Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
И мене тоа ме буни. Пристигнал во Чикаго, треба да има инфо кога заминал од таму, како предходно: „Depart USPS Sort Facility“

Ништо не е чудно и да пристигнал во царина кај нас па да скршнал во некоја „црна дупка“.
Пратката не е мрдната од чикаго читај само дека е пристигната таму значи од таму не е излезена доколку беше ќе пишеше , барем така јас мислам ако грешам нека ме поправат другите .
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
многу крадат од царина или пошта не сум сигурен (најверојатно од царина)
премногу пратки којшто немаат бројчиња за следење не ми стигнаа

има ли некое чааре да се пријават крадците (сигурен сум дека од кај нас ги земаат)
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Каде е најдобро да се овтори dispute за да ги вратам парите назад. На PayPal или преку eBay?

*PayPal акаунтот е Словенски со македонска виза картичка.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Каде е најдобро да се овтори dispute за да ги вратам парите назад. На PayPal или преку eBay?

*PayPal акаунтот е Словенски со македонска виза картичка.
Неможеш на пејпал, немаат они никаква врска со твојата порачка, така да ако веќе си решил терај преку ибеј.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Неможеш на пејпал, немаат они никаква врска со твојата порачка, така да ако веќе си решил терај преку ибеј.
Јас сакам да чекам уште утре да се распрашам по поштата бидејќи викендов не работат. Само не ми се јасни роковите. Утре има 45 дена од трансакцијата. Имам отворено case веќе 20 и нешто денови. Пишува дека после 19 Август автоматски ќе се затвори. Дали важи рокот од 45 дена за да го пријавам случајот во support или тоа е само за да се отвори case.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас сакам да чекам уште утре да се распрашам по поштата бидејќи викендов не работат. Само не ми се јасни роковите. Утре има 45 дена од трансакцијата. Имам отворено case веќе 20 и нешто денови. Пишува дека после 19 Август автоматски ќе се затвори. Дали важи рокот од 45 дена за да го пријавам случајот во support или тоа е само за да се отвори case.
Ако си отворил за кинез на 25 дена нема поента, мене ми се случува по 50 дена да чекам порачка. А зошто наместо да го пријавуваш не го исконтактира прво него? Честа знаат да рефундираат или пак да испратат замена без потреба од тужби.

Инаку, не аби патики до пошта, џабе ти е ако немаш број на пратка, само ќе изгубиш време и ќе се изнервираш за сите пари :)
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Ако си отворил за кинез на 25 дена нема поента, мене ми се случува по 50 дена да чекам порачка. А зошто наместо да го пријавуваш не го исконтактира прво него? Честа знаат да рефундираат или пак да испратат замена без потреба од тужби.

Инаку, не аби патики до пошта, џабе ти е ако немаш број на пратка, само ќе изгубиш време и ќе се изнервираш за сите пари :)
Не е кинез, Американец е. Имам број за следење. Прашав во пошта и според нив не е пристигната. Го контактирав уште завчера ама веројатно во недела не работи па сеуште чекам одговор од него. Се предомислив и ќе почекам барем до вечер за да одговори.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не е кинез, Американец е. Имам број за следење. Прашав во пошта и според нив не е пристигната. Го контактирав уште завчера ама веројатно во недела не работи па сеуште чекам одговор од него. Се предомислив и ќе почекам барем до вечер за да одговори.
Америчките тракинг броеви не важат за европа т.е. не се следат. Кога ќе ја напушти америка повеќе не се следи за овие регуларниве пошти така е.
Не му отварај кејс и не оди на она my item is not received yet зошто автоматски ќе му отвориш кејс. Контактирај го за да има муабет претходно, а ако не одговара на пораките уште подобро за тебе па кога ќе му отвориш кејс, ибеј одма ќе пресуди во твоја корист.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Како беше она со царините и ддв, до/од која сума пресметуваат тоа? Оти сакам да земам батерија за лаптоп, кошта околу 26 долари.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Како беше она со царините и ддв, до/од која сума пресметуваат тоа? Оти сакам да земам батерија за лаптоп, кошта околу 26 долари.
над 45 евра мора да ти биде за да ти ја царинат .
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Klipsch ProMedia 2.1 Wireless Computer Speakers

И ова на пример колку би излегло да не излезе на крај 500 долари:) со царини ддв и поштарини.
Амазон не испорачува електроника во Македонија, само книги и ЦД-а може да нарачаш.
Има и некои seller-и кои продаваат преку амазон и некогаш праќаат во Македонија, ама конкретно овие звучници не може да ги нарачаш.

Разгледај на ebay ако може да ги најдеш со shipping
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.Xswiss knife&_nkw=Klipsch ProMedia 2.1&_sacat=0&_from=R40
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Читам проблеми со нарачкиве од ибеј, ја го севтосав ибејот напраив и платив нарачка на 8 јули ми стигна у САНДАЧЕ пред некој ден, со други страни што сум имал искуство било се исклучиво преку пошта идеш и си го подигаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom