Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Да на фурминатор мислев,ми понудија од кај мене тука од еден пет шоп нешто слично на тој за упола цена,па не знам колку е добар,ќе размислам.Само заборавив од која фирма ми рекоа.
Епа и јас гледав такви маски,тогаш таква ќе земам,фала
Јас порачав нешто како фурминатор од aliexpress за 7,5 долари, чекам набрзо да стигне па ќе ви кажам впечатоци. Коментарите за производот на самата страна беа сите позитивни, се надевам и јас ќе бидам задоволна, зашто веќе побудалев од влакна насекаде.
Инаку на оваа страна има голем избор на производи за миленици по доста ефтини цени а поштарина не се наплаќа, така што се исплати да се порача.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Пит Бул кога го добива максималниот загриз и лаеж на колку месеци ? Не ми е за давење.
Мажјак пит,од добра крв,врвот на угриз може да го добие,околу 4-5 година.Имало и примероци кога загрзот бил приближен на 1 тон(25-30 килограми од единка).

Лаењето е индивидуално,башка питот и нема некое моќно лаење,ама не е битно тоа,џабе му е на волчјакот што лае страшно.
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 01:09 ---
Дали некој чува Beagle раса, да кажи искуства. :)

Бигл у последно време гледам дека доста луѓе почнаа да чуваат во Скопје,незнам дали има некое легло па затоа е тоа.Иначе интересна и доста мирна раса,совршено за домашно милениче.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мажјак пит,од добра крв,врвот на угриз може да го добие,околу 4-5 година.Имало и примероци кога загрзот

Бигл у последно време гледам дека доста луѓе почнаа да чуваат во Скопје,незнам дали има некое легло па затоа е тоа.Иначе интересна и доста мирна раса,совршено за домашно милениче.
Не би се сложила, биглот е ловџиско куче кое е премногу хиперактивно и премногу гласно. Тоа воопшто не е миленик за во стан со 2 прошетки на ден. Зградата во воздух ќе ја крене од лаење и завивање. Ова е куче кое постојано ќе биде надвор и постојано ќе биде изложено на некоја задача за да му го задржува вниманието од правење штета по дома.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Не би се сложила, биглот е ловџиско куче кое е премногу хиперактивно и премногу гласно. Тоа воопшто не е миленик за во стан со 2 прошетки на ден. Зградата во воздух ќе ја крене од лаење и завивање. Ова е куче кое постојано ќе биде надвор и постојано ќе биде изложено на некоја задача за да му го задржува вниманието од правење штета по дома.
Па у пракса е некако поразлично од кучево што го има девојка ми.Ни Л од ловџиско нема у него.2 пати дневно се носи надвор да си игра со други кучиња,и тоа е тоа.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Јас порачав нешто како фурминатор од aliexpress за 7,5 долари, чекам набрзо да стигне па ќе ви кажам впечатоци. Коментарите за производот на самата страна беа сите позитивни, се надевам и јас ќе бидам задоволна, зашто веќе побудалев од влакна насекаде.
Инаку на оваа страна има голем избор на производи за миленици по доста ефтини цени а поштарина не се наплаќа, така што се исплати да се порача.[/quote
Кажи ми како порачуваш?Мора тоа пеј пал или од обична картица може?сакам и јас да си порачам гледав убави
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Па у пракса е некако поразлично од кучево што го има девојка ми.Ни Л од ловџиско нема у него.2 пати дневно се носи надвор да си игра со други кучиња,и тоа е тоа.
Ондак е од лошо легло.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Немам пејпал, порачав со интернет картичката од Стопанска банка. Инаку денес ми стигна картонче од пошта дека стигнал пакетот па ќе одам да го подигнам, значи стигна за нецел месец.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
2
CANE CORSO

Ova stara ali veoma mlada rasa po priznanju od Međunarodne kinološke Federacije FCI je od nedavno rekonstruisana po obliku i karakteru koji se pominju još s kraja rimskog carstva, preko srednjeg veka, sve do modernih vremena. Samo ime je verovatno mnogo starije od naizgled srodnog napuljskog mastifa, ali je moderni Kane Korso ipak mnogo mlađi od svog takođe rekonstruisanog zemljaka.

Značenje imena CORSO nije sasvim poznato. Najverovatnija hipoteza je ona koja ukazuje na Grčko poreklo imena: KORTOS = zid, a iz Latinskog: COHORS = čuvar dvorišta. Do skoro se najstarija dokumentacija u kojoj se pominje ime-naziv Cane Corso, sastojala od nekoliko stihova i nešto proze iz 1500-tih godina.

1998. godine, A.I.C.C. ili Italijanska Asocijacija Cane Corso izdala je studiju o rasi u kojoj se obelodanilo vojno korišćenje ove rase, 1137 godine u Monopoli di Sabini (u blizini Rima), pronalaskom prostorija/odgajivačnica iz tog perioda koja ukazuje na blisku vezu između ove rase i Rimske istorije. Sve ovo ukazuje da rasa Cane Corso postoji dugo vekova i da je održala određene karakteristike tokom vremena, ne samo u periodu razvoja agrikulture koja je prethodila industrijskoj revoluciji, nego mnogo ranije ukazujući na vezu između ljubitelja pasa i velikih civilizacija: uzdizanje i pad Rimskog carstva, Srednji vek i moderno doba.

Cane Corso se održao kroz prirodnu selekciju tokom vekova. Govorimo o teškim vremenima kada je uspeh rase zavisio isključivo od njegove sposobnosti da služi kao radni pas, pa je izbor oko odgajanja i čuvanja psa bio isto ekonomske prirode. Cane Corso, rasa kojoj se danas divimo je najbolji dokaz teorije koja kaže da kada rasa pokazuje određene morfološke karakteristike i ponašanje u vezi sa zadatkom koji se od psa te rase očekuje da izvrši, onda ta rasa pokazuje harmoniju forme i balansiranog i ujednačenog karaktera.

Modernizacija agrikulture, smanjenje razmnožavanja divljači i upotreba oružja smanjila je potrebu za tradicionalnom upotrebom Cane Corsa. Iz ovih razloga se broj pasa ove rase drastično smanjio od drugog svetskog rata pa do današnjeg dana. Početkom 70-tih godina situacija je bila zabrinjavajuća. Broj se smanjio na toliko da je samo ostalo onoliko koliko da predstavlja rasu. Prestajalo je da bude uopšte i beleženood strane zvaničnih krugova ljubitelja pasa uprkos naporima pojedinaca kao što su Grof Bonatti i profesor Ballotta.

1976. godine entuzijasta, ljubitelj pasa i istraživač ruralne tradicije Italije, doktor Breber, javnost i zvanične krugove ljubitelja pasa upoznao je sa rasom Cane Corso u članku časopisa ENCI. Prvi je sproveo misiju spasa uz pomoć grupe entuzijasta koji su u međuvremenu uspostavili kontakt sa dr. Breber-om.

Cane Corso je odličan pas čuvar, veoma veran i izuzetno odan članovima porodice, a sa nepoznatima rezervisan.

Ima zaštitnički stav ali ipak ume da napravi razliku između prijatelja i neprijatelja. Instinkt mu kaže kada da postane neustrašivi odbrambeni pas za svog gazdu, svoju teritoriju, kuću i ukućane.

Cane Corso je obično miran pas, laje samo kada izuzetno neuobičajena situacija to zahteva. Iako spada u veliku rasu, ovo je odličan kućni pas. Atletski je građen. Ovoj rasi je potrebna socijalizacija i kao sa svakom velikom rasom, vlasnik bi morao da psa nauči osnovnoj poslušnosti. Ova se rasa odlično slaže sa decom, prema njima se ponaša zaštitnički ali i nežno. Svestan je dečije bespomoćnosti i nevinosti. Imaju stabilno ponašanje i temperament.


Cane Corso odano voli svoju porodicu. Ovoj rasi je potrebno dosta pažnje i rada u smislu obuke, tako da ako nemate vremena ili niste spremni da se odreknete slobode zarad rada sa psom, razmislite još jedanput da li je ovo prava rasa za vas. Treba napomenuti i to da je Cane Corso dominantan pas, pa nije pogodan za ljude koji nemaju iskustva sa dominantnim psima. Ovo naročito važi za mužjake izazivače jer će se boriti za vođstvom nad čoporom. U tom slučaju čopor ste vi i vaša porodica.

Cane Corso je odličan izbor ako uzimate psa čuvara. Pogled mu je odlučan i aristokratski. Do pre par godina Cane Corso je odgajan isključivo zbog svojih radnih sposobnosti. Nemojte zaboraviti činjenicu da je ova rasa tek od nedavno skinuta sa farmi i dovedena u domove kao kućni pas. Njihov dominantan karakter se naročito odražava prema drugim psima. Ako se odgaja sa drugim psima, njihov odnos će biti korektan. Trebalo bi ga socijalizovati i upoznati sa drugim psima od njegovih najranijih dana. Corso se neće povući pred izazovom i neće pobeći od opasnosti.

Većina Cane Corsoa ima rezervisan stav prema nepoznatima. Moraju prvo da vas upoznaju pre nego što mogu da se prijateljski ponašaju. Ovo je sasvim razumljivo ponašanje s obzirom da je ovaj pas selekcionisan da bi bio pas čuvar.



Ve molam ako ste vo moznost da mi kazite kolku kila treba da ima kuce cane corso na 8,5 meseci.stanuva zbor za zenka Berta..mnogu e mila,no nemirna :).Jadi tri pati na den,no nekako (moe mislenje e) mislam deka e mala za vozrasta.Nekoi velat deka sega na ovaa vozrast se formiraat muskuli,a potoa rasti na snaga.Za jadenje se jadi i gotova hrana i toa sto jadime nie.Posledno e procistena od glisti na 13 Maj 2 apcina..ima nad 25 kg.MNOOGU e jaka kamce e ...:vozbud:.Eve vi nekoi sliki koga ima 8 meseci.


934096_505871356133836_965759849_n.jpg


310276_505871399467165_923007668_n.jpg
943380_505871519467153_618030538_n.jpg
Se nadevam deka e onakva kako sto treba da izgleda .Pozdrav :)(y)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Се мислам дали да земам chow chow ама гледам има 1 куп врсти а ја сакам да земам вакво може ли некој да ми каже нешто повеќе за нив .

Гледам има многу врсти знае некој што раса е ова ^
 
L

Lu

Гостин
Се мислам дали да земам chow chow ама гледам има 1 куп врсти а ја сакам да земам вакво може ли некој да ми каже нешто повеќе за нив .

Гледам има многу врсти знае некој што раса е ова ^

Ова е Чау Чау ... многу тешка раса за чување, ако си почетник воопшто не ти ја препорачувам.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ова е Чау Чау ... многу тешка раса за чување, ако си почетник воопшто не ти ја препорачувам.
Абе ја знам дека е чау чау ама какво чау чау има многу гледам едно е црно ,едно бело друго вакво , а зашто да е тешка за чување ?
 
L

Lu

Гостин
Абе ја знам дека е чау чау ама какво чау чау има многу гледам едно е црно ,едно бело друго вакво , а зашто да е тешка за чување ?
Сите се Чау Чау, само разликата е во бојата ;)
Тешка е за чување бидејќи има многу тежок карактер, многу специфична раса која што дефинитивно не е за почетници.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Сите се Чау Чау, само разликата е во бојата ;)
Тешка е за чување бидејќи има многу тежок карактер, многу специфична раса која што дефинитивно не е за почетници.
Мене ептен ми се свиѓаа овие ,дај ти некој предлог за почеток да се почне со нешто :D
 
L

Lu

Гостин
Мене ептен ми се свиѓаа овие ,дај ти некој предлог за почеток да се почне со нешто :D
Златен Ретривер :)

А мој предлог, за почеток, најдобро е прво да се информираш околу чувањето и грижата за кучињата, а тек потоа да се одлучиш за одредена раса и да истражуваш за расата.
Кога ќе стекнеш доволно знаење, тек тогаш ќе можеш да чуваш куче ;)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Златен Ретривер :)

А мој предлог, за почеток, најдобро е прво да се информираш околу чувањето и грижата за кучињата, а тек потоа да се одлучиш за одредена раса и да истражуваш за расата.
Кога ќе стекнеш доволно знаење, тек тогаш ќе можеш да чуваш куче ;)
Абе ја чував две едното ми го отруа другото избега , па си викам 3 -та среќа да пробам ми се виде ова убаво и интересно .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom