Кој е вашиот господ?

C

Cool Hand Luke

Гостин
Мојот Господ е јас. Во ретки моменти сум ја достигнал таа свесност, дека не постои Бог што е издвоен од мене, и тоа се единствени искуства што вредат во мојов живот.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Еве го богот на сите свештени лица од сите религии


Еве го и другиот Тоест се работи за еден ист бог али различно му се молат
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Мојот Господ е јас. Во ретки моменти сум ја достигнал таа свесност, дека не постои Бог што е издвоен од мене, и тоа се единствени искуства што вредат во мојов живот.
Еве нешто паметно за промена.

Како успеа тоа искуство да го доживееш.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Еве го богот на сите свештени лица од сите религии


Еве го и другиот Тоест се работи за еден ист бог али различно му се молат
evropskata unija i amerika t.e zapadot, od damna go zaboravil boga i veruvaat vo mamonot ili parite bogatstvoto, zvezdata e znak masonski satanski, i toa e nivniot simbol. ako ne se lazam, bidejki ja emitiraat davidovata zvezda, pentagon e zvezda gledano od gore, eu e zvezden simbolot, sad e zvedeno znameto, bivsa jugoslavija imase petokraka , lik na zvezda,edinstven bog e zivot gospod bog vo koj veruvaat hristijanite
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
evropskata unija i amerika t.e zapadot, od damna go zaboravil boga i veruvaat vo mamonot ili parite bogatstvoto, zvezdata e znak masonski satanski, i toa e nivniot simbol. ako ne se lazam, bidejki ja emitiraat davidovata zvezda, pentagon e zvezda gledano od gore, eu e zvezden simbolot, sad e zvedeno znameto, bivsa jugoslavija imase petokraka , lik na zvezda,edinstven bog e zivot gospod bog vo koj veruvaat hristijanite
A на Швајцарскиот франаг шо има?
можи е то на господ парата??
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Мојот Господ е јас. Во ретки моменти сум ја достигнал таа свесност, дека не постои Бог што е издвоен од мене, и тоа се единствени искуства што вредат во мојов живот.
Јас - ако дозволиш - би те корегирал и би рекол дека наместо : “Мојот Господ е јас“, треба да стои: Мојот Господ е и во мене и единството со Него, мојата вистинска природа!



Отворено небо о прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними просветлени, прекрасно будни
Други во Духовна ноќ сёуште спијат
И само затоа се така чудни!

Одсрце се надевам дека никој нема да се израмни или направи поголем од Господ Христос Исус , Кој никогаш самиот не се издигал или израмнувал со БОГА, иако бил, е и ќе биде секогаш во Совршено Вечно Единство со Него!

АМИН
 
S

smart ass

Гостин
Јас - ако дозволиш - би те корегирал и би рекол дека наместо : “Мојот Господ е јас“, треба да стои: Мојот Господ е и во мене и единството со Него, мојата вистинска природа!



Отворено небо о прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними просветлени, прекрасно будни
Други во Духовна ноќ сёуште спијат
И само затоа се така чудни!

Одсрце се надевам дека никој нема да се израмни или направи поголем од Господ Христос Исус , Кој никогаш самиот не се издигал или израмнувал со БОГА, иако бил, е и ќе биде секогаш во Совршено Вечно Единство со Него!

АМИН

заборави иншалах:vozbud:

па чоек и ти не знаеш во што веруваш...јас би те прашал кажи ми дали си христијанин,муслиман или..........
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.301
Поени од реакции
78.980
Додека сме во инкарнација (Малкут), патот кон Таткото (Кетер), оди преку Синот - Исус Христос (Тифарет).
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Еве нешто паметно за промена.

Како успеа тоа искуство да го доживееш.
Го исчистив умот сосема од ова таканаречено размислување што секој ден го правиме а што е всушност сонување со отворени очи
еве - http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=679136&postcount=24
иако целта ми беше наизглед егоистична, резултатот беше тој :)

Јас - ако дозволиш - би те корегирал и би рекол дека наместо : “Мојот Господ е јас“, треба да стои: Мојот Господ е и во мене и единството со Него, мојата вистинска природа!



Отворено небо о прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними просветлени, прекрасно будни
Други во Духовна ноќ сёуште спијат
И само затоа се така чудни!

Одсрце се надевам дека никој нема да се израмни или направи поголем од Господ Христос Исус , Кој никогаш самиот не се издигал или израмнувал со БОГА, иако бил, е и ќе биде секогаш во Совршено Вечно Единство со Него!

АМИН
Спирос, најважно е единството и неодвоеноста од Бога, а Бог не би се лутел ако го наречеме свое јас ако го достигнеме, резултатот е ист во тој случај. Не велам дека сум над Исус, но не дозволувам тој да ми биде идол.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
... Спирос, најважно е единството и неодвоеноста од Бога, а Бог не би се лутел ако го наречеме свое јас ако го достигнеме, резултатот е ист во тој случај. Не велам дека сум над Исус, но не дозволувам тој да ми биде идол.
На каде и да тргне човекот по духовниот пат, треба да знае, дека некој пред него веќе го “идол“ тој пат!

Сакајќи или несакајќи, свестно или несвестно, човекот следи некого но егото не му дозволува да го види и признае тоа!

Јас пак сум потполно уверен дека никој не го идол патот и не го жртвувал својот индивидуален и колективен егоизам така совршено искрено и чисто како што тоа го стори Вечната Милост, Вечната Мудрост БОЖЈА, Кој БОГ - за спасение на сите - ја отелотвори во Исус. Поради тоа и тврдам дека Таа/Тој е СОВРШЕНИОТ ИДОЛ - поставен и оставен од БОГА - кој треба да се следи!

Кој не Го следи Него, следи други идоли кои не се вистински совршени!

Простими што вака директно ... :smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
И пред Исус имало богви кои правеле чуда кои умрели и воскреснале кои велеле “јадете од моето тело и пијте од мојата крв да станете како мене“ кои крштевале, и кои ветувале награда за праведните и казна за непослушните.
И Исус не е прв кој тоа го рекол и пред него некој го изодувал тој пат.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Го исчистив умот сосема од ова таканаречено размислување што секој ден го правиме а што е всушност сонување со отворени очи
еве - http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=679136&postcount=24
иако целта ми беше наизглед егоистична, резултатот беше тој :)
Го прочитав тоа твое "доживување".
Целта не е важна каква е тоа си зависи од човековата свест(дали е развиена или не е),резултатот ти е разочарувачки.Ти си доживеал нешто што на индиски се вика унмани аваста.Каде што си се ослободил од мислите и размислувањата на мозокот.Тоа е само почеток на разбудувањето,ти не си требал да се распрашуваш што е тоа туку константно тоа чуство што си го имал(дека си едно со Господ) да го зачуваш во твоето срце.Но ти си се сомневал и си баталил све.Господ не се разочарал и не завршил со тебе,тој не ни почнал со тебе,ти сам си почнал но не си завршил.:mist::)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom