Македонија - најнепосакувана дестинација

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Најнепосакувана дестинација,но сепак си идат туристи,сега за сега не треба да се пожалат.Хотелите,приватните сместувалишта се полни преку лето,за мај,Божиќни празници (грците се сите таму),велигден и сл.Е сега може и подобро,но нема место за жалење барем во последниве 2-3 години.
Инаку за самиот Охрид има места каде можат да прошетаат,да видат се што сакаат да видат,убавини со еден збор.Плажите за оваа година ќе ги средат,барем така се најавува со новиот начин на закуп на плажите.Локалите за излегување им се супер (ај да ги пофалам Ликвид и Куба) атмосфера екстра(создадена од туристите и дел од финиот културен народ,без локалните мафијаши).Е сега храната можат да ја поправат,а не само пари да бараат,а храна очајна (исклучок Анвива која за жал ја затворија) им фали Седмица,и брза услуга.Услугата е катастрофа некаде,но морам да кажам дека барем 80% од вработените по кафичи,дискотеки,сендвичари,ресторани се студенти што значи не се Охриѓани.А народот како народ во Охрид,полош неможе да биде,друг впечаток и неможат да остават(секоја чест на исклучоците,за среќа познавам и такви,прекрасни Охриѓани)кога те гледаат во банкнота и те тегнат на автобуска,се тепаат меќу себе,а за возврат ти нудат,кревет со пружина на спуштање со длабнатина во средина,и тоа за двајца да спијат на него,а собата од што е мала неможеш ни да се завртиш,а не да се распакуваш.Едно вц за 100 души во куќата вклучувајќи ги и домаќините.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
leandra напиша:
Најнепосакувана дестинација,но сепак си идат туристи,сега за сега не треба да се пожалат.Хотелите,приватните сместувалишта се полни преку лето,за мај,Божиќни празници (грците се сите таму),велигден и сл.Е сега може и подобро,но нема место за жалење барем во последниве 2-3 години.
Инаку за самиот Охрид има места каде можат да прошетаат,да видат се што сакаат да видат,убавини со еден збор.Плажите за оваа година ќе ги средат,барем така се најавува со новиот начин на закуп на плажите.Локалите за излегување им се супер (ај да ги пофалам Ликвид и Куба) атмосфера екстра(создадена од туристите и дел од финиот културен народ,без локалните мафијаши).Е сега храната можат да ја поправат,а не само пари да бараат,а храна очајна (исклучок Анвива која за жал ја затворија) им фали Седмица,и брза услуга.Услугата е катастрофа некаде,но морам да кажам дека барем 80% од вработените по кафичи,дискотеки,сендвичари,ресторани се студенти што значи не се Охриѓани.А народот како народ во Охрид,полош неможе да биде,друг впечаток и неможат да остават(секоја чест на исклучоците,за среќа познавам и такви,прекрасни Охриѓани)кога те гледаат во банкнота и те тегнат на автобуска,се тепаат меќу себе,а за возврат ти нудат,кревет со пружина на спуштање со длабнатина во средина,и тоа за двајца да спијат на него,а собата од што е мала неможеш ни да се завртиш,а не да се распакуваш.Едно вц за 100 души во куќата вклучувајќи ги и домаќините.
Е па сега, колку пари толку музика. Затоа постојат хотели со 3-4-5 ѕвездички, немора по куќи. Можда ќе платиш плус 30% ама баш ќе се одмориш. Народ како народ, сите сме македонци има и лоши и добри, а демек во вашите градови населението е цвеќе за мирисање.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
leandra напиша:
Најнепосакувана дестинација,но сепак си идат туристи,сега за сега не треба да се пожалат.Хотелите,приватните сместувалишта се полни преку лето,за мај,Божиќни празници (грците се сите таму),велигден и сл.Е сега може и подобро,но нема место за жалење барем во последниве 2-3 години.
Инаку за самиот Охрид има места каде можат да прошетаат,да видат се што сакаат да видат,убавини со еден збор.Плажите за оваа година ќе ги средат,барем така се најавува со новиот начин на закуп на плажите.Локалите за излегување им се супер (ај да ги пофалам Ликвид и Куба) атмосфера екстра(создадена од туристите и дел од финиот културен народ,без локалните мафијаши).Е сега храната можат да ја поправат,а не само пари да бараат,а храна очајна (исклучок Анвива која за жал ја затворија) им фали Седмица,и брза услуга.Услугата е катастрофа некаде,но морам да кажам дека барем 80% од вработените по кафичи,дискотеки,сендвичари,ресторани се студенти што значи не се Охриѓани.А народот како народ во Охрид,полош неможе да биде,друг впечаток и неможат да остават(секоја чест на исклучоците,за среќа познавам и такви,прекрасни Охриѓани)кога те гледаат во банкнота и те тегнат на автобуска,се тепаат меќу себе,а за возврат ти нудат,кревет со пружина на спуштање со длабнатина во средина,и тоа за двајца да спијат на него,а собата од што е мала неможеш ни да се завртиш,а не да се распакуваш.Едно вц за 100 души во куќата вклучувајќи ги и домаќините.
За храната се согласувам наполно со тебе,плаќаш 150 денари за сендвич кој би требало да е екстра голем,со свашта внатре,не те најадува,па мораш да се вратиш по уште еден сендвич најмалце,а тука си ја имаш 7-ца која за 100 денари ќе те најаде(најчесто).А не дај Боже да порачаш вода во сендвичара некоја-ќе те погледнат под око,евентуално ќе ти се насмее и нема да ти донесе вода,а ако ја донесе ќе ти ја фрли чашата од 100 метри,пошто ја мрзи да ти донесе.
Единствено место со добра услуга што сум го видел е пицерија Коза Ностра,барем таму келнерката беше пристојна,не услужи со се што сакавме,иако и таму пиците беа мали па моравме секој од нас по една фамилијарна да јадеме!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
deXterche напиша:
Е па сега, колку пари толку музика. Затоа постојат хотели со 3-4-5 ѕвездички, немора по куќи. Можда ќе платиш плус 30% ама баш ќе се одмориш. Народ како народ, сите сме македонци има и лоши и добри, а демек во вашите градови населението е цвеќе за мирисање.

Постојат и хотели нормално,но неможе секој да си ги дозволи за викенд или за на одмор,и имаат баш добри цени што и така треба да биде.А чим има и приватен смештај,кога веќе некој издава дел од својата куќа,барем нека ги даде сите потребни услови за тие пари(мислам дека последна цена беше 300денари од ден,а во центар и кај Аквариус куќите од 400 ден до 900 денари на самиот кеј).За мене потребни услови за на одмор се кревет(удобен,барем цела да ме собира) и топла вода во секое време,мислам дека за тие пари одговара.
А за народот,секаде има и лоши луѓе,но таму преовладуваат,можеби сме цела Македонија во забуна,но едноставно некој остава лош впечаток и кој и да го прашаш истото ќе го рече.
И пак да повторам,помеѓу Охриѓани има и супер луѓе,предобри,секогаш тука кога ќе ти требаат,убави ,згодни,внимателни,со еден збор се најј.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
BusHav напиша:
За храната се согласувам наполно со тебе,плаќаш 150 денари за сендвич кој би требало да е екстра голем,со свашта внатре,не те најадува,па мораш да се вратиш по уште еден сендвич најмалце,а тука си ја имаш 7-ца која за 100 денари ќе те најаде(најчесто).А не дај Боже да порачаш вода во сендвичара некоја-ќе те погледнат под око,евентуално ќе ти се насмее и нема да ти донесе вода,а ако ја донесе ќе ти ја фрли чашата од 100 метри,пошто ја мрзи да ти донесе.
Единствено место со добра услуга што сум го видел е пицерија Коза Ностра,барем таму келнерката беше пристојна,не услужи со се што сакавме,иако и таму пиците беа мали па моравме секој од нас по една фамилијарна да јадеме!
bushav ti nemas pravo da zboris za goleminata na sendvicite :) :) :)

hehe se shalam...
za ohrid ozbilno ova so hranava e .. tragedija.. 100 denari bese kombiniran.. i mi donese lepce so salama i kaskaval, kaskavalot zdrven lepceto ladno kamen podgrevanje ? nislucajno...
kompirite.. sho da ti kazam.. vkus - floriol... nikakvi tvrdi...
a za goleminata nema da zboram...
i za toa 100 denari ?
pa boje leb kaskaval i salama ke kupam za tie pari i ke gi gream na sonceto na plaza.. i potopli i poubavi ke bidat nego tie sto gi jadev togas..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Добро е што не си закачил некое труење од тоа старите салами.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878

Вистинската слика...:toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Вистинската слика:




Експресионисти едни. Нареден пат Пикасо ќе го постирам.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
Lele citam i nemozam da povervam deka slusam vakvi raboti...site se zalat na oh a cela makedonija sekoe leto e vo oh. Pa so ne ojte vo dojran ako ne vi e ubo vo oh i ako ohridskoto ezero e zagadeno...ma daj molimte izgleda ne znajte se e ubo, ama se cudam so pak sekoe leto idate? sakale da spijat lugjeto vo pogolemi kreveti so mn vc a vo kukata, epa odi zemi si apartman i ke imas se a ne si zel najevtino i sakas da ti e najubo...
Leee i ova me zacudi...narodot vo ovoj region bil mn negostoprimliv - naprotiv bas se drustevni lugjeto a toa deka nekoi sakaat da se pravat fraeri i da bidat glavni faci vo gradovi kaj so ne se pa ne im odgovara odnesuvanjeto na domakinite e toa e druga rabota...A koj gi zagaduva plazite...vie turistite valda ne nekoj drug pa kako so i samite kazavte mocate v ezero epa da mn ubo prajte ...

Btw ohridskoto ezero e najubo i najcisto a i plazite se super - posebno izgrev i biser vo struga a i najgolemite zurki na leto se tamu, i celo sk e tamu taka da skopjani nemate pravo na zbor...ne bilo ubo a sekoja god prvi se..a sigurno sme naj dolu na listata posto sigurno ohridskite plazi ne moze da se sporedat so tie vo drugite zemji posto celata zemja ni propadna pa vie cekate da odite vo oh na plaza kako kopakabana :)). Aj ne zezajte
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
A koga sme veke na muabetov otvorite na tema "Kade na letuvanje ova leto" cisto informativno ...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.307
Поени од реакции
46.003
Најнепосакувана земја сме бидејки дека сите сме запнале за тој Охрид а имаме едно чудо планини со преубави предели кои плачат за нови хотели и развивање цели краишта ни се запустени од кои може со асално планирање на нештата да добиеме многу јаки туристички центри а ние сме се фатиле за Охридскана бара со 5 литра вода и плажи со чакал со к'не и неуслулжив народ(без навреда) и сакаме да праиме од сето тоа Мајами---епааа немит.Што зар веќе не постојат Дојрански и Преспанско езеро???
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
*angelce* напиша:
Lele citam i nemozam da povervam deka slusam vakvi raboti...site se zalat na oh a cela makedonija sekoe leto e vo oh. Pa so ne ojte vo dojran ako ne vi e ubo vo oh i ako ohridskoto ezero e zagadeno...ma daj molimte izgleda ne znajte se e ubo, ama se cudam so pak sekoe leto idate? sakale da spijat lugjeto vo pogolemi kreveti so mn vc a vo kukata, epa odi zemi si apartman i ke imas se a ne si zel najevtino i sakas da ti e najubo...
Leee i ova me zacudi...narodot vo ovoj region bil mn negostoprimliv - naprotiv bas se drustevni lugjeto a toa deka nekoi sakaat da se pravat fraeri i da bidat glavni faci vo gradovi kaj so ne se pa ne im odgovara odnesuvanjeto na domakinite e toa e druga rabota...A koj gi zagaduva plazite...vie turistite valda ne nekoj drug pa kako so i samite kazavte mocate v ezero epa da mn ubo prajte ...
`Одете си во Дојран` баш и не е некоја ужасно гостопримлива реченица. Проблемот е што и нај добронамерните забелешки ги отфрлате (се мисли на охриѓани) убедени дека сте најдобри, а скопјаните не ги бива. Езерото е убаво, градот е убав, ама поради негостопримливоста на луѓето само еднаш имам отидено на лето таму. Пред некоја година, на екскурзија, влеговме во некој кафич и си нарачавме кафе. Освен тоа што немаше нескафе, и што капучиното ни го донесоа во чаши извалкани со кармин, со дамки од претходното пиење и шкртани со пенкала, супер беше се. Потоа отидовме во пицерија да јадеме. Освен нас, имаше уште десетина души во пицеријата и пак чекавме 40-тина минути за да добиеме јадење.
А, за смештајот, ако човек плаќа евтино, незначи дека не треба да добие ништо. Јасно е дека од цената зависи се`, ама има некој минимум што треба да е задоволен а не печурки да растат по ѕидовите од вецето.
Охрид го земам за пример (како и сите други) затоа што тоа треба да ни биде гордоста. Природни убавини, историја, специфична архитектура... Има се што му треба на едно туристичко место.

А, и Дојран е полн преку лето, па не сум чул некој да се жали од народот таму.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ситуација во еден кафиЌ во Охрид:

Доаѓа келнерот(некој локален фраер, лут што работи како келнер)
Јас: Кратко еспресо и бонаква
Келнерот доаѓа, и ми носи долго еспресо...му викам:
- Дечко извини, нарачав кратко еспресо, ми донесе долго...
Келнерот: па ти не го пиј сето...

Аха...
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Е ме изнасмеа со постов ама имаш право. Келнерине во Охрид наместо да летаат кога ќе видат гостин тие мрзоволно доаѓаат просто да ти се одмили и кафе и се.
 
N

n/a

Гостин
Jas:Bate...daj edna sopska? (cel nasmean do 8-mici):pos2:
Kelner u Ohrid:Nemet...:vozbud:
Pa dobro be...patlidjani ima? Imet.
Krastavici?Imet!
Sirenje?Imet be...ej dosadno skopjanisce....
Kromid(optional) ? Imet koga ti kazvam...Ej vise...
Epa kaj e problemot togas?:toe:
Rende nemet...!
Aj git...skopjanisce edno...ni gi izebavte zeniscata...Noga da skrsis....:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom