Летна работа за студенти

Член од
2 март 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Дали има некој од вас искуство со летна работа Европа на пример (освен Америка). Дали има некоја агенција што организира ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
-има за берење памук....и ќе се пријавиш ли.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Хаахах види ги човекојадци.
Инаку јас се неам распрашано .а низ муабети најчесто за америка се прави муабет не сум слушнал за европа и како идат цените.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали има некој од вас искуство со летна работа Европа на пример (освен Америка). Дали има некоја агенција што организира ?
Абе оди во Бугарија или Грција и наоѓаш работа. Боље ти е така сам да си бараш отколку од агенција. Во Бугарија поготово во Сончев Брег само странци им работат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се ближи летото, па советувајте, давајте предлози за во Македонија или странство (да не биде некоја далечна земја) Бугарија, Црна Гора, Грција или било каква летна работа кај што се заработува убава пара.
Што мислите дека е најдобро да се работи на лето?
Работа во кафиќ веќе стана секојдневно и досадно.

Има ли некој што работел во Грција или во Бугарија летно време? Да пренесе искуства.
Колку се движат платите таму? Достра странци гледам во Бугарија а и по соседниве земји како работат. Но многу потешко гледам некој од тука (Македонија) да работи по соседниве земји или Хрватска и Црна Гора.

1315210_f496.jpg
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
na brod definitivno ....
em kese prosetas em kes ke si napraisem ke bocnes nekoja milfica...:D
najloso sto moze da ti se desi e da te deportiraat pak vo nasiov zatvor:D
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Рецепционер. Само треба да знаеш да се разбереш на англиски, германски и француски :)
Уште па да те стаат втора смена...мх, мх. Најмалце работа, од сабајле одиш на бањање, навечер си слободен :)

пиес: http://forum.kajgana.com/threads/Летна-сезонска-работа-во-Грција.40664/
Е јазик мора да се знае. Сега веќе и кај нас бараат да се знае јазик. Како и да е, за во странство ОБАВЕЗНО англиски.

пиес: темава што ја направив е општа, значи за Македонија, и за соседството. ;)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Е јазик мора да се знае. Сега веќе и кај нас бараат да се знае јазик. Како и да е, за во странство ОБАВЕЗНО англиски.

пиес: темава што ја направив е општа, значи за Македонија, и за соседството. ;)
2-3 збора ти требаат, колку да се разбереш. Никој нема да ти бара диплома за да видеш рецепционер во странство...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Каде има за рецепционер во странство? Линк/агенција?
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Каде има за рецепционер во странство? Линк/агенција?
Појма немам...
Побарај во оние агенции за вработување деновиве, се спремаат периодов, сигурно има некои понуди...
Знам оние Коузон имаат понуди за во Грција..
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
2-3 збора ти требаат, колку да се разбереш. Никој нема да ти бара диплома за да видеш рецепционер во странство...
Добро, рецепционер да си и не треба многу англиски да знаеш. Само нешто основа да имаш треба. Инаку гледам во Сончев Брег лани кога бев сe странци по дискотекиве работат. 80% странци работеа. Така да, освен рецепционер за друга работа ќе ти треба англиски јазик. Освен ако не собираш отпадоци, но и за тоа треба англиски. :D
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Јас лани цело лето го поминав на Златни Песоци. Јас сум DJ имав голема среќа и сплет на околности да добијам шанса, ја искористив и го поминав најубавото лето во животов, исто ме викнаја во Варна за Нова Година да пуштам музика, и се договрив летово на 15 jјуни да заминам. Ќе бидам резидент на Baywatch Beach Bar,еден од најпосетените шанккови на плажа на златни, башка на вече на повик во дискотеки пуштање.
Лани ми беше платено буквално се, од апартман во хотел 50 метри од плажа, со клима централна, со телевизори, со фрижидери, храна (имаше 5 ресторани каде што можев кога и да ми се јади да одам да си порачам што сакам), значи лето што можев да го сонувам. Е сега, пак ќе речам, сето ова беше среќен сплет на околности, еден другар ми заврши работа, и цел живот ќе му бидам благодарен.
Е сега, најголемиот број дечки што работеа таму беа т.н Party Bosses. Значи нив работата му беше, да продаваат карти на туристите за однапред организирани забави. Цената на картите беше 25 лева, тие имаа мислам 5 лева од продадена карта. И плус, на вечер во дискотеките да ги забавуваат гостите. Услов да се работи како Party Boss беше да изгледа добро(пристојно, не мора да биди Бред Пит/Анџелина Џоли), да знај Англиски перфектно (голема предност имаа тие што знаат Германски/Руски/Шведски...)
Еве ви линк од организацијата(ако можам така да ја наречам). Разгледајте, видете, прашајте дали има слободни работни места...
https://www.facebook.com/groups/152318094054/
п.с Еве ви едно видео кај што си го заработував лебот :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ако си студент бегај америка...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom