Лексилиум

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Што за вас претставуваат сретствата за смирување. Дали им се потсмевате на оние кои ги користат поради нивната слабост во контролирањето на тешкотиите и проблемите.
Живееме во 21 век на секојдневни бурни промени, на неправди и неограничувања, намуртени лица и непријатни зборови. Колку сето она што се случува околу вас влијае на вашата психа и колку можете да го контролирате. Следствено, дали понекогаш едноставно ви се неопходни сретства за смирување. И дали сметате дека подобро е да испијам еден лексилиум за да се смирам, отколку да го оптоварувам срцето со тахикардиите од секојдневните возбуди.
Сепак, кое е за вас значењето на лексилиумот(т.е. на сретствата за смирување), го оправдувате ли неговото користење, во кои случаи го оправдувате, во кои не?



Темава ја отворам овде а не во Здравје, зашто би сакала една општа дискусија која не се ограничува само со здравствените аспекти на сретствата за смирување.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Батали лексилиум.
Маче, музика, end of story.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Знаеш шо...
Подобро е да пушиш марихуана против стрес,отколку тоа чудо.
Чиста хемија.А и нема да те смири толку,само ке те успие.А кога ке станеш,проблемите ке бидат сеуште тука,па ке ти треба уште едно...и да не продолжувам натаму.
Лексилиум,дијазепам....шит.Don`t do it,just...smoke and fly:smir:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Јас сум си сама за себе доволен лексилиум,така да сум далеку од негова употреба,ама неможам да коментирам за луѓето што го користат,од проста прична,секој си ја знае причината за негова употреба:wink:.
 

mc dc

I hate this bitch
Член од
20 август 2007
Мислења
508
Поени од реакции
0
Sabajle u skolo drugarite ispifme po eden da vidime sto ke stane. Abe utepani na poslednite 3-4 casa bevme.
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Jас лично не користам лексилиум,диазепам...сум против тоа.Е во секојдневиево навистина има многу работи кои ни предизвикуваат срцеклоцање и главоболки,меѓутоа мислам дека би можел човек и на поинаков начин да се справи со тоа,одколку да користи средства за смирување.На пр.музиче,прошетка,добро друштво и едноставно согледување на работите со ладна глава и пронаоѓање на нивно решение(ако е воопшто можно).Сепак,секој си е посебна личност и различно се справува со проблемите,но мислам дека тие средства за смирување треба да се користат во екстремни случаи-кога се навистина потребни за да не дојде до нарушување на човековото здравје:pipi:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ако ти раскинал дечкото/девојката, ако си паднал година, ако си само љубопитен, или некоја слична ствар, тогаш лексилиум или слични средства за смирување апсолутно не се потребни.
Друга е приказната ако седативи или анти-депресиви ти препишал специјалсит(читај психијатар и др.) или пак ако употребата е само епизодна во случај на лична трагедија, скраја било. Тогаш нема ништо страшно во тоа да се напиеш. Но, само тогаш.
Инаку, имам искуство со ваквите средства, затоа што до пред две години не ги употребував, туку ги ЗЛО-употребував. Што од адолесцентски хормонален дисбаланс, што од емо филм, што од ситни проблеми, а што од љубопитност, нешто што почна како 1-2 апчиња на недела, се претвори во секојдневно пиење на шака разно разни седативи и анти-депресиви. Дојдов до точката кога се претворив во апатично зомби, без воља да стане од кревет, а камо ли нешто повеќе. Тогаш сфатив дека морам да си побарам помош.Го направив тоа, и сега можам да кажам дека целиот тој хаос е позади мене. А оние кои мислат дека тргањето од такви апчиња е лесно, верувајте не е.Освен психичката зависност, имав и физички манифестаџции на почетокот од апстиненцијата.Но, среќна сум што успеав да ја издржам.
Сега кога ми се случуваат бури во животот, викам и кажувам она што мислам наместо да преќутувам, си правам купка, палам миризливи свеќи,сликам,пишувам, ако треба пре ќе скршам некој предмет,ма било што, наместо да се кршам ко личност како што правев со таблетите. И чувството е неизмерно подобро после тоа, отколку после неколку седативи.
А, конкретно околу лексилиумот. Тоа е застарен седатив, кој страшно ја оптоварува јетрата и е неизмерно штетен за здравјето на младите особи. За психичкиот крш што го прави при негова редовна и неоснована (зло)употреба, не сакам ни да зборам.
Затоа страшно ми е тешко кога ќе видам здрави, убави девојчиња и машки како за некои ситници се уништуваат себе со вакви тешки средства. Сметам дека е крајно време да се применат многу поригорозни мерки при продавање на лекови од овој тип, како и тоа дека е неопходно родителите малку повеќе да го набљудуваат однесувањето на своето дете и навреме да ги препознаат евентуалните проблеми.
Се на се, изричито сум против вакви седативи и слични средства за смирување.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Еднашка у животот имам испиено лексилиум и тоа лани коа бев на натпревар, пошто многу ми бесе страв, за малку што не заспав...
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Не поштувам такви работи, кој уште од млад почне да се труе со вакви смирувачи на болки и стрес маф му е работа
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Знаеш шо...
Подобро е да пушиш марихуана против стрес,отколку тоа чудо.
Чиста хемија.
Не биди наивен друже, марихуаната што е? Физика?


А и нема да те смири толку,само ке те успие.А кога ке станеш,проблемите ке бидат сеуште тука,па ке ти треба уште едно...и да не продолжувам натаму.
Да, а со марихуаната, твоите проблеми магично ќе исчезнат.
 
D

Delux

Гостин
Ако ти раскинал дечкото/девојката, ако си паднал година, ако си само љубопитен, или некоја слична ствар, тогаш лексилиум или слични средства за смирување апсолутно не се потребни.
Друга е приказната ако седативи или анти-депресиви ти препишал специјалсит(читај психијатар и др.) или пак ако употребата е само епизодна во случај на лична трагедија, скраја било. Тогаш нема ништо страшно во тоа да се напиеш. Но, само тогаш.
Инаку, имам искуство со ваквите средства, затоа што до пред две години не ги употребував, туку ги ЗЛО-употребував. Што од адолесцентски хормонален дисбаланс, што од емо филм, што од ситни проблеми, а што од љубопитност, нешто што почна како 1-2 апчиња на недела, се претвори во секојдневно пиење на шака разно разни седативи и анти-депресиви. Дојдов до точката кога се претворив во апатично зомби, без воља да стане од кревет, а камо ли нешто повеќе. Тогаш сфатив дека морам да си побарам помош.Го направив тоа, и сега можам да кажам дека целиот тој хаос е позади мене. А оние кои мислат дека тргањето од такви апчиња е лесно, верувајте не е.Освен психичката зависност, имав и физички манифестаџции на почетокот од апстиненцијата.Но, среќна сум што успеав да ја издржам.
Сега кога ми се случуваат бури во животот, викам и кажувам она што мислам наместо да преќутувам, си правам купка, палам миризливи свеќи,сликам,пишувам, ако треба пре ќе скршам некој предмет,ма било што, наместо да се кршам ко личност како што правев со таблетите. И чувството е неизмерно подобро после тоа, отколку после неколку седативи.
А, конкретно околу лексилиумот. Тоа е застарен седатив, кој страшно ја оптоварува јетрата и е неизмерно штетен за здравјето на младите особи. За психичкиот крш што го прави при негова редовна и неоснована (зло)употреба, не сакам ни да зборам.
Затоа страшно ми е тешко кога ќе видам здрави, убави девојчиња и машки како за некои ситници се уништуваат себе со вакви тешки средства. Сметам дека е крајно време да се применат многу поригорозни мерки при продавање на лекови од овој тип, како и тоа дека е неопходно родителите малку повеќе да го набљудуваат однесувањето на своето дете и навреме да ги препознаат евентуалните проблеми.
Се на се, изричито сум против вакви седативи и слични средства за смирување.
Абе мислев дека ова е за здравјето како делуваат на организмот,дали се делотвори,дали штетат,дали се дозволени...знам дека се доста практични за инсомнија
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
e vaka sega, glavnata sostojka na leksiliumot e bromazepam (pripaga vo grupata benzodiazepin),i se grupa na lekovi kade sto postoi mnogu golem rizik da se razvie psihicka i somatska(telesna) zavist. Strikno e kondraindizirano da se zema pri psihicki stres vo normalniot zivot, znaci sekojdnevni situaci itn zosto dosta brzo se razviva zavisnost.Indikacii za zemanje na lekot se akutni stresni situacii (posle teska telesna ili psihicka trauma),pri akutni napadi na fobii i panika,chronicna depresija,i chronicna nesonica.
Apsolutna kontraindikacija e zemanje na lekot kaj Muestenia gravis, bremenost(ima podatoci deka vodi kon teska fetalna embriopatija),za vreme na doenje,bolesti na dzigerot i bubrezite, chronicni respiratorni bolesti,zentralni i spinalni ataksii itn.
Sporedni efekti na lekot se:umor,pospanost,vrtolgavica,ataksija,dezorientacija,razdraznetost, problemi si koncentracijata i pamtenjeto, loshenje,povrakanje,diarea,paganje na pritisokot,suva usta,zgolemen apetit, i paradoksni reakcii kako agresija,haluzinacii,onesvestuvanje,grcevi itn.
Pri dolgo zemanje na lekov vo golemi dozi doaga do problemi vo govorot,vo odot,tresenje i grcevi na celo telo,zgolemeno potenje,koma.
Prema tome bi razmislila dva pati pred da go zemam lekov:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Лексилиум имам пробано само еднаш во животот мој,
пред недела дена и тоа по грешка.
Наместо Химорал за да ми зарасне раната од операцијата, таблетите се нежно жолти, во темницата сум собрала и лексилиум.Веднаш ме успа.Спиев едно 5-6 саата.Кога се разбудив освен замаеност, друго ништо не чуствував.
Што знам, не би пиела никогаш од ова, има и подобри начини да се смири човек отколку да се труе со лекови.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Земав кога морав, и сум против тоа. Штетат многу на организмот, после заради тоа ќе зимаш апчиња за друго па за трето и едно лошо не иде само знаеш? Едноставно те опушта, јас заспивам, го земав заедно со Б6 мислам дека така беше, за да ми делува, зашто не ми делуваше. Така да не зимајте, ве молам, и тоа во школо ова она не се играјте, може некој да не го прифати добро.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom