Крцкање на зглобови

C

cige

Гостин
Кога вежбам во теретана на коса клупа со еднорачни за бицепс, на левата рака ми крцка рамото. Како да го надминам овој проблем?
Досега го немам повредено, ниту чуствувам некоја болка, туку само на таа вежба ми крцка.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Можно е од нераздвиженост на тој зглоб. Можда не е слично ама на пример и јас кога правам стомачни, првите две серии на пример кичмата ми пука на свивањето. Не ме боли ама ете пука. Плус не сум многу еластичен :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Подолго време да се загреваш пред да почнеш да вежбаш. Внимавај зглобовите да имаат правилно држење и движење. АКо небива оди на доктор.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Јас пред неколку години имав тешка скршеница и после повеќе од година крцкаше зглобот. За ова само физикална ама зборам за повреда.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Чекај сега рамото е или зглобот? :unsure:
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Чекај сега рамото е или зглобот? :unsure:
Рамениот зглоб?

Инаку ништо страшно , здрав зглоб пука/крцка.Загревај се подогло,држи го правилно во нормална функција не гледам проблем тука :)
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
2 теми ги споиле во една и затоа е збунувачки.
Аха, јасно.

Рамениот зглоб?

Инаку ништо страшно , здрав зглоб пука/крцка.Загревај се подогло,држи го правилно во нормална функција не гледам проблем тука :)

Каков е тој рамен зглоб бе друже :)
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
Koga ke vezbam se mi krcka a osobeno mostovi i svezdi koa ke pravam ama pa ako ne se istignam se custvuvam omalaksano imoram da si gi pram :D
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
cige темата која ти ја отвори беше со идентичен наслов како оваа, така што забуната не почнала од таму туку од незнаењето на Revenger. Рамото, колкот, лактот се зглобови. Биологија за осмо одделение - отвори ја книгата и разгледај.
Доволно беше за ова, кој сака да каже конкретно нешто за темава нека повели.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.746
Поени од реакции
35.029
...во последно време ми се појави некоја привремена болка на рачниот зглоб, да за извесен период е префрли на лактот, па сега до рамо и вратот, па ќе речеме секојдневно седење со часови пред компјутер што службно работно што од задоволство виртуелно, би било оправдана причина,о што можеби привремено би се решило со примена на аналгетик или антиревматик и можеби некој ден на физикална трапија, но е би било тоа решение доколку се мисли само за десна рака, а левата е сосема во ред.

IMG_20230629_175830.jpg IMG_20230629_180659.jpg

... тогаш по малку подлабоко размислување што би било токму причината на такви привремеи болку во зглобовите токму од десна рака, дојдов до заклучок дека примена на пад на лаптопот и примена на традиционален глушец (маус) всушност мојата десна рака (дланка) завема неприродна положба.

images.jpg45.jpg vertical-mouse-posture.jpg

...вертикалниот глушец е дизајниран да ја држи раката во исправена положба додека скроламе, со што се одржуваат коските на улната и радиусот и зглобовите на лактот и рамената во природна положба за разлика од традиционалниот глушец со дланка може, со текот на времето, да изврши огромен притисок врз овие области и да избегне прекумерна употреба повреди или оптоварување на мускулите.

ice_screenshot_20230629-181111.jpeg ice_screenshot_20230629-181228.jpeg

...неколку студии заклучиле дека вертикалните глувци го намалуваат притисокот на зглобот ја намалува ротацијата во зглобот и ја намалува потребата за движење на мускулите на зглобот.

IMG_20230629_175931.jpg

... и така можам да потврдам од лично искуство дека со примена на вертикалниот маус, сите тие привремени болки на зглобот на рака веќе се ублажени да не речам исчезнати, значи без лекарства, без физикална терапија, едноставно еден вертикален глушец и менување на положбата на дланката се реши проблемот, па моја препорака доколку имате такви проблеми купите еден таков вертикален маус!
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.777
Поени од реакции
5.883
...во последно време ми се појави некоја привремена болка на рачниот зглоб, да за извесен период е префрли на лактот, па сега до рамо и вратот, па ќе речеме секојдневно седење со часови пред компјутер што службно работно што од задоволство виртуелно, би било оправдана причина,о што можеби привремено би се решило со примена на аналгетик или антиревматик и можеби некој ден на физикална трапија, но е би било тоа решение доколку се мисли само за десна рака, а левата е сосема во ред.

Прегледај го приврзокот 383331 Прегледај го приврзокот 383332

... тогаш по малку подлабоко размислување што би било токму причината на такви привремеи болку во зглобовите токму од десна рака, дојдов до заклучок дека примена на пад на лаптопот и примена на традиционален глушец (маус) всушност мојата десна рака (дланка) завема неприродна положба.

Прегледај го приврзокот 383321 Прегледај го приврзокот 383325

...вертикалниот глушец е дизајниран да ја држи раката во исправена положба додека скроламе, со што се одржуваат коските на улната и радиусот и зглобовите на лактот и рамената во природна положба за разлика од традиционалниот глушец со дланка може, со текот на времето, да изврши огромен притисок врз овие области и да избегне прекумерна употреба повреди или оптоварување на мускулите.

Прегледај го приврзокот 383323Прегледај го приврзокот 383324

...неколку студии заклучиле дека вертикалните глувци го намалуваат притисокот на зглобот ја намалува ротацијата во зглобот и ја намалува потребата за движење на мускулите на зглобот.

Прегледај го приврзокот 383326

... и така можам да потврдам од лично искуство дека со примена на вертикалниот маус, сите тие привремени болки на зглобот на рака веќе се ублажени да не речам исчезнати, значи без лекарства, без физикална терапија, едноставно еден вертикален глушец и менување на положбата на дланката се реши проблемот, па моја препорака доколку имате такви проблеми купите еден таков вертикален маус!
@bijons mashkive nemast takvi problemi!
;) ;) ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom