Кундалини и нејзино будење - опасно или не?

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Мхм а зошто некој би го правел ова воопшто...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.681
Поени од реакции
34.923
Меч со две острици е јогата. При самото практикување јога кога ќе ги затвориш очите, ослободиш сетилата и духот ризикуваш да привлечеш и негативна енергија односно твојот дух да биде запоседнат со демонски дух. Исто е и како кога ќе го отвориш умот за секакво учење или знаење истиот процес е и практикување на јогата. Тоа не е наша религија ниту практика.
... секој ден привлекуваме негативна енергија или како пишуваш „демонски дух“, не мора во јога став и медитација, како велам јас „психолошки имунитет“ да се создаде мора да имаме и напад и од таква негативна енергија, а наше е да најдеме начин да ја одбиеме, ублажиме или преобразиме во позитивна, зависи колку сме силни и истрајни со нашиот позитивен дух, но ако не сме способни со такво соочување доволно е да ја избегнеме едноставно таа негативна енергија и да не е залажеме да се соочуваме со неа!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.721
Поени од реакции
38.961
... секој ден привлекуваме негативна енергија или како пишуваш „демонски дух“, не мора во јога став и медитација, како велам јас „психолошки имунитет“ да се создаде мора да имаме и напад и од таква негативна енергија, а наше е да најдеме начин да ја одбиеме, ублажиме или преобразиме во позитивна, зависи колку сме силни и истрајни со нашиот позитивен дух, но ако не сме способни со такво соочување доволно е да ја избегнеме едноставно таа негативна енергија и да не е залажеме да се соочуваме со неа!
бијонс, и ти ги практикуваш овие сотонистички работи?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.568
Поени од реакции
9.128
Мхм а зошто некој би го правел ова воопшто...
Алистер Кроули има напишано книга за јога па ако знаеш да собереш два и два ќе ти биде јасно за што станува збор... Да им го оставиме тоа практикување на јога и разни видови на медитации со мантри на азијатите. Затоа што практикувањето на јога има спиритуален карактер кој со право најчесто се поврзува и со сатанизам. Зошто некој би го правел тоа? Најчестиот одговор е наводното отворање на трето око каде по подолго практикување на јога се случува да можеш да имаш некаква моќ слична на Баба Ванѓа да имаш некое поголемо знаење и да предвидуваш нешта во иднината или да завршиш со некој демонски ентитет во тебе.
Автоматски споено мислење:

Вреди да се изгледа...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.721
Поени од реакции
38.961
Алистер Кроули има напишано книга за јога па ако знаеш да собереш два и два ќе ти биде јасно за што станува збор... Да им го оставиме тоа практикување на јога и разни видови на медитации со мантри на азијатите. Затоа што практикувањето на јога има спиритуален карактер кој со право најчесто се поврзува и со сатанизам. Зошто некој би го правел тоа? Најчестиот одговор е наводното отворање на трето око каде по подолго практикување на јога се случува да можеш да имаш некаква моќ слична на Баба Ванѓа да имаш некое поголемо знаење и да предвидуваш нешта во иднината или да завршиш со некој демонски ентитет во тебе.
Автоматски споено мислење:

Вреди да се изгледа...
секој ден на инста ми искачаат женски у најразлични јога пози ширум отворени, ни малце не се свесни дека се бават со сатанизам.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.568
Поени од реакции
9.128
секој ден на инста ми искачаат женски у најразлични јога пози ширум отворени, ни малце не се свесни дека се бават со сатанизам.
Затоа што уште не се запознале со оваа изрека:
Screenshot_2023-04-27-18-00-18-02_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Јогата и останатите слични медитации со разни мантри се чист сатанизам.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Мене ми е малце чудно како тоа...
Кундалини е демонско или како го викате...

Додека баш чакри се балансираат само со добар и здрав живот....а за ова кундалини да се активира ти уствари треба да бидеш "чист" ...а во чисто тело не влага ништо лошо....
Можда ако не си спремен физички и психички му прави терет на телото дека тоа е како во затнато црево да пушташ вода барем од тоа на pubmed и други места што прочитав...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.568
Поени од реакции
9.128
Додека баш чакри се балансираат само со добар и здрав живот....а за ова кундалини да се активира ти уствари треба да бидеш "чист" ...а во чисто тело не влага ништо лошо....
Затоа и ти пишав доволно е да одвоиш малку време бар 1-2 часа дневно редовно да вежбаш нешто или да си џогираш покрај река ќе се чувствуваш подобро отколку да практикуваш јога за да се активира нешто непознато. Токму затоа што имаш чисто тело и мисли не треба ништо да практикуваш а не обратно. Да беше така тогаш одамна и нашите предци би практикувале јога и медитации.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Затоа и ти пишав доволно е да одвоиш малку време бар 1-2 часа дневно редовно да вежбаш нешто или да си џогираш покрај река ќе се чувствуваш подобро отколку да практикуваш јога за да се активира нешто непознато. Токму затоа што имаш чисто тело и мисли не треба ништо да практикуваш а не обратно. Да беше така тогаш одамна и нашите предци би практикувале јога и медитации.
Автоматски споено мислење:

Разбрав, не е за нас особено не за нас од Балканот ...не го можеме ние, its not worth the risks.
We can't free from our ego in short :D

Инаку ако можеш да го направиш/издржиш ова најверојатно вреди..

But I still didn't understand its use :D .

Кога науката би го истражила ова и би било 100% безбедно можда вреди да се проба.
But it still looks worthless

ПС. Повеќе ми изгледа дека ова би било пракса за свештеник или нешто слично него ли за обичните луѓе...

И со која цел некој би го правел ова???
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Јогата не е страшно нешто. Но Кундалини јогата е специфична јога и ако не ја практикуваш правилно може да дојде до несакани последици како болка во рбетот, халуцинации итн итн.. Треба многу внимателно бидејќи е специфичен спорт
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Тука кај нас сигурно никој не ја практик
Јогата не е страшно нешто. Но Кундалини јогата е специфична јога и ако не ја практикуваш правилно може да дојде до несакани последици како болка во рбетот, халуцинации итн итн.. Треба многу внимателно бидејќи е специфичен спорт
Сепак мислам нема некоја корист...мене ми гледа како high risk low reward ..no use even if done properly.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.568
Поени од реакции
9.128
Јогата не е страшно нешто. Но Кундалини јогата е специфична јога и ако не ја практикуваш правилно може да дојде до несакани последици како болка во рбетот, халуцинации итн итн.. Треба многу внимателно бидејќи е специфичен спорт
Дали сфаќаш дека мораш да бидеш претежно сам, во тишина и да се ослободиш од разни мисли и искушенија? Не се само тие последици што ти ги наброи туку можеш да забегаш и психички јас на тоа мислам. Физичките болки не ги ни сматрам нели no pain no gain.

П.С
Ми текна во меѓувреме и за веганите кои најчесто се бават и со јога. Знаеме сите како изгледа еден веган после неколку години дека нервно попушта и физички го ослабнува своето тело. За потоа кога ќе се врати во "нормала" да се чувствува прекрасно. Затоа се вика златна средина. Ни премногу да леташ ниту да паѓаш туку да си останеш нормален човек.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Дали сфаќаш дека мораш да бидеш претежно сам, во тишина и да се ослободиш од разни мисли и искушенија? Не се само тие последици што ти ги наброи туку можеш да забегаш и психички јас на тоа мислам. Физичките болки не ги ни сматрам нели no pain no gain.
Можеш да забегаш ако не си спремен на тоа. Треба да си спремен на таков спорт и со чист разум и дух. Не се забегува толку лесно
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.568
Поени од реакции
9.128
Можеш да забегаш ако не си спремен на тоа. Треба да си спремен на таков спорт и со чист разум и дух. Не се забегува толку лесно
Во такво време живееме каде ОДЕДНАШ јогата ќе биде решение за твојот живот. Зошто во 80-90 те не била актуелна јогата или па порано во 60-те? Зошто некој како Алистер Кроули би пишувал книга за јога и кои се ЧОВЕЧКИТЕ придобивки од неговите книги? Треба прво одоколу да преиспиташ за што се работи пред да се впуштиш во некаква животна авантура за да потоа не зажалиш.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
А таа јогата што се прави на физикална и таа е опасна ? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom