Куќен совет, заедница на станари, правила и закони

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
нема веќе сушење гаки и прслуци преку тераса прозор или гелендер...
читајте на линков...
+бонус некои закони според кои ке има глоба за зградата и станарите...
http://mtc.gov.mk/new_site/images/storija_doc/2696/PRAVILNIK_ZA_NORMITE_I_STANDARDITE_ZA_DOMUVAWE_VO_STANBENITE_ZGRADI.pdf

п.с. се га згледав дека наместо Ќ сум пишал Ѓ во куЌен совет.. може ли модераторот да го поправи згрешеното...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ајварот и правењето ракија одамна го забранија.. мислам дека остана уште забрана за правење ручеци на решо на тераса..:icon_mrgr:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Немал ѓаолот работа па си ги наденал рогојте .

Па добро е шо се буните ја па сакав клавирот да го фрлам од тераса.

Ќе купам динамит не се знае може ќе ми затреба
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Баш сега прогуглав зашто ме интересираше што точно е потребно и глеам дека треба да се брка работата. Во зградава кај што живеам, толку сме раскарани, толку сме несложни... катастрофа.

Еве еден куп линкови:
Регистрација на заедница на сопственици и пререгистрација на куќни совети
http://www.crm.com.mk/Default.aspx?MainId=9&nId=11
Регулаторна комисија за домување
http://rkd.gov.mk/index.php/sovet-na-stanari
Теркови за потребните документи
http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=2696
Подзаконски акти од Законот за домување
http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=2481

Ако некој најде уште корисни линкови, ставете ги.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Не е филозофија да се живее во зграда ама филозофија е да се живее и работи со луѓе затоа што сите сакаат да се збогатат и да станат милионери .општеството е такво
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Член 24, точка 3 : "...и од истите не треба да се тресат ствари."
Писменост level-over 9000.
Ваљда сакаше да кажеш дека се неписмени, вака over 9000 му доаѓа ко да се многу писмени :D

Браво за аватарот иначе :D
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Темава гледам дека не е долго време активна, но се надевам дека сепак ќе се најде некој да ми одговори. Живеам во зграда која брои вкупно 48 стана. Секој месец плаќаме по 300 ден, но од овој месец излезе дека постоело некој резервен фонд ( бил задолжителен според закон), при што додадоа сума од плус 200 ден. Што според мене 500 ден се стварно премногу за месечни расходи на зградата, плус еден куп простори кои се во сопственост на самата зграда.. Прашањето ми е следно : дали знае некој за каков резервен фонд се работи, и како тоа они пресметале дека вкупно треба 200 ден од стан за тој резервен фонд.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Темава гледам дека не е долго време активна, но се надевам дека сепак ќе се најде некој да ми одговори. Живеам во зграда која брои вкупно 48 стана. Секој месец плаќаме по 300 ден, но од овој месец излезе дека постоело некој резервен фонд ( бил задолжителен според закон), при што додадоа сума од плус 200 ден. Што според мене 500 ден се стварно премногу за месечни расходи на зградата, плус еден куп простори кои се во сопственост на самата зграда.. Прашањето ми е следно : дали знае некој за каков резервен фонд се работи, и како тоа они пресметале дека вкупно треба 200 ден од стан за тој резервен фонд.
Ние даваме 400 ден. месечно само за сијалица.
Листачка во зградава е научна фантастика.
А да не зборувам дека има станови кои никогаш не плаќаат.
Решение: од оние агенциине за оваа намена. Можеби ќе плаќаме поскапо - ама барем сите ќе плаќаме. Комшиите од први за лифт денар не давале во двете згради во кои сум живеела.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Темава гледам дека не е долго време активна, но се надевам дека сепак ќе се најде некој да ми одговори. Живеам во зграда која брои вкупно 48 стана. Секој месец плаќаме по 300 ден, но од овој месец излезе дека постоело некој резервен фонд ( бил задолжителен според закон), при што додадоа сума од плус 200 ден. Што според мене 500 ден се стварно премногу за месечни расходи на зградата, плус еден куп простори кои се во сопственост на самата зграда.. Прашањето ми е следно : дали знае некој за каков резервен фонд се работи, и како тоа они пресметале дека вкупно треба 200 ден од стан за тој резервен фонд.
За резервен фонд се плаќа по 1,25 денари (или 1,15 денари) по квадрат од станбената површина . Пример , ако имаш стан од 50 квадрати , ќе платиш 75 денари месечно за резервен фонд .
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
За резервен фонд се плаќа по 1,25 денари (или 1,15 денари) по квадрат од станбената површина . Пример , ако имаш стан од 50 квадрати , ќе платиш 75 денари месечно за резервен фонд .
Фала мн за инфово, значи сепак не се 200 ден. Така и си мислев :) А сега гледам дека тој закон е од март 2011. Значи ако до сега сме плаќале само 300 ден, сигурно дел од тие пари морале да бидат префрлени за тој резервен фонд. А воедно претседателов само што е назначен/ Повеќе од јасно дека се работи за дубара. Зошто колку што сфатив лифтот и целото негово одржување спаѓа во тој резервен фонд.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Вселен сум во нова зграда пред 1 год и сеуште немаме имотни листови.Не се знае точно кога ке бидат готови па инвеститориве сеуште се (тука) со канцеларии и доработуваат ситници .Сеуште немаме куќен совет а никој не се ни ангажира за тоа .Сакам да прашам законски како е регулирано тоа (бидеќи не сум живеел порано во стан ) .Ете се појавуваат проблеми со блокиран-расипан лифт,хигената во влезот итн .Дали треба самите станари да се ораганизираме за куќен совет или како иде тоа .... (некој совет или искуство со новите згради во ск ? )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom