Македонија под српска окупација

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Нема што да се влегува во суштината кога тврдењето за сите освен за тебе е бемислено и погрешно.
И.... за тебе силата е моќ ..а, ќе ми покажуваш диктаторство во размислуваето. За кои сите и за тебе, за оние кои велат имаше воен судир со Србија и Србија така ја окупира Македонија....а.
Чим ти влезам дома ти ја земам храната и жената и ти наредам отсега се што заработуваш пола да ми даваш мене инаку ќе добиеш ќотек е окупација па ти како сакаш врти го и наоѓај оправдувања.
Не е темата турско ропство, така било во османлиското владеење.
Секој што влегол со војска на македонска почва и останал без благослов и желба од мнозинството население е окупатор, без ама и како.
Така е.... окупацијата од страна на турската војска и германско-бугарско-италијанско-албанската војска, е окупација.
Не памтам дека имало плебисцит дека сакаме да живееме во СХС, памтиш нешто такво?
Како ќе помтиш остарен си, избришано ти е помтењето ако во 1918 си имал 18 години да учествуваш на блебисцит сега си 112 години, веројатно проблем ти се годините.

kama, вчера во 23:32
Да ти одговорам ,формално Македонија не војувала 1912 против Србија, од едноставна причина што Македонија не била држава тогаш (или со твој зборови Македонија била во ракмите на Османлиското царство). Само турската окупација била заменета со српска во Вардарскиот, со бугарска во Пиринскиот и со грчка во Беломорскиот дел од Македонија. Едноставно е за разбирање. Но затоа треба да сфатиш дека Македонија формално не војувала, ама Македонците се бореле против српската окупација. Инаку Македонија формално не војувала ни со Бугарија и Италија 1941, па на никој нормален не му текнало да каже дека Македонија не била под бугарска или италијанска окупација.
Само турската окупација била заменета со српска во Вардарскиот

Заменета со воен судир Србија-Македонија....а.

Треба да сватиш дека окупација е заземена територија со воен судир. Колку знам Македонија никогаш не водела војна со Србија.

Изгледа некој сака да биде сегашна Македонија во турската окупациска империја или германско-бугарско-албанската фашистичка окупација.

Насловот на темата не е точно прецизно формулиран. Ако се мисли на Македонија со Пиринска и Егејска требало да се назначи за која Македонија е зборот и дискусијата ќе се одвива во друг правец... вашиот. Но ако се мисли на денешна Македонија тоа е нешто сосема друго дека денешна Македонија никогаш не водела војна со Србија за окупација.

Ако се мисли за кралството СХС кога била Македонија како Вардарска бановина тогаш и Словенија и Хрватска биле окупирани од Србија под владение на српската кралска династија Караџорџевиќ, или пак ако се мисли на шестојануарската диктатура, или ...или.

Толку не размислување, инает, или нешто друго.

Но затоа треба да сфатиш дека Македонија формално не војувала,
Затоа треба да сватиш дека вистински Македонија (нема формално) не војувала со Србија за да темата биде насловена - Македонија под Српска окупација.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Во Македонија во тоа време има много потепани српски џандари...

Па што е тоа ако не борба за слобода против окупација!
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Отприлика вака беше формулацијата на репликата од моја страна до Salitos:
*****Salitos, џандарите во тоа време беа во целото кралство СХС а тоа значи и во Словенија и во Хрватска.

Која земја е окупирана од џандари. Окупацијата не е од џандарите туку од војска или војна окупација.*****



Право на модераторот е да процени кога и што ќе избриша, ама не гледам нешто лошо за бришање на приближно ваква реплика која содејствува со напишаното на Salitos а во склоп на поставената тема.

Не барам никој да се сложува со мојот став но не може никој да ми наложува да се сложувам со неговиот став кој ќе го изнесе. Демократско право е на секој да го изнесе своето мислење во склоп со поставената тема и со подолу изнесеното мислење на оснивачот на Кајгана.

Прочитав како дошло до идејата за отварање на КАЈГАНА. Еве што вели оснивачот на порталот КАЈГАНА :
...........Мистичен, 22 октомври 2007, Сум рекол во повеќе наврати - на Кајгана никој не бара да размислуваш како мнозинството, секогаш можеш да го изразиш својот став слободно, но тоа да го направиш културно и во рамките на правилата на добро однесувања.......

Tој негов став сосема е на место и потполно го подржувам:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Gevara,

Престани со узурпирање на темата заради твоето лично видување и неслагање со терминот "окупација".
Ти беше оставено доволно простор да се искажеш околу тоа.

Или пишувај и достави поткрепа за тоа што се случувало во периодот помеѓу крајот на првата светска војна и почетокот на втората во вардарскиов дел на Македонија, или едноставно не пишувај ништо на темава.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
ЧЕНТО.
Задржи си ги своите ставови што било како било и биди со нив а мене не можеш ти да ми диктираш и наложуваш твое мислење.
Не се мешам во твоето лично видување нема да се мешаш и ти во моето а највеќе да ми одредуваш како да размислувам.

Истото важи и од мене за тебе во првите двa реда што си напишал.

Ч Е Н Т О, пред 42 минути
Или пишувај и достави поткрепа за тоа што се случувало во периодот помеѓу крајот на првата светска војна и почетокот на втората во вардарскиов дел на Македонија, или едноставно не пишувај ништо на темава.
Тоа ли е насловот на темата ?

Лесно е да се напише како поткрепа за случувањето во времето на СХС во вардарскиот дел на Македонија но не под тој наслов на темата како окупација од страна на Србија, цело време тоа го зборам.

Како можеш да бидеш толку дрзок и го негираш и забрануваш настојувањето за објаснување на терминот "окупација" и за кој период се однесува...зошто се форумите и темите.

Еве како меѓународното право дефинира што е тоа окупација - Хашките конвенции од 1899 година велат:
член 42 - Територија се смета за окупирана кога е навистина под власт на непријателска армија.
Окупацијата важи само на територијата каде што таква власт е воспоставена, и може да се одржи.


Што е тоа окупација? (фирма близок соработник со DOD - Department of Defence) вака го цитира - преземен од термините на DOD - терминот „окупирана територија“:
Територија под власт и ефективна контрола на непријателска вооружена сила. Терминот не може да се примени на територија што е администрирана за да се постигне мир, каде што има договор, или друга спогодба, изразена или имплицитна, со цивилните власти на територијата.

Според Webster online Dictiomary окупација е: Контрола на земја со воени сили на странска сила.

А еве што кажал деновиве Колин Пауел, државен секретар на САД во времето на инвазијата. Некогашниот близок соработник на американскиот претседател тврди дека 2 ипол часа го убедувал Буш да не почнува инвазија на Ирак.
(Times Online) 8.07.2007 - Се обидов да ја избегнам оваа војна, рече Пауел на Aspen Ideas Festival во Колорадо. „Го освестував (Буш - заб. И.А.) за последиците од тоа да одиме во арапска земја и да станеме окупатори“.​
Да, ова е оценка на поранешен американски генерал кој беше во најтесниот тим на Буш кога почна окупацијата. Ако тој самиот тогаш ја нарекол окупација, зошто ние сега би ја викале мисијата поинаку?

НЕ БИЛО МОЕ ЛИЧНО ВИДУВАЊЕ.



Не сакам на истиот начин да ти се обртам како ти мене, давам предност на културата.

Објаснувањето и расветлување на поимите не е мое УЗУРПИРАЊЕ туку на оние кои не можат да сватат што спаѓа во поимот окупација и кој ја прави, и, заради твоето лично видување ако се сложуваш со окупацијата повели објасни што е окупација.

И најпосле водам дијалог со реплики и разјаснување на спорниот термин со други членови НЕ со тебе а најмалку очекував да се обратиш на ваков начин.

Не сум сретнал по форумите некому да му се забранува и дисквалификува заради своите размислувања тој да го промени своето мислење поради претење и затоа што во дијалогот друг нема зборови да му одговори.

Пријатно
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
ЧЕНТО.
Задржи си ги своите ставови што било како било и биди со нив а мене не можеш ти да ми диктираш и наложуваш твое мислење.
Не се мешам во твоето лично видување нема да се мешаш и ти во моето а највеќе да ми одредуваш како да размислувам.

Истото важи и од мене за тебе во првите двa реда што си напишал.

Тоа ли е насловот на темата ?

Лесно е да се напише како поткрепа за случувањето во времето на СХС во вардарскиот дел на Македонија но не под тој наслов на темата како окупација од страна на Србија, цело време тоа го зборам.

Како можеш да бидеш толку дрзок и го негираш и забрануваш настојувањето за објаснување на терминот "окупација" и за кој период се однесува...зошто се форумите и темите.
:facepalm:

Со подолните ТВОИ СОПСТВЕНИ ЗБОРОВИ И ИЗВОРИ ти се руши целава непотребна тирада со која ја угуши темава.

Одиме едно по едно:

Gevara напиша:
Еве како меѓународното право дефинира што е тоа окупација - Хашките конвенции од 1899 година велат:
член 42 - Територија се смета за окупирана кога е навистина под власт на непријателска армија.
Окупацијата важи само на територијата каде што таква власт е воспоставена, и може да се одржи.
ДА, апсолутно се слагам!
Македонија т.е. нејзиниот вардарски дел во периодот помеѓу балканските и крајот на првата светска војна до почетокот на втората светска војна била:
"под власт на непријателска СРПСКА армија.
Окупацијата важи само на територијата каде што таква СРПСКА власт е воспоставена, и може да се одржи."


Gevara напиша:
Што е тоа окупација? (фирма близок соработник со DOD - Department of Defence) вака го цитира - преземен од термините на DOD - терминот „окупирана територија“:
Територија под власт и ефективна контрола на непријателска вооружена сила.
ДА, апсолутно се слагам!
Македонија т.е. нејзиниот вардарски дел во периодот помеѓу балканските и крајот на првата светска војна до почетокот на втората светска војна била:
"Територија под власт и ефективна контрола на непријателска СРПСКА вооружена сила."

Gevara напиша:
Терминот не може да се примени на територија што е администрирана за да се постигне мир, каде што има договор, или друга спогодба, изразена или имплицитна, со цивилните власти на територијата.
Каков тоа "мир" донесле Србите во Македонија..?!?
Која е таа МАКЕДОНСКА цивилна власт што воспоставила некаков договор, или друга спогодба, изразена или имплицитна со СРПСКИТЕ ОКУПАТОРИ за тоа да не биде ОКУПАЦИЈА..?!?

Gevara напиша:
Според Webster online Dictiomary окупација е: Контрола на земја со воени сили на странска сила.
ДА, апсолутно се слагам!
"Контрола на земја (МАКЕДОНСКА) со воени сили на странска СРПСКА сила."

Gevara напиша:
А еве што кажал деновиве Колин Пауел, државен секретар на САД во времето на инвазијата. Некогашниот близок соработник на американскиот претседател тврди дека 2 ипол часа го убедувал Буш да не почнува инвазија на Ирак.
(Times Online) 8.07.2007 - Се обидов да ја избегнам оваа војна, рече Пауел на Aspen Ideas Festival во Колорадо. „Го освестував (Буш - заб. И.А.) за последиците од тоа да одиме во арапска земја и да станеме окупатори“.​
Да, ова е оценка на поранешен американски генерал кој беше во најтесниот тим на Буш кога почна окупацијата. Ако тој самиот тогаш ја нарекол окупација, зошто ние сега би ја викале мисијата поинаку?
Епа супер!
Значи да побараме по зафрлените СРПСКИ архиви може ќе најдеме и некоја слична изјава од некој СРПСКИ генерал до тогашниот српски крал Петар и синчето му Александар Караѓорѓевиќ.

Gevara напиша:
Не сакам на истиот начин да ти се обртам како ти мене, давам предност на културата.
Нема никаква "некултура" во моето обраќање кон тебе во мојот последен пост на темава.
Нека го прочитаат сите и сами нека заклучат.

Gevara напиша:
Објаснувањето и расветлување на поимите не е мое УЗУРПИРАЊЕ туку на оние кои не можат да сватат што спаѓа во поимот окупација и кој ја прави, и, заради твоето лично видување ако се сложуваш со окупацијата повели објасни што е окупација.

И најпосле водам дијалог со реплики и разјаснување на спорниот термин со други членови НЕ со тебе а најмалку очекував да се обратиш на ваков начин.

Не сум сретнал по форумите некому да му се забранува и дисквалификува заради своите размислувања тој да го промени своето мислење поради претење и затоа што во дијалогот друг нема зборови да му одговори.

Пријатно
Со здравје!

Твои зборови, твој избор на дефиниции, твои извори.
Сите ти стојат погоре и се во целосна согласност со она што ти го велам и јас и сите други на темава.
Сума-сумарум = ОКУПАЦИЈА!

Тука завршува тролањето околу оваа наводна "дилема".

Повели и ти и кој било постирајте документи, факти, сведоштва за вардарскиот дел на Македонија во периодот меѓу балканските и втората светска војна, или ако сакате дури и за средновековна Македонија.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Нема проблеми Брат. Од мене прифатено ама не гледам дека има лоши и неприфатливи однесувања и зборови во комуникацијата според правилата со некој член заради смирување на страстите. Настојувам да биде во демократскиот дух на мислења со аргументирано докажување.

Според тоа, не мора никој да става рака на чело ако не се сложува со нечие точно мислење се заради сопствено мислење дека мора да биде по неговото дека е така.

Што сакам да кажам со точното мислење, кога некој нема поткрепа да го докаже спротивното на моето тврдење дека Србија никогаш војно војнички не војувала со Македонија за да ја окупира....тогаш спротивната страна изнаоѓа секакви начини за одбрана.

Никакво гушење на темата нема заради тоа. Ако некому не му се допаѓа друго мислење тоа е негов проблем но сакам историски факти како што и јас кажав во сето мое постирано за Македонија во рамките на СХС во кое и јас тврдам дека имало српска полиција но тоа е друга категорија на структурна организираност, војска друга.

Мислам дека ова е нормална комуникација со која докажувањето треба да биде на културно ниво.

Според мене разгорувањето на огинот за подржувачко ракоплескање од страна на остатоците на бугарските и балистички окупатори и потајно гордеење за насловот на темата е неприфатливо за мене оти знам дека немало воен судир меѓу Србија и Македонија за окупација.

Добро, ОК, има поголеми патриоти за гушење на други мислења.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Вака сеа, само во 1923-24 година во Вардарска Македонија имало 119 борби и 73 терористички акти и се убиени 304 српски војници, а преку 1300 се ранети. Да не пишувам сега за злосторствата на српската окупациска власт, има многу, читни ја барем првата страна од темата.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што сакам да кажам со точното мислење, кога некој нема поткрепа да го докаже спротивното на моето тврдење дека Србија никогаш војно војнички не војувала со Македонија за да ја окупира....тогаш спротивната страна изнаоѓа секакви начини за одбрана.

Според мене разгорувањето на огинот за подржувачко ракоплескање од страна на остатоците на бугарските и балистички окупатори и потајно гордеење за насловот на темата е неприфатливо за мене оти знам дека немало воен судир меѓу Србија и Македонија за окупација.
Употребуваш типично бугарска тактика за оправдување на окупација, имено се служиш со перфидни аргументи како Македонија не постоела како држава и немало воен судир на државно ниво па поради тоа не станувало збор за окупирање. Тоа не иде така како што ти си замислуваш или доживуваш.

Територијата е веќе окупирана , а не се сеќавам да дошло до некакво свечено примопредавање на отстапената територија?
Трети држави немаат право на припојување на таа територија

Сите обиди за автономија на Македонија, во секоја форма, границите кои биле претставувани од сите револуционерни движења од различни времиња, претставува историски доказ за континуираните напори на Македонците да го повратат одамна изгубениот суверенитет и токму поради вакви настојувања Македонија формално означувала посебна територија која не му припаѓала на ниту од еден од соседите.
Дури и целата територија на една држава да е окупирана за време на војната, старата држава со тоа не ја снемува, доколку народот преку своите водачи ја продолжи војната.

Доколку окупацијата на Македонија од страна на Бугарија е утврдена, тогаш неможе да биде поинаку и во случајот со Србија или Грција.

Македонија притоа била поделена преку разграничување со територијата и со постојано насилие кон населението!

Обидите за приближување кон Македонците се правени под ист прирачник на Бугарите, односно се користеле со наводното „ослободување“ на Македонија за да ја добијат пропагандната „благодарност“ од народот.

Out of 17,000 gendarmes who were in Yugoslavia, 12,000 were deployed in Macedonia.


Треба да знаеш дека овие форми на пропаганда веќе не поминуваат и се лесно проѕирни и се надевам ќе ја сфатиш опаката мисија која таквите пропаганди ја одиграле во минатото.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Нема проблеми Брат. Од мене прифатено ама не гледам дека има лоши и неприфатливи однесувања и зборови во комуникацијата според правилата со некој член заради смирување на страстите. Настојувам да биде во демократскиот дух на мислења со аргументирано докажување.

Според тоа, не мора никој да става рака на чело ако не се сложува со нечие точно мислење се заради сопствено мислење дека мора да биде по неговото дека е така.

Што сакам да кажам со точното мислење, кога некој нема поткрепа да го докаже спротивното на моето тврдење дека Србија никогаш војно војнички не војувала со Македонија за да ја окупира....тогаш спротивната страна изнаоѓа секакви начини за одбрана.

Никакво гушење на темата нема заради тоа. Ако некому не му се допаѓа друго мислење тоа е негов проблем но сакам историски факти како што и јас кажав во сето мое постирано за Македонија во рамките на СХС во кое и јас тврдам дека имало српска полиција но тоа е друга категорија на структурна организираност, војска друга.

Мислам дека ова е нормална комуникација со која докажувањето треба да биде на културно ниво.

Според мене разгорувањето на огинот за подржувачко ракоплескање од страна на остатоците на бугарските и балистички окупатори и потајно гордеење за насловот на темата е неприфатливо за мене оти знам дека немало воен судир меѓу Србија и Македонија за окупација.

Добро, ОК, има поголеми патриоти за гушење на други мислења.
Тоа болдираното што го напиша е точно,но тоа е така затоа што за создавање држава во тој период во Македонија било оневозможено,па така официјално борбите што се воделе се воделе измеѓу Српската жандармерија и Македонските комити,или ако сакаш неофицијална војна ,наречи ја како сакаш сепак е војна...
Но доколку зборуваме за окупациониот систем кој го поставувале Србите,за разлика од Бугарите кои се живо и диво пљачкале и собирале од Македонија,Србите имаат градено објекти тука,единствено ако гледаме само во тој поглед биле помало зло за Македонците...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Гевара, а чија војска имало во касарните низ Македонија помеѓу двете светски војни? Македонска? Дали Српската војска (и полиција и државна администрација и учители) присутна во Македонија е домородна, или туѓинска?
Како поинаку се нарекува туѓинската војска распоредена на нашата територија ако не ОКУПАТОРСКА? Без разлика како дошле, дали со војна или не, сепак се тие окупатори.
Ако важи таа логика тогаш и Бугарската војска во Втората Св. Војна не е окупаторска, затоа што и таа ги запоседнала териториите на Македонија без борба. Или тоа не важи само за Србите?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дечки, да не се повторуваме и да продолжиме со дискусијата, тоа што некого го боли насловот на темата нема да го разгледуваме од аспект на неговите лични доживувања.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Македонската самобитност претрпе огромен удар со доаѓањето на Србите. Тој тренд продолжи особено по втора светска војна. Многу македонски етно-карактеристики од србоманскиот левичарски режим беа вештачки алтерирани само затоа што во својата оригинална, македонска форма имаат повеќе сличности со бугарските еквиваленти, отколку со српските.
Тие однародувачки алтерации се прифатени и усталени кај народот и за жал, денес повеќето ги доживуваат како домицилни карактеристики, а не како наметнати.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Тоа болдираното што го напиша е точно,но тоа е така затоа што за создавање држава во тој период во Македонија било оневозможено,па така официјално борбите што се воделе се воделе измеѓу Српската жандармерија и Македонските комити,или ако сакаш неофицијална војна ,наречи ја како сакаш сепак е војна...
Но доколку зборуваме за окупациониот систем кој го поставувале Србите,за разлика од Бугарите кои се живо и диво пљачкале и собирале од Македонија,Србите имаат градено објекти тука,единствено ако гледаме само во тој поглед биле помало зло за Македонците...
Немој со тие поделби на подобар и полош окупатор. Види го само Тиквешкото востание:

После седум дена Србите испраќаат голема војска предводена од Василие Трбиќ, како и од Јован Бабунски и Јован Долгач. На помош на српската војска иде и башибозук на Јаја Ага со 250 вооружени души. Тиквешките востаници, заедно со четите на војводите Христо Чернопеев и на Петар Чаулев се оставени сами да се соочат со српската војска, но не успеваат во своите напори. Во востанието загинале околу 1.000 тиквешани од коишто на 500-тина имињата со сигурност им се знаат меѓу кои голем број мажи, жени, деца и старци биле убиени, заклани и живи изгорени.
150 кавадарчани се врзани на колје во центарот на градот и се оставени да висат 30 часа под пеколното сонце, а после тоа заедно со уште 50 други кавадарчани се одведени во месноста Полјаната и стрелани. Запалени биле над илјада куќи, а околу 2.700 луѓе биле затворени. Војската вршела страшен терор и во реонот околу Криволак - колеле луѓе, а во фурни ги гореле децата.
http://mk.wikipedia.org/wiki/Тиквешко_востание
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Изгледа некому сеуште не му е јасно за што служи темава, па може треба да појаснам, за што НЕ служи:

1. Бугарска пропаганда (подобар/полош окупатор и што „сториле“ за Македонија)
2. Замена на тези и злоупотреба на останатите душмани за да се релативизира српската окупација
3. Негирање на постојаното насилие и систематските убиства преку банални споредби (пр. колку згради биле изградени за време на српско)
4. Лични мотивации за застапување на про-српски или про-бугарски и сл. позиции поради семејни врски и пристрасност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom