Крвникот Стопанска банка добива признанија

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Стопанска банка Скопје доби исклучително важни признанија за остварените резултати во 2008 година од светски реномираните списанија Euromoney и Finance Central Europe.
Од страна на двете списанија е прогласена за најдобра банка во Македонија за 2008 година, а од Фајненс Сентрал Јуроп за банка со најголема актива во 2008 и банка со најголем капитал во 2008 година.
Ова денеска во Скопје го соопшти претседателот на Управниот одбор на банката Глигор Бишев, додавајќи дека на крајот на минатата година секое семејство од Македонија и секоја втора компанија ги користат услугите на Стопанска банка АД Скопје.
A1




Ovaa Banka so nivniot OK kredit i mnogu drugi nepovolni krediti predizvika covecki tragedii od neverojaten razmer vo Makedonija..jas bi go narekol toa Ekonomski holokaust
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Ovaa Banka so nivniot OK kredit i mnogu drugi nepovolni krediti predizvika covecki tragedii od neverojaten razmer vo Makedonija..jas bi go narekol toa Ekonomski holokaust
Точно е познавам доста луѓе кои имаа извадено пари преку овај О.К. кредит и не можат да го вратат :toe:.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Точно е познавам доста луѓе кои имаа извадено пари преку овај О.К. кредит и не можат да го вратат :toe:.
ne e samo toj Kredit...ima i drugi krvnicki krediti i takanereceni fleksi depoziti
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Еј дечки дај објаснете ми подетално за тоа како се поебале со ОК кредит, баш нешто се интересирав околу тоа. :tv:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Еј дечки дај објаснете ми подетално за тоа како се поебале со ОК кредит, баш нешто се интересирав околу тоа. :tv:
Се поебале сакаат да кажат дека кој земал ОК картичка ретко кој ја подмирил до крај дека каматната стапка е ненормално висока поточно 15.9% али од друга страна без тие картички во денешницата и да нема живот.Во кризни моменти се наоѓа и тоа би требало да биде главната причина да се користат овие картички али за жал имам видено случаи зимаа од ОК за одмори зимаат по 1000 евра за апсолвентски итн итн.Со еден збор лесно е да земеш но многу е тешко после да ги вратиш :) :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Па ако враќаш редовно зашто би било проблем ?
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Стопанска банка Скопје доби исклучително важни признанија за остварените резултати во 2008 година од светски реномираните списанија Euromoney и Finance Central Europe.
Од страна на двете списанија е прогласена за најдобра банка во Македонија за 2008 година, а од Фајненс Сентрал Јуроп за банка со најголема актива во 2008 и банка со најголем капитал во 2008 година.
Ова денеска во Скопје го соопшти претседателот на Управниот одбор на банката Глигор Бишев, додавајќи дека на крајот на минатата година секое семејство од Македонија и секоја втора компанија ги користат услугите на Стопанска банка АД Скопје.
A1




Ovaa Banka so nivniot OK kredit i mnogu drugi nepovolni krediti predizvika covecki tragedii od neverojaten razmer vo Makedonija..jas bi go narekol toa Ekonomski holokaust
сите тие што земале кредити,потпишале договори во кои биле запознаени со каматната стапка.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Па ако враќаш редовно зашто би било проблем ?
Е па не е проблем за тој што враќа али еве каде е проблемот најчесто.Пример ке земеш 20 000 ден за нешто и нормално после место да гледаш да ги вратиш што побрзо тие пари ти ставаш само по минималната сума од 1500 или 2000 ден колку ти пишува и така се залажуваш ај другиот месец ке ставам повеќе итн итн.Поентата ми е што повеќето дали од немаштија дали од други причини зимаат многу повеќе него што враќаат и долг по долг се ствара поголема сума која потешко и потешко ке ја подмируваш :)

[/B]сите тие што земале кредити,потпишале договори во кои биле запознаени со каматната стапка.
Биле запознаени точно али пред неколку години кога излезе ОК картичката каматата беше 10% а сега е 15.9% :)
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Е па не е проблем за тој што враќа али еве каде е проблемот најчесто.Пример ке земеш 20 000 ден за нешто и нормално после место да гледаш да ги вратиш што побрзо тие пари ти ставаш само по минималната сума од 1500 или 2000 ден колку ти пишува и така се залажуваш ај другиот месец ке ставам повеќе итн итн.Поентата ми е што повеќето дали од немаштија дали од други причини зимаат многу повеќе него што враќаат и долг по долг се ствара поголема сума која потешко и потешко ке ја подмируваш :)



Биле запознаени точно али пред неколку години кога излезе ОК картичката каматата беше 10% а сега е 15.9% :)
Sekoj sto zemal kredit e zapoznaen so uslovite na vrakjanje na kreditot i so kamatnata stapka sto treba da ja plakja. isto taka sekoja banka naveduva deka pri vondredni uslovi(inflacija, deflacija) da ja zgolemuva i namaluva kamatnata stapka bez da bara soglasnost od komitentot odnosno od toj sto go koristi kreditot. so samoto sklucuvanje na dogovorot toj so zemal kredit se soglasuva na ovie uslovi. Inaku ne se pokaceni kamatnite stapki samo kaj ovaa banka da bideme realni vo site banki se ima izvrseno korekcija na kamatnite stapki i toa kako kaj postojnite komitenti taka i kaj idnite. A toa sto zemala prestizni nagradi toa znaci deka ima mnogu dobra likvidnost i solventnost
p.s jas ili ti treba da mu sme krivi na nekoj so zema kredit za da ide na odmor
a ostanatite slucaevi koi zemaat kredit za da pokrijat reziski zivotni trosoci sigurno nemaat alternativni izvori na primanje na pari i posegaat po kredit po nepovolni uslovi
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Овој ОК не е поволен, нормално-револвинг. Ама па договор има, променлива камата има во договорот...а за недај боже може да се најде и е доста практичен. Но за кола, тв, реновирање, годишен одмор...е малку скапо-после нема жалење дека била висока камата-за вакви споредни ствари. Но никој никого не тера на сила да го земе. Овие револвинг се за во крајна нужда (ако се деси некој непланиран трошок, а парите во семејниот буџет се веќе распределени/потрошени).
Така да...сите кредити од сите банки се у п.м., не е само овој.

Се што почнува или завршува со зборот "банка" е нужно зло, сите се такви.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Насловот на темата боде очи, и кое е решението Про Кредит ,Комерцијална или пак некој лихвар ,ако земаш кредит треба да си ги прочиташ условите под кој го подигаш мораш да се заштитиш сам,Стопанска банка е профитабилна организација па не гледам зошто е виновна во случајов,кај нас изместени се перцепциите па како да е грев да заработуваш пари во Македонија.
Банките се нужно зло без кое не се може,ајде да замислиме дека ги нема воопшто мое мислење е дека би паднал системот за 3 месеци.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ne e samo toj Kredit...ima i drugi krvnicki krediti i takanereceni fleksi depoziti
баш ме заинтересира - што е крвничко во флекси депозитите?

уште не добив одговор - што е крвничко во флекси депозитите?

многу ме интересира, затоа што не сакам да сум (крвнички) заебан.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Аман бре луге зарем не знаете дека банките кај нас и во свет се лихвари под капата на државата,:toe: тие ти се нужно зло во системот, без нив не фунционира бизнисот, како и да е поред нив мора да пројдеш,:helou:
 
Член од
17 јули 2009
Мислења
89
Поени од реакции
2
уште не добив одговор - што е крвничко во флекси депозитите?

многу ме интересира, затоа што не сакам да сум (крвнички) заебан.
јас ке си земам за право да одговорам!!

нема ништо крвничко бидејки никој не е принуден на сила да зема кредит.

а и секој кој разбира по малце економија ке знае дека банките им помагаат на бизнисите.

БРАВО!
за стопанска банка-малце удара тоа гејскиот капитал ама:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom