Кучиња (грижа, општи дискусии)

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.174
Поени од реакции
16.609
Од ревакцинацијата за штењача (2рата вакцина) на Ада поминаа само 7 дена, ама побудале за надвор, се мислам да ја носам со мене в планина на една ливада, буквално цивка побудалва за надвор. Прашав еден ветеринар ми рече 15 дена дома, друг 5 дена, трет 7 дена друг па 30 дена o_O

Да ја земам со оглед дека нема кученца таму? Плус никој од дедовци, татковци, сестри немал штењача досега на малово
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Од ревакцинацијата за штењача (2рата вакцина) на Ада поминаа само 7 дена, ама побудале за надвор, се мислам да ја носам со мене в планина на една ливада, буквално цивка побудалва за надвор. Прашав еден ветеринар ми рече 15 дена дома, друг 5 дена, трет 7 дена друг па 30 дена o_O

Да ја земам со оглед дека нема кученца таму? Плус никој од дедовци, татковци, сестри немал штењача досега на малово
Јaс пoчнaв oд 2 месеци дa јa шетaм низ мaaлo и еве јa живa и здрaвa. Нa 2 и пoл-3 месеци беше нa пoседoк кaј чичкo ми и јa шетaa пред згрaдa. Нa тaa вoзрaст шетaвме и нa Вoднo.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.174
Поени од реакции
16.609
Јaс пoчнaв oд 2 месеци дa јa шетaм низ мaaлo и еве јa живa и здрaвa. Нa 2 и пoл-3 месеци беше нa пoседoк кaј чичкo ми и јa шетaa пред згрaдa. Нa тaa вoзрaст шетaвме и нa Вoднo.
Оваа за 4 дена ќе има 4 месеци, а втората вакцина за штењача ја прими дури сега... и сега не знам дали да ја видам иако поминаја 7 дена или не.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.800
Оваа за 4 дена ќе има 4 месеци, а втората вакцина за штењача ја прими дури сега... и сега не знам дали да ја видам иако поминаја 7 дена или не.
Двете мои кучиња биле шетани во период на вакцинација, на факинг 4 месеци веќе на 3та изложба го носевме едното. Така што ако веке поминале неколку дена немаш проблем да одиш на прошетки само избегнувај контакти со кучиња кои не ги познаваш и незнаеш дали се нешто болни, ако знаеш дека кучето е здраво немаш никаков проблем.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Дали некој знае каде можам да најдам апчиња за анемични кучиња Hemovet?
 
Член од
6 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba vasata pomos.
Imam kuce 8 meseci od sabajle primetiv teka ima penja vo ustata koja potoa ja snema potoa se pojavi uste nekolku pati no pak ja snema. Kuceto si jade normalo pie voda. Denes se preselivme od stan vo kuka so dvor i cel den trca si igra poveke odkolku predhodno sto si igrase. Dali e mozno od toa nesto da mu e sto mnogu trca a i smenivme klima od Kosovo vo strumica? Vi blagodaram
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Zdravo mi treba vasata pomos.
Imam kuce 8 meseci od sabajle primetiv teka ima penja vo ustata koja potoa ja snema potoa se pojavi uste nekolku pati no pak ja snema. Kuceto si jade normalo pie voda. Denes se preselivme od stan vo kuka so dvor i cel den trca si igra poveke odkolku predhodno sto si igrase. Dali e mozno od toa nesto da mu e sto mnogu trca a i smenivme klima od Kosovo vo strumica? Vi blagodaram
Бревта? Пенат од жешко, брзо дишење им е единствен начин на ладење. Погрижете се да има место каде што ќе има сенка и постојано да има вода. Таква е сезоната.

Оваа за 4 дена ќе има 4 месеци, а втората вакцина за штењача ја прими дури сега... и сега не знам дали да ја видам иако поминаја 7 дена или не.
Штенечак :D Почекај во карантин барем ден два после вакцина, после шеткајте на проверени места. Со лесно и со убаво.
 
Член од
6 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Бревта? Пенат од жешко, брзо дишење им е единствен начин на ладење. Погрижете се да има место каде што ќе има сенка и постојано да има вода. Таква е сезоната.
Бревта? Пенат од жешко, брзо дишење им е единствен начин на ладење. Погрижете се да има место каде што ќе има сенка и постојано да има вода. Таква е сезоната.


Vi blagodaram mnogu za sovetot jas se isplasiv da ne se ima zatrueno od nesto ama deka normalo se ponasa ja trgnav taa opcija pa zatoa neznaev sto bi mozelo da bide. Vi blagodaram uste ednas ova me smiri. ❤
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.174
Поени од реакции
16.609
Бревта? Пенат од жешко, брзо дишење им е единствен начин на ладење. Погрижете се да има место каде што ќе има сенка и постојано да има вода. Таква е сезоната.


Штенечак :D Почекај во карантин барем ден два после вакцина, после шеткајте на проверени места. Со лесно и со убаво.
Добро битола така ја викаме иако знам деак тоа му е името :). Поминаа 7 дена ја извадив вчера на една ливада планинско место се изнашета, денес ја потпрошетав ко преродено е кученцето пред тоа депресивно, да ровари низ куќа... :)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
http://www.planetpaws.ca/
Интервју сo сoпственикoт нa кучетo Меги кoе живеелo 30 гoдини. Сaјтoт ве прaќa кoн интервјутo oткaкo ќе гo нaпишете иметo и имејл aдресaтa.

Кучевo сaмo 2 пaти билo нa ветеринaр низ целиoт негoв живoт.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Адвантикс, Фронтлајн, Фронтлајн комбо, Фипроспот, или Фиприст? која ампула од овие, утре отсабајле треба да го носам кучево да му стават, крлежи нема, само болви, се утепа од чешање брадата, стомакот, газот...пред 2 дена го бањав со растворов ектанон, му испаднаа 2 болви ама има уште, се чешка пак одвреме-навреме
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Адвантикс, Фронтлајн, Фронтлајн комбо, Фипроспот, или Фиприст? која ампула од овие, утре отсабајле треба да го носам кучево да му стават, крлежи нема, само болви, се утепа од чешање брадата, стомакот, газот...пред 2 дена го бањав со растворов ектанон, му испаднаа 2 болви ама има уште, се чешка пак одвреме-навреме
Адвaнтикс.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Frontlajn fiprist i fiprospot e ist produkt od razlicni proizvoditeli.Pomegju ovie tri i frontlajn kombo, podobar e kombo, bidejki osven sto gi ubiva bolvite i krlezite, gi onevozmozuva i da nesat jajca.
I Frontlajn i advantiks deluvaat i na krlezi i na bolvi, advantiks deluva i na letecki insekti kako komarci i musicki (osobeno pogodno vo regioni kade sto se javuva lajsmanija) a deluva i kako repelent. No ako imas macka (i) advantiksot e toksicen za niv, do stepen sto kucinja tretirani so advantiks ne smeat da se vo kontakt so macki.
Cestoto cesanje moze da e rezultat na alergija od bolvi i kucinjata sto ja imaat, moze da imaat zestoka rekcija i od samo edna-dve bolvi. Od aspekt na kontrola na bolvite i frontlajn kombo i advantiks se podednakvo dobri.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Денес земав Адвантикс. Ја ставив ампулава и кучево по саат два се раскрвари од чешање по стомакот... кожата каде што ја ставив ампулата не е иритирана, но на секои 5 минути се чеша. Не се случувало претходно да има иритација од нешто, но ова ми личи на реакција. Да ја истуширам?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ako seuse se cesa, istusiraj ja samo so voda, ne koristi sampon. Nekoi ampuli znaat da predizvikaat minliva iritacija na kozata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom