Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво момци
денес ми се случи нешто неочекувано
ми стига изјава од царинска управа за царинење на пратка од Кина (досега ниту еднаш ми се нема десено ова па не знам како да постапам)
вредноста на пакетот не е поголема од 45 евра со сигурност
што да правам
бев до поштата кај мене (надвор од Скопје) а тие таму појма немат ми дадоа 3 броја од којшто едниот не постои а другите два звони а не се јавува никој
дали некој го знае вистинскиот број каде да се јавам за да прашам што треба да доставам таму , дали фактура со вредноста на пакетчето да доставам преку емаил , факс или слично

дали некој е имал слично искуство

поздрав
Над 25 евра подлежи на царинење, над 45 и на ддв или пак беше обратно. Претходно си имал среќа те прерипале :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
добро никој ли нема случај каде што му е стигнато известување за царина да објасни што треба да се направи
да даде некаков емаил , факс ...
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Ќе се јавиш на овој број 02 3 116 188 и ќе ти се јави една тетка и ќе ти рече АЛО КОЈ Е НА ТЕЛЕФОН ,АЛО КАЖИ , АЛО КАЖИ ШТО ТРЕБА (од тие 3 едно ќе е гарант - наместо Царинска Управа на РМ повелете) Ќе си ја кажеш маката на тетката и она ке ти рече ПОЧЕКАЈ МАЛЦЕ (тоа малце можеби ќе биде и векови, али дај боже да биде минути), ќе те префрли кај друга тетка исто така прилично културна како првата и она ќе ти објасни што како треба да направиш. Втора варијанта: пиши и на info@customes.gov.mk и моли се да се на десна нога станати, прилично добро расположени и сексуално задоволени, тогаш ти враќјаат у рок од 24ч. или пак ќе ти вратат на меил кога ќе стане ТИТО !!!

НЕЗАБОРАВАЈ ДЕКА ЖИВЕЕШ ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕД ДА КОНТАКТИРАШ СО НИВ ЗА ДА НЕ СЕ ЧУДИШ АКО ТЕ ОДКАРА У КУРАЦ ИЛИ АКО СИ ПРАВИ СО НЕКОЈ ПОЛА СААТ У КАНЦЕЛАРИЈА МУАБЕТ, А ТИ ЈА СЛУШАШ И ЗАЛУДНО ЧЕКАШ ДА ТИ СЕ ПРЕТСТАВИ
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
Јас купив патики во вредост од 66Фунти + некоја фута поштарина ги пратив кај другар во Словенија само ги подигна од на пошта без да даде ни 1 евро, сега сакам да нарачам кошули и нема опција за МКД, кога ке наместам опција за во Словенија таму можат да се пратат но ми доага на страната дека мора да платам уште 115 долари за поштарина и царини итн итн..
Мислам дека на страва ке најдиш тоа што ти треба http://www.carina.gov.si/


и јас се мислам дали да нарачам во словенија кога ке идам мп3 плеер околу 50 евра е или од тука и не те разнрав кога си купувал патики немало царина а за кошулите има?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
и јас се мислам дали да нарачам во словенија кога ке идам мп3 плеер околу 50 евра е или од тука и не те разнрав кога си купувал патики немало царина а за кошулите има?
Да добро ме разбра за патиките само ги подигнал од на пошта без да му земат пари целата пратка била ослободена,
а сега планирам да порачам 3 кошули од амазон.ком БенШерман се на попуст, и бидејки неможат да се пратат во МКД ги прајкам во Словенија и ти калкулира вкупно се.
Untitled.jpg
Од кој сајт планираш да го нарачам плеерот? Си го нашол кај нас на пазарот дали ја знајш цената? Спореди дали цената овде е поскапа/поефтина според таа поставената на интернет
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
Да добро ме разбра за патиките само ги подигнал од на пошта без да му земат пари целата пратка била ослободена,
а сега планирам да порачам 3 кошули од амазон.ком БенШерман се на попуст, и бидејки неможат да се пратат во МКД ги прајкам во Словенија и ти калкулира вкупно се.
Прегледај го приврзокот 69047
Од кој сајт планираш да го нарачам плеерот? Си го нашол кај нас на пазарот дали ја знајш цената? Спореди дали цената овде е поскапа/поефтина според таа поставената на интернет

кај нас го нема во словенија сега го најдов во продавница го има 55 евра
MP3 multimedijski predvajalnik SanDisk Sansa Clip+ 4GB črn - Ko samo računalnik ni dovolj - RoLAN d.o.o.

планирам од тука да земам испага 38 еврa
https://shop.sandisk.com/store?Action=DisplayPage&Env=BASE&Locale=en_US&SiteID=sdiskus&id=ThreePgCheckoutShoppingCartPage
и сеа + за царина и дали може до словенија или тука да се испорача од странива незз
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
кај нас го нема во словенија сега го најдов во продавница го има 55 евра
MP3 multimedijski predvajalnik SanDisk Sansa Clip+ 4GB črn - Ko samo računalnik ni dovolj - RoLAN d.o.o.

планирам од тука да земам испага 38 еврa
https://shop.sandisk.com/store?Action=DisplayPage&Env=BASE&Locale=en_US&SiteID=sdiskus&id=ThreePgCheckoutShoppingCartPage
и сеа + за царина и дали може до словенија или тука да се испорача од странива незз
Неможам да го отворам вториот линк (ерор), сум порачувал работи над 45 евра не ми ги царинеле освен една, така да ако го доставуваат до мкд нарачај го
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
Неможам да го отворам вториот линк (ерор), сум порачувал работи над 45 евра не ми ги царинеле освен една, така да ако го доставуваат до мкд нарачај го

ај сега пробај од официјалната страна на sandisk е
http://shop.sandisk.com/store/sdiskus/en_US/DisplayCategoryProductListPage/parentCategoryID.11442300/categoryID.29066400


http://shop.sandisk.com/store/sdiskus/en_US/pd/productID.153934600/parentCategoryID.11442300/CategoryID.29066400


а овие од амазон ли е сликата што ја стави? има нови или само за половни работи е пошто јас сакам ново
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Дали од iOffer има некој зимано нешто , и дали е паметно од таму да порачам нешто?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дали од iOffer има некој зимано нешто , и дали е паметно од таму да порачам нешто?
Не ти е паметно , мене ништо не ми стигна ама имав само ситни работи порачано по 1-3 $ .
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
ај сега пробај од официјалната страна на sandisk е
http://shop.sandisk.com/store/sdiskus/en_US/DisplayCategoryProductListPage/parentCategoryID.11442300/categoryID.29066400


http://shop.sandisk.com/store/sdiskus/en_US/pd/productID.153934600/parentCategoryID.11442300/CategoryID.29066400


а овие од амазон ли е сликата што ја стави? има нови или само за половни работи е пошто јас сакам ново
Од официјалната на sandisk неможиш да го нарачаш освен ако имаш некој во УСА па да ти го прајка за МКД што стварно не ти се исплајка (Address Line 1: *
We can only ship to U.S. addresses )
На амазон продаваат нови работи, но има и користени кои се сместени во друга категорија
Ево ко за пример ставив еден МП3 плеер од истата фирма можи да се прати во Словенија вкупната цена е 63долари
11.jpg

www.amazon.com
www.amazon.de
www.amazon.co.uk
Од сите овие имам порачувано и досега сум немал никаков проблем, сите пратки се стигнати.
Поздрав се надевам дека некако ти помогнав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дали неко купува од aliexpress.com претходно Ali baba и какво искуство имал?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дали неко купува од aliexpress.com претходно Ali baba и какво искуство имал?
Јас купувам другар имав порачано 2 пара патики едни ми стасаа пред 3 недели едни вчера обично стигаат од 20-25 работни дена .
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас купувам другар имав порачано 2 пара патики едни ми стасаа пред 3 недели едни вчера обично стигаат од 20-25 работни дена .
Благодарам за информацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom