Купување преку интернет (генерална дискусија)

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Сакам да порачам патики од страната на адидас кои се 80$ или во наши пари околу 4000 денари, е сега бидејки се подлежи на царина над 3000 ден (50е) како што знам ме интересира кај да видам колку ќе биде царинава на патиките ?

Тоа не може никој да ти каже со сигурност. Се зависи од тоа на која нога станал цариникот. Може и да платиш царина + ддв, а може и никакви додатни давачки да немаш.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Дали некој има искуство со странава http://www.ioffer.com/ дали имате порачувано од неа?
Стварно има многу убави работи а и не се скапи.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Да не има некој информации дали порачка од интернет во Словенија се царини или .. ? Пошто имам слушнато дека во некои држави не се плаќа царина за интернет шопинг.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Дали некој има нарачувано од странава AliExpress да каже дали странава е легит?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас никогаш не би купил нешто од интернет, сумљиво ми е, кога ќе си платиш и ќе си го земеш производот на лице место е најсигурно :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Голем процент од страните се коректни при наплата и испорака на производите. Најголемиот проблем се јавува кај пошта и царина во Македонија каде производот едноставно може да исчезне ... така да не е битно од каде ќе порачш туку дали некму патем ќе му падне во око (па во џеб) или не.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Голем процент од страните се коректни при наплата и испорака на производите. Најголемиот проблем се јавува кај пошта и царина во Македонија каде производот едноставно може да исчезне ... така да не е битно од каде ќе порачш туку дали некму патем ќе му падне во око (па во џеб) или не.

Eх Мојата Чудесна Земја!
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
^
И ја мислев дека е така пред да почнам да нарачувам, но досега сум немал никаков проблем со нашата царина и со поштата, секогаш ми ги доставуваат на време и секогаш се точни, производот секогаш го добивам така како што е опишан, доколку фали некој дел можно е да заборавил продавачот да стави, а не дека крадат од царина, тоа дека крадат на царина се бабини деветини...
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Да не има некој информации дали порачка од интернет во Словенија се царини или .. ? Пошто имам слушнато дека во некои држави не се плаќа царина за интернет шопинг.
Јас купив патики во вредост од 66Фунти + некоја фута поштарина ги пратив кај другар во Словенија само ги подигна од на пошта без да даде ни 1 евро, сега сакам да нарачам кошули и нема опција за МКД, кога ке наместам опција за во Словенија таму можат да се пратат но ми доага на страната дека мора да платам уште 115 долари за поштарина и царини итн итн..
Мислам дека на страва ке најдиш тоа што ти треба http://www.carina.gov.si/
@Samurai Jack Од е-продавница конкретно од Словачка каде што ги знам лугето и стално сум во контакт (имам досега направено околу10-12 нарачки од кај нив сите над 115еур) во последната нарачка месец Април од работите во пакетот фалеше една работа, ги прашав лугето на скајп дали се сигурни дека ја пратија целата роба, ми потврдија дека ја пратија заедно со фактура, кога го добив пакетот сите работи освен таа една и фактурата фалеа некое бате таму си имат бендисано то шо му требит и го имат фукнато тоа дека крадат фала богу не сите ама имаа по некоја шупељка шо му фаштат рачето свртив тамо 42 броја и сите ме одјебаа вака ова требало она требало и на крајот мајки шајки пички газој цицки лом се напрајвме....македонски пошти се коректни досега сум немал проблем сите мучки доагаат од царина
Од пријател мој, татко му работеше на царина моментално е в затвор, од то шо ништо не праел Вмро го наместиле така ми кажа(а тој уствари кизнајт шо имат напраено пред година дена стан во Скопје џигит нов си купија) Да не се разбериме погрешно имат по некој исклучок по некој Копиљ таму горе газ му стопанкин
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Здраво момци
денес ми се случи нешто неочекувано
ми стига изјава од царинска управа за царинење на пратка од Кина (досега ниту еднаш ми се нема десено ова па не знам како да постапам)
вредноста на пакетот не е поголема од 45 евра со сигурност
што да правам
бев до поштата кај мене (надвор од Скопје) а тие таму појма немат ми дадоа 3 броја од којшто едниот не постои а другите два звони а не се јавува никој
дали некој го знае вистинскиот број каде да се јавам за да прашам што треба да доставам таму , дали фактура со вредноста на пакетчето да доставам преку емаил , факс или слично

дали некој е имал слично искуство

поздрав
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Здраво момци
денес ми се случи нешто неочекувано
ми стига изјава од царинска управа за царинење на пратка од Кина (досега ниту еднаш ми се нема десено ова па не знам како да постапам)
вредноста на пакетот не е поголема од 45 евра со сигурност
што да правам
бев до поштата кај мене (надвор од Скопје) а тие таму појма немат ми дадоа 3 броја од којшто едниот не постои а другите два звони а не се јавува никој
дали некој го знае вистинскиот број каде да се јавам за да прашам што треба да доставам таму , дали фактура со вредноста на пакетчето да доставам преку емаил , факс или слично

дали некој е имал слично искуство

поздрав
Да не си нарачал нешто илегално? Ласер, нишан за оружје и тн..?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Да не си нарачал нешто илегално? Ласер, нишан за оружје и тн..?
не бре ти па каков ласер
MP4 Player

чудно ми е зашо сеа и текна да ми царинат а досега немаше ништо за поголеми пакети и повредни ствари

не знам што уствари сега сакат од мене
само изјава ми стигна дека требало да се царини бла бла
 

Kajgana Shop

На врв Bottom