Крај на Европската цивилизација....

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Merkel Deal: Turkey Only Sends Retards and Criminals,
Keeps Educated Refugees


http://on.rt.com/7dcl
This is so, so funny.
Merkel signed a deal with Erdogan – ostensibly to cut down on the number of refugees in Europe – where she deports one refugee to Turkey, and in return, accepts one refugee into Europe.
For those not good at math, that means the number remains the same. But actually the number doesn’t remain the same, because people are still pouring in.
Part of the deal is that Turkey is allowed to send any refugees they want.
Shockingly, they’re keeping the professionals and only sending criminals and people with mental disabilities.
No one could have predicted it.
Merkel never thought to Google “Turkish character.”
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Интересен документарец од BBC (и јас се зачудив) за последните белци во источен Лондон.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
А за време на фашизмот луѓе не умираа од глад, нели?
Организиран геноцид не е исто што и прикриен геноцид.

Едно е намерно да изгладнуваш невино цивилно население, а друго е да уништуваш храна бидејќи и` се ближи крајот на рокот на траење, наместо да ја донираш истата таа храна за гладните месец дена пред истекот на рокот на траење - само бидејќи нема профит за тебе од донацијата.

Но ако ги погледнеме последиците од "демократизацијата" на Ирак, Либија, Сирија, па и Египет, истата "демократизација" која западот ја спроведе и/или сеуште се обидува да ја спроведе во овие и во други држави, наспроти последиците од отворена војна каква што водеа фашистите, бројот на жртви на "демократизацијата" на долг рок е значително поголем наспроти жртвите на фашизмот.

Во овој момент, профитери шверцуваат оружје и муниција за радикални исламисти на блискиот исток и во северна Африка, и остваруваат добар профит од таквиот шверц на оружје и муниција, додека истовремено, се уништува храна бидејќи никој не ја купил се до истекот на нејзиниот рок на траење, иако истата таа храна можела да биде донирана за гладните месец дена пред истекот на нејзиниот рок на траење.

На крајот од денот, профитот останува главната движечка сила на западот, а не борбата за "демократизација" на остатокот од светот.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Организиран геноцид не е исто што и прикриен геноцид.

Едно е намерно да изгладнуваш невино цивилно население, а друго е да уништуваш храна бидејќи и` се ближи крајот на рокот на траење, наместо да ја донираш истата таа храна за гладните месец дена пред истекот на рокот на траење - само бидејќи нема профит за тебе од донацијата.

Но ако ги погледнеме последиците од "демократизацијата" на Ирак, Либија, Сирија, па и Египет, истата "демократизација" која западот ја спроведе и/или сеуште се обидува да ја спроведе во овие и во други држави, наспроти последиците од отворена војна каква што водеа фашистите, бројот на жртви на "демократизацијата" на долг рок е значително поголем наспроти жртвите на фашизмот.

Во овој момент, профитери шверцуваат оружје и муниција за радикални исламисти на блискиот исток и во северна Африка, и остваруваат добар профит од таквиот шверц на оружје и муниција, додека истовремено, се уништува храна бидејќи никој не ја купил се до истекот на нејзиниот рок на траење, иако истата таа храна можела да биде донирана за гладните месец дена пред истекот на нејзиниот рок на траење.

На крајот од денот, профитот останува главната движечка сила на западот, а не борбата за "демократизација" на остатокот од светот.
Светската глад е многу покомплициран проблем за да се решава со толку симплифицирано решение како донирање храна месец дена пред да се расипе.
Светската глад е проблем директно поврзана со преголемата популација на планетава.

Споредбата со втора светска војна и сега е крајно идиотски затоа што во 40-тите години на 20-тиот век глобалната популација била едвај 2 и пол милијарди, додека сега е 7 милијарди и за едно 20 години ќе биде 8 милијарди.

Да мислиш дека донирање храна ќе го реши проблемот со светската глад е исто како да мислиш дека ако му дадеш 100 денари на бездомник ќе му го смениш животот.

Паралелата со парите потрошени на војни и конфликти е исто ирелевантен затоа што и без истите, проблемот со светската глад сеуште ќе персистира.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Светската глад е многу покомплициран проблем за да се решава со толку симплифицирано решение како донирање храна месец дена пред да се расипе.
Светската глад е проблем директно поврзана со преголемата популација на планетава.
Зато се развива ГМО храна, то е одговор на проблемот со прегхрана на населението, ГМО храната (растителната) раѓа побрзо, дава повеќе плодови, поотпорна е на болести и климатски промени и подолго останува свежа.
Слично е и со животинската храна, денешен пилешки стек тежи коллку цело пиле од пред неколку децении9, исто е и со други животни.
Секогаш имало а и ќе има предели каде има глад, дали ради клима или недостаток на вода или чести поплави.... но поголемиот дел од светот посебно развиениот нема да има гајле од глад во иднина
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Светската глад е многу покомплициран проблем за да се решава со толку симплифицирано решение како донирање храна месец дена пред да се расипе.
Светската глад е проблем директно поврзана со преголемата популација на планетава.

Споредбата со втора светска војна и сега е крајно идиотски затоа што во 40-тите години на 20-тиот век глобалната популација била едвај 2 и пол милијарди, додека сега е 7 милијарди и за едно 20 години ќе биде 8 милијарди.

Да мислиш дека донирање храна ќе го реши проблемот со светската глад е исто како да мислиш дека ако му дадеш 100 денари на бездомник ќе му го смениш животот.

Паралелата со парите потрошени на војни и конфликти е исто ирелевантен затоа што и без истите, проблемот со светската глад сеуште ќе персистира.
Не ми барај извори, бидејќи од поодамна не ја следам активно состојбата, но со години се објавуваат секакви студии од ООН, СЗО и бројни други меѓународни организации кои потврдуваат дека светот секоја година фрла повеќе храна отколку што е потребна за исхрана на целото човештво, со што твојата теорија дека донирањето храна не е решение за светската глад, не држи вода.

Но дури и да е точна твојата теорија - а не е точна, но ај да речеме дека е точна - останува фактот дека се фрла храна која може да нахрани ако не сите гладни, тогаш барем некои од гладните, но производителите на храна се позаинтересирани за профитот отколку за хранење на гладните.

И на крајот повторно се враќаме на крајниот заклучок од мојот претходен пост #231 - дека профитот, а не "демократизацијата" или благосостојбата на човештвото, останува главната движечка сила на западот.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не ми барај извори, бидејќи од поодамна не ја следам активно состојбата, но со години се објавуваат секакви студии од ООН, СЗО и бројни други меѓународни организации кои потврдуваат дека светот секоја година фрла повеќе храна отколку што е потребна за исхрана на целото човештво, со што твојата теорија дека донирањето храна не е решение за светската глад, не држи вода.

Но дури и да е точна твојата теорија - а не е точна, но ај да речеме дека е точна - останува фактот дека се фрла храна која може да нахрани ако не сите гладни, тогаш барем некои од гладните, но производителите на храна се позаинтересирани за профитот отколку за хранење на гладните.

И на крајот повторно се враќаме на крајниот заклучок од мојот претходен пост #231 - дека профитот, а не "демократизацијата" или благосостојбата на човештвото, останува главната движечка сила на западот.
Како на друг начин да ти објаснам дека само-издржливост може само да го реши проблемот со глад, никакви донации на храна или пари нема да решат ништо.
http://www.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-african-economics-expert-for-god-s-sake-please-stop-the-aid-a-363663.html
Донации на храна ја уништуваат агрикултурата и земјоделството во афричките земји, прават поголема штета отколку добро.
Донации уништуваат економии и охрабруваат корупција.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Како на друг начин да ти објаснам дека само-издржливост може само да го реши проблемот со глад, никакви донации на храна или пари нема да решат ништо.
http://www.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-african-economics-expert-for-god-s-sake-please-stop-the-aid-a-363663.html
Донации на храна ја уништуваат агрикултурата и земјоделството во афричките земји, прават поголема штета отколку добро.
Донации уништуваат економии и охрабруваат корупција.
Воопшто не го негирам тоа, не ни морам да донирам храна, доволно е да ги видам овие исончаниве кои просат низ скопскиве улици и булевари, а кои на просењето гледаат како на бизнис, а не како на молење за милостија.

Но сепак мислам дека похумано е да се донира храната непосредно пред истекот на нејзиниот рок на траење, отколку истата да се фрла. Е сега, тоа што гледаме на хуманоста од различни перспективи е друга работа.
 
B

Bafra

Гостин
Civil Unrest is exploding. The biggest and most violent protest in Germany erupted in Berlin over the weekend exactly with our models calling for an explosion in civil unrest. Some 1800 police were calling in and at least 120 policemen were injured in what is becoming a street battle. This has been the most aggressive and violent protests in Germany for the past five years. Protesters were throwing bottles, cobblestones and fireworks, as well as they destroyed cars in addition to attacking police officers. It appears at least 3,500 rioters took part in the uprising and possibly more than 4,000.

Demonstrators were throwing firecrackers and police fired back with tear gas. The police also called in air support using helicopters and they had to call in for reinforcements from Bavaria, Brandenburg, Lower Saxony, Saxony, Saxony-Anhalt, Thuringia and the Federal Police. Interior Senator Frank Henkel (CDU) announced that the police will also be present at night. So riots and arson attacks should be stopped.

Идеме идеме, полека но сигурно EU on Fire :нинџ:

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
ЕК на ЕУ готви нова директива за задолжително примање на бегалци во ЕУ, должен си најкасно во рок од шест месеца да им дадеш право да работат и да ги интегрираш.
Брутални казни за секоја членка на ЕУ ако не прими бегалци.
Тука многу јасно се гледа дека сакат да ги населат во ЕУ, нормалното е тие да живеат во бегалски кампови од затворен тип, какви што имаше тука на Стенковац или Јажинце или сега во Турска, им даваш храна и минимални услови за живот, после војната ги враќаш обратно.
За жал ЕУ е структура за геноцид на основните народи, овие ИСИС сојузниците на ЕУ и САД прават војна, луѓето бегаат во Турска , од таму Сорос и шарените ги префрлаат во ЕУ, но самиот ЕУ го сака тоа, дури и на законодавно ниво носи такви закони за да може да има населување.
Да се молиме Ципрас да става вето за да не не анексираат во тој ЕУ рајх.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
27. July 2016 - 11:41

Монструозно злосторство: Мигрант силувал баба на гробишта

Во Германија се случи нов случај на силување во кое мигрант (40) од Еритреја силувал постара жена на гробишта во градот Ибенбирен. Нападот се случил во неделата, а жителите на тој град ја известиле полицијата кога слушнале дека некој плаче и бара помош.

Жената која била жртва на нападот има 79 години и во вторникот излегла од болница. Таа често ги посетувала гробиштата каде е погребана нејзината сестра.

Напаѓачот, мигрант од Еритреја, во Германија живее од 2013 година, каде има статус на бегалец, а по нападот против него е поднесена пријава и задржан е во притвор за време на истрагата.

Напаѓачот не се опирал за време на апсењето, а казната која може да ја добие е до 15 години затвор.

http://sitel.com.mk/monstruozno-zlostorstvo-migrant-siluval-baba-na-grobishta
 
B

Bafra

Гостин
27. July 2016 - 11:41

Монструозно злосторство: Мигрант силувал баба на гробишта

Во Германија се случи нов случај на силување во кое мигрант (40) од Еритреја силувал постара жена на гробишта во градот Ибенбирен. Нападот се случил во неделата, а жителите на тој град ја известиле полицијата кога слушнале дека некој плаче и бара помош.

Жената која била жртва на нападот има 79 години и во вторникот излегла од болница. Таа често ги посетувала гробиштата каде е погребана нејзината сестра.

Напаѓачот, мигрант од Еритреја, во Германија живее од 2013 година, каде има статус на бегалец, а по нападот против него е поднесена пријава и задржан е во притвор за време на истрагата.

Напаѓачот не се опирал за време на апсењето, а казната која може да ја добие е до 15 години затвор.

http://sitel.com.mk/monstruozno-zlostorstvo-migrant-siluval-baba-na-grobishta
Па овој ќе го добие наследството од бабата бе. Себап и сторил ја вратил во живот :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom