Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Само од свој гледен аспект гледате вие... И многу површно :jaj:

Како можете мртви ладни да зборите: ,,да се убијат,, !! :nenene:

Со што го заслужиле тоа? Самите не се криви што имаат таква судбина. И они не сакале да живеат на улица, како што неќете ни вие, наравно. Наместо да гледате да најдете разумно решение за овој проблем, барате најлесниот начин, а тоа да се убијат секако. Не ми е јасно... :toe:

Ај замислете да се најде некој помоќен и поголем од вас и да сака да ве убие, ете само поради фактот дека му пречи вашата појава...:uvo: Што тогаш би направиле? :tapp:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Зарем не ви е жал овие мали кученца и мајката кои се моментално во Вардариште да ги убијат?



Старите ги убиваат а малите умираат од болести поради преголемата негрижа и условите во кои се чуваат.

Имате ли вие срце што пишувате глупости по темава? Скоро никогаш кучињата не напаѓаат ако некој не ги закача. Тие бегаат од луѓето зошто секое бездомно куче ја почуствувало силината на ногата или раката на луѓето.:cry:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
The more I get to know people, the more I love animals.:smir:

Од овие 2 опции, би ја одбрала да се пуштат на улица. Вакцинирано, здраво куче нема никого да нападне и на никој нема да му смета, така да плачипичкосувањата се само претеризмус и непотребни.
А реално, треба да има уште една установа за бездомни кучиња, бидејќи Вардариште ( како поголем стационар ) не е доволен.

Во ред е успивање на стари и болни, ама на мали кучиња е кретенско.
Немање доволно простор ил средства за исхрана и издржување на истите не е доволна причина да се успијат. Се фрлаат пари на секакви глупости, ко грди статуи, а животните се увек последни на листата и секогаш е најлесно да се успијат. Жално и одвратно.

Во право е маца_кака', акцијата за вдомување беше успешна, дури и поуспешна од што очекував и доколку почесто има такви акции, за кратко време ќе има многу помалце невдомени кучиња. Или па ако на некој му текне дека не мора да чека акција за да посвои куче.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
nikoj so ima kuce i so go odgleduva nema da go frli na ulica, tie stanvat clenovi na nasata familija i vo nikoj slucaj nema da gi frlame.
I AKO GLEDAS MALCE TV NA ANIMAL PLANET UBO MU PRAT NA TIE STO GI MALTRETIRAAT ZIVOTNITE , IMA KAZNI I SE ZA LUGETO KO TEBE!!!
Ја воопшто не ги малтертирам животните како за информација,и за џабе ми пишуваш приказни тука по форум,кога реалноста е поинаква од тоа што ти си го замислуваш :smir:
 
S

Stefi070

Гостин
Ја воопшто не ги малтертирам животните како за информација,и за џабе ми пишуваш приказни тука по форум,кога реалноста е поинаква од тоа што ти си го замислуваш :smir:
ok , izvini, taka svativ jas , sepak ne si nekoj ljubitel na zivotni
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
LoL stv ne znam sto poveke da kazam ako po se ova ne razberete togas ste ...

znam jas kako e u vardariste ni voda ni hrana ne im davaat a vaka bar nadvor nekoj ke im dade neso za jadenje
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Не е така едноставно, само пуштете ги на улица.
Сите ко што гледам се сложувате да нема кучиња по улиците, едните со успивање другите со стационирање. Ама нe e се така едноставно.
Вардариште е стационар, добро работи, работи оклку може. Ама треба некој да стои позади нив за да можат да напраат нешто поголемо, зад нив сега стои Комунална Хигиена, така да исто ко сами да е, не е едноставно да стационираш стотици кучиња, храната е проблем за нив. Значи додека некој појак незастане позади вардариште ке мора или да се пуштаат или да се успијат.

Јас сум за да се пуштат, ама обавезно кастрирани и прочистени, такви нема ама баш никој да нападнат. Ама за така ке треба и многу кретенчиња да однесеме на воспитување или ресоцијализација зашо незнаат како да се однесуваат, или мислат дека ке ги нападне секое куче у градов или мислат дека се појаки од кучето па почнуваат да го малтретираат.
Против успивање сум зашо не ми е баш најјасно, зашо би убивале кучиња што се здрави и неможат да наштетат никому, многу нехумано ми е некако......
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не е така едноставно, само пуштете ги на улица.
Сите ко што гледам се сложувате да нема кучиња по улиците, едните со успивање другите со стационирање. Ама нe e се така едноставно.
Вардариште е стационар, добро работи, работи оклку може. Ама треба некој да стои позади нив за да можат да напраат нешто поголемо, зад нив сега стои Комунална Хигиена, така да исто ко сами да е, не е едноставно да стационираш стотици кучиња, храната е проблем за нив. Значи додека некој појак незастане позади вардариште ке мора или да се пуштаат или да се успијат.

Јас сум за да се пуштат, ама обавезно кастрирани и прочистени, такви нема ама баш никој да нападнат. Ама за така ке треба и многу кретенчиња да однесеме на воспитување или ресоцијализација зашо незнаат како да се однесуваат, или мислат дека ке ги нападне секое куче у градов или мислат дека се појаки од кучето па почнуваат да го малтретираат.
Против успивање сум зашо не ми е баш најјасно, зашо би убивале кучиња што се здрави и неможат да наштетат никому, многу нехумано ми е некако......
Тоа е проблемот кај нас. Во секоја држава си важи законот за животни, за разлика од тука, што кога ќе се јавиш ти викаат дека немаат време за кучињата.
Ете каде е проблемот, СЕ НЕМАЛО ВРЕМЕ. А кога ќе ги забаталат и не им чуе уво за бездомните животни, нормално и дека ќе дојде до тука работата, кога нема да знаат што да прават со нив и бесчувствителни створења ќе гласаат да се успиваат.

На никој не му е гајле за животните тука, ене на што ни личи и зоолошката. Сега им текна да ја потсредат малце.
Кога нема да бидат задња дупка у шупелка и повеќе ќе се посветат на нив, нема да има проблем.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Значи намерата уште откако ја отворив темава воопшто не ми беше да се карам со некого,се надевав само дека останале уште хумани луѓе кои што би помогнале и со чијашто помош би превземале нешто за да оваа „акција“ не се спроведе.Таквите на форумов,а и надвор од него не ги најдов баш во голем број.
Наспроти тоа,видов дека има толку бесчуствителни луѓе кои што порадо би убиле некој,отколку да му помогнат.Себични без граница.
Жалам што прочитав толку кретенски постови на дел од вас.Изгубено време.:smir:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Против успивање сум зашо не ми е баш најјасно, зашо би убивале кучиња што се здрави и неможат да наштетат никому, многу нехумано ми е некако......
Мене ми се имаат фрлено кучиња, во Градски Парк. Не би рекла дека не наштетуваат.
Сакам кучиња, ама не ги сакам повеќе отколку што ги сакам луѓето. Не може да се остават животните на улиците. Ако некој ги сака - да, нека ги соберат по куќи. Ако не - успивање.
 
P

Princ

Гостин
Ако изборот се сведува само на успивање и пуштање на улица, некако побезбедно ми е да ги успијат. Ако никој не сака да превземе одговорност и грижа за нив, а тука ми глуми хуман, нека земе да ги чува и да се грижи за нив. Пушти ги по партизанска и пред чичко стоилко не е решение.

Едит: на анкетава не гласав воопшто, бидејќи солуциите ми се премногу вештачки и ми изгледа ко некој само да сака да се отараси од одговорноста па се заканува... дај дозвола да ги успијам или ги пуштам по улици и патишта.
Башка муабет што силно верувам во вашата хуманост, па мислам дека ќе си ги присвоите (наместо нели да ги успијат или да ги пуштаат по улици па мене да ме напаѓаат).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Да се успијат, најбезболно е. И со тоа ќе се спасат од нас, луѓето. Ако некој ги жали, нека проба да направи акција за вдомување. Кај себе, кај роднини.... А пошто не се толку многу такви луѓе, поарно да ги успијат. Не дека и јас не ги жалам, напротив. Затоа и би требало мирно да заминат, без секојдневна болка, сврбеж, јад и клоци (и браник од кола, деновиве доста мрши видов на улиците низ Скопје).
Наспроти тоа,видов дека има толку бесчуствителни луѓе кои што порадо би убиле некој,отколку да му помогнат.Себични без граница.
Тој што смета дека може, има услови и е хуман, нека ги вдоми, тоа е добро. Но кај едно, таму и две-три може да вдоми. А имаме доста здруженија чии членови би можеле ова да го сторат, барем да започнат со една масовна акција. Нека волонтираат, нека ги стерилизираат заедно со службите...на дело, не на хартија, т.е. на форум.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Јас би да се успијат покрај сознанието дека ептен се ретки тие кои ќе вдомат некое куче како и тоа дека нема шинтерница каде би можеле сите да се чуваат.
Се повеќе се тероризираат и измачуваат оставајќи ги на улица па нека им ги скратат маките.
 
D

dzale1

Гостин
Алал да ти е на размислувањево.Мислиш на својот град попрво,него ли на тоа што ќе им се случи на тие кучиња.Боже сачувај,чувства луѓе...:pop:
Што ти е бе на тебе, да е до мене све би ги потепал знаеш што праа бе овде? се собираа у групе по 10 кучиња и напаѓаа све живо по пут што ќе сретна и женско и мушко. А за тоа што се собираа са криви шинтерите од Скопје кој со свој очи сум ги видел како ги пуштаа љангарите што ги фатиле у Скопје у Тетово 100 кучиња на спортски центар ги пуштаа тија уште дупло се кота со шуга со све на нив не дај Боже да ксна некого !!!
ка незнаеш ЌУТИ Поарно демек ја еве немам чуства а ти имаш а??? проста работа...
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Еве за да не испадне работава дека само на зборови ќе останеме,а не на дела решивме јас и неколку мои другарки да превземеме нешто во врска со ова односно да одиме до Вардариште,да замолиме да ни дадат поголем временски период [да не ги „успијат“ набрзо,бидејќи сакаме да огранизираме вдомување] и да изработиме поголем дел на флаери кои што би биле поделени низ градов со содржина која што мислиме дека би била доволно примамлива за некој кој што може,а и сака да вдоми некое кученце.
Ќе ја посети другарка ми и Мелита,која што се надеваме дека исто така ќе ни помогне во оваа акција.Ќе ги замолиме и тие од Вардариште да организираат уште една акција на вдомување на кученца.
Нормално неможеме сите да ги спасиме и затоа оние кои што се болни и стари ќе дозволиме да бидат успиени.За жал...:(
Ќе објавиме огласи на интернет,ќе направиме се што е во наша можност за да ги заштитиме не сите,но барем дел од тие невини кученца.
Сега ни остана да се надеваме дека ќе успееме се да изреализираме според досегашните планови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom