Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Имав нарачано 10 пара боксерици пред 2 и пол месеци на тракингот пишуваше дека од 21 09 се стигнати во македонија , но овде немаше таква пратка , после 60 дена продавачот ми ги врати парите и јас нарачав нови 10 пара од кај друг и еве сега после 80 дена ми стигнаа првите . Ти ебам поштата да ти ебам на пакетот пишува 21 09 тогаш се стасани во македонија , а тој од кај што ги нарачав на алиекспрес го нема повеќе ја нема страната негова за контакт ...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Имав нарачано 10 пара боксерици пред 2 и пол месеци на тракингот пишуваше дека од 21 09 се стигнати во македонија , но овде немаше таква пратка , после 60 дена продавачот ми ги врати парите и јас нарачав нови 10 пара од кај друг и еве сега после 80 дена ми стигнаа првите . Ти ебам поштата да ти ебам на пакетот пишува 21 09 тогаш се стасани во македонија , а тој од кај што ги нарачав на алиекспрес го нема повеќе ја нема страната негова за контакт ...
Фејк тракинзи даваат. Истиот проблем и јас го имав со боксерици од али. Mоже и за истиот збориме. Ги прати ми дае некој тракинг не стигнаа ми ги врати парите и го снема Пишува стигнати во МК а од нив ни Б од боксерици, после 4-5 месеци ми стгинаа од кога порачав други.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Фејк тракинзи даваат. Истиот проблем и јас го имав со боксерици од али. Mоже и за истиот збориме. Ги прати ми дае некој тракинг не стигнаа ми ги врати парите и го снема Пишува стигнати во МК а од нив ни Б од боксерици, после 4-5 месеци ми стгинаа од кога порачав други.
Јебига тоа е ... ми се деси истото со повер банк нарачав од истиот и ми праќа еден тракинг и после ми вика еве ти друг тракинг тој е фејк , и на крај ми стигнаа 2 повер банкови со 2та тракинг броеви што ми ги прати тој ..
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Се заебав, нарачав од UK каиш без тракинг. Со тракинг беше изгор, 9 фунти поштарина, поскапо од каишот, и си реков нема гајле, пошто други ситни пратки ми стигале без проблем без тракинг. Ама изгледа овој му се допаднал на некој командант во поштата. Му кажав на продавачот дека не стигнал, проверивме адреса, таа е и вика „провери во пошта да не не те нашол и да не се вратил поштарот“. Ааа, сакав да му почнам за тоа кој се работи во пошта и што се прават, но преќутев. Сигурен сум дека ако одам да прашувам во пошта ќе ми се изнасмеат затоа што е без тракинг бројче.

Како да му пишам да ми даде потврда дека пратил? Постои ли потврда од Royal Mail? Ако ми потврди, ќе ги прежалам парите и ќе си преќутам. Инаку поради вакви работи ќе ја блокираат Македонија од земји за праќање (ако правам dispute). А ако му кажам што прават поштариве, самиот ќе си ја блокира.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Јебига тоа е ... ми се деси истото со повер банк нарачав од истиот и ми праќа еден тракинг и после ми вика еве ти друг тракинг тој е фејк , и на крај ми стигнаа 2 повер банкови со 2та тракинг броеви што ми ги прати тој ..
Па шо не ми го понудиш на ПП ако го чуваш едното!? :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се заебав, нарачав од UK каиш без тракинг. Со тракинг беше изгор, 9 фунти поштарина, поскапо од каишот, и си реков нема гајле, пошто други ситни пратки ми стигале без проблем без тракинг. Ама изгледа овој му се допаднал на некој командант во поштата. Му кажав на продавачот дека не стигнал, проверивме адреса, таа е и вика „провери во пошта да не не те нашол и да не се вратил поштарот“. Ааа, сакав да му почнам за тоа кој се работи во пошта и што се прават, но преќутев. Сигурен сум дека ако одам да прашувам во пошта ќе ми се изнасмеат затоа што е без тракинг бројче.

Како да му пишам да ми даде потврда дека пратил? Постои ли потврда од Royal Mail? Ако ми потврди, ќе ги прежалам парите и ќе си преќутам. Инаку поради вакви работи ќе ја блокираат Македонија од земји за праќање (ако правам dispute). А ако му кажам што прават поштариве, самиот ќе си ја блокира.
Истиот проблем и јас го имав со капчиња, 2 месеца никаде ги немаше и му пишав на продавачот а он ова ми го одговори првично
Dear ...,
Thanks for your email.
Sad to know that you haven’t got orders 9272490 & 9272491 at the moment.Is your address right or not:.... ?
So would you please check with your post office to see whether they were in there or not? We are checking with the logistic company right now.
Your faithfully,

Им објаснив дека ние и да одиме во пошта никој ништо нема да ти каже каде ти е пратката ако не е препорачана. Им пратив маил на Royal Mail а од таму ми одговорија дека It's not a problem where you live, we leave a 'Something for you' card when an item is too big for your letterbox or, it needs a signature (a registered mail) and no one is available to take delivery but only If the parcel is registered.

На крај продавачот се согласи да ми ги препрати.
Dear ...,
Thanks for your email,Its ok
How about we reship orders 9272490 & 9272491?
Your faithfully,
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Луѓе дај кажете најсигурен начин за праќање на телефон од УСА до МК. И да кошта до 50 еу максимум шипингот.

Едно за мене едно за бате :D
Непотизам :D
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.732
Поени од реакции
1.486
Ај некој со повеќе искуство на и беј да ми каже што да правам во следниот случај нарачав двд плеер за во кола по неколку часа истиот веќе не постои како ставка на сајтот , а јас добив инфо дека штом веќе сум го платил истиот ќе ми се процесира најнормално ама сеуште ни трага ни глас од испраќање на пратката неколку пати го прашав продавачот дали и кога ќе се прати ми враќа одговор
Since there is no pay ebay transaction costs, resulting in the project being deleted.
Please provide your address, the project will continue to be transported.
Thank you for your information.
Помош ?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.391
:vozbud: И то на 10 дена пред Крисмас, шо му стана на кинезиве :pos:
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Во случај некој да заглавил како мене со Wish normal package, каде во суштина се добива бројче од контењерот во кој се наоѓа пратката наместо тракинг бројче од самата пратка, дополнителни информации за тоа каде е контењерот можат да се добијат на http://track-chinapost.com/ или http://www.trackingmore.com/china-post-tracking.html
 
H

HoT IcE

Гостин
Ќе треба ли да плаќам царина и слични давачки за слушалки? Сакам да нарачам слушалки од АлиЕкспрес ама не знам дали ќе ми излезат ѓавол ипол.
За овие мислам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom