Крвави солзи

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
15 годишниот Калвино претставува медицински феномен и се разликува од своите врсници по тоа што дури три пати на ден од неговите очи тече крв.
-Понекогаш само чувствувам како ми тече крв од очите,исто како солзи.Очите ми стануваат влажни,а кога ќе почне да тече крв,чувствувам печење.

Неговата мајка доживеала шок кога прв пат го видела својот син како плаче крв и очајнички бара доктор кој би можел да и помогне.


 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Леле,ама ми е жал за детево,некако да му се помогне?
 

__MaNu__

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД
Член од
30 ноември 2008
Мислења
520
Поени од реакции
3
И ова е за во чек дис аут?:nenene::nenene:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Кога секој тест е негативен, call Gregory House.

Малце е creepy детево.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
На ова дете ова што му се дешава не е ни прво ни последено,има уште неколку вакви случаи низ светов,побарајте на you tube,скоро сите се деца на негова возраст и како што кажуваат некој лекари ова е некој феномен,не знам колку е точно.

Инаку жално,ептен жално...


И темава може да се премести во Мистерии...најдобро решение.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Инаку, не е баш за мистерија, синдром е тоа, само не ми текнуе како се вика, не е ништо штетно или смртоносно, ама за жал не се ни лечи.

Целата поента е што каналите каде што се лачат солзите имаат капилар што поминува низ нив, и кога ке се иритираат, т.е да потечат солзи, пукаат капиларите и од таму доаѓа крвта.

На луѓе што често им се случува тоа, им даваат антибиотици и витамини, поради тоа што им ослабнува метаболизмот, само тоа е негативна страна, како и морничавиот изглед.

Луѓе со ваков синдром порано, биле палени на клада, или бесени поради тоа што ги сметале за вештерки, вампири, етц етц.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
не е некојси феномен, сигурна сум дека има некое медицинско објаснување:toe:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
уф ... морбидно :icon_roll, баш ме интересира некое постручно медицинско објаснување шо му се случва на детето ...
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
kako li ova go objasnuva medicinata?:uvo:
Многу едноставно. Очна хеморагија, тоа е симптом којшто во моментот колку што ќе се сетам се јавува барем кај 5 болести.

Во случајот според мене има повреда на солзните канали, поради тоа осеќа и болки и дискомфорт кога му тече крв.
Причината зошто повредите не зараснуваат се од биохемиски и патолошки карактер за кој што нема да пишам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom