Купување преку интернет (генерална дискусија)

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Добро кога нарачката е веќе стасана во Македонија како да знам дали е заглавена на царина уште од понеделникот е со статус дека стасала кај нас на аеродром и сеуште ништо од неа ?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Добро кога нарачката е веќе стасана во Македонија како да знам дали е заглавена на царина уште од понеделникот е со статус дека стасала кај нас на аеродром и сеуште ништо од неа ?
Би требало да пишува дали е пратена на царина или е пратена на локацијата, односно адресата. Во секој случај ако е на царина ќе ти стигне известување
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Некој сајт за следење на нарачкиве со побрзо ажурирање ептен ми касни тракингот и дај коа се веќе во Македонија како да се следи веќе цела недела ја чекам таа нарачка :)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Некој сајт за следење на нарачкиве со побрзо ажурирање ептен ми касни тракингот и дај коа се веќе во Македонија како да се следи веќе цела недела ја чекам таа нарачка :)
Само една недела?
Минимум 15 дена и треба да стигне.. а тоа е ретко. До 30 дена треба да ти стигне со сигурност.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Само една недела?
Минимум 15 дена и треба да стигне.. а тоа е ретко. До 30 дена треба да ти стигне со сигурност.
Претходната ми стаса за многу кратко во петокот стаса во Македонија , а во Вторникот ја подингнав во пошта затоа сум нестрплив :)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Претходната ми стаса за многу кратко во петокот стаса во Македонија , а во Вторникот ја подингнав во пошта затоа сум нестрплив :)
Епа неможе секоја пратка исто. Секоја пратка различно патува.
Имаш тракинг код за следење на пратка? Ако имаш постирај во темава.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Член од
24 јули 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
A mene me interesira dali tocno ja vmetnav mojava adresa... Znaci imase 2 mesta za pisuvanje, prvoto pisuvase street adress da stavam i ja staiv pr:
str. 56 (ne bese 56, ali slicna dvocifrena brojka)
i vtoroto pole pod toa pisuese apartment, number ovo ono, i ja staiv broj na kukja i pishav no. 79 (Pak, tamu ja staiv mojata vistinska adresa, ali ne sakam sega da ja kazham tuka), i me interesira dali nashive tuka kje razberat toa shto sum pishal str. no... ili pak trebase da stavam ul. i br. ? Ama pa taka dali tamu kje razberele? I ako neshto sum zgreshil daj kazhete lugje sega pred 1 saat naracav telefon, i odma pocna histerija da me fakja ako na druga adresa stigne negde... country/region: Macedonia
state/province/region: MK City: Skopje... tocno mi e ova? I ako sum zgresil neshto moze da se popravi pred da mi stigne porackata? Sea samo sto poracav pisuva 4 days processing time neshto, znaci uste nema da pojde za 4 dena, mozam da popraam vo ovoj rok ili neshto? Daj ve molam lugje pomognete, prv pat naracuvam i stanav malce paranoicen, golemi pari se vo igra.. i fala odnapred do site sto ke mi odgovorat :)
Pozdrav
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Ако на грешка стигне кај мене :P ке ти јавам на пп и без гајле ке ти го пратам
А сериозно, без гајле за адресата ако си ставил улица во кое било поле и број, град и држава ке си стигне на право место
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Сакам да порачам нешто од алиенекспрес ама немам до сега порачувано ништо од интернет, па за колку дена стига производот ? Дали на царина го царинат производот ? На тие што пишува фри шипинг дали зимаат додатни трошоци ? Се работи за производи од 10$и од 5$ ситни работи се.
Гледам да имаат 95+ позитивен фидбак.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Сакам да порачам нешто од алиенекспрес ама немам до сега порачувано ништо од интернет, па за колку дена стига производот ? Дали на царина го царинат производот ? На тие што пишува фри шипинг дали зимаат додатни трошоци ? Се работи за производи од 10$и од 5$ ситни работи се.
Гледам да имаат 95+ позитивен фидбак.
За тие работи царина немаш. над 20е се задржува на арина и они решаваат дали ќе ти го царинат или ќе ти го пуштат.
Производот стига максимум за еден месец.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
За тие работи царина немаш. над 20е се задржува на арина и они решаваат дали ќе ти го царинат или ќе ти го пуштат.
Производот стига максимум за еден месец.
Фала ти, само уште едно прашање дали бива од стопанска банка картичка да се порачува бидејќи на некои страници за коцкање што пробав не бива од стопанска.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Не би требало да има проблем. Јас нарачав со кредитна од комерцијална и еве уште чекам да ми стигне производот, ама важно платено е. Ти само гледај да ги имаш картичките што ги прифаќаат, МастерКард, Маестро итн. Ако немаш тогаш можеш со трансакциска сметка директно од банка, ама за тоа ептен многу време ти треба и плус провизија што наплаќаат, тука малку али во странските банки по 15-20 долари не ти бегаат колку што знам.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
203
Поени од реакции
74
на тракингот ми пишува дека уште од пред 2 дена е стигната пратката кај нас во пошта и стои sent item to domestic adress, треба да чекам да ми ја донесе поштар пратката или картонче на домашна адреса или може да си отидам директно во главнава пошта во скопје и да ги подигнам од таму? Зашто не ми се чека поштарот , а и онака немам никој по дома одсабајле да ја прими пратката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom