Македонија ќе добие нов државен грб

Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Da bideme iskreni ovaj Grb e ednonacionalen inace ke imase Orel ili slicno na nego. Se soglasuvat site deka Makedonija treba da ima Makedonski Grb. Grujo od toa sto jas mozam da ocenam go kupi Ali Ahmeti duri ovoj izgleda potpishal nesto kako garancija deka ke glasa za Noviot Grb. Negovite od DUI sega na golemo go plukat bas radi toa. Vo megjuvreme se Kazuva vo Mediumite kako bajagi Lavot bil Albanski simbol i drugi gluposti za da se spreci nekakov Revolt kaj Albanskoto naselenie. Grbot e resena rabota i ke bide izglasen vo sobranieto. Prasanje e sto dobil Ahmeti od Grujo za vozvrat? Da bese nekakov politicki dogovot ke znae i drugite od DUI ama ovie se bunat.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Da bideme iskreni ovaj Grb e ednonacionalen inace ke imase Orel ili slicno na nego. Se soglasuvat site deka Makedonija treba da ima Makedonski Grb. Grujo od toa sto jas mozam da ocenam go kupi Ali Ahmeti duri ovoj izgleda potpishal nesto kako garancija deka ke glasa za Noviot Grb. Negovite od DUI sega na golemo go plukat bas radi toa. Vo megjuvreme se Kazuva vo Mediumite kako bajagi Lavot bil Albanski simbol i drugi gluposti za da se spreci nekakov Revolt kaj Albanskoto naselenie. Grbot e resena rabota i ke bide izglasen vo sobranieto. Prasanje e sto dobil Ahmeti od Grujo za vozvrat? Da bese nekakov politicki dogovot ke znae i drugite od DUI ama ovie se bunat.
Зелено светло да се продолжи теророт над Македонците каде има шипци...
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Една дебата, со многу слаба одбрана на лавот како земски симбол на Македонија: http://libertas.mk/видео-24анализа-на-тема-предлог-за-про/

За прв пат се споменува, според мене, директната причина зошто лавот не е избран за државен симбол од НОБ. Највеќе зашто под знакот на лавот (бугарската окупација 1941-45), голем дел на недолжни Македонци биле осудувани и убивани, најчесто оние поврзани со комунистичкото движење и НОБ. Тоа го образложува представникот од борците на НОБ - Трајче Грујовски. Секоја почит.

Албаниот историчар Рамадар Рамадани, дава два предлога:
1. Сите етникуми да бидат претставени со свој симбол во круната на лавот, како што се претставени регионите на Хрватска во хрватскиот грб. Може ли некој да склопи графичко решение, да видиме како изгледа со симболите на Албанци, Турци, Роми, Срби и Македонци како рамноправни граѓани?
2. Да се избере грб што никому ништо не му симболизира (Босанско, Косовско или Кипарско решение), што според мене е решение на замрзнати/нерешени конфликти, и обезличување на борбата на Македонскиот народ како носител на денешната држава.

Исто така се продолжува да се споредува предлог грбот со грбот на Бугарија (?! не знам колку треба да се објануваме дека се многу различни еден од друг), и грбот на ВМРО (што покажува дека ВМРО му направи одромна штета на земскиот грб со превземањето како нивен симбол).
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
На страна 25 од Стематографијата, земскиот грб на Дарданија
http://ebooks.antikvarne-knjige.com/stematografija.swf

Дајте му стап на сегашниот предлог, да се подисправи лавот и свртете го кон мајка Русија и... тарааам!
Capture.PNG

Византиска Дарданија 6 век
Capture1.PNG
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.928
Поени од реакции
7.374

Само ова и ништо друго!
p.s.а дпмне под итно да го тргни лавот од нивното знаме и амблем како и името вмро кое никој не го заслужува!
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Сеа читам и се чудам, како бе размислувате погрешно дека ова е партиски грб. Партијата е македонска и нормално е да го стави лавот како свој партиски грб. Лавот е основниот сибол на македонците и од секогаш бил, се среќава на монети на војсководци и на многу работи поврзани со македонците и народот кој живеел на овие простори. Комуњариве се со многу глупа теорија дека секаде ќе го гледале лавот и тоа ќе ги потсеќало со ВМРО :). Па ќе ве потсеќа кога наместо вие да дадете подршка и да покажете единство за македонците вие ја правите поделбата, а сами ја знаете вистината околу грбовите и во СФРЈ. Сите народи националните ознаки пак си ги вметнаа, србите и хрватите !, а ние пошто сме добро душни си измислуваме нови симболи. Не ни дозволија и тогаш да ја ставиме Пирин планина, да не се мешаме во туѓи држави.
Вака искрен муабет, вие сте тие што го сменивте сонцето од Кутлеш, (додека сум жив а вие постоите, негативно мислење ќе имам за вас и негативно ќе бидам настроен кон вашата партија дур не се распаднете и ја избришете историската грешка што ја имате направено, а со тоа и огромна штета на македонскиот народ кој неможе да се поистоветува со неговите вистински симболи).
Ова е една од најпозитивните работи што е направена за македонскиот народот, и нивното историско значење. Башка и Грчев го предложил Лавот, и знаел што значи за Македонците ама како по обичај Кумровачка школа је одрадила оно што најбоље зна, "лажи го народот дур е глуп и необразован".
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
^Бојата на лавот е доволна за да грбот се рзликува од партискиот амблем на дпмне. За подгрбавеноста, опашката, круната... да не прајме ни муабет. Ако црвениот лав бил македонскиот, испаѓа дека оваа партија го користи бугарскиот лав на амблемот.

Ѕвездата од Вергина е грчки симбол.
Македонците со словенско потекло никогаш не го користеле и не го знаеле тој симбол. Ниту пак некогаш се идентификувале со него.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
^Бојата на лавот е доволна за да грбот се рзликува од партискиот амблем на дпмне. За подгрбавеноста, опашката, круната... да не прајме ни муабет. Ако црвениот лав бил македонскиот, испаѓа дека оваа партија го користи бугарскиот лав на амблемот.

Ѕвездата од Вергина е грчки симбол.
Македонците со словенско потекло никогаш не го користеле и не го знаеле тој симбол. Ниту пак некогаш се идентификувале со него.
Кратко кажано: Што се разбираш од воена музика ???
А еве ти со кој симбол се идентификуваш, пошто си стручен за потеклото на народите ???
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сонце е а не ѕвезда.

Немој некој да ми рече дека сонце = ѕвезда, во минатото не било познато дека сонцето е всуност ѕвезда и затоа овие симболи различно се интерпретираат.

Сонцето е универзален симбол и подлегнува на различни иконографски представи а со тоа на различни типологии и категоризации.
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
@Rokko ајде дај пример каде тој симбол бил употребуван од Македонци пред 1977?

Јас не се идентификувам со симболи.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
^Бојата на лавот е доволна за да грбот се рзликува од партискиот амблем на дпмне. За подгрбавеноста, опашката, круната... да не прајме ни муабет. Ако црвениот лав бил македонскиот, испаѓа дека оваа партија го користи бугарскиот лав на амблемот.

Ѕвездата од Вергина е грчки симбол.
Македонците со словенско потекло никогаш не го користеле и не го знаеле тој симбол. Ниту пак некогаш се идентификувале со него.
А кај тебе во МОРДОР со што се идентификувате?[DOUBLEPOST=1418902431][/DOUBLEPOST]

Church of St. Demitrija in Bitola Macedonia, built in 1830

Gates of a church from 1750's from Prilep, Macedonia

Village Razlovci 1850
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom