Лени Кравиц

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
123.jpg

Родено име: Леонард Алберт Кравиц
Познат како: Лени Кравиц
Занимања: пејач, текстописец, продуцент, мулти-инструменталист, композитор, актер
Жанр: рок, хард рок, фанк рок, neo-psychedelia, соул
Инструменти: гитара, бас гитара, тапани, хармоника, клавијатура
Продукциска куќа: Virgin Records America
Активност: 1989–сега
Значајни инструменти: Gibson Flying V, Gibson Les Paul, White Gibson SG

Роден е на 26ти мај 1964 година во Бруклин (Њу Јорк), под вистинското име Леонард Алберт Кравиц.
Син е на Сај Кравиц (кој бил со руско-еврејско потекло) и Рокси Рокер (која имала потекло од Бахамите).
Како дете почнал да свири тапани, а подоцна и гитара. Уште од мал имал желба да стане студиски музичар. Благодарение на неговиот татко кој работел во телевизија, запознал многу музичари, а значајно влијание врз него имале добро познатите соул музичари Џејмс Браун, Арета Френклин, Стиви Вондер и Куртис Мејфилд.
Не бил јак ученик. Во школо одел повеќе за дружба отколку за учење, па наместо пари за факултет, од татко му побарал пари да снима албум.
Неговиот првенец "Let Love Rule" го објавил во 1989 година, и поаѓа на турнеја каде што настапува со бендот "Tom Petty and Heartbreakers". После турнејата, работел на песната "Justify My Love" за Мадона, а подоцна продуцирал и свирел на повеќето инструменти на албумот на актерката и пеачката Ванеса Паради.
Набрзо го објавува и својот втор албум "Mama Said", на кој насловната нумера ја посветува на својата мајка.

Лени Кравиц до сега снимил 7 студиски албуми, а се проценува дека неговите албуми се продадени во над 20 милиони примероци. Во текот на кариерата освоил многу бројки музички награди, а Греми наградата за најдобар машки изведувач ја добивал 4 години по ред (од 1999 до 2002 година), рушејќи го рекордот со најмногу победи во низа во оваа категорија.
Тој бил номиниран многу пати , и има добиено многу престижни награди како Американските Музички награди, МТВ Видео музичките награди, Радио Музичките награди, Британските награди и Блокбастер Ентертејмент наградите.
Освен што е текстописец и изведувач, Лени Кравиц аранжира, продуцира, а свири и на гитара, бас гитара, тапани, клавијатура и перкусии.
Кравиц исто така се занимава и со актерство. Уште како дете се има појавувано во телевизиски реклами, а подоцна и во неколку играни филмови.

Во 1987 година Лени Кравиц се оженил со глумицата Лиза Бонет, која ја запознал на концертот на Њу Едишн две години порано. Во 1988 година добиваат ќерка, Зои Изабела Кравиц. Бракот помеѓу Лени и Лиза завршил во 1993 со развод.
2002 година имаше гласини дека Лени е свршен со Андријана Лима, но тој тоа го демантираше.
Една година подоцна Лени почна да излегува со Никол Кидман, но набрзо и таа врска беше прекината.

Дискографија
- Албуми

1989 Let Love Rule
1991 Mama Said
1993 Are You Gonna Go My Way
1995 Circus
1998 5
2000 Greatest Hits
2001 Lenny
2004 Baptism
2008 It Is Time for a Love Revolution
- Синглови

1990 Let Love Rule
1991 Stand by My Woman
1991 Always on the Run
1991 It Ain't Over 'Til It's Over
1993 Believe
1994 Are You Gonna Go My Way
1994 Heaven Help1
1995 Rock and Roll Is Dead
1996 Can't Get You Off My Mind
1998 If You Can't Say No
1998 I Belong to You
1999 Black Velveteen
1999 Thinking of You
1999 Fly Away
1999 American Woman
2000 I Belong to You
2000 Again
2001 Dig In
2002 Stillness of Heart
2002 If I Could Fall in Love
2002 Believe in Me
2004 Where Are We Runnin'?
2004 Calling All Angels
2004 California
2004 Show Me Your Soul
2004 Storm
2005 Lady
2007 I'll Be Waiting
Видеографија

1991 Video Retrospective
1994 Alive from Planet Earth
2002 Lenny Live
2008 It Is Time For A Love Revolution
Филмографија

1998 The Roograts Movie
2001 Being Mick
2001 Zoolander
2009 Precious
Инаку пред неколку години, Лени Кравиц беше гостин и во Македонија, а T-mobile се сеќавам даваа награда гитара со негов потпис. Се работеше за Gibson Flying V (уф, кој ли бил среќникот) :)
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Нешо као Џими Хендрикс, ама по срање.

Нешо као Џими Хендрикс ? Типов е 0 за Џими Хендрикс. Пробува да го реплицира и очигледно е тоа, ама стварите на хендрикс се неспоредливи.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Добрар е за оние кои имаат таков вкус на музика, но не доволно добар за светски пеач според мене :):D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Секогаш ми бил онака, ништо посебно. Имаше неколку хитчиња, исто ништо посебно и не многу опасни кои ги пуштаа поначесто низ кафулињава и толку. :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
али мора да се признае дека концерот во ох е најдобриот концерт во мкд
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.459
Поени од реакции
20.253
колку врска немате уствари, бил просек бил софт бил комерцијален ама затоа на планетава не постои музичар со кој лени не соработувал што впрочем и кажува многу дали бил квалитетен или не ... а и впрочем денес кој не е комерцијален. Човекот е уште активен и покрај тоа што е праисторија и е дел од музичката индустрија која направи бум во 80-90 ти, златната доба на рок музиката. Асоцијација ви мава на Џими зашто е црн рокер не .. Џими е Џими ... Лени е Лени .. дека е далеку од Џими да, ама дека бил просек тешко.
Во Македонија подобар концерт немало до сега од оној на Лени ... и камо среќа други светски ѕвезди да го следат неговиот пример !!!

 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
по навика деке еден концерт трае 1ч и 30мин јас некаде накај 1ч и 20мин си тргнав да си идам. за да ја избегнам гужвата. :( кога тоа тој да ти трае 2ч и 15 мин. сум пропуштил пола концерт. :facepalm:
за потоа да дознам дека И било планирано 1:30, ама толку му легнало (публика и атмосфера) да едноставно човекот си пеел додека му се пеело.а атмосферата навистина беше топ
заклучок дека човекот не е машина и дека ја испочитувал публиката до максимум.
оваков пример имам за уште еден пејач кој не е тема да го спомнам, али се врати од дупли бис:cuc:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Лени Кравиц, аххх... сакам да бидам ко него. Има соработувано со скоро сите поважни музичари на планетава, има испеано некои од најемотивните балади (барем за мене).

Чисто информативно за Кооператива, Оригиналната верзија на Let Love Rule трае едно 7-8 минути (Ме мрзи да ја барам низ компјутер), на концертот во Охрид траеше 15тина :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Очекував да постирате некое песниче од Лени, но темава појде во друг правец :)
Ама го искритикувавте човекот...
Сепак таа слава што ја има постигнато не е од никаде. Мултиинструменталист, продуцент, текстописец, актер, пејач...
Си има и квалитети, тоа го потврдуваат и многубројните награди што ги има освоено.


Омилената :)

 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Za Mene Eden Od Najdobrite Rokeri na site vreminja Covekot Zasluzuva Respect
Slusnete gi pesnite :
1. Circus ,
2. Fly Away
3. Stilllnes Of Heart
4.The Pleasure and the Pain
5. Yesterday Is Gone
6.Can't Get You Off My Mind
7. Are you gonna go my way
8. American Woman
9. Belive In Me
10.Let's get high
11. I love the rain , Dream
i drugi slusnete gi :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom