Кој е најубав град во Македонија

Најубав град е:

  • Скопје

    Гласови: 18 21,7%
  • Тетово

    Гласови: 1 1,2%
  • Струмица

    Гласови: 9 10,8%
  • Куманово

    Гласови: 4 4,8%
  • Битола

    Гласови: 11 13,3%
  • Охрид

    Гласови: 26 31,3%
  • Прилеп

    Гласови: 11 13,3%
  • Гевгелија

    Гласови: 4 4,8%
  • Гостивар

    Гласови: 0 0,0%
  • Други (ќе наведам кои)

    Гласови: 13 15,7%

  • Вкупно гласачи
    83

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ако ги вбројуваш и селата, има негде до 15%.
Eте ти кажа дечкото, ти велам и јас пошто имам исто роднини таму дека се доста поголем број баш во градот, остај ти пописи и слични лажги ;)На крај краева, прошетај до таму и увери се.1:10 е со автобус, 1:30 со воз.

Ако треба да се одбере еден град, а притоа да не се биде локал-патриот би го издвоила од сите како најубав Охрид. Се' ми се допаѓа што е поврзано со овој град со исклучок на водата за пиење.
Потврда !
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Се разбира дека за секого неговиот роден град е најубав..Така и мене, Скопје ми е најубаво
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Јас не сум бил во Тетово и Гостивар, но како што гледам никој не гласал за нив. Зар толку ли се утепани? :(
не се утепани бе топ си се градовите, народот е гаден... тоа јебе работа
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Добро е не е лошо, има добри работи но има и од тие спротивно. Но таму македонското население е 10%, во Тетово е 15%-20%.

Брат малце си ги испомешал бројките:confused:Е сеа многумина не гласаат за нив дека во ГВ и ТЕ доминира албанско население.Да тоа е точно ама заедно со тоа и почнува да доминираат и меѓуетничките односи,така да тоа е најважно.Е сеа и во двата града во последно време имам приметено некоја си неподносливост и од едната и од другата страна.Ама тоа се све луѓето по селата додека во градовите не е така.И во двата градови постојано нешто се гради(капитални инвестиции) а со тоа се отвораат и работни места што според многумина е најважното.Друга работа што ја имам забележано има многу личности-инвеститори(гостиварчани и тетовчани)кои заминале на печалба во странство пред 20год сега се враќаат и својот капитал го инвестираат без притоа да се плашат дека таму има албанци или македонци.Во една прилика имав можност да разговарам со еден бизнисмен и го прашувам :добро бе човек многумина се плашат овде да отворат фабрика а ти без око да ти трепне отвораш?Ме праша зашто сум му го поставил тоа прашање.o_OПа му викам погледни сооднос алб-мак колкав не ти е страв.И он ми вика додека има работа секој ќе си гледа во својот двор а кога ќе нема работа тогаш ќе се испотепаат.
Забегав од темава ама морав зш сите мислат дека во Гв и Те е како во Бејрут како што рече некој член а не е така.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Брат малце си ги испомешал бројките:confused:Е сеа многумина не гласаат за нив дека во ГВ и ТЕ доминира албанско население.Да тоа е точно ама заедно со тоа и почнува да доминираат и меѓуетничките односи,така да тоа е најважно.Е сеа и во двата града во последно време имам приметено некоја си неподносливост и од едната и од другата страна.Ама тоа се све луѓето по селата додека во градовите не е така.И во двата градови постојано нешто се гради(капитални инвестиции) а со тоа се отвораат и работни места што според многумина е најважното.Друга работа што ја имам забележано има многу личности-инвеститори(гостиварчани и тетовчани)кои заминале на печалба во странство пред 20год сега се враќаат и својот капитал го инвестираат без притоа да се плашат дека таму има албанци или македонци.Во една прилика имав можност да разговарам со еден бизнисмен и го прашувам :добро бе човек многумина се плашат овде да отворат фабрика а ти без око да ти трепне отвораш?Ме праша зашто сум му го поставил тоа прашање.o_OПа му викам погледни сооднос алб-мак колкав не ти е страв.И он ми вика додека има работа секој ќе си гледа во својот двор а кога ќе нема работа тогаш ќе се испотепаат.
Забегав од темава ама морав зш сите мислат дека во Гв и Те е како во Бејрут како што рече некој член а не е така.
Македонец од печалба не ти се враќа и да ги троши парите овде. Албанците да, и затоа имаат пари, они го носат парите во државава, ние ги носиме парите надвор и не ги враќаме.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од Охрид ниту имало на Светов поубав град ниту ќе има. Не дека сум пристрасна оти е наше, али само таму душата ми се полни. Неверојатна убавина.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Од Охрид ниту имало на Светов поубав град ниту ќе има. Не дека сум пристрасна оти е наше, али само таму душата ми се полни. Неверојатна убавина.
Убав е Охрид нас не не бива. Кога ќе слушнам турбофолк, пропратен со скара и тезги на секој метар и тоа не само во Охрид туку и на Изворите кај Свети Наум кој сами по себе си се рај на земјата, се прашувам дали сме свесни воопшто за онаа што го имаме.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убав е Охрид нас не не бива. Кога ќе слушнам турбофолк, пропратен со скара и тезги на секој метар и тоа не само во Охрид туку и на Изворите кај Свети Наум кој сами по себе си се рај на земјата, се прашувам дали сме свесни воопшто за онаа што го имаме.
Додека не се одлучат во кој правец ќе го носат туризмот во Охрид и какви туристи ќе привлекуваат дотогап ќе летаат амерички крофни и лесковачки на секој чекор пропратени со цеци меци. Јас Охрид го замислувам за високо буџетен туризам, односно како што е Дубровник. Нема бре потреба од деца без пари, се тоа треба да се намени. Или мало место за журки со кој Охриѓани никогаш нема да се согласат. Вака како што е шалабајзерски туризам ништо не правиме.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Најубав град во македонија е Кратово.
Минатата година бев и до Скопје, прекрасно е. Се мислам и оваа година да поминам до Скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom