МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Веќе ја следиме МТВ преку БООМ тв и преку МРТ домот или зависи од каде го зрачат сигналот на две различни фрекфенции.Единствена разлика е во тоа што БООМ доцни некаде со слика и тон некаде 5-6 секунди, а сигналот од МРТ е да речам во реално време
Ама мислам дека со старата опрема на МТВ не се забележуваше некаква разлика и на Boom... Или се лажам? Еве веќе од денес како да ми изгледа многу подобра сликата отколку до вчера.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Ама мислам дека со старата опрема на МТВ не се забележуваше некаква разлика и на Boom... Или се лажам? Еве веќе од денес како да ми изгледа многу подобра сликата отколку до вчера.
А мислиш дека МТВ се има подновено ? Инаку ние сигналот го добиваме од мислам дека се вика Радио дифузија не сум сигурен за името но тоа е друго претпријатие кое зрачи со дигитален сигнал а не самата МТВ
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Може ли некој да објасни за ова дигиталниот сигнал.
1 Дали само во Скопје има дигитален сигнал од МТВ (збориме за FTA )?
2 Дали може со кабловска да го фатам дигиталниот сигнал на МТВ или треба антена?
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
А мислиш дека МТВ се има подновено ? Инаку ние сигналот го добиваме од мислам дека се вика Радио дифузија не сум сигурен за името но тоа е друго претпријатие кое зрачи со дигитален сигнал а не самата МТВ
Па даваа во нивниот Дневник, купиле нова опрема и се што е потребно за дигитализација и наскоро ќе почнеле во HD.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Може ли некој да објасни за ова дигиталниот сигнал.
1 Дали само во Скопје има дигитален сигнал од МТВ (збориме за FTA )?
2 Дали може со кабловска да го фатам дигиталниот сигнал на МТВ или треба антена?
Ако имаш дигитална на кабловската можеш да го фатиш, и да само за скопје е.
 
Член од
10 ноември 2011
Мислења
120
Поени од реакции
56
Ако приклучите преку дигиталниот тјунер на ТВ-то сликате е многу добра, а преку бум тв е многу послаба сликата на МТВ.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ако приклучите преку дигиталниот тјунер на ТВ-то сликате е многу добра, а преку бум тв е многу послаба сликата на МТВ.
Мене не ми наоѓа преку тјунерот, да не треба антена ?
 
Член од
10 ноември 2011
Мислења
120
Поени од реакции
56
На близу уште го немаат пуштено дигиталниот сигнал.Уште аналогно ја превземаат а мислам дека треба дигитално да ја земаат.Треба да превземат нешто.Инаку ја пуштив преку обична антена одлична е сликата,чекаме сега следно ХД.Барајте ја на UHF 23 фрекфенција.Ги има и мтв 2 и собранискиот.
 
P

PewDiePie

Гостин
ќе се среди ли сликата за тие(жални души)што имаат бум тв....зошто баш сега гледам и нема ни Х од ХД ???
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
ќе се среди ли сликата за тие(жални души)што имаат бум тв....зошто баш сега гледам и нема ни Х од ХД ???
Skeniraj gi povtorno i na kanal 93 ke se pojavi MRT1HD, ama samo kako test signal, nema seuste programa...
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
На МТВ1 оди кајрон со порака дека дигиталниот сигнал на МТВ каналите, значи на МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал можат да се гледаат освен во Скопје, и во Велес и Куманово. ;)
 

БојанMak

Нема
Член од
29 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
Уфф,стакло е сликата,уште интересна содржина да стават и топ...вака така само кај нив ги нема турциве и индициве
 

Kajgana Shop

На врв Bottom