Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
29 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
4
Другар имаше нарачано два телефони од dealextreme кога стигнаа плати само 100 денари
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
А ја сум нов и сеа сакам да прашам нешто.

На пример преку Амазон
Нели потполнуваш име, презиме, број на картица, ... е сеа кога сме веќе кај адресата ? Што треба да се наведе тука значи јас сакам да ми стигне тоа што на пример ќе го нарачам во пошта да ми седи и јас лично да одам да си го подигнам ( значи да не ми стига дома ) ? Како тоа адреса се пополнува ли или се остава празно ? Ај нека помогне некој поискусен :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
А ја сум нов и сеа сакам да прашам нешто.

На пример преку Амазон
Нели потполнуваш име, презиме, број на картица, ... е сеа кога сме веќе кај адресата ? Што треба да се наведе тука значи јас сакам да ми стигне тоа што на пример ќе го нарачам во пошта да ми седи и јас лично да одам да си го подигнам ( значи да не ми стига дома ) ? Како тоа адреса се пополнува ли или се остава празно ? Ај нека помогне некој поискусен :)
Мораш да ставиш адреса ,инаку како ќе ти стигне ако го оставиш полето за адреса празно??А тоа да ти седи во пошта,а да не ти го носи поштарот дома тогаш треба да си направиш муабет со некој од поштата во твојот град.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.393
Мислам дека може, се отвараше поштенски фах или така нешто за оние кои не сакаат домашните да им дознаат што порачале.......
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Мораш да ставиш адреса ,инаку како ќе ти стигне ако го оставиш полето за адреса празно??А тоа да ти седи во пошта,а да не ти го носи поштарот дома тогаш треба да си направиш муабет со некој од поштата во твојот град.
Па тука е проблемот што незнам која адреса да ја ставам ? - Инаку ќе стаам ја моја адреса нормално ама проблемот е што сакам да не ми стигне дома туку сам да си подигнам од пошта ( што си е сигурно сигурно е ) а не да ми фрли само во двор и случајно да помине некој паметен да го собере, поштарот ни да ме извести ни ништо и да си замине од кај да знам дали ми стиганло... има и такви
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
Маус порачан преку интернет 50Евра пуштен преку ДХЛ се царини знам, само колку %, ако некој знае нека пиши
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Па тука е проблемот што незнам која адреса да ја ставам ? - Инаку ќе стаам ја моја адреса нормално ама проблемот е што сакам да не ми стигне дома туку сам да си подигнам од пошта ( што си е сигурно сигурно е ) а не да ми фрли само во двор и случајно да помине некој паметен да го собере, поштарот ни да ме извести ни ништо и да си замине од кај да знам дали ми стиганло... има и такви
За тоа треба да си отвориш поштенски фах во пошта (се плаќа) и тоа ќе го ставиш како адреса кога ќе нарачуваш. И после ќе одиш секој ден во поштата да провериш да не има нешто стигнато. Друг начин нема, освен да се договориш со поштарот ако не ти даде лично на рака, да ти остави ливче за сам да си го подигнеш, ама така може да направи само за препорачани пратки.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
За тоа треба да си отвориш поштенски фах во пошта (се плаќа) и тоа ќе го ставиш како адреса кога ќе нарачуваш. И после ќе одиш секој ден во поштата да провериш да не има нешто стигнато. Друг начин нема, освен да се договориш со поштарот ако не ти даде лично на рака, да ти остави ливче за сам да си го подигнеш, ама така може да направи само за препорачани пратки.
Колку иде цената знаеш ?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Па тука е проблемот што незнам која адреса да ја ставам ? - Инаку ќе стаам ја моја адреса нормално ама проблемот е што сакам да не ми стигне дома туку сам да си подигнам од пошта ( што си е сигурно сигурно е ) а не да ми фрли само во двор и случајно да помине некој паметен да го собере, поштарот ни да ме извести ни ништо и да си замине од кај да знам дали ми стиганло... има и такви
Ситните работи ги носат дома на врата поштарот без да се потпишиш на документот наведен од пошта дека си го примил несмее да ти го остава пред врата, не се секирај сите пратки што ги порачуваш 85% остануваат во пошта следно поштарот ти остава домумент на врата, со тој документ и со лична карта го подигаш то шо си го порачал и таму ке ти кажат дали треба шо треба и колку треба да се плати.
Не си играј стави си ја адресата на која имаш пријавено живеалиште.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Па тука е проблемот што незнам која адреса да ја ставам ? - Инаку ќе стаам ја моја адреса нормално ама проблемот е што сакам да не ми стигне дома туку сам да си подигнам од пошта ( што си е сигурно сигурно е ) а не да ми фрли само во двор и случајно да помине некој паметен да го собере, поштарот ни да ме извести ни ништо и да си замине од кај да знам дали ми стиганло... има и такви
ne veruvam deka ke go frli u dvor,zavisi sho planirash da naracash mozno e da ima carina za plakjanje,i tie ke treba da gi platish u posta pri podiganje na paket.druga rabota e sho postarot za paket ostava karticka dokolku ne si doma,i so kartickata idesh u postata za da si go podignesh paketot.
--- надополнето: 12 декември 2013 во 17:46 ---
Дечки ако се порача телефон од нет се плаќа само ддв 18% или и данок 5%?
И дали се плаќа шпедиција ако те пратат на царина?
Кои се давачките за телефон, на различни места различно пишува, со луѓе што сум правем муабет некои платиле само 18 ддв некои и царина + шпедиција и збунет сум.
Некој што порачал да каже.
za telefon ne te prakjat na carina i ne plakjash spedicija :)).davackite gi plakjash direktno na salter u posta.za telefoni izgleda nema carina samo plakjash ddv 18%. samo pazi telefonot da ne e kineski t.e kopija.ako e kopija ke ti go zemat na carina,ako naracash vtorpat ondak vekje se racuna distribucija i prodazba na falsifikat roba,i odgovarash pred sud.

Царинската стапка за предметната стока , а согласно Законот за Царинска тарифа (Сл. Весник на Република Македонија бр. 23/03, 69/04, 10/2008, 160/2008, 35/2010 и 11/2012), е 0% и ДДВ 18%.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Летото еднаш порачував преку dealextreme и ми стигна за 2 недели, а еве втор пат порачувам и еден месец до утре уште нема абер да ми стигне (а на страницата во мои пратки ми вика дека е full shipped). Кој порачува почесто нека помогне
 
Член од
18 август 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Дечки пазете кога купувате од али експрес,посебно од оние кои никогаш не ви одговараат на порака и немаат рејтинг!Јас досега нарачав три работи,двр камера,фитрола за таблет и ТабФакингЛет што би рекле американцине,камо последното воопшто да не го нарачав.За футролата и камерата добиводговор на порака,исправен тракинг број и верувам дека ке стигнат за разлика од http://www.aliexpress.com/store/1036317 овој моронов кој неодговара на пораки,пратката не постои на тракинг и згора на тоа наместо по Упс демек е пратено по Чина факинг Пост!Ај што верувам дека ме заебал ок,но овие од али експрес ги исклучиле сите комуникации за помош па дури и не дозволуваат да направам '' dispute'' затоа што сум требал да чекам до 19 ти имало многу гужва во испораките,фактички одложуваат да си ги бараш парите назад а и доколкуми дозволат ке треба уште 15 дека да '' преговарам'' со испраќачот кој никогаш не комуницира и на крајот ќе ти речат времето за жалба истекло парите се пуштени на продавачот!?! или ќе пишат таму стигнала демек пратката а ваму не ти дозволуваат да пријавиш било што.Незнам,ќе ги пријавам во банка ако треба и во полиција ќе одам се да им е*ам!
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Може ли со дебитна од Охридска да се порачува од aliexpress?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom