Кој се плаши од темнината и зошто?

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Se plasham,da. Pricina: Mojata prebujna fantazija-malce haluciniram i sekogash "osekjam" tugjo prisustvo,ne u stil demoni,cudovishta tuku kako nekoja toplina,energija-ne znam kako da go narecam, a cudna rabota koga zaspivam sakam da nema ni najmala svetlina ama zatoa nema teorija da otvoram oci zaso obavezno kje "vidam" neshto..
 
Член од
18 март 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
sve e do psihata
oicno se cuvstvuame mracno koga ni se slicivaat nekoi losi raboti i ne podseka na temnica ili mozebi poradi toa sto neznaeme sto ima vo zadgroniot zivot pa si go zamisluvame kako temen
vrska nemam
i jas se plasam od temnica
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
se plasham samo koa ke praam muabet so nekoj za uhovi ili sl. I posle nakaj doma koa idam se "cuvam" od sekoe temno kjoshe u pm.:)) mnogu e gadno
 
N

Nen@d

Гостин
Ха. Јас обожавам да се плашам и да бидам плашен. Едноставно ми ја подига свеста на повисоко ниво. А така у темнина да залутам...LOL....не е баш пријатно чувството. Се плашам и тоа најмногу се плашам кога проаѓам ноќно време покрај гробишта...уф.....језиво....ебаго....
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
1
Научно објаснување

На Дискавери гледав емисија за ова. Се плашиме од темнината заради тоа што тоа ни е некако „влезено“ во генот. Потекнува од најрано време на човековото постоење кога темнинана била предност на човековите природни непријатели. Па, нормално да се плашиме од темнината нели?

Денес тие непријатели се убијци од Холивудски хорор филмови или духови и слични срања....
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
bibika напиша:
Zatoa sto sokriva se.Zatoa sto pokriva se.Zatoa sto e tivka.Zatoa sto e nepoznata.Zatoa sto koga e svetlo e jasno,vidno,pa kolku i da e strasno.Koga e temnica skoro e nevidlivo.
Se sto e nepoznato predizvikuva strav.Nekomu tvorecki,nekomu patoloski.
Ne se plasam od temnicata vo patoloska smisla,no sepak sakam svetlina,sakam da znam sto ima pred mene,okolu mene,da im gledam na nestata vo oci.Vo temnica toa e nemozno.
Se slozuvam deka i vo temnica se e isto kako i na svetlina,no sepak, prirodata nocta (temnicata) ni ja dala za son,a denot (svetlinata) za deluvanje. Taka i se odnesuvam i gi pocituvam zakonite na prirodata.
Cesto mi pagja na pamet razmislata kako se cuvstvuvaat lugjeto koi ne se vidni (ne gledaat).Sum razgovarala so eden prijatel na temava.Toj ne gleda,no vsusnost "gleda" i mnogu ubavo mi ja opisa negovata temnica, polna so zvuci,mirisi,dvizenja,misli,zamisli,oboena i vkusna.Redok covek.Od togas ne se plasam od toa sto vo sebe go sodrzam,sto i da e moe e i ne moze da bide loso.Zatoa mirno spijam vo temnica.
mnogu mi se svigja postov - mnogu ubavo objasneto, bibika...:aplauz:
se plasam od temnica mnogu retko - koga ke si dozvolam da se plasam, koga nema nikoj pokraj mene (nekoj kon koj bi bila postavena zastitnicki) i nemam potreba da izigravam heroj ,...najmnogu se plasam od sebesi i toa sto posle horor film, makar i samo scena da sum videla, pocnuvam da prikazuvam odnesuvawe na nekoj histericen lik od filmot so sum go gleala...togas mi se gubi granicata megju realnosta i fantazijata i vrv na stravot mi e koga paranoicno go baram prekinuvacot na dzidot za da go zapalam svetloto, a ne mozam da go najdam...
isto taka, mi se slucuva da se plasam navecer koga si odam doma, bidejki imame mnogu moorbiden vlez vo zgradata, a i onaka liftovite mi se creepy pojava i dodeka go cekam liftot mi e mnogu strav od toa koj ke bide vnatre,...brrr,...ama vo tie momenti imam strav od nesto konkretno, oti vo posledno vreme brojot na manijacite vo gradov se zgolemi...
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Obicno ne se plasam od temnica. Ama se slucuvaat desavki koga ne sum najsiguren vo sebe i se plasam od temnica, zatoa sto krie tamnicata krie mn nesta. A najmnogu se plasam posle nekoj jak horor. Togas ne samo so se plasam tuku i nemozam dolgo vreme da zaspijam zasto si pravam nekoi bujni fantazii vo mojata glava.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
se plasam od temnina,sekogas koga idam negde navecer si pravam nekoi besni horor filmcinja i uste tolku se zgolemuva stravot
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Јас се плашам од темница, и тоа многу, особено кога се враќам дома. Осветлувањето на улиците по кои поминувам е слабо, речиси и нема осветлување. Се движам доста брзо, и цело време погледнувам да не ме следи некој. Нон-стоп сум на штрек да не излези нешто од некаде. Страв ми е дури и кога ќе влезам во дворот, и на скали во куќата. Стравот исчезнува дури кога ќе го слушнам гласот на татко ми.
Инаку, страв ми е и пред да заспијам, особено ако сум гледала некој страшен филм. Обично , не гледам хорор филмови, ама може да налетам на некој психолошки филм. ( и тие ми се страшни ) Затоа, секогаш го оставам телевизорот вклучен , за да не е толку темно.
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
Од темнината се плашиме затоа што таа нуди незнаење. Значи не се плашам од темнината туку од тоа што се крие во неа...
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
se plashef epten otkoga mi pocina edno drugarche, i nekoj straf mi vlezi pod kozha, i od sve se plashef posebno od temninata. navecher koga si idef doma u 3-4 saatot sum trchela do doma. ali sega mi pomina poleka poleka sea vekje ne se plasham
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Goddess of Chaos напиша:
Памтам.
Коа бев мала гледав една хорор серија, се плашев да минам низ темни места бидејќи осеќав дека ме следи убиецот од серијата.

Сега ми е страв пошто неможам да забележам пајак у темница. (читај меѓу редови, се плашам од пајаци)

I jas go imam istiot strav sto da pravam so tie pajaci?:ija::raz::raz::raz:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
За потсетување - темата НЕ е насловена "ДАЛИ се плашите од темнината?", туку "ЗОШТО се плашите од темината?".

Се молат членовите да не постираат мислења од типот "А кој кажа дека се плашам?", "Не се плашам од темнина." и сл.

Фала :wink:.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Covece site se plasime od temninata toa ni e u podsvest plus mnogu gledame horor filmovi
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мене не ме плаши темнината тука на моменти многу ме боли не за друго туку кога нема да приметиш столица или масичка и со боса нога со јак замав кој е предизвикан од сигурниот чекор ќе го забиеш малиот прст на ногата во ногарките на гореспомната масичка или столица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom