К-15 заминува во историјата

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Поради гоолемата љубов кон овааа тв продукција , ќе напишам само еден текст .
Среќава еден пензионер млада дама со мало кученце во скут и ја прашува : Внучке , зарем не е поубаво наместо кутре во скут да и чуваш дете ? Дамата му одговара : Кученцава не бараат наследство . :)

Работава е што и дамата и пензионерот грешат. Полошо е ако нема некој наследник да го продолжи започнато животното дело од некого , отколку да се насочи визијата кон наследеното ( како да се развива идејата) .
Ако к-15 се чуствуваат истрошени или сакаат да се пензионираат (насочат во друга област) , има начин да опстои (отстапат) к-15 за луѓе кои сакат да се вложат со идеи и време .
Јас ја гледав 1 година к-15 на сателит , само зато што во еден момент само тој канал ми беше достапен да го гледам од листата на некодирани .
Зашто го гледав само овој канал :
Тоа што го видов, а ме фасцинира , е талентот и креативноста на младите луѓе во Македонија кои преку умтноста (музика , комедија , трагедија, маркетинг спотчиња , ... ) имаат моќ да креираат културни вредности, но и можноста помладите генерации да ја имаат моќта да се представат со својата визија како што ја доживуваат .
На пример еве еден спот, на к-15 Тв го имам видено.
Јас ја знам песнава , ама не знам ништо за нив , но ми се допаѓа нивното дело :
http://www.youtube.com/watch?v=TVde879L--k
Поентата е дека к-15 треба да постои, да соработува со средно музичко училиште , факулти за драмски уметности, анимирани филмови , маркетинг , менаџмент и дизајн, но и за студентите од овие факултети .Со 3 збора , Холивуд во Македонија .
Мене не ми е јасно како во Македонија сакате да креирате или да имаме автохтони културни вредности , а студентите или талентираните да немаат шанса да се представат со сопствена креација. Македонија секоја година од делот на буџетот за култура , треба годишно да одделува средства за создавање музички, филмски, маркетинг проекти од студенти, дипломирани или талентирани . Затоа што државните факултети се лоши менаџери , а според мене е неопходно да поседуваат Тв канал кој би бил во функција на спроведување на студиската програма , затоа треба да постои една ваква телевизија која со приватен капитал ќе создава квалитет.
Би било интересно на пример :радио емисијата Кукурику од Макеоднско радијо што сум ја слушал како дете, студенти да ја направат во филм со кукли како Мапет шоу .
Значи, државнвите проекти со приватен капитал можат да создаваат квалитет (и во 3Д) , врвни менаџери и пејачи , песни , филмови , профит - секој со својот интерес .
:pipi:
Јас не би мешал политички теми тука , но морам да додадм.
Јас не сум за Македонија да биде во ЕУ .
Како прва генерациаја која излегла од едноумието , за мене едноумие ми е ЕУ да сака да ми наметне нејзини мислења како треба да живеам, да бидам економски роб на бирократската Унија на апсурди . Самата Е(шит)У не се почитува , не си ги почитува своите стандарди , нас не не почитува , па не прифаќа туѓо мислење (демократија) и не сака да се промени , тогаш како сака ЈАС ДА ЈА ПОЧИТУВАМ или ЦЕНАМ . Бај бај ЕУ.
То ти е то .
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Не знам шо да кажам, освен легенди. :cuc: Секој лик си (беш)е посебна приказна за себе, сите до еден интересни и смешни, од Ристо, преку Цацко до Зоки. :D

Скечевите ќе им се гледаат уште 100 години на јутуб. :)
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Ова откажување беше најавувано неколку пати, не е ова нешто ново и трае ако се сеќавате уште од времето со просторот кај алумина, кој купен им го земаа па им го запалија итн. за да кулуминира сега. Незнам дали сте го гледале ова интервју, од 29.09.2013 е, погледнете го ќе ви стане нa сите јасно зошто К-15 нема да продолжи, барем не во догледно време...
еве линк од дел од интервјуто, кој сака да види:
http://24vesti.mk/bubo-karov-deneska-vladee-stravot
еве го и целото интервју:
http://www.dailymotion.com/video/x14zhpd_patot-do-uspehot_news
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не знам шо да кажам, освен легенди. :cuc: Секој лик си (беш)е посебна приказна за себе, сите до еден интересни и смешни, од Ристо, преку Цацко до Зоки. :D

Скечевите ќе им се гледаат уште 100 години на јутуб. :)
Стварно се гении
Паметам кога се појавија мене ми се чинеше дека не се од Македонија. Нереално ми беше таков квалитетен хумор да има во Македонија. Мислев кај можеме ние да имаме ваква класа хумор. Во то време за мене класа хумор беше Монти пајтон. А К-15 стана национална класа. Си спомнувате колку сме ги прераскажувале нивните скечеви?
Еве како Монти пајтон се подбиваат со власта
http://www.youtube.com/watch?v=IqhlQfXUk7w
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Незнам што се депримираа до толку, па ќе помине и оваа диктатура и ќе снимаат повторно за некоја година...Само да се живи и здрави !;)

Вакво кокетирање со политички досетки од сега па натаму ќе резултира со гонење од час и запишување.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Бубо е прв што го гледам како јавно зборува дека сообраќајката на Младенов не е баш сообраќајка.

Не би ме чудело ако му најдат 200 саксии марихуана у подрум или ако му откажат сопирачките у скоро време.

Оставија голем белег во нашава земја и со среќа екипо :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
И да снимаат сеуште ,да ги емитуваат на телевизија нема да се тоа што некогаш беа .Се тоа ради што хуморот веќе не е тоа што било некогаш.
Порано немало до толку како сега технологијата да е развиена ,интернет и компјутери кај скоро секој дома па хуморот (вицовите и разно разните такви работи) да ни биде секојдневица и веќе видена работа .
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Вакви феномени се раѓаат еднаш во милион години. Зборувам најмногу за старите епизоди (Миле кога продава карти пред кино, Струшки ручеци на поезијата, долгометражните и многу многу многу многу други). Овие новите епизоди што ги снимаа со децава искрено не ги гледав, бидејки не е тоа тоа... Но сепак.

Легенди што со генерации ке се гледаат и раскажуваат.



Се надевам дека сепак ке продолжат да снимаат
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.444
Бубо е прв што го гледам како јавно зборува дека сообраќајката на Младенов не е баш сообраќајка.

Не би ме чудело ако му најдат 200 саксии марихуана у подрум или ако му откажат сопирачките у скоро време.

Оставија голем белег во нашава земја и со среќа екипо :D

И мене ми падна многу чудна изјавата за Младенов. Сигурно се случува нешто поголемо во К-15 штом Бубо отвора ваква тешка тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom