Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Tреба собирање во прифатен центар. Чекање неколку недели некој да не сака да го вдоми, или некој што изгубил куче да си го прибере. Ако ништо од тоа не биде, после тоа успивање. Само проблемот е поголем од тоа, проблемот е да се спречи доаѓање на нови бездомни кучиња во градовите а тоа не се само размножени безбедомни кучиња туку и пуштени/фрлени домашни миленици, и размножување на домашни миленици па фрлање на малечките. Ете тој дел е критично прво да се среди.

Сите што чуваат куче под обавезно треба да мораат кучињата да им бидат регистрирани и чипирани. Ваква легислатива има, ама како и куп други легислативи - не се спроведува. Ветеринар треба да не смее да даде услуга не нерегистрирано куче. Газдата ако го фрли/напушти кучето треба да има драконски казни (на пример магаре да го онади во шyпaк). Огромен дел од бездомниците се бивши домашни кучиња, а има и ретардирани газди што не ги кастрираат кучињата (практично ги размножуваат) и потоа ги испуштаат малечките. Затоа треба секој што чува куче или да си го кастрира кучето, или да се регистрира како одгледувачница со сите регулативи и обврски (и давачки). Тоа би ги решило едно ~90% од проблемот, што би било ОГРОМНО подобрување.

За жал никој фалус не го боли, и проблемот не се решава. Тек таму на понекој ќе му прекипе и ќе направи некоја глупост, па после недоквакани го плукаат на нет (или ги судат за „суровост кон животни).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
А зошто да нема стационари и да се соберат сите бездомни кучиња, па кој сака да посвои куче да си оди таму и да си одбери? Зошто еутаназија, тепање, убивање? Па и да, што се криви тие што имаме мусака од држава. Проблемот со кучињата може одма и лесно да се среди, ама не им се даваат пари.
E aj ok, ke gi soberat. Kolku vreme tamu treba da go cuvat? Nedela, mesec, godina, 10 godini?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
А зошто да нема стационари и да се соберат сите бездомни кучиња, па кој сака да посвои куче да си оди таму и да си одбери? Зошто еутаназија, тепање, убивање? Па и да, што се криви тие што имаме мусака од држава. Проблемот со кучињата може одма и лесно да се среди, ама не им се даваат пари.
Затоа што бездомните кучиња се опасни.

Stray dogs picked up by city animal control are typically taken to animal shelters. At the shelter, the dogs are evaluated for health and behavior, and efforts are made to locate their owners through microchips, tags, or other identification. If the owner cannot be found, the dogs may be put up for adoption, transferred to rescue organizations, or, unfortunately, euthanized if they are deemed not adoptable or if the shelter is overcrowded. Many cities and shelters have programs and initiatives in place to increase adoptions and reduce euthanasia rates for stray dogs.

Не се согласувам многу со посвојување кучиња. Не знаеш како било третирано, не знаеш кај било чувано, не знаеш на што ќе активира агресија. Исто како нагазна мина да си земиш дома.

Мој совет за љубителите на миленици, споете се и финансирајте, не чекајте од државата. Една идеја, во маркетите каде што се продава храна за миленици, направете една кампања, кога ќе земат храна да можат да донираат 5-10-20 денари, и организирајте.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
E aj ok, ke gi soberat. Kolku vreme tamu treba da go cuvat? Nedela, mesec, godina, 10 godini?
Да си функционира тоа како институција, со вработени, со волонтери, а ќе го чуваат или додека некој не го посвои или додека не умре од старост таму.
Затоа што бездомните кучиња се опасни.

Stray dogs picked up by city animal control are typically taken to animal shelters. At the shelter, the dogs are evaluated for health and behavior, and efforts are made to locate their owners through microchips, tags, or other identification. If the owner cannot be found, the dogs may be put up for adoption, transferred to rescue organizations, or, unfortunately, euthanized if they are deemed not adoptable or if the shelter is overcrowded. Many cities and shelters have programs and initiatives in place to increase adoptions and reduce euthanasia rates for stray dogs.

Не се согласувам многу со посвојување кучиња. Не знаеш како било третирано, не знаеш кај било чувано, не знаеш на што ќе активира агресија. Исто како нагазна мина да си земиш дома.

Мој совет за љубителите на миленици, споете се и финансирајте, не чекајте од државата. Една идеја, во маркетите каде што се продава храна за миленици, направете една кампања, кога ќе земат храна да можат да донираат 5-10-20 денари, и организирајте.
Тоа е најлошото што го прават луѓето, а мислат дека помагаат. Да собираме пари за да ги сместиме да, ама за храна, ќе ги најадеме еден ден, два, пет. Колку луѓето ќе донираат за храна? Три дена. И кучето јадело и наеднаш нема ништо, гладно, станува агресивно и напаѓа. Ако сакаш да дадеш храна на куче тогаш јас лично ова го мислам не дека наметнувам или така треба да биде, треба да ти стане обврска секој ден да го храниш тоа куче. А не да му фрлиш лепче со манџа, па по десет дена салама дека останала.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.641
У кратки црте да Ви га изнесу исход од маалски састанак прееска у врску сс кучиња.
Ја мислу дека место тија три четири жене,да преговарасфа исти тија кучиња што су проблем, ке направесмо некакаф компромис.
Овакој сфе беше џабе.
Како може бе,од сто и нешто душе,три четири жене што бесфа протиф сфи,абе само они да су некултурни,проста маса,са вреѓаф,да измислуеф,да даваф глупи споредбе и примери.Сфи ми бесмо на састанак за да се реши проблем,а они бесфа дојдени очи да ни извадиф и да ни дадеф на знање дека ке продужиф да ги раниф кучиња и ке се спротиставиф на сфи што имаф протиф напади,лајања и слични глупи кучешки срања.

Сс такфи радикални глупаци што мислиф дека емпатија спрема куче треба да биде поголема него спрема комшиско мало дете,само радикални решенија,кои за жал,ке патиф тија кучиња за кои ни Лајка а ни овија комшиски изроди нејкеф да најдеф решение.

Колегијално мнозинско решение на сфи истомисленици у маалу,беше устфари овија да престанеф да ги раниф и они нема да се собираф у глутнице пред зграде.
Овија викаф тфрдо НЕ и готово.

Нервозан сам много,сфе би ги искубаја,глупаче гадни.
Па ако се деси нешто случајно,син ми да биде нападнат. Има да висиф сфи кучиња на онија онакфи железни за чукање теписони.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Нема разбирање со таквите. IRL знам такви, буквално не можеш да се објасниш дека беља прават со тоа што хранат џукели... Затоа има труења, и затоа покрај уличарите страдаат и домашни миленици. На некој кога тогаш ќе му скypчи, посебно откога или ќе биде нападнат он или близок.

Тука главен виновник е прво државата што не прави ништо за проблемот, не си ги спроведува законите дека секое домашно куче треба да има микрочип и не ги казнува тие што прво земаат а после фрлаат кучиња. Втор виновник сме сите ние затоа што тие неколку Карен-и се погласни од сите нас, па политичарите повеќе се пазат од тие неколку жени отколку од целиот електорат... Според вина тек на крај се тие Карен-ите, комплет со Анима Дунди.
Автоматски споено мислење:

Па ако се деси нешто случајно,син ми да биде нападнат. Има да висиф сфи кучиња на онија онакфи железни за чукање теписони.
Па работата е да не се деси. Скраја да е да се деси... Ама за тоа треба превентивно делување.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Тоа е најлошото што го прават луѓето, а мислат дека помагаат. Да собираме пари за да ги сместиме да, ама за храна, ќе ги најадеме еден ден, два, пет. Колку луѓето ќе донираат за храна? Три дена. И кучето јадело и наеднаш нема ништо, гладно, станува агресивно и напаѓа. Ако сакаш да дадеш храна на куче тогаш јас лично ова го мислам не дека наметнувам или така треба да биде, треба да ти стане обврска секој ден да го храниш тоа куче. А не да му фрлиш лепче со манџа, па по десет дена салама дека останала.
Собирање на фондови и донации. Ако би се запрашал јас како би го решил проблемот.

1. Почнуваш со планирање, каде и колку можеш да сместиш животни. Објекти во Град се скапи, а на животни им треба место за раздвижување, има многу различни опции надвор од градовите. Ти треба само место што е преградено за да не можат да избегаат на отворено, може прегради и дрвени структури да се направат за евтини пари. Едно нешто само треба да бидиш сигурна дека ќе има кај местото а тоа е вода. Нивички, стари фарми што не се во користење, има место колку сакаш.
2. Кога зацрта и виде колку ќе кошта сместувањето обично се прави на година дена или на пет години, тогаш почнуваш со собирање на фондови и донации. Овде можеш да планираш за исто вработени (1-2ца) што ќе се грижат за животните.
3. Прехрана, е сега тука, нема да биде 100% расна храна за кучиња, beggars cant be choosers.

Отворете KickStarter, GoFundMe и уште 1000 страници ги има. Плус Македонски или Балкасни продавници и фирми можеш да побараш донација и од таму. Кога имаш направено бизнис план, прикажи го на страната , ми треба фонд од 40.000 € за едно годишно сместување на 100 миленичиња скитници. Можеш и од влада да добиеш можеби донации, само треба да се растрчаш и да побараш. Идеално е да имаш 1-3 години веќе обезбедени фондови, на пример ако кошта 1 година 40к € , имај 120к € пред почеток со планот.

Западњаци повеќе ги интересира дали кучките и мачките живеат него луѓето. Е сега не се тротинет глупи, најубаво ќе биде на youtube снимање видеа кај што ќе ги гледаат животните. Можеш да им дадеш исто опција за "посвојување", фактички ти го раниш ама ти пуштаат месечно 5-10 € за исхрана. Ова е многу популарно.

Не ме заебавај, волци и мечки спасуваат приватни луѓе, тешко нив ако ја чекаат државата да интервенира. Е сега ќе треба многу време посветување на сам почеток.
Автоматски споено мислење:

Овие не се државни установи:

https://www.americanwolf.org/what-we-do

FundinG Mechanism
The Present: American Wolf Foundation was founded on March 15, 2018 under the laws of the State of Missouri as a 501(c)(3) charitable organization. We are volunteer-only with no overhead and minimal expenses, so nearly all of the donations we receive go toward our Projects. For example, in 2021, our non-program expenses (website renewal, postage, etc.) were less than 10% of our income from donations received and over 94% of all expenses were program expenses (Red Wolf Enclosure Campaign grants).
Our Future: Our goal is to grow an endowment to provide lasting support to American red wolf and other canid conservation nationwide. A good endowment fund is never tapped. Rather, the principal is invested wisely and the beneficiaries are paid only by interest. Endangered species recovery is a decades-long process, and there is no other endowment fund exclusively for wolves. Our intent is to build a network of wealthy, institutional, and legacy donors to fund our endowment and operational expenses, so that 100% of individual donations from everyday people go directly toward our programs.


Our Strategic Plan

To help attain our vision, Defenders’ strategic plan provides a framework for setting objectives and allocating resources across the organization. This strategic approach prioritizes long-term solutions with measurable results to help ensure that Defenders is an effective voice for wildlife conservation. Clearly defining our vision and focusing our resources will help us to better ensure that North America’s spectacular wild animals and habitats will be here for the next generation.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Собирање на фондови и донации. Ако би се запрашал јас како би го решил проблемот.

1. Почнуваш со планирање, каде и колку можеш да сместиш животни. Објекти во Град се скапи, а на животни им треба место за раздвижување, има многу различни опции надвор од градовите. Ти треба само место што е преградено за да не можат да избегаат на отворено, може прегради и дрвени структури да се направат за евтини пари. Едно нешто само треба да бидиш сигурна дека ќе има кај местото а тоа е вода. Нивички, стари фарми што не се во користење, има место колку сакаш.
2. Кога зацрта и виде колку ќе кошта сместувањето обично се прави на година дена или на пет години, тогаш почнуваш со собирање на фондови и донации. Овде можеш да планираш за исто вработени (1-2ца) што ќе се грижат за животните.
3. Прехрана, е сега тука, нема да биде 100% расна храна за кучиња, beggars cant be choosers.

Отворете KickStarter, GoFundMe и уште 1000 страници ги има. Плус Македонски или Балкасни продавници и фирми можеш да побараш донација и од таму. Кога имаш направено бизнис план, прикажи го на страната , ми треба фонд од 40.000 € за едно годишно сместување на 100 миленичиња скитници. Можеш и од влада да добиеш можеби донации, само треба да се растрчаш и да побараш. Идеално е да имаш 1-3 години веќе обезбедени фондови, на пример ако кошта 1 година 40к € , имај 120к € пред почеток со планот.

Западњаци повеќе ги интересира дали кучките и мачките живеат него луѓето. Е сега не се тротинет глупи, најубаво ќе биде на youtube снимање видеа кај што ќе ги гледаат животните. Можеш да им дадеш исто опција за "посвојување", фактички ти го раниш ама ти пуштаат месечно 5-10 € за исхрана. Ова е многу популарно.

Не ме заебавај, волци и мечки спасуваат приватни луѓе, тешко нив ако ја чекаат државата да интервенира. Е сега ќе треба многу време посветување на сам почеток.
Автоматски споено мислење:

Овие не се државни установи:

https://www.americanwolf.org/what-we-do

FundinG Mechanism
The Present: American Wolf Foundation was founded on March 15, 2018 under the laws of the State of Missouri as a 501(c)(3) charitable organization. We are volunteer-only with no overhead and minimal expenses, so nearly all of the donations we receive go toward our Projects. For example, in 2021, our non-program expenses (website renewal, postage, etc.) were less than 10% of our income from donations received and over 94% of all expenses were program expenses (Red Wolf Enclosure Campaign grants).
Our Future: Our goal is to grow an endowment to provide lasting support to American red wolf and other canid conservation nationwide. A good endowment fund is never tapped. Rather, the principal is invested wisely and the beneficiaries are paid only by interest. Endangered species recovery is a decades-long process, and there is no other endowment fund exclusively for wolves. Our intent is to build a network of wealthy, institutional, and legacy donors to fund our endowment and operational expenses, so that 100% of individual donations from everyday people go directly toward our programs.


Our Strategic Plan

To help attain our vision, Defenders’ strategic plan provides a framework for setting objectives and allocating resources across the organization. This strategic approach prioritizes long-term solutions with measurable results to help ensure that Defenders is an effective voice for wildlife conservation. Clearly defining our vision and focusing our resources will help us to better ensure that North America’s spectacular wild animals and habitats will be here for the next generation.
За прехранување на кучињата може да се склучат договори и со ресторани, кетеринг фирми, фирми за бели пецива и месарници и кланици да го даваат се она што им останува на крајот од денот а треба да го фрлат. Нема да се хранат со специјална храна за кучиња ама нема ни гладни да бидат.
Се е прашање на волја и организација.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
За прехранување на кучињата може да се склучат договори и со ресторани, кетеринг фирми, фирми за бели пецива и месарници и кланици да го даваат се она што им останува на крајот од денот а треба да го фрлат. Нема да се хранат со специјална храна за кучиња ама нема ни гладни да бидат.
Се е прашање на волја и организација.
Abe LEvicAr, taa hrana 10000 pati popametno e da se podeli na gladnite lugje a ne na maalski djukeli samo leva hemisfera vi funkcionira ebave levite
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.861
А зошто да нема стационари и да се соберат сите бездомни кучиња, па кој сака да посвои куче да си оди таму и да си одбери? Зошто еутаназија, тепање, убивање? Па и да, што се криви тие што имаме мусака од држава. Проблемот со кучињата може одма и лесно да се среди, ама не им се даваат пари.
Има, све тоа има, ама никој не сака да прибере љангурче. Сите сакаат дома ретривер бел, а љангурот пред зграда да добие по некоја виршла и да служи да ја пополни душевната празнина на оние што ги опиша кумановецот
Јас знам една таква лудача што оди во Вардариште, "вдомува" и ги пушта пак надвор да шетаат и да се множат.

Исто така, вреди да се помисли и што ќе биде со бизнис моделот и самото постоење на тоа Лајка доколку ова се реши или бар намали.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
Има, све тоа има, ама никој не сака да прибере љангурче. Сите сакаат дома ретривер бел, а љангурот пред зграда да добие по некоја виршла и да служи да ја пополни душевната празнина на оние што ги опиша кумановецот
Јас знам една таква лудача што оди во Вардариште, "вдомува" и ги пушта пак надвор да шетаат и да се множат.

Исто така, вреди да се помисли и што ќе биде со бизнис моделот и самото постоење на тоа Лајка доколку ова се реши или бар намали.
Знам и кај мене во населба има една, 7 кучиња спасила и сега низ цела населба во чопор одат, а се водат како нејзини.

Мене ми е жал за кучињата. Вистина дека никој нема да посвои скитник и дека сите сакаат што вели внук ми марка куче. Што марка е кучето и вика на една :D


Закон и строги и големи казни за напуштање на миленик или ко што прават некои си го парат мажјакот со улично да им се олесни кучето, а таа нека раѓа уште 6 надвор бездомни.
И нека направат па на крај краева парична помош за тој што ќе чува куче. Барем ромите ќе ги згрижат сите по дома.

Глупости, подобро на улица гладни него кај роми згрижени, ама ајде како да се најде решение, кое е?
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Ќе им правиме кетеринг специјален. Ќе има тендер од 30 милиони евра само за кучешка храна.
Ќе ги накотиме и туристичка атракција ќе бидат, кој сака да си земе едно бесплатно ќе биде, за кинезите 3 кила за 100.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
не знам зошто се прави таа асумпција дека гладни кучиња напаѓале. Безброј пати сум бил сведок како глутници напаѓаат луѓе точак што возат или пак трчаат по коли. Лежат на тротоар, пред трафики и ако поминеш покрај нив, или приднеш да купиш нешто ти се пуштаат. Тоа кучкариве пробуваат да го прикажат како само гладните да напаѓале и сеа требало јадење да сме им купувале за да не напаѓаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom