државата не одат во ваш џеб. Сепак тие 2370-2380 ден се и тоа како солидна сума, со 6% дивиденда ТНБ испадна најдарежлива од банките.
Ne e nisto novo 10% danok,tie presmetki se prvicni,oficijalni i udarni a za soveti okolu presmetkite i oficijalno da se objavuvaat dobivkite vo neto presmetka toa treba do kompaniite napismeno da se obratis vo idnina vo neto da objavuvaat oti nie od niv prezemame :) :P:)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
526
Мој совет е кога правите пресметки да се водите според нето, а не бруто зашто тие 10% што ги зема државата не одат во ваш џеб. Сепак тие 2370-2380 ден се и тоа како солидна сума, со 6% дивиденда ТНБ испадна најдарежлива од банките.
Стандард насекаде е дивидендата да се објавува со бруто вредност. Замисли колку измамени се чувствуваат акционерите во државите каде што се плаќа 30% данок...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Стандард насекаде е дивидендата да се објавува со бруто вредност. Замисли колку измамени се чувствуваат акционерите во државите каде што се плаќа 30% данок...
Се објавува бруто зошто тој е износот што го исплаќа компанијата. Некој го добива и целиот (ако си правно лице).
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
339
Поени од реакции
326
Стандард насекаде е дивидендата да се објавува со бруто вредност. Замисли колку измамени се чувствуваат акционерите во државите каде што се плаќа 30% данок...
Ne e nisto novo 10% danok,tie presmetki se prvicni,oficijalni i udarni a za soveti okolu presmetkite i oficijalno da se objavuvaat dobivkite vo neto presmetka toa treba do kompaniite napismeno da se obratis vo idnina vo neto da objavuvaat oti nie od niv prezemame :) :P:)
Поентата ми беше индивидуално кога се прават пресметки за остварениот поврат, ама змија стрепон комплетно го утна контекстот :D
1 или 2% бруто дивиденда, буквално може да значи поврат блиску до 0%. Далеку од тоа дека сакам методологијата да ја менувам, ама ако некој подобро се осеќа дека зел 8% дивиденда бруто, ок така нек му биде, ама тоа значи полна душа, а кусок пари во џеб :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom