Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Нема такво нешто брак да не е признат. Нормално ќе треба и во двете држави да се регистрирате, но за почеток доволно е само една или во англија или во мк.
Не е поскапа визата само има повеќе малтретирање , повеќе процедури.
Sepak i dokolku se registriras tuka u MK pak ke ti treba Marriage visitor visa za da mozes da vlezes vo UK i tamu da se registiras, barem taka mislam. A ne veruvam deka Marriage visitor visa polesno davaat od general visitor.. :(
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Sepak i dokolku se registriras tuka u MK pak ke ti treba Marriage visitor visa za da mozes da vlezes vo UK i tamu da se registiras, barem taka mislam. A ne veruvam deka Marriage visitor visa polesno davaat od general visitor.. :(

Taka nemoze da te odbijat. Duri i ako ne e UK citzen tuku EU citizen koj sto zivee i raboti vo UK. Za tebe vizata togas e duri mislam i besplatna. Fakjaj go pod raka i nosi go vo maticno ako se slaga.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Sepak i dokolku se registriras tuka u MK pak ke ti treba Marriage visitor visa za da mozes da vlezes vo UK i tamu da se registiras, barem taka mislam. A ne veruvam deka Marriage visitor visa polesno davaat od general visitor.. :(
Taka nemoze da te odbijat. Duri i ako ne e UK citzen tuku EU citizen koj sto zivee i raboti vo UK. Za tebe vizata togas e duri mislam i besplatna. Fakjaj go pod raka i nosi go vo maticno ako se slaga.
Не е толку едноставно.Мислам дека требаш брачниот партнер да има доказ дека заработува повеќе од £20.000 за да добиеш право за постојан престој.
А и да заработува толку, можно е пак да те одбијат.Има по весници трагични приказни цело време, луѓе со деца, мајката не е од ЕУ и не и даваат виза за постојан престој, иако партнерот заработува £40.000.
Луди се ова британциве.
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Не е толку едноставно.Мислам дека требаш брачниот партнер да има доказ дека заработува повеќе од £20.000 за да добиеш право за постојан престој.
А и да заработува толку, можно е пак да те одбијат.Има по весници трагични приказни цело време, луѓе со деца, мајката не е од ЕУ и не и даваат виза за постојан престој, иако партнерот заработува £40.000.
Луди се ова британциве.
E da si mi ziv i zdrav, bas za toa zboram.:cuc:Ne e rabotata da se mazam i mazena da si sedam doma.:LOL: Imam slusnato sekakvi prikazni, na britancite im e preku glava od imigranti (pakistanci) koi sekojdnevno vleguvaat u drzavata ilegalno pa udri tamu kaj sto mozes po onie koi po legalen pat sakaat da vlezat.
E sega me interesira mislenje dali da apliciram povtorno vaka ili za dzabe ke si frlam pari?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
E da si mi ziv i zdrav, bas za toa zboram.:cuc:Ne e rabotata da se mazam i mazena da si sedam doma.:LOL: Imam slusnato sekakvi prikazni, na britancite im e preku glava od imigranti (pakistanci) koi sekojdnevno vleguvaat u drzavata ilegalno pa udri tamu kaj sto mozes po onie koi po legalen pat sakaat da vlezat.
E sega me interesira mislenje dali da apliciram povtorno vaka ili za dzabe ke si frlam pari?

Under the new family migration policy only British citizens, or those with refugee status, who earn at least £18,600 a year can sponsor their non-European spouse's visa.

This rises to £22,400 for families with a child, and a further £2,400 for each extra child.

Еве накратко колку пари бараат.со среќа.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
E da si mi ziv i zdrav, bas za toa zboram.:cuc:Ne e rabotata da se mazam i mazena da si sedam doma.:LOL: Imam slusnato sekakvi prikazni, na britancite im e preku glava od imigranti (pakistanci) koi sekojdnevno vleguvaat u drzavata ilegalno pa udri tamu kaj sto mozes po onie koi po legalen pat sakaat da vlezat.
E sega me interesira mislenje dali da apliciram povtorno vaka ili za dzabe ke si frlam pari?
Dokolku nemas rock solid dokumenti podobro ne probuvaj.
Mozes da probas so zapisuvanje na nekoj kurs po angliski naprimer I so pismo od decko ti deka toj garantira za tebe. Koga aplicirav prvpat na vremeto se sekjavam mi rekoa sto poveke dokumenti imas,kakvi bilo pa duri I preporaka za kakov karakter si,ti pomaga vo aplikacijata.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Имам братучед у лондон ама се жали. Вика од такви со татарски документи проблем. Он има сега англиски пасош. Него му е супер има 55000 Фунти плата а во македонија заврши штулов. Одма му го признавале.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам братучед у лондон ама се жали. Вика од такви со татарски документи проблем. Он има сега англиски пасош. Него му е супер има 55000 Фунти плата а во македонија заврши штулов. Одма му го признавале.

Па и нема толку многу со Бугарски пасоши,
http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign-born_population_of_the_United_Kingdom

еве ти листа околу 50 000, Романци 100 000, кој што дури заедно собрани неможип да ги споредиш со Индијците и Пакистанците кој што се по 1 000 000 таму.

Around 7% of London's population is of Indian origin


There are between 280,600 and 310,000 Greek speakers in Greater London.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_London

Зависи од позицијата но најчесто ги признаваат повеќето европски дипломи(за штулов ми е сумливо ), уствари повеќе се цени искуството, дали знаеш или незнаеш да работиш.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Не е толку едноставно.Мислам дека требаш брачниот партнер да има доказ дека заработува повеќе од £20.000 за да добиеш право за постојан престој.
А и да заработува толку, можно е пак да те одбијат.Има по весници трагични приказни цело време, луѓе со деца, мајката не е од ЕУ и не и даваат виза за постојан престој, иако партнерот заработува £40.000.
Луди се ова британциве.
Gade gledav pred nekoj mesec na sitot na UK embassy deka za lice koe raboti vo UK so EU pasoss i ima postojana rabota so prijavena residence karta(po novo) nemoze da mu se zabrani familijata da ja povlece. Pisuva dole so bukvi deka ne vazi minimum uslovot 18 000 funti prihod,za ovie lica. Vizata za vakvite lica ne se naplaka vazi 6 meseci za koe vreme ke mora da podnesat baranje za reguliranje na prestojot vo UK za permit to remain. I uste nesto pisuva deka dokolku ne uspeaat za 6 meseci da ja zavrsat postapkata UK border police sekoj pominat dena nadvor od vizata ne go racuna za overstay . Bas proveri koga imas vreme, taka stoi a kako e vo realnosta ne sum vadel.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Gade gledav pred nekoj mesec na sitot na UK embassy deka za lice koe raboti vo UK so EU pasoss i ima postojana rabota so prijavena residence karta(po novo) nemoze da mu se zabrani familijata da ja povlece. Pisuva dole so bukvi deka ne vazi minimum uslovot 18 000 funti prihod,za ovie lica. Vizata za vakvite lica ne se naplaka vazi 6 meseci za koe vreme ke mora da podnesat baranje za reguliranje na prestojot vo UK za permit to remain. I uste nesto pisuva deka dokolku ne uspeaat za 6 meseci da ja zavrsat postapkata UK border police sekoj pominat dena nadvor od vizata ne go racuna za overstay . Bas proveri koga imas vreme, taka stoi a kako e vo realnosta ne sum vadel.
Za lica od eu e taka,ali za britanci e bas onaka kako sto pisa gade.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Некој ако има што заминале преку овие Optimum hr вработување за Англија да каже збор,два,гледам имаат огласи за работа за магацинери во DHL за луѓе со Еу пасош.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Некој ако има што заминале преку овие Optimum hr вработување за Англија да каже збор,два,гледам имаат огласи за работа за магацинери во DHL за луѓе со Еу пасош.
Зошто сам не си аплицираш?
ова ти е владина страна https://jobsearch.direct.gov.uk/JobSearch/PowerSearch.aspx?tm=30&where=Cornwall&sort=rv.dt.di&pp=25&re=134&rad_units=miles&vw=b&setype=2&pg=1&q=Warehousing&rad=20
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Некој ако има што заминале преку овие Optimum hr вработување за Англија да каже збор,два,гледам имаат огласи за работа за магацинери во DHL за луѓе со Еу пасош.
Магацин е тешка работа, бегај од лагерај плус е најмалку платена во тој синџир. ДХЛ нема запирање 8 саати треба да дигаш пакети кои патем не се ни лесни и си под постојан притисок. Ќе си навлечиш здравствени проблеми бадијала. Ако веќе си решен за магацин аплицирај за пакување или во делот за скенирање.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Za lica od eu e taka,ali za britanci e bas onaka kako sto pisa gade.
Сега ми е јасно зошто Камерон се пенави да ги смени правилата на ЕУ. Па овие не се нормални, Британците немаат право да си ја повлечат жената и детето ако немаат 18000ф приход годишен , некој Француз, Полјак или Бугар има. Да пукнеш од мака ако си Брит.

Искрено и јас ја гледам Оптимум ама после ова Леандра што напиша ке подразмислам. Проблем е што ако одиш сам така сигурно најмалце 1 месец ке талкаш без работа додека да дојде НИ бројот и да отвориш сметка во Банка. Ке седиш дома и ке дремеш оти никој несака да се замара да те вработува без банкарска сметка и НИ-број или доста тешко. А кириите се големи, една соба колку едносбен стан во Холандија, а вака со средена работа бар одма ти капи, ама ти капи и здравјето изгледа, никако не човек.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Сега ми е јасно зошто Камерон се пенави да ги смени правилата на ЕУ. Па овие не се нормални, Британците немаат право да си ја повлечат жената и детето ако немаат 18000ф приход годишен , некој Француз, Полјак или Бугар има. Да пукнеш од мака ако си Брит.



Искрено и јас ја гледам Оптимум ама после ова Леандра што напиша ке подразмислам. Проблем е што ако одиш сам така сигурно најмалце 1 месец ке талкаш без работа додека да дојде НИ бројот и да отвориш сметка во Банка. Ке седиш дома и ке дремеш оти никој несака да се замара да те вработува без банкарска сметка и НИ-број или доста тешко. А кириите се големи, една соба колку едносбен стан во Холандија, а вака со средена работа бар одма ти капи, ама ти капи и здравјето изгледа, никако не човек.
Можеш да работиш без НИ бројче,ќе те стават на emergency tax на почеток додека да средиш за бројче.исто и плата можеш да примаш на prepaid картичка која ја добиваш лесно.Ќириите нормално дека се големи,али сепак на крај на месец би требало да ти останат пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom