Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Би те молел таа твојата реторика да ја појасниш?
Јас еве....
најдиректно ти кажувам дека не може да ја разберам.
Во Македонија во моментов нема место за македонците,не па за другите.
Во Македонија во последниве години има место и државата има дослух само за бугарите.
И на мода е да бидеш бугарин (от Македонија).
Дур лажеш деца и ги храниш со великобугарска пропаганда,зачинета со доаѓањето на некој си непалски циган кој што додека се ганџал сконтал дека е македонец.
Пази молим те...хахаха... он бил македонец.
Лудило.
Има едно решение.
Или Протоѓеров и компани ќе престанат да се дрогираат за да може да смислуваат вакви калакурници...
или на сила ќе мора да ни дадат на нас барем дупла доза за да може да... ги сфатиме.
Ајде:
Имаш тренд на интеграција во Евро УНИЈА. Паралелно, тренд на дезинтегрирање на земји кои тежнеат кон унијата, на помали единици. Во околината ние сме единствен успешен пример на мултинационална држава (држава која им го признава постоењето на други малцинства во неа).
Океј, Бугарите си имаат татари и Догани, ама тоа не им се брои :)

За ресурсите: Зотшо иначе би не примале? Т.е. би не терале да сакаме да не примат? Затоа што сме ужасно убави како народ? (А сме, додуше, поубави од пола европа). А конфликтите на просториве знаеш од кого се буцкани и со каква древна латинска поента.

Зеко, на Марс ли да се преселиме бе братко? Замисли топтан некои 1 000 000 луѓе од земјава и правец Марс да го населиме, божем за да сме раат :) Гарантирам 8 држави во рок од 2 години, Македонија Вистинска, Македонија Једина, Македонија Народна, Македонија ваква и онаква... па герилски борби во секоја поедино, па се и сешто... И шо останува? Харекири?


Нели не е така? :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Во околината ние сме единствен успешен пример на мултинационална држава (држава која им го признава постоењето на други малцинства во неа).
Само мала корекција, мултиетничка не мултинационална, има разлика :smir:.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас сметам дека...
треба да им покажете на тие грозните срби кои сте и што сте.
Пичка им матер на нив,животни едни!
Нападнете ги уште денес!

Треба да си го вратите,хммм...
сега договорете се да го ебам,
(збунет сум,бугарскиот или македонскиот, тој дел ме буни,многу книги сум прочитал,не ми замерувајте)
град Ниш,гордоста на Македонија -Врање,договорете се и со албанците и видете дали Прешево,Медвеѓа и Бујановац се ваши-македонски или пак се нивни.

Значи...
живо сум заинтересиран...
кога е денот на нападот?
Определено во началото на 21 век нема да има физически напад врз некого,биди спокоен.Воjните се водат на дипломатската,икономската и културната сцена.Србиja много добре знае шо е направила.Да са живи и здрави,па само да не играт со картата на православието,заштото православието не ги убедини ни Грци,ни Срби кога идеха турците.Смешно и голема пародиja да играт со правосланието.
Да речем едно живела Србиja,па каквото господ им отреди-такво ке биде.
 

bojan_reddevil

Господар (MASTER)
Член од
18 јуни 2008
Мислења
21
Поени од реакции
1
србија е најглупа држава има најретардирани жители и ги има најглупиот јазик и најглупа музика
смрт за србија а и за сите македонци кои ја чуствуваат србија за братска земја
тие луѓе кои ја сметаат србија за братска земја не се ништо друго освен назадни луѓе кои со својот глуп памет сеуште живеат во југославија.
јас за братски земји ги сметам BRITAIN,USA,HRVATSKA,SLOVENIA,HOLLAND сите други на чело со србија се слепци кои сакаат само да и наштетат на МАКЕДОНИЈА.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
србија е најглупа држава има најретардирани жители и ги има најглупиот јазик и најглупа музика
смрт за србија а и за сите македонци кои ја чуствуваат србија за братска земја
тие луѓе кои ја сметаат србија за братска земја не се ништо друго освен назадни луѓе кои со својот глуп памет сеуште живеат во југославија.
јас за братски земји ги сметам BRITAIN,USA,HRVATSKA,SLOVENIA,HOLLAND сите други на чело со србија се слепци кои сакаат само да и наштетат на МАКЕДОНИЈА.

Полека бе дете, не се нервирај... Оди до WC, испразни се и ќе ти олесни...
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Ехеееее... Каде отиде бе...??? Што чепкаш по Босна и Хрватска кога незнаеш ништо за тамошна историја...
А чичко ти Аркан враќаше само мило за драго... Не си се запрашал за тоа нели...???
Мое сваќање е тоа дека ПРАВИОТ, ВИСТИНСКИОТ, ИСКРЕНИОТ МАКЕДОНЕЦ, НЕ САКА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО...!!!
Босна и Хрватска беа предигра за она што можеше да ни се случи и нам - еве го сезнајкото што ја знае историјата :
другар мој работи во Црна Гора ( што ќе кажеш за нив ме интересира ? ) со колеги босански срби - го прашале од кај е , каков е по вера . му одговорил Македонец , првославен - а ти си србин му рекле , генијалециве - оти ? прашал : одговор - католиците се хрвати , муслиманите Албанци и турци , а првославните србчиња и блгарчиња - еве вака кажале "браќата"
Што си садел тоа ќе си сркаш, сто си поставил на маса тоа ќе си кркаш..Не го измислив тоа јас...Паметам многу изјави, Србија до Токиа, а ако имам здрав разум Токио никогаш не бил српски, така да од премногу сонувања остана на Белградски пашалак!
- УПС : ко нокија .
Citirano zaradi vistina.
Pa ke recam ne znam so e poentava so agitacijava "srbija ni se brakja".Ne postoi ama bas nitu edna postapka,delo so bi me navelo deka Srbija barem vo eden moment ja poddrzala Makedonija.A da ne spomnam kolku me iritira stavot "Nemoj da ste priznale oti Srbija koa ke se naluti.....".Koga ke i naucat da pocituvaat deka postoi Makedonska nacija,drzava Makedonija i da ne pocituvaat ko takvi ke go smenam stavot.Do togas neka si gledaat oni za niv i nivnite brakja Atinjani.Nie ke si gi gledame nasite nacionalni interesi.Ako ni odgovara i Tibet ke go priznaeme.
браќа ами како - поддржаа вранко , се гушкаат со грчињата -
ами ако се лутиме да не почнуваме да си играме -
- од никогаш не не почитувале , ни во схс ни во бившата - ние и босанците во еден кош другите во другиот + нивниот национализам ги направи многу послаби од било кога - сега на ред е искупувањто - се разбира преку призмата на "светото" , ама од нивна гледна точка !

Полека бе дете, не се нервирај... Оди до WC, испразни се и ќе ти олесни...
тука си ти ? неможам да ти се израдувам - па шо убо му кажа браос !

штом некој не ги сака е вмро-вец , штом некој ги мрази на сер“ње , абе махер си !

позЗ
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Што изнакажа бре! бре! Се собрале таму некаде деца и го прашувале што си и му кажувале ова и она...!!! хахахаха!!! И ти по тоа свати дека ние нетреба да имаме соживот со нив...??? БРАВО !!! :tapp:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Што изнакажа бре! бре! Се собрале таму некаде деца и го прашувале што си и му кажувале ова и она...!!! хахахаха!!! И ти по тоа свати дека ние нетреба да имаме соживот со нив...??? БРАВО !!! :tapp:
абе ај кај си ?:pos2: арен си ?

ако тоа за тебе е мала работа за мене е голема -

сватив дека треба да живееме соседи ни се , макар што нема некое големо фајде од нив - туку ме секираат тие ко ти што ги величат и им се восхитуваат - незнам зошто ? ( одговор чекам )

а дека не ги сакам тоа е заради тие ко тебе - пропагандата нивна , мислат дека се курац и половина , националисти се , тероризирале низ македонија до ден денешен не не рецкаат - сем кога им требаме па се повикуваат на првославие - и т.н
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
абе ај кај си ?:pos2: арен си ?

ако тоа за тебе е мала работа за мене е голема -

сватив дека треба да живееме соседи ни се , макар што нема некое големо фајде од нив - туку ме секираат тие ко ти што ги величат и им се восхитуваат - незнам зошто ? ( одговор чекам )

а дека не ги сакам тоа е заради тие ко тебе - пропагандата нивна , мислат дека се курац и половина , националисти се , тероризирале низ македонија до ден денешен не не рецкаат - сем кога им требаме па се повикуваат на првославие - и т.н
Знаеш што...? Се уморив да им објаснувам на таквите ко тебе... Кога ќе почнам да ви кажувам како е и што е, модераторите мене ме банираат, а не таквите ко тебе кои шират омраза...

Гледам кажуваш не тероризирале, не не рецкале и што уште не... Кажи ми од каде тебе тие закључоци...???

Чекаш одговор зашто им се восхитувам...? Па баш заради таквите ко тебе што тресат глупости и мразат се што е Српско, а они ни се единствените ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛИ на овој бели свет...!!!
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Знаеш што...? Се уморив да им објаснувам на таквите ко тебе... Кога ќе почнам да ви кажувам како е и што е, модераторите мене ме банираат, а не таквите ко тебе кои шират омраза...

Гледам кажуваш не тероризирале, не не рецкале и што уште не... Кажи ми од каде тебе тие закључоци...???

Чекаш одговор зашто им се восхитувам...? Па баш заради таквите ко тебе што тресат глупости и мразат се што е Српско, а они ни се единствените ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛИ на овој бели свет...!!!
здраво повторно : зошто уморен - па за секој акција - реакција . логично е тоа - те банираат затоа што си "посебен" :pos2::pos2:
- омраза немам ширено само сум како повеќето чкенови на форумов - ја сакам МАКЕДОНИЈА ! па од твоите постови се гледа кој колку шири омраза - ако ја нема неможе да се шири - ако ја продуцираш ќе ја елиминираме ! кратко и јасно
- значи пра дедоми е претепуван од српски џан(аци)дари , му било одземено голем имот , во времето кога шетале по нашава напатена - измислиле за закон за заштита на добиток - тој што со остен го шибал волот го тепале , силувале , малтретирале - ако твојата фамилија била од "привелигираните" - т.е кодошите тоа е друго 20 .
ова беше заклучок -

вистинските пријатели на МКД се малце а верувај северните соседи не спаѓаат во нив :smir:

позЗ
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
како повеќето чкенови на форумов - ја сакам МАКЕДОНИЈА ! па од твоите постови се гледа кој колку шири омраза - ако ја нема неможе да се шири - ако ја продуцираш ќе ја елиминираме ! кратко и јасно
- значи пра дедоми е претепуван од српски џан(аци)дари , му било одземено голем имот , во времето кога шетале по нашава напатена - измислиле за закон за заштита на добиток - тој што со остен го шибал волот го тепале , силувале , малтретирале - ако твојата фамилија била од "привелигираните" - т.е кодошите тоа е друго 20 .
ова беше заклучок -

вистинските пријатели на МКД се малце а верувај северните соседи не спаѓаат во нив :smir:

позЗ
Јас не ширам омраза. Јас ќе кажам за братски соживот и ти одма се нафрлаш како дете во пубертет... Со тоа мислиш дека докажуваш колку ја сакаш Македонија...??? Не се докажува така... Јас сум сигурен дека од тебе стопати повеќе ја сакам Македонија, само што тоа ти неможеш да го видиш од преголема омраза...

Дедоти бил претепан...!!! Па што...? Бил претепан од џандарите и ...? Сигурно имал проблеми со законот и бил тепан... Така е во секоја држава и ден денес... И незначи дека ако некој не е тепан , бил кодош или слично...
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Јас не ширам омраза. Јас ќе кажам за братски соживот и ти одма се нафрлаш како дете во пубертет... Со тоа мислиш дека докажуваш колку ја сакаш Македонија...??? Не се докажува така... Јас сум сигурен дека од тебе стопати повеќе ја сакам Македонија, само што тоа ти неможеш да го видиш од преголема омраза...

Дедоти бил претепан...!!! Па што...? Бил претепан од џандарите и ...? Сигурно имал проблеми со законот и бил тепан... Така е во секоја држава и ден денес... И незначи дека ако некој не е тепан , бил кодош или слично...
бил тепан од срби , за ништо - а за дедоти незнам - си кажав погоре јас за нетепаните - сигурно не ја сакаш македонија повеќе од мене , моето семејство , мојата фамилија ... СИГУРНО - сети се на мислите на гоце делчев - ќе ти се просветли !

позЗ
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ј
Дедоти бил претепан...!!! Па што...? Бил претепан од џандарите и ...? Сигурно имал проблеми со законот и бил тепан... Така е во секоја држава и ден денес... И незначи дека ако некој не е тепан , бил кодош или слично...
Делијо,да не случајно сакаш нешто да кажеш?Мојот прадедо е исто како и дедо му на SONNE тепан и гонет од Србите,ама не затоа што бил кодош,туку затоа што се борел за слободна независна,автономна Македонија.Во 1918год.е протеран од Србите(затоа што тогаш,како и сега, на Србите не му одговара независна Македонија).Протеран е во Софија,објавен за персона нон-грата од српскиот режим и до крајот на животот не му е дозволено да ја посети родната Македонија.Затоа ти се молам немој србите да ги правиш светци,кога очевидно се многу далеку од тој епитет и немој да ги оправдуваш затоа што во цела Европа имаат статус на народ со низок рејтинг.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
DELIJA--- A zosto srbite den denes ve vikat juzni srbi, znam i Voislav Sesel koga rece za Makedonija pred nekolku godini deka Makedonija e Juzna Srbija a za makedoncite rece deka se juzni srbi ,samo so govorna mana.. A znam i pred nekolku godini koga mnogu mina makedonci jadoja kotek od srbite zaradi Prohopcinski..





OVA E DOKAZ SRBITE KOLKU GI SAKAT MAKEDONCITE:toe:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
сватив дека треба да живееме соседи ни се , макар што нема некое големо фајде од нив - туку ме секираат тие ко ти што ги величат и им се восхитуваат - незнам зошто ? ( одговор чекам )

а дека не ги сакам тоа е заради тие ко тебе - пропагандата нивна , мислат дека се курац и половина , националисти се , тероризирале низ македонија до ден денешен не не рецкаат - сем кога им требаме па се повикуваат на првославие - и т.н
Aпсолутно точно. Мораме да живееме со нив, и да не отвараме проблеми, кај што ги нема, ниту пак, да ги создаваме. Македонци сме, и како такви сме способни да преминеме преку сите неправди кои сме ги претрпеле во минатите времиња.
Но, не може да се согласам, дека треба да бидеме браќа само со Србите....??? И тие, играат во последно време многу дволично: а црквата, а братството им со Грците...???
Што значи, ќе бидеме браќа со тие со кои треба да живееме заедно, а тоа не се само Србите, тоа се и Албанците од Косово, и тие од Албанија, и Бугарите (Гејците ќе ги изоставам). Неможе ние да си ствараме проблеми, за Србите да не плачеле... Големи сме, и ние, и тие.
Се на се, почитуваме онолку, колку што сме почитувани. Навистина, не гледам, зошто во 2009 година сеуште треба да лееме солзи за Србија...??? Не заебавај....Во име на што..????
А за браќа- браќа ми се тие што не ми мислат лошо, и што сакаат да живеат со мене, рамноправно, без разлика какви се по вера, националност, јазик.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom