Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Купувал ли некој преку joom.com ? Гледам имаат доста ефтини работи и скоро све им е free shipping до Македонија
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Купувал ли некој преку joom.com ? Гледам имаат доста ефтини работи и скоро све им е free shipping до Македонија
Јас имам купувано меѓутоа истите работи ги продаваат доста поскапо него на алиекспрес така да не сум нешто воодушевен.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Јас имам купувано меѓутоа истите работи ги продаваат доста поскапо него на алиекспрес така да не сум нешто воодушевен.
штознам, јас бар за некои работи што ги видов се поефтини од алиекспрес. Има доста добри понуди. Малце штури во описот на призводот, ама русите со рецензиите надополнуваат.
Оно и алиескпрес не е веќе тоа што беше. За одредени работи има доста поефтини продавници.
 
Член од
15 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Имам порачано пратка од алиекспрес која вчера стаса во македонија но наместо да ја пратат кај мене пратката ја пратија во сосема друг град каде што ја испорачаа, дали некој има слично искуство и каде да се жалам.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Имам порачано пратка од алиекспрес која вчера стаса во македонија но наместо да ја пратат кај мене пратката ја пратија во сосема друг град каде што ја испорачаа, дали некој има слично искуство и каде да се жалам.
Pojdi si vo najbliskata posta so trakingot i vidi dali e ispratena na tvoe ime pratkata ako e na tvoe ime ke ti ja pratat vo postata vo tvojot grad

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
15 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Pojdi si vo najbliskata posta so trakingot i vidi dali e ispratena na tvoe ime pratkata ako e na tvoe ime ke ti ja pratat vo postata vo tvojot grad

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
RU303756477NL пратката е на мое име но ја пишува испорачана во друг град .....:(:(
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
RU303756477NL пратката е на мое име но ја пишува испорачана во друг град .....:(:(
За Прилеп ја пратиле... како што ти кажа @acereal појди уште утре во пошта и кажи им дека пратка со тој тракинг место во твојот град е во Прилеп пошта 7500, ако на лабелот на пратката стојат твоите генералии име, презиме, адреса, град ке ти ја донесат.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Како може да го згрешат зградот? Во тотално друг град да ја однесат пратката и уште да ја испорачаат некому?
Тотална утка од македонска пошта. Или пак кинезот ги смешал тракинг броеви па пратил од друга пратка во мк, или адресата при купување е погрешена.
Нека си проба во локалната пошта кај него, они со главната пошта нека расчистат што е како е.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Како може да го згрешат зградот? Во тотално друг град да ја однесат пратката и уште да ја испорачаат некому?
Тотална утка од македонска пошта. Или пак кинезот ги смешал тракинг броеви па пратил од друга пратка во мк, или адресата при купување е погрешена.
Нека си проба во локалната пошта кај него, они со главната пошта нека расчистат што е како е.
Makedonska posta ... Samoto ime ti kazuva sve..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Како може да го згрешат зградот? Во тотално друг град да ја однесат пратката и уште да ја испорачаат некому?
Тотална утка од македонска пошта. Или пак кинезот ги смешал тракинг броеви па пратил од друга пратка во мк, или адресата при купување е погрешена.
Нека си проба во локалната пошта кај него, они со главната пошта нека расчистат што е како е.
Jас колку што гледам пишува дека е веќе испорачана синоќа во 16:23...



Инаку е се во игра колку е кинезот немарен ние дупло, може и он да ги помешал лончињата а може и тука кога се делеле пакетите. Не оставај на тоа он нека си проба во неговата пошта, му е гајле него многу и да му отвориш dispute може да го тегне, така да ништо не те кошта тебе и ти од тука да провериш.
 
Член од
15 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не е до кинезот 100% еден другар ижаше исто ваков случај и го мотаа , јави се во оваа пошта - јави се во онаа пошта и на крај без ништо си остана..Диспут веке отворив се надевам ке се реши(не е несшто од 200ден , 3000ден е пратката)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Jас колку што гледам пишува дека е веќе испорачана синоќа во 16:23...



Инаку е се во игра колку е кинезот немарен ние дупло, може и он да ги помешал лончињата а може и тука кога се делеле пакетите. Не оставај на тоа он нека си проба во неговата пошта, му е гајле него многу и да му отвориш dispute може да го тегне, така да ништо не те кошта тебе и ти од тука да провериш.
Мислев членот овде да проба во неговата пошта, па со главна пошта Скопје кај што ги делат пратките да откријат што се десило. Не дека нешто ќе направи, затоа што Македонска пошта како и секоја македонска служба е катастрофа. Ама нека си проба.
Да го згрешат градот, а и да има иста таква адреса во тој град и таму да го испорачаат пакетот? Никој да не виде дека не е на точно место пратката? А тој што го примил да не ја врати во пошта бидејчи не е за него? Па тоа е права лудост.
А ништо чудно некој од вработените во Македонска Пошта да си го има земено пакетот и ова со тракингот да е само замајување.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Мислев членот овде да проба во неговата пошта, па со главна пошта Скопје кај што ги делат пратките да откријат што се десило. Не дека нешто ќе направи, затоа што Македонска пошта како и секоја македонска служба е катастрофа. Ама нека си проба.
Да го згрешат градот, а и да има иста таква адреса во тој град и таму да го испорачаат пакетот? Никој да не виде дека не е на точно место пратката? Па тоа е права лудост.
А ништо чудно некој од вработените во Македонска Пошта да си го има земено пакетот и ова со тракингот да е само замајување.
Po novo sega sekoja pratka sto stiga vo bilo koj grad mora da se vnese vo kompjuterskiot sistem za da moze polesno da se najde dokolku se napravi vakva greska isto i koga se podiga podignatata pratka se registrira deka e podignata i ne moze nekoj tret da bara pratka so takov traking kod

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Po novo sega sekoja pratka sto stiga vo bilo koj grad mora da se vnese vo kompjuterskiot sistem za da moze polesno da se najde dokolku se napravi vakva greska isto i koga se podiga podignatata pratka se registrira deka e podignata i ne moze nekoj tret da bara pratka so takov traking kod

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Можно е да е во плико пратката, да не е пакет. Таквите до дома ги доставуваат, не треба во пошта да се подигаат. Како и да е ваква збрка е просто неверојатна. Ни при сортирање, ни во локална пошта, ни пак поштарот, ниту пак тој на кого му била доставена пратката да не пријави во пошта дека на погрешно место е пратката? Лудница.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Не си требал да избрзуваш со отварање на спор ако има време. Кинезите некогаш за да заштедат ставаат еден тракинг за повеќе пратки, односно еден тракинг во истиот batch. Иако не мора да значи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom