Кругови во жито Crop Circles!

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.082
Поени од реакции
4.729
јас имам видео снимено на кораб,каде што јасно се познаваат 2 круга во тревата. Човек да ги правел нема шанси,бидејќи се премногу совршени. Ќе го ставам на ју туб,да го видите.
http://www.circlemakers.org/

Интересно а?
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Треба да си го инсталирате Google Earth, па да уживате во фотките :wink:




Имам Google Earth али пак не можам да се снајдам, фак ит малку сум смотан за тие работи. Затоа ги превземам од Хуманоид на ваков начин (сори другарче)...

Малку забегавте од темава, Оксиџен напишал Crop Circles али сепак ова не е тоа за што станува збор, бидејќи не се правени на житно поле, така да не знам зашто толку се фативте за тие пусти Crop Circles, кога и онака сето тоа луѓе го направиле.

Ако ова е тоа што мислам дека е, тогаш ова се нарекува геоглиф, односно чкработина на површината на земјината кора, и ако не се лажам снимкиве терба да се од најјужниот дел од Пустината Атакама во Перу, на границата меѓу Перу и Чиле. Има едно место што се нарекува Наска, каде што своевремено постоела култура на Наска индијанци (тие сеуште постојат но немаат апсолутно никаков допир со нивната историја - ко лоботомија да им праеле ова Шпанциве, ретко некој да знае), која воопшто не знае како сите тие работи се испишани на земјата.

Има една книга кај нас се вика „Знаци за Вечност“ - Ерих Фон Деникен (типов е шарлатан), која вреди да се прочита за да се знае колку толку за културата на Наските и какои зошто се направени голем дел од линиите.

Затоа:
1. тоа е најсувото место на земјината точка каде што дожд врне 2 или 3 пати на секои 150 до 200 години. А ветар дува приближно исто толку. Од сателит или од авион ако се гледа теренот не само што ќе се забележат дел од линиите, туку ио ќе се забележи течението на голем дел од исушени речни корита, што по природен пат се исушиле.

2. на делот од пустината каде што живееле наска индијанците, постојат рудници со железо, кои не се толку богати, но доволно има железна руда за да истта може да се најде и на самата површина на земјата или со површински коп. Е сеа бидејќи има железна руда, поради природните услови најмногу воздухот (нели 21% од нашата атмосфера е кислород, а на железото не мутреба само вода за да оксидира), железото оксидира, фаќа `рѓа и наравно, voila, добиваме специфично земјиште, железна `рѓа на површина, а обичен песок под неа.

3. неодамна имаше документарец, во кој беа вклучени локални студенти, од институтот за археологија во Перу, и типциве направија успешна реплика на некои од животните што Наските ги направиле.Но наските не правеле само животни, туку правеле и линии и геометриски форми... Како и да е, после бајаги истражувања, констатираа дека сето тоа што наските го правеле е една шема како да најдат и складираат вода во така сушниот регион (бидејќи пронајдени се бунари што ги граделе Наските, а кои и ден денес имаат природна вода во себе), а и да се молат на боговите за дожд...

Така да ова е најкратко што може, и не би ме чудело поради атракција и привлекување на внимание некој да дошол и да начкрабал нешто ново на таа пустина.Она што мене ме чуди е една работа, како тие што се шмугнале така „нечујно“ во пустината успеале да останат незабележани од страна на полицајците што ко којоти вртат околу перуанското национално богатство, затоа што ако те фатат на дело, казната е 5 000 000 УС долари, а ако немаш да кешираш - апсаана.

Ваљда овие геоглифиве се од таа локација, а ако не, жалам, попусто беше писаниево..
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.134
Поени од реакции
793
За изработка на вакви фигури потребно е:
-1 јаже со должина од 1 м.
-1 штица од иверица по можност правоаголна
-1 хЕктар житно поле(работна површина)
-добро познавање на геометрија и минимално чувство за естетика

Bon apetitte!
Не зезај,какви сложени геометриски форми се имаат појавено во текот на една ноќ,така да оваа твоја теорија со јажињата дефинитивно отпаѓа(барем според мене).(y)
--- надополнето: Sep 13, 2011 5:27 PM ---
jaka stvar definitivno e od luge imam gledano kako go pravat toa na tv a od sto drugo bi bilo ako ne od luge?
Ти за се што ќе видиш на ТВ одма мислиш дека е точно,исправно,ненаштелувано и неизманипулирано? Мајко моја,како ќе одиме во иднината со ваква генерација на која рол-модел за вистинитост и е телевизијата! :pos:
 
S

Sagan

Гостин
Имам Google Earth али пак не можам да се снајдам...
Затоа што геоглифи со факви форми воопшто не постојат во реалноста.
Различни се тие вистинските: птици, мајмуни, луѓе со лик на роботи...
14 42 S 75 08 W
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Затоа што геоглифи со факви форми воопшто не постојат во реалноста.
Различни се тие вистинските: птици, мајмуни, луѓе со лик на роботи...
14 42 S 75 08 W
чекај чекај, малку не те сконтав. башка малку и подзаборавив на темава... како тоа мислиш не постојат?
 
S

Sagan

Гостин
Сликите од humanoid најверојатно се фотошопирани, или барем нека стави координати како што наведов јас.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Сликите од humanoid најверојатно се фотошопирани, или барем нека стави координати како што наведов јас.
да да да проверив со координатите што ги постави.. у реду...

Како и да е геоглифи постојат, али не такви какви шо се на сликите, туку она што го знаеме, а за што пишав погоре..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ДОЈДОА!!!! :D

Хехе, мала шега, ама еве нешто наше на оваа тема...

http://kajgana.com/shto-e-ova

п.с немам јутјуб од работа, па така да... за видео ќе се снајдете од таму
 

Kajgana Shop

На врв Bottom