Македонија и Нострадамус

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Кај да е ќе го стигне... него што викаш ја и ти да се пријавиме кај миленко у емисија и да тумачиме катрени или катрани како беше???

http://www.milenko.com.mk/
Ако си сериозен за одење во емисија, на било која тема, додади ме на мсн. :)
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
Типот настапи преегоистично и работата беше сакам речам-незнам кажам. Јес да кажа интересни работи, повеќе од времето бладаше. Најблиску шо кажа е 30 јуни за месијата, па ај ќе видиме колку е лукаво батево.

Што рекол за 30 јуни..............?:vozbud:
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Да али тоа било каде во светот, и како што слушнав рече 90% пророкот ке се родел...и на 30Јуни, ке ги бараме попис на сите што ке се родат во светот :):)
 
A

anaveno

Гостин
"Запалена светилка ќе биде видена, во ноќно време,
близу до Рона (Јужна Франција).
Глад и војни ќе дојдат и помошта ќе биде предоцна, кога Персија ќе се мобилизира, да ја заземе Македонија".
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
"Запалена светилка ќе биде видена, во ноќно време,
близу до Рона (Јужна Франција).
Глад и војни ќе дојдат и помошта ќе биде предоцна, кога Персија ќе се мобилизира, да ја заземе Македонија".

Се работи за песната број 96 Quatrains - Century II

Burning torch will be seean in the sky at night
Near the end and beginning of the Rhone:
Famine, steel: the relief provided late,
Persia turns to invade Macedonia

Или на македонски превод

Огнен факел ќе се види ноќе на небото.
Близу крајот и почетокот на Рона
Глад и челик - олеснувањето ќе дојде подоцна
Персија ќе упадне во Македонија

песната под број 93 од делотo девети век Quatrains - Century IX Нострадамус пишува:

93
The enemies very far from the fort,
The bastion brought by wagons:
Above the walls of Bourges crumbled,
When Hercules the Macedonian will strike.

Или во превод

Непријателите се далеку од тврдината,
Крепоста донесена со коли:
Ѕидините над Бургес се рушат,
Кога Херкул Македонецот ќе нападне


Херкул е Македонец. :wink:
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
Извини што досаѓам а што е со пророкот кој ќе се роди, што би направил тој?! добар, лош......(малку претерав ама, дали има врска нешто од тоа со Македонија).

п.с и мене ми е роденден на 30 јуни:pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Извини што досаѓам а што е со пророкот кој ќе се роди, што би направил тој?! добар, лош......(малку претерав ама, дали има врска нешто од тоа со Македонија).

п.с и мене ми е роденден на 30 јуни:pos2:

Dobro tebe PROROK na sto te asocira?

Toj ke znael kako da gi tolkuva site proroshtva i ke sme znaele odpred sto ke se slucelo.. za Makedonija...nema nikoe znacenje..osven dokolku prorokot se rodi Makedonec :)

p.s. Teshko nam :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
The Macedonian to pass the Pyrenees mountains,In March Narbonne will not offer resistance
Еј ама пошо знајме малку ги грешел имињата Нострадамус, исто и кај ‘‘ПИРИНЕИТЕ‘‘ шо ги напишал, можи мислел на ПИРИН: :icon_razz
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
134
Поени од реакции
0
A и дека ќе имало силен земјотрес и најужниот град во Македонија ќе биде 20м под море незнам точно кој толкувач на книгите на Hoстрадамус го има кажано.

Hај јужен мислам дека е Tесалоники и немој да ми замеравате за ова Tесалоники, ама тое е Македонски збор и како и се друго ни е украден; ќерката на филип се викала Tесалоника.

Tесалоника - област каде ние ги имаме грците победено. Hеколку дена после победата се му родила ќерката.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Ima sansa da se ostvari: pod Turcija se naogja vulkan, naucnicite tvrdat deka za nekoja god. ke ima nevidena erupcija ...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Тогаш грците ќе бегат, ама јас Гивгелија на


:icon_razz
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ne veruvam vo nostradamus oti mnogu si bega sam od datumite igodinite.ne veruvam i tocka.:tapp:

Она што е посебно важно за нас е фактот дека Македонија и Македонците се спомнати во делата на Нострадамус. Всушност термините Македонци и Македонија Нострадамус ги спомнува вкупно девет пати. Ова значи дека за Македонија и за македонците тој оставил најмалку девет пророштва. Спомнувањето на Македонија и на Македонците од страна на Нострадамус има и своја огромна историска вредност. Да не заборавиме дека Нострадамус живеел во 16 век, а тоа е времето кога Македонија веќе со векови се наоѓа под туѓинско ропство. Таа не постои како држава но постои како етнографска целина. посебно е важно тоа што Нострадамус ги споменува Македонците како народ. Сето ова претставува уште еден голем удар против странските анти-македонски шовинисти кои тврдат дека наводно термините Македонци и Македонија "исчезнале" од историјата. Цитатите што ќе следат во продолжение сигурно ќе претставуваат уште еден студен туш. Нострадамус не бил ниту политичар, ниту историчар, ниту пак кога и да е претстојувал во Македонија, но сепак многу добро знаел за постоењето на Македонија и Македонците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom