Лефкада

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.486
На секој кој што не бил на Лефкада му препорачувам да го посети островот...едноставно ме остави без зборови. Каде и да си сместен во било кое градче си има своја предност. Јас бев во Нидри, за вечерни прошетки е измислено, а и плажата не беше воопшто лоша, превоз имаше горе долу до 80% од плажите (освен до Порто Кацики, Егремни и Гиалос), за нив си изнајмивме кола и успеавме да ги видиме, така да и да не сте со сопствен превоз не е толку трагично. Доколку некој сака екстра информации слободно нека ме праша
Превоз колку се наплаќа и како си ограничен со него ? Вистина ли е дека во Нидри нема плажа?
Во агиос никитас има каде да се изнајми автомобил ?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Ќе спиеш во Агиос Никитас? Каде кој датум и која цена?

Во Атлантис гледав, од 20 Јули 50 евра од особа од ден е, не се нормални.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.486
Ќе спиеш во Агиос Никитас? Каде кој датум и која цена?

Во Атлантис гледав, од 20 Јули 50 евра од особа од ден е, не се нормални.
Па ние планираме на 22 ,8 3 креветно студио околу 500 евра со превоз за 9 ноќипо 166 евра од човек ќе ни дојде затоа ме интересира за дали таму ќе има кола да се изнајми плус уште еден ако има ни фали човек да си земее апартман плус за рентање кола :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Јас ваљда ќе идам пред Август, ако видам цени ќе пишам
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
76
Поени од реакции
21
Превоз колку се наплаќа и како си ограничен со него ? Вистина ли е дека во Нидри нема плажа?
Во агиос никитас има каде да се изнајми автомобил ?
За изнајмување имаш на секој чекор така да најмал проблем ќе ти биди тоа. Во Нидри секако дека има плажа, во споредба со Порто Кацики и Егремни секако е прилично полоша али ако си сместен таму еднаш двапати да останиш на таа плажа нема да ти биди проблем. А за превозот, лани не беше скап доколку останат и сега истите цени, секако дека си ограничен со него, за од Нидри, имаше прилично лош распоред за враќање. Пример кога бев во Василики имаше линија за враќање во 16 и 30 и после неа дури во 21. Изнајмување кола ти е најубава опција, ќе прошеташ и ќе го видиш секое местенце.
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
93
Поени од реакции
46
kolku cini iznajmuvanje kola vo agios nikitas ako znae nekoj od prilika? od den, i cenkanje na pr. za 4-5 dena da se koristi?
 

bungee

Jedi Master
Член од
2 декември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
67
Дали некој ова лeто има отидено на Лефкада да каже како се движат цените за приватен смештај, споредбено со претходните години?

Поздрав :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сакам да идам на Лефкада оваа година но нигде нема слободно за овој месец. Така да, најверојатно август. Го гледав ова Агиос Никитас градчево. Ми изгледа ОК. Тоа и ми го нудат од агенцијата кај што прашав.
Бил некој во Агиос Никитас?
Рент а кар немало во градот. Нема како да прошетам. :(
Ова Нидри некако тапа ми е. Плажите не се убави. Повеќе би сакал на левата страна од островот да одам. Како што ги гледам на слики поубави плажи има таму.

Некој со искуство да сподели?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
А да побараш во Василики?
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Имам неколку прашања до ценетиов форум во врска со Лефкада бидејки на 8 јули патувам со сопствено возило па имам неколку прашања
1.Дали е подобро да се патува со кола преку Битола или преку Гевгелија?
2.Бидејки ќе бидам сместен во Василики преку букинг кажете ми дали водата се пие и која е цената на минерална вода во пакет,цена на овошје и зеленчук ,млеко сирење и кашкавал.
3.Бидејки ќе бидам десет дена кои пет плажи по вас треба да ги посетам и колку се одалечени од Василики.
Фала за одговорите
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Сакам да идам на Лефкада оваа година но нигде нема слободно за овој месец. Така да, најверојатно август. Го гледав ова Агиос Никитас градчево. Ми изгледа ОК. Тоа и ми го нудат од агенцијата кај што прашав.
Бил некој во Агиос Никитас?
Рент а кар немало во градот. Нема како да прошетам. :(
Ова Нидри некако тапа ми е. Плажите не се убави. Повеќе би сакал на левата страна од островот да одам. Како што ги гледам на слики поубави плажи има таму.

Некој со искуство да сподели?
[DOUBLEPOST=1404606212][/DOUBLEPOST]
Сакам да идам на Лефкада оваа година но нигде нема слободно за овој месец. Така да, најверојатно август. Го гледав ова Агиос Никитас градчево. Ми изгледа ОК. Тоа и ми го нудат од агенцијата кај што прашав.
Бил некој во Агиос Никитас?
Рент а кар немало во градот. Нема како да прошетам. :(
Ова Нидри некако тапа ми е. Плажите не се убави. Повеќе би сакал на левата страна од островот да одам. Како што ги гледам на слики поубави плажи има таму.

Некој со искуство да сподели?
Агиос никитас има најдобра местоположба за плажи. Самото место е заливче, и нема бранови за разлика од другите плажи.Навечер после 11 саат е мирно, а преку ден е раздвижено,има кафичи и ресторани. Рентакар мислам дека имаше во местото.
Еднаш бев во Лефкада, и се надевам нема повеќе. Ужасно лоши патишта до плажите - 10 км ги возиш 1 саат, плажите без тушеви,шанкови итн, цело време ветер и бранови, скоро сите плажи се со камчиња,цени за сместување и храна скапи (во однос на други острови во Грција и до 50% поскапо), навечер забава катастрофа.
 
Последно уредено:
C

cige

Гостин
1.Дали е подобро да се патува со кола преку Битола или преку Гевгелија?
Преку Битола 558км за 6ч 57мин
Преку Гелгелија 608км за 6ч 54мин.
Јас би одел преку Битола.
Сигурно гугл нема земено во обзир дека на Богородица може да има редици и по неколку километри.
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
16
Поени од реакции
6
Бев лани преку Битола со сопствено возило, на граница во 3 часот наутро немаше кој да ме опцуе, си поминав за 2,5 минути!

Никако во Василики!!!
Василики на Дојран може вода да му донесе, чисто колку за опис. Во Василики се оди само за да се стигне до плажата Агиофили која мора да се посети!

Агиос Никитас е убаво место. Плажата е многу убава и рано на пладне почнува да ја фаќа делумно сенка и можеш да се скриеш. Одма преку рид е плажата Милос која исто така мора да се посети, плажата е дива, понесете вода и храна!!! Убво е и пешки но поубаво е со бродче од Агиос Никитас, 6 евра по човек повратна карта.

Гиро исклучиво да се јаде во "Yupo" во главниот град Лефкада.
1,5л газирана вода во маркет во главниот град купив за 24 денари. Маркетите во Агиос Никитас беа нешто поскапи...

Плажи кои мора да се посетат:

- На прво место би рекол Катизма!
Оооогромна плажа, прекрасна вода, да се посети 2 пати минимум од кои еден ден да си одберете да биде со бранови, вожња без пари у П.М. ;)
Тука е "Copla beach bar" секој ден има техно, често и диџеи од Грција и странство, им и базент и е убаво местенце на најголемата жештина да избегаш малку од плажата!

- Егремни, не возете до таму, земете брод. Понесете храна и вода!!!
380 скали се премногу да ги качите назад нагоре!

- Нормално, Порто Каѕики.
30 денари пола литро вода, 2,2 евра Митос лименка пиво камен ладни, 2,2 евра Гиро, донесени на плажа по 110 скали надолу.

- Агиофили, до Василики, мора да се посети.
Понесете храна и вода, има мало кафуле на плажата.

Плажи кои јас не ги посетив а требаше:

- Мегали Петра, патот бил многу лош а плажата убава!
-Микрос Гиалос. Не знам зошто ми промакна од планирањето, ја фалат дека е убава но водата ладна поради подземни води.

Главниот град Лефкада е многу убав за шетање.
Плажите се растеретени од чадори, можете да носите свои реквизити, никој не ве замара да плаќате за лежалка и чадор

Што друго инфо ви треба прашајте (y)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Ми се допаѓа исцпрната информација. Може ли подетално за секоја од плажите да пишете дали имаат барови/кафулиња, лежалки, чадори и слични. Некој да препорача некоја дива осамена интимна плажа, ако постои нешто такво?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom