Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Aпсолутно точно. Мораме да живееме со нив, и да не отвараме проблеми, кај што ги нема, ниту пак, да ги создаваме. Македонци сме и како такви сме способни да преминеме преку сите неправди кои сме ги претрпеле во минатите времиња.
Но, не може да се согласам дека треба да бидеме браќа само со Србите....??? И тие, играат во последно време многу дволично: а црквата, а братството им со Грците...???
Што значи, ќе бидеме браќа со тие со кои треба да живееме заедно, а тоа не се само Србите, тоа се и Албанците од Косово, и тие од Албанија, и Бугарите (Гејците ќе ги изоставам). Неможе да си ствараме проблеми за Србите да не плачат... Големи сме, и ние, и тие.
Се на се, почитуваме онолку, колку што сме почитувани. Навистина, не гледам, зошто во 2009 години сеуште треба да лееме солзи за Србија...??? Не заебавај....Во име на што..????
А за браќа- браќа ми се тие што не ми мислат лошо, и што сакаат да живеат со мене, рамноправно, без разлика какви се по вера, националност, јазик.....

Naprimer jas sum turcin i gi postovam makedoncite,nie turcite ne prajme kako sto praat grcite i srbite na Makedonija.:smir:
Ke gi podrzuvame makedoncite do kraj..
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Мојот прадедо е исто како и дедо му на SONNE тепан и гонет од Србите,ама не затоа што бил кодош,туку затоа што се борел за слободна независна,автономна Македонија.Во 1918год.е протеран од Србите.Протеран е во Софија,објавен за персона нон-грата од српскиот режим

И твијот прадедо бил тепан...??? ЛЕЛЕЕЕЕ!!!! Се борел за независна Македонија ?????? А дали си се прашал за каква независна Македонија се борел кога бил протеран во Софија...??? Што мислиш зошто бил протеран во Софија и зошто тие во Софија го примиле А...??? Тука на нешто ми мириса... :wink:
Што не продолжил од Софија да се бори за независност на Македонија од Бугарија А...??? :kesa:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
И твијот прадедо бил тепан...??? ЛЕЛЕЕЕЕ!!!! Се борел за независна Македонија ?????? А дали си се прашал за каква независна Македонија се борел кога бил протеран во Софија...??? Што мислиш зошто бил протеран во Софија и зошто тие во Софија го примиле А...??? Тука на нешто ми мириса... :wink:
Што не продолжил од Софија да се бори за независност на Македонија од Бугарија А...??? :kesa:
а што мислеш ти за каква ?
на србчињата не им одговарала - таа истата , а твојот дедо ваљда бил србче или тепал македонци со нив :wink:

па ти не си протеран од МКД па продолжуваш да ми опинаш ( ко кур в бечви ) за пропагандата -

незнам како мислеш дека си македонец после сите твои постови - ти си срам за македонизмот , срам за МАКЕДОНИЈА !!!!!!

човеку имаш попаметни работи ( ко што знам имаш дете гледај си го ) оти вака траскаш зелени и жолти ?????

просто дај излечи се ! ова твоево е навреда кон site МАКЕДОНЦИ !!!!
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
а што мислеш ти за каква ?
на србчињата не им одговарала - таа истата , а твојот дедо ваљда бил србче или тепал македонци со нив :wink:

незнам како мислеш дека си македонец после сите твои постови - ти си срам за македонизмот , срам за МАКЕДОНИЈА !!!!!!

ова твоево е навреда кон site МАКЕДОНЦИ !!!!

За тоа што твојот дедо бил тепан од српски џандари, а на другион бил протеран во Софија и јас на сето тоа му кажувам дека се борел за Бугарски интереси (затоа и бил протеран во Софија)... И поради сето тоа јас сум срам за Македонија ????? Ти не си свесен што зборуваш...
Сите тие кои биле протерувани во Софија, работеле за бугарските интереси (што е логично)... Или сакаш да кажеш дека Бугарија била добра и ги примала оние кои се бореле за независна Македонија...? Тоа е смешно човеку... Стопати сум кажал...Тие се бореле за независна Македонија, ама за независност од Србија, а никогаш за независност од Бугарија... Па како кога во Софија им било седиштето...

Овие работи се интересни за човек да размисли малку... :wink:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
За тоа што твојот дедо бил тепан од српски џандари, а на другион бил протеран во Софија и јас на сето тоа му кажувам дека се борел за Бугарски интереси (затоа и бил протеран во Софија)... И поради сето тоа јас сум срам за Македонија ????? Ти не си свесен што зборуваш...
Сите тие кои биле протерувани во Софија, работеле за бугарските интереси (што е логично)... Или сакаш да кажеш дека Бугарија била добра и ги примала оние кои се бореле за независна Македонија...? Тоа е смешно човеку... Стопати сум кажал...Тие се бореле за независна Македонија, ама за независност од Србија, а никогаш за независност од Бугарија... Па како кога во Софија им било седиштето...

Овие работи се интересни за човек да размисли малку... :wink:
кој ти кур некој срби да протеруваат македонец во бугарија ????
не сум согласен со тебе дека работеле за бугарскиот двор , така било тогаш - те етикетираат ( каков што ќе ти процени свеста ) твојата дотолку - тоа е тоа !
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За тоа што твојот дедо бил тепан од српски џандари, а на другион бил протеран во Софија и јас на сето тоа му кажувам дека се борел за Бугарски интереси (затоа и бил протеран во Софија)... И поради сето тоа јас сум срам за Македонија ????? Ти не си свесен што зборуваш...
Сите тие кои биле протерувани во Софија, работеле за бугарските интереси (што е логично)... Или сакаш да кажеш дека Бугарија била добра и ги примала оние кои се бореле за независна Македонија...? Тоа е смешно човеку... Стопати сум кажал...Тие се бореле за независна Македонија, ама за независност од Србија, а никогаш за независност од Бугарија... Па како кога во Софија им било седиштето...

Овие работи се интересни за човек да размисли малку... :wink:
Бугариja прие бежанци от ГР и Ср.Тези бежанци беха протервани на бранови за да можат СР и ГР да имат помалка сапротива.Това е вистината.Такви територии са поморавието,Нишко,повардарието и цела егеjска македониja.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878

И јас! Сака некој србомански, да си го измери со македонскиов?! Ветувам само едно, мртов четник во брада ќе ебам! :smir:
колку ќотек ќе изедете... нема кантар што ќе го измери.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Делија и Зевсус и со овие лигуши ли Македонецот да биде брат?

Со овие педери кои ВМРО ја нарекуваат бугарска организација и цела источна Македонија бугарска, а Тетово српско?

Да ви се посерам.Сите треба да висите на врби.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
АЛОООООО,Делијо,дај не треси глупости.Од твоиве постови не научив ништо паметно,туку само ме поттикнуваш да мислам дека ти не знаеш ниту еден пасус од македонската историја.Мојот прадедо се борел рамо до рамо со Питу Гули,Јане Сандански(извесно време бил комита во неговата чета,пред да стане војвода)бил учесник и во Илинденското востание,Првата и Втората балканска војна како и во Првата Светска Војна.Одржувал контакти и со гемиџиите кои ги извршиле солунските атентати.И сите такви великани на македонската историја ти ги оценуваш како бугарофили?:nesum:Дај земи се в раце бе момче.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom